3a Jaarg. Woensdag 15 December 1886, So, 2656. VERS C H IJ N T D A G E L IJ K S. glfjemeeir duepcht. Bureau: Markt, E, 357. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT. Prijs van dit Blad: Voor Schiedam per 3 maanden ƒ1.50 Franco p. post door geheel Nederland 2. Afzonderlijke Nominersj0.05 Prijs der Advertentiën Van 16 regelsƒ0.60 Elke gewone regel meer0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. BULGARIJE. De Turksche commissaris, Gabdan-Effendi, schijnt te Sofia afgedaan te hebben. Uit deze hoofdstad wordt gemeld, dat het tusschen de regeering en den commissaris tot een volkomen breuk is gekomen. Gabdan werd zoo heftig enbeleedigend.dat de minister van buitenland- sche zaken weigerde, hem weder te ontvangen. Hij blijkt desniettemin tot het laatste in zijn rol te blijven. Aan zijne vrienden vertelt hij, dat het geduld der Porte is uitgeput en dat er met Rusland schikkingen worden getroffen Voor een oogenblikkelijke bezetting van Bul garije onder een Russisch kommando. De Pcrte schijnt evenwel met haren commissaris, die zijne bevoegdheid ver te buiten gaat, volstrekt niet homogeen te zijn. Zij zou dan ook voornemens zijn een anderen commissaris naar Sofia te zenden. De Turk sche regeering heeft ook hare onvoorwaarde lijke ondersteuning van de kandidatuur van den prins van Mingrelië teruggenomen. Uit St Petersburg zouden belangrijke depêches zijn gekomen, waarin Rusland het handhaven dier kandidatuur verlangt, en eene gemeen schappelijke bezetting van Bulgarije voorstelt de Porte zou een en ander geweigerd hebben. Van de mogendheden zou zij geheel onbe vredigende antwoorden op hare jongste nota betreffende de Bulgaarsche kwestie ontvan gen hebben. Zij houden niets anders in, dan dat de mogendheden aan het onderhandelen zijn. Ondanks den onwil der Porte gaat de Russische regeering steeds voort door mid del der ambassade te Konstantinopel in Bul garije te intrigeeren, doch steeds te vergeefs. Uit Weenen komt een bericht, dat in Vetband met de vroegere berichten wel eenigs- «ins vreemd klinkt. De Bulgaarsche deputatie zou ten laatste toch door den Russischen gezant, Prins Lobanoff, zijn ontvangen. De Prins «telde haar tegelijk in kennis met een telegram van den Czaar,dat de deputatiete StPetersburg öiet zou ontvangen worden, ja dat het haar «elfs niet vergund wordt naar Rusland ,e komen. De gezanten van Duitschland en Halie hebben den Bulgaarschen gedeputeer den in hun hotel een tegenbezoek gebracht. DUITSCHLAND. Voor het keizerlijk paleis te Berlijn werd Zon dag middag een persoon in hechtenis genomen, die met een steen had geworpen naar het hoek venster, waar de Keizer gewoon is, zich aan het volk te vertoonen. Deze persoon, een smids knecht uit Salslurtb, die zonder werk is, ver klaarde door deze daad de aandacht op zich ■k® hebben willen trekken. Hij werd door de politie in hechtenis genomen, nadat hij eerst door het verbitterde volk was afgerost. Keizer Wilhelm vertoonde zich'even daarna met den steen in de hand voor het hoekraam hij was in het minst niet vervaard en hernam zijne gewone bezigheden. De Prins-Regent van Beieren is na een hartelijk afscheid van den Keizer en zijne familie over Dresden naar Munchen terugge keerd. Te Dresden werd de Prins door de koninklijke familie met alle onderscheiding ontvangen; ten hove had een luisterrijk diner plaats en de prins-regent bezocht de ateliers der voornaamste kunstenaars. In de Rijksdags-commissie, belast met het onderzoek van de legervoorstellen, schenen vele leden door de verklaringen van den minister van oorlog niet voldaan te zijn. Zij betreurden het, dat niemand van het minis terie van buitenlandsche zaken tegenwoordig was, om officieele inlichtingen betreffende den stand van zaken te geven. Daarop heeft de minister van oorlog de volgende, door von Bismarck gestelde, mededeeling voorgelezen »V erklaringen van de verbonden regeeringen betreffende onze buitenlandsche betrekkingen kunnen alleen afgelegd worden in bewoor dingen, welke onder verantwoordelijkheid zijn vastgesteld, en mogen niets bevatten, wat ook niet in openbare zitting gezegd zou kunnen worden. Ook wanneer de rijkskan selier zich te Berlijn bevond, zou hij niet in staat wezen, in de commissie over de onder linge betrekkingen van andere mogend heden verklaringen af te leggen, welke iets anders inhielden dan hetgeen reeds bekend was, dewijl uiteenzettingen over de intieme verhoudingen en de mogelijke politiek van de eene of andere mogendheid, de vredespo litiek, welke wij betrachten, zouden bemoei lijken of benadeelen. De toestand is niet zoo verre gevorderd, dat zij van Duitsche zijde openlijk en ambtelijk besproken kan worden. Wanneer de algemeen bekende, door de ver bonden regeeringen als dringend opgegeven redenen voor de legervoorstellen zoowel uit een krijgs- als uit een staatkundig oogpunt, aan de commissie niet overtuigend genoeg voorkomen, dan is de rijkskanselier niet in staat, daaraan iets toe te voegen ten aanzien van hetgeen tot dusver op diplomatiek ge bied nog niet bekend is, wat op het oogen- j blik zonder gevaar voor onze buitenlandsche betrekkingen en voor den algemeeuen vrede I gezegd kan worden." Prins Bismarck was sedert eenige dagen ongesteld, doch is thans weder aan de beter hand. Op raad van zijn lijfarts zal hij niet vóór Nieuwjaar te Berlijn komen. Verschillende katholieke bladen van Prui sen, meenen te weten, dat tot dusver te Rome nog slechts over het terugroepen van twee der geestelijke orden is sprake geweest. ENGELAND. De Britsche regeering blijkt toch geneigd te zijn, eenigszins aan de vertoogen van Frankrijk en de Porte betreffende de ontrui ming van Egypte gevolg te geven. In het aanstaande voorjaar zullen behoudens onvoor ziene gebeurtenissen allehoogerop aan den Nijl gestationeerde troepen naar Kaïro terug- keeren, en het bezettingsleger eene belangrijke vermindering ondergaan. Volgens een correspondentie uit Londen aan de Weener Pol. Corr. wordt thans door kardinaal Manning tusschen de Britsche regee ring en den H. Stoel onderhandeld over het presentatie-recht der bisschoppen. Over het herstel der diplomatieke vertegenwoor diging is nog niet onderhandeld. Daily News verneemt uit Konstanti nopel, dat de Porte verboden heeft dat de meerderjarigheid van den Kroonprins van Griekenland door de Grieksche stammen in Turkije wordt gevierd. FRANKRIJK. De minister-president Goblet is er eindelijk in geslaagd, een nieuwen minister van bui tenlandsche zaken te vinden. De heer Flou- rens, onder-voorzitter van den Raad van State, vroeger chef der algemeene directie van eere diensten, is tot hoofd van dat departement benoemd. De ligue van het protest tegen verhoo ging van de rechten op het graan, te Mar seille gevestigd, heeft besloten, zich in betrek king te stellen met de kandidaten der centra van het Zuiden om een gemeenschappelijk optreden voor te bereiden mot het doel, om de nieuwe beschermende rechten te bestrijden, zoodra de staathuishoudkundige gevoelens van het nieuwe kabinet bekend zullen zijn. Twee delegaties, de een uit 8 werklieden, de ander uit 3 kooplieden bestaande, zullen naar Parijs vertrekken, om de verwerping te vragen. ROME. Ondanks het gure jaargetijde en ondanks zijn hoogen leeltijd en zijn voortdurenden arbeid, geniet onze H. Vader steeds een goede gezondheid en staat aldus aan den vooravond van het gedenkwaardige en heugelijke jubel jaar zijner H. Priesterwijding. Gedurende, de afgeloopen week heeft Z. H. aan een groot aantal prelaten gehoor verleend en ook eenige vreemde bezoekers ontvangen. Verleden dinsdag heeft Z. H. met het H. Collegie de prelaten en andere hooge person-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1886 | | pagina 1