f 384,000 meer dan in November 1885. Het gebeele sedert 1 Jannari ontvangen bedrag, f 100,114,032, is, op een kleinigheid na, f 3,000,000 grooter dan verleden jaar. Nu de schatkist gedurende de 11 maanden reeds iets meer dan 100 millioen ontvangen heeft, is er ten slotte alle kans, dat het bedrag der raming van 106 millioen gnlden voor het gansche jaar ook inderdaad zal worden bereikt. (TV. R. Ct.) Den 29 Dec. zal in het gebouw van het Departement van Waterstaat te 's-Hage worden aanbesteed Het maken van de a&rdebaan, de kunst werken, overgans en eenige verdere werken voor het gedeelte, van de 's-Graveulandscbe kade nabij Schiedam tot den oostenlijken oever van den Boonervliet, van den spoor weg RotterdamHoek van Holland, in twee perceelen en in massa. De werken moeten achttien maanden Dadat de last tot uitvoering is gegeven voor de eerste maal geheel vol tooid worden opgeleverd. De raming is van het eerste perceel van de 's-Gravenlandscbe kade tot de Oostelijke Havenkade te Vlaar- dingen f 360,300, van het tweede perceel, van de Westelijke Havenkade te Vlaardiagen tot den Oostelijken oever van den Boonervliet, f 460,500. Het maken van het noordelijk deel der werken te Gorinchem, behoorende tot de werken voor den aanleg van een kanaal ter verbinding van Amsterdam met de Merwede. Het geheele werk moet op 1 April 1889 voor de eerste maal voltooid worden opgeleverd. De raming is f 673,000. voert. Blijft deze Minister aan het bestuur, dan zijn onze weermiddelen het volgende jaar om dezen tijd iu geen gunstiger toestand dan nu dat zal een ieder mij wel toegeven, de ondervinding van bijna vier jaren bewijst ons dit en wie weet hoeveel jaren het nog zou duren eer deze toestand verbeterde. Ziende nu dat langzamerhand de kans Op een Earo- peeschen oorlog grooter wordt, acht ik het mijn plicht te waarschuwen na het nog tijdis. „Ik herhaal, het is nog tijd, maar zooals ik laatst zeide, hel is ook hoog tijd dat on midde- lijk de handen aan het werk geslagen wor den, om onze legerorgauisatie en garnizoensin- deeling te veranderen, anders is het zeer wel mogelijk, dat deze Minister, dien men met alle geweld schijnt te willen honden, reeds het volgende jaar zal moeten aftreden zonder dat dit van onzen vrijen wil afkaugt." DoArnfr. Ct. vraagt, waarom de Regeering, die door het postpakkettarief aan de willekeur der particuliere expeditie-ondernemingen voor goed een einde maakte, niet zorgt om ook in het bezit te geraken van het monopolie der telegraphische correspondentie, vooral in plaat sen, waar, nevens de Bijts-telegraafkantoren ook kantoren van bijzondere ouderaemiiigen zijn gevestigd. Het zoogenaamd gemak voor het reizend pnbliek, om aan de spoorwegsta tions een telegram te kunnen aanbieden, acht het blad bijna niet noemenswaard, daar niet zelden het daar aangeboden telegram öf te gelijk of na den reiziger ter plaatse van be stemming aankomt, ten gevolge van het voor gaan van den spoorwegdienst, die te recht no 1 is. kerd, dat haar man alles bekend had, ont vallen »is de kerel zoo dom geweest," en raakte toen aan het klappen. Het vermoeden der politie werd bevestigd, het effect, dat ter inwisseling was aangeboden, bleek afkomstig te zijn uit den boedel der op de Scbie ver' mcorde dame. Nog zes of acht andere personeD, die van medeplichtighuid iu deze zaak worden ver dacht, zijn door de politie in arrest genomen- Bovendien moet er eeuige grond zijn ook deze personen te verdenken v in den verleden jaar plaats gehad hebbenden diefstal en dat in de Josephskerk, van welke dieven men tot heden het spoor bijster bleef. (C.) Voor de commissie van weldadigheid, die ten raadhaize te Kralingen ziting houdt, zijn heden niet minder dan ODgeveer 250 hoofden van huisgezinnen verschenen, om onderstand te vragen: If Zondag tegen 12 ure strandde achter de Kaap woning onder 's-Gravanzao.de da Daitsche sehoouer >Agnat(e," geladen met staankolen. De equipage bestond uit 5 man. Na een ver- geefscbe poging met de reddingboot om de schipbreukelingen te raddan, ward ten twee- den mala de boot in zee gebracht en dit maal met bet treurig gevolg, dat za omsloeg en de sjhipper van bat Loodswezen, P. Van Eijk, daarbij het leven verloor. Nadat de red dingboot omgeslagen was, begaf zich zekere Storm van Ter Haijde te water en trachtte al zwemmende aan de bemanning der omgesla gen reddingboot Jhnlp "te verleunen; deze menschlievendbeid moest ook hij met den dood bekoopen. Tevergeefs trachtte Dr. Snjj- ders uit 's-Gravenzande de levensgeesten van beide drenkelingen op te wekken. Met goed gevolg ward daarna een kogal, Jwaaraan een lijn verbonden] was, over het schip gescho ten, waardoor do schipbreukelingen gemeen schap met de kust kregen en 4 man werden gered. De kok was reeds vroeger over boord geslagen en verdronken. Gemelde P. Van Eijk laat een weduwe met 7 kinderen, en Storm een weduwe met 3 kin deren na. Van het schip zal niat veel te ber gen zijn. Een briljant, ter waarde van f60, gevat in mat zilveren cb&ton, en vermoedelijk af komstig van eene broche, is onder verdachte omstandigheden te 's-Hage te koop aangebo den. Den eigenaar hiervan wordt verzocht zich aan te melden aan het bureau van politie der 1ste afdeeling, aaD de Groenmarkt aldaar. In de afgeloopen week hebben zich te Lei" den 2 gevallen van diphteritis en 1 geval van roodvonk voorgedaan. Te Utrecb' werden aangegeven 9 nieuwe ziektegevallen en 2 sterfgevallen aan roodvonk. Het aantal gevallen van mazelen neemt te Middel' burg af; thans dragen nog een 40 tal pet' c eelen het kenmerk van besmettelijke ziekten- Te Goes zijn 70 lijders. In het geheel zijn er 783 geweeBt; waarvan 15 overleden en 653 herstelden. Te Borsele is, wegen9 het heerschen dier ziekte in ongeveer 30 huisgezinnen, de school tijdelijk gesloten. Ook te Westdorpe, gehucht Strooiendorp, zö11 de mazelen in twee huisgezinnen uitgebroken- Prins Wilhelm van Baden is Maandagm01" gen per Rijnspoor van 10.30 naar Karlsrnh® teruggekeerd, na gedurende zes weken in bet Amstel'Hotel onder behandeling van dr Me2' ger te zijn geweest. Gedurende 1886 zijn naar N. IndiS uitge zonden 122 onderofficieren, 127 korporaals, 21 hoornblazers en 1524 soldaten. In December worden nog uitgezonden 8 onderofficieren, 16 korporaals, 2 hoornblazers en 142 soldaten, waardoor het vastgestelde aantal van 2000 man op 38 man na zal zijn bereikt. Da hh. Gildemeester en Van der Goes heb ben een amendement op de snikerwet der Regeering voorgesteld, strekkende om de hef fing van den cijns op den vrijen aanplant tijdelijk »tot de wet anders zal hebben beslist" bniten werking te stellen, en mitsdien het Reg.-voorstel te beperkeu tot den verplichten aanplant (met voorloopige geheele vrijstelling dus van den vrijen aanplant). De Standaard verklaart thans, dat hij het voorstel-Schaepman in het minst niet ongun stig heeft beoordeeld, maar er zelfs verrede voorkeur aan gaf boven het bekende amen dement der rechterzijde. Het biedt ons zeer stellig meer, zegt het blad. Slechts werd terzijde op het gevaar gewezen, dat de confessioneele staatsechoolher- rijzen zou en dit gevaar ware door een kleine wijziging licht af te wenden. Onze bedenking rees alleen tegen hetinitiatief van een enkel lid, als brevet van onvermogen aan de rechterzijde uitgereikt. Hoe Claudius" iu het Handelsblad Aan Mi nister van Oorlog aanpakt „Hoewel het mijn doel niet kan zijn den mij persoonlijk onbekenden generaal Weitzel onaangename zaken te zeggen, zoo is het wel degelijk mijne bedoeling mjjne landgenooten te waarschnwen voor het gevaar, dat er ge legen is juist in den persoon van dezen Mi nister. Het is mijne innige overtuiging en ik wenschte die in het belang van ons land door een ieder te doen deelen, dat het aan blijven van dezen Minister ons ten verderve Voor hat examen in het boekhouden, op 15 en 16 November jl. door do Veieeniging van Handelsbedienden „Mercurius" te Rotter dam gehouden, hebben zich 15 kandidaten aangemeld, waarvan 2 niet opgekomen zijn en 11 werden afgewezen, zoodit 2 geslaagd zijn, namelijk de heeren W. Helderman van Rotterdam en J. Schontea Cz. van Vlaardingen. Men schrijft ons uit Rotterdam: Het spreekwoord dat de raven een misdaad uit brengen, is alhier op nieuw bewaarheid. Een jaar of 12 geloden werd op de Schie alhier een juffrouw vermoord en ten hare huize een belangrijke partij effecten gestolen. Een zandschipper, die met zijn schuit in de nabijheid van het hnis der vermoorde lag, werd van dezen moord en diefstal verdacht en deswege tot 10 jaar gevangenisstraf ver oordeeld. Deze veroordeelde heeft zijn straf tijd uitgediend en is thans weer op vrije voeten. In do vorige week kocht een aardappel koop man in de Pannekoeksteeg van een schipper een partij aardappelen. Toen het op betaling aankwam, beweerde de koopman geen con tanten in hnis te hebben en stelde daarom den schipper voor hem te voldoen met een effsct, dat bij maar aan een wisselkantoor be hoefde aan te bieden, om daarvoor geld te erlangen. De schipper begaf zich met het effect naar een wisselkantoor op de Blaak. Daar koesterde men omtrent bet stuk eenigen argwaan, ont bood per telephoon de politie, die gegevens genoeg meende te hebben, om het effect in beslag en den schipper in arrest te nemen. Spoedig was ook de koopman gearresteerd, de politie deed in zijn hnis in de Pannekoek steeg huiszoeking en vond taen voor den koopman hoogst compromitteerende zaken. Ook zjjn vrouw werd in arrest genomen. Deze liet zich bij eeu verhoor, nadat haar door den redder van instructie was verze-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1886 | | pagina 2