Donderdag 16 December 1886 No. 2657, V E R S C H IJ N T I) A G E L IJ K S. Slljgpca tepicht. pmenlandsche Hqidtttn. Bureau: Markt, E, 357. Prijs van dit Blad: Voor Schiedam per 3 maanden ƒ1.50 Franco p. post door geheel Nederland 2. Afzonderlijke Nominers]0.05 Prijs der Advertentiën Van 16 regelsƒ0.60 Elke gewone regel meer0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. AMERIKA. Een groot Amerikaansch veefokker is met Ministerie van Binnenlandsche Zaken in ^öderhandeling over het zenden van 50,000 s Uks rundvee naar noordwestelijk Canada. "^0 regeering zou hem dan de noodige lande rijen moeten bezorgen. -De longziekte onder het vee blijft te Chicago woeden, en neemt vooral in de spoe- ■''"g-districten toe. BELGIE. Koning Leopold heeft een telegram naar Stanley gezonden, die in Amerika is. Men ^''zekert, dat dit telegram betrekking heeft °P de nieuwe ontworpen expeditie in Afrika. an ley zal Woensdag uit New-York naar Europa vertrekken. ENGELAND. Eene vergadering van Parnellisten, die niet 'Kor de politie verboden is beeft eergisteren PKats gehad in het graafschap Sligo, en wel 1,5 het dorp Torey. Mac Donald, Sexton en 'Khn Deasy waren er tegenwoordig. Na heftige redevoeringen van bet gewone s°ort besloot men »den veldtocht" te aan aarden in alle districten, waar geen ver hindering van pacht werd toegestaan. Een agent der regeering was op de ver gadering tegenwoordig en hield aanteeke- hngen. Een andere vergadering, uitgeschreven door landeigenaars, bad daarna plaats te Cork, °nder voorzitterschap van den heer Smith Earrey. Men besloot tot oprichting van een heuwe vereeniging, die als hoofddoel zich borstelt, »den veldtocht" te bestrijden en de bescherming te verzekeren van den eigendom. Ee uitspraak der rechtbank in zake Dillon ^erklaart dat het oorlogsplan der Liga ig de samenspanning der pachters om het meer pacht te betalen dan zij zeiven >erkiezen volslagen ontwettig is en voorts 'Kt Dillon's redevoeringen gericht waren op het 'Ken schenden van contracten en het versto on van de openbare orde. Bij gevolg wordt aaïl Dillon gelast, voor zichzelven eenen k®rgtocht te stellen van 1000, te storten lQnen twaaf dagen, en twee verdere borg- Kchten 1000 elk, als waarborg voor zijn hdelijk gedrag in de toekomst. Bij gebreke Vai' deze borgtochten moet Dillon zes maanden gevangenis ondergaan. Stanley, die de expeditie tot bijstand van Oir Bey zal aanvoeren, wordt op 24 dezer e Londen verwacht. Hij zal toezicht hou- en over de uitrusting der expeditie, die, Onen twee maanden vertrekken zal. FRANKRIJK. De minister-president Goblet heeft door liet benoemen van den radicalen Flourens tot minister van buitenlandsche zaken het hart van de mannen der uiterste linkerzijde ver- teederd. Zij besloten dan ook bet kabinet ter wille te zijn en des gevraagd drie twaalfden van de begrooting toe te staan. De minister, die slechts twee douziïmes bad durven vragen, was door dit besluit verrast, en vleit zich thans met de hoop, het ministeriëele leven tot 1 April a. s. te kunnen rekken, hoewel velen bet kabinet een belangrijk korter levensduur voorspellen. In de Kamer heeft gisteren de rapporteur Wilson het verslag van de commissie voor de begrooting voorgelezen, waarin tot het toestaan van do door de regeering gevraagde credieten wordt geconcludeerd. Clemenceau betoogde, dat de crisis nog niet voorbij is, wijl de ministerieele verklaring niet bevredigend wordt geacht, des ondanks zou bij voor de credieten stemmen. Eene scheiding van Kerk en Staat zou gepaard met andere hervormingen gemakkelijker eene meerderheid, uit al de groepen der linker zijde gevormd, vinden. De regeering heeft slechts te kiezen tusschen de uiterste linker en de republikein sche rechterzijde. Despreker eindigde met de verklaring, dat eene ontbin ding in het buitenland eene nadeelige uit werking zoude hebben. Daarop nam de minister Goblet net woord. Hij begon met hulde te brengen aan Freyci- net. Het waren geen ijdele woorden, maar- daden, op welke de ministerieele verklaring doelt, en die het kabinet in het begin van 1837 zal uitvoeren. De kerkelijke kwestie zal eerst kunnen worden ter tafel gebracht, wanneer eene groote meerderheid in den lande dit eischt. Goblet verklaarde, dat er in de Kamer geene meerderheid voor de scheiding van Kerk en Staat te verkrijgen is. Tot de rechterzijde zich wendende, zeide hij, dat hij, met het land achter hem, den strijd vol ver trouwen aanvaardt. Hij doet een beroep op de medewerking van alle republikeinen. De Kamer heeft eenstemmig de urgentie verklaard en vervolgens het geheele ontwerp met 508 tegen 12 stemmen aangenomen. GRIEKENLAND. De feesten bij gelegenheid van de meerder jarigverklaring van den Kroonprins Konstan tijn werden door fraai weder begunstigd. De voornaamste straten van Athene waren prachtig versierd. Op den tocht van het koninklijke paleis naar de kathedraal waar hij den eed heeft afgelegd werd de Kroon prins door het volk met geestdrift begroet. Den afgevaardigden der Grieksche provin ciën van Turkije werden hartelijke betoogin - gen gebracht. De Koning en de Kroonprins hebben van bet balcon van het paleis het woord tot de menigte gericht, 's Avonds was er een gala-diner aan het hof. De stad was schitterend verlicht. ITALIË. De begrafenis van den bekenden staatsmajj Minghetti had eergisteren met koninklijke pracht te Rome plaats. De kroonprins van Italië en de hertog van Aoste vertegenwoor digden de koninklijke familie. De Kamer, de Senaat en al de staatskorpsen waren aan wezig. Heel het garnizoen betuigde de mili taire eer. Vele geestelijken gingen den stoet vooraf. Zondag werd bet lijk, publiek tentoonge steld met een kruisbeeld in de hand, door duizende personen bezocht. De naam van Minghetti zal gegeven worden aan eene straat van Rome, en de regeering zal een krediet vragen aan de Kamer, ter oprichting van een standbeeld. ROME. Kardinaal Franzelin, van de Sociëteit van Jezus, die Zaterdag in zijn paleis te Rome is overleden, was den 15 April 1816 gebo ren te Altino in Zuid-Tyrol. Reeds spoe dig trad hij in de orde der Jesuïeten, waar heen zijn godsdienst, zijn geest van nederig heid en zelfverloochening hem dreven. In deze Sociëteit werd zijn naam weldra beroemd. Den 3 April 1876 werd hij door Pius IX z. g. tot kardinaal verheven. De overleden prelaat was prefect van verschillende Con gregaties en onderscheidde zich in zijn veel- omvattenden werkkring door grooten ijver en groot talent. Schiedam, 15 December 1886. Gisteren avond te zeven uren is mejutvroow M. W., die zich naar de kerk aan den Singel wilde begeven, tar plaatse, waar tot voor korten tijd het bekende vlondertje lag, in de Singel- sloot geraakt. Door eeaige voorbijgangers werd zij echter spoedig op het droge getrok ken. Dit ongeval is voorzeker een bewijs te meer voor den onhoudbaren toestand, die reads al te lang in de nabijheid van de Singel kerk bestaat. De gewone audiëntie van den Minister van Marine zal Vrijdag aanstaande niet plaatB hebben. Gedurende de maand November heeft de schatkist f10,351,859 ontvangen, d. i. ruina

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1886 | | pagina 1