9a Jaarg. Dinsdag 14 December 1886. ïo« 2655. V li lt S OII IJ LSI T DAG Li 1. IJ K S. gilpmccu <§wpicht. fi Bureau: KI ar kt, E, 3 57. DENEMARKEN li Prijs vaa dit Blad: Voor Schiedam per 3 maanden ƒ1.50 Eranco p. post door geheel Nederland t 2. Afzonderlijke Nominers 0.05 Prijs der Advertentiën Van 16 regelsƒ0.60 Elke gewone regel meer0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. BELG1E. De Gazette de Liège bericht, dat Koning- leopold voornemens zou zijn, wanneer de Kamer de voorstellen betreffende de invoe ring van den persoonlijken dienstplicht ver- Werpt, met een cabinet d'affaires een ont binding der Kamer te beproeven. Dat er veel kans bestaat, dat bedoeld ontwerp zal wor den verworpen, bewijst het feit, dat in de afdeelicgen wel de meerderheid zich voor het beginsel van den persoonlijken dienstplicht heeft verklaard de vele onthoudingen in aanmerking genomen doch tegen het des betreffende voorstel van graaf d'Oultremont. BULGARIJE. Het schijnt dat Kaulbars te Sofia een op volger heeft gekregen, die hoewel op andere wijze zijn werk voorzetten zal. De Turksche commissaris, Gabdan-Effendi, wordt althans als zoodanig door de Bulgaren met wantrou - wen beschouwd. De handelingen van dien ambtenaar zijn inderdaad zeer verdacht en wekken het vermoeden op, dat hij door Rus sisch goud zou zijn omgekocht. Van den eenen kant steunt hij Rusland's politiek in Bulgarije, terwijl hij aan de andere zijde de aanhangers van prins Alexander vleit, wel wetende dat van diens terugkeer toch nooit iets komen zal. Zijne dubbelzinnige houding Kwam dezer dagen duidelijk aan het licht door een incident, dat t.e Sofia veel opzien heeft gewekt. De Grootvizier te Konstantinopel had door Gabdan's bemiddeling der Bulgaarsche regee ring een telegram doen toekomen, waarin op het aanvaarden der kandidatuur van den prins van Mingrelië werd aangedrongen. De minister van buitenlandscbe zaken achtte zich verplicht, de mogendheden van de ontvangst dier depêche in kennis te stellen. Toen daarop Natchovitch aan Gabdan mededeelde, dat hij een afschrif t van het telegram van den grootvizier aan de vertegenwoordigers der groote mogendheden had gezonden, barstte de Turksche commis saris in woede los. in diplomatieke kringen gelooft men, dat Gabdan's woede is toe te Schrijven aau de vrees, dat de Forte zou ont dekken, hij de depêche, die hij slechts had te Overhandigen, eigenmachtig verscherpt had. Het Deensche leger zal volgens een ontwerp van den minister Estrup met 12,000 man Woiden versterkt, hetgeen gelijk staat met ®ene vermeerdering met 25 percent. De uit voering der plannen betreffende de verster king van Kopenhagen zal een uitgave van ongeveer 80 millioen kroonen vorderen. De Noorweegscbe bladen beweren, dat de Deensche regeering geld ontvangt van Rus land, hetwelk van Kopenhagen eene vaste basis voor de operation zijner vloot zou wil len maken. EGYPTE. Twee agenten uit Berber te Koroska aan gekomen, berichtten dat Abdullah den titel van »Mahdi" heeft aangenomen. De Shaksrieh- en Dabayna-stammen hebben alle derwisschen gedood, die zich in hun districten bevonden. Te Senna ar heeft Abu Rof, de Sheik der stammen van Ruffa el Hoi el Ruffa el Shark, gelijke bevelen uitgevaardigd. Mahomed el Keir is te Berber aangekomen, ten einde daar zoo veel manschappen als s'echts mogelijk is te verzamelen om Berber en de daarheen leidende wegen veilig te hou den. Hij beval het hout van de huizen af te nemen, om daarvan ten noorden van Berber een zariba (legerkamp) te bouwen. De rebellen, die eerst op Sowaaba waren teruggetrokken, zijn met versterkingen weer voorwaarts gerukt. FRANKRIJK. Het ministerie Goblet is nog wel niet ge heel gereed, daar de premier nog geen titu laris voor buitenlandscbe zaken heeft kunnen vinden, doch het is reeds zoover geformeerd, dat Goblet het aan de Kamer heeft kunnen a voorstellen. In de zitting op Zaterdag jl. zeide de minister-president, dat het kabinet rekent op de eensgezindheid der republikeinen. In de buitenlandscbe politiek zal het den lijn vol gen, die door het vorige ministerie is getrok ken en die door de Kamer werd goedgekeurd. Betreffende de binnetrlandsche politiek belooit hij de hervormingen in te voeren.' die door de Kamer worden verlangd. Daartoe zullen in den aanvang der zitting van lo8ï voor stellen worden ingediend. De regeering hoopt, dat de Kamer haar vertrouwen in her, beleid van het kabinet zal doen blijken, door het aannemen der credietwet. Tegenover het voorstel van mgr. Freppel vsrzocht Goblet, dat de eerstvolgende zitting op morgen zou worden gehouden, ter behan deling eener credietwet voor 8 maanden. De Kamer gaf dcor luide toejuichingen hare in stemming met het voorspel van Goblet ie kennen. De Premier heeft besloten de porte feuille van bnitenlandsche zaken voorloopig voor zich zelve te nemen, totdat hij een ge schikt persoon voor deze moeielijke taak heeft gevonden. lJe radicalen zijn geenszins met het nieuwe ministerie ingenomen. Zij zijn woedend op President Grévy, omdat hij aanElo- quet de kabin.tslormatie heeft opgedragen op eene wijze, die noodzakelijk door eene wei gering moest beantwoord worden. Ter afdoe ning van de dringendste zaken willen zij hoog stens slechts eenige weken het ministerie- Goblet aan het bewind laten. Het lijk van Paul Bert, wijlen den fran- schen resident-generaal in Tongkin, is Don derdag te Saïgoen aan boord van de Anamiic ingescheept en zal vermoedelijk omstreeks den lOn Jan. te Marseille arriveeren. om ver volgens met greote praal op staatskosten te worden bijgezet. ITALIË. De ltaliaansche staatsman Minghetti is Vrijdag jl. te Rome in den ouderdom van 68 jaar overleden. Hij was meermalen minister en is vooral hekend uit den tijd, teen hij met Visconti Venosta aan het hoofd stond der regeering van Victor-Emmanuel. De Kamer heeft ten teeken van rouw de zitting opge heven, bij het vernemen van het overlijden van haar medelid, die in den laatsten tijd de leider was der zoogenaamde ^conservatieve" rechterzijde. OOSTENRIJK. Uit Weenen wordt bericht, dat in de na bijheid van het Rumeensche koninklijke slot Cotroceni eene groote dynamietontploffing heeft plaats gehad in een aldaar zich bevin dend magazijn. Het verbrijzelde lijk werd gevonden van den man, die de ontploffing had veroorzaakt. Overigens werd er niemand gekwetst. De Times verneemt uit Weenen, dat onder de kandidaten voor den Bulgaarscben troon ook voorkomt, prins Ferdinand van Saksen- Coburg. RUSLAND. De beruchte generaal Kaulbars is dezer dagen le St. Petersburg aangekomen, waar hem spoedig eene audiëntie hij den Czaar werd verleend. Mag men de National Zeitung gelooven, dan zou de ontvangst uiterst koel zijn geweest. De Cr aar verwierp ten eenemale Kaulbars' voorstellen betreffende eene bezet ting van Bulgarije. De Grootvorst-Troonopvolger van Rus land gaat den winter te Cannes doorbrengen. De Keizerin zal haar zoon vergezellen. De Keizer had liever gezien, dat de Grootvorst dichter bij hem den winter had doorgebracht, en had bet zuidelijk gedeelte van de Krim voorgesteld. De Hofdokter zou geantwoord hebben, dat dit verblijf misschien vaderlands lievender zou zijn, maar minder praktisch, en aan den raad van den dokter is gevolg gegeven. De Keizerin blijft slechts eenige weken te Cannes. Op hare terugreis zal zij eenige dagen te Kopenhagen doorbrengen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1886 | | pagina 1