linimtlaudachii Juichten. omtrent den vijandigen toon der Russische pers. Het regeeringsblad bevatte gisteren een geïnspireerd artikel, waarin leedwezen wordt te kennen gegeven over de dagbladartikelen, die het in den laatsten tijd doen voorkomen alsof Duitscbland tegen Rusland vijandig is gezind. Den bladen wordt bij de bespreking van den politieken toestand groote voorzich tigheid en kalmte aanbevolen. De korte inhoud van bedoeld artikel zou men aldus kunnen samenstellen Rusland beeft met Duitschland levensbe langen gemeen, waardoor de wederzijdsche betrekkingen worden bevestigd. De langdu rige bestendiging van die betrekkingen moet het streven zijn van beide rijken. De Rus sische regeering is vast voornemens de speciaal Duiiscbe belangen steeds te ontzien, maar zij mag dan ook aannemen, dat Duitschland zich eveneens van handelingen zal onthouden, die aan Rusland s waardigheid of aan zijn belangen met betrekking tot zijn geloofsge- nooten in het Oosten schade zou kunnen toe brengen. Zij houdt zich overtuigd, dat Duitsch- land's eenig streven is het behoud van den vrede, wat ook de levendige wensch is van den Czaar en het Russische volk. Schiedam, 16 December 1886. Aan het commissariaat van politie zijn als op straat gevonden aangegeven een stalen rozenkrans, een portemonnaie met f0.11,een paar wollen kousen, een zilveren knipje met rood beursje, een blauw wollen kinderwantje, het ijzer van een schaaf, een bruine hand schoen en twee sleuteltjes aan een plankje. TWEEDE KAMER. Zitting van gisteren. De wetsvoorstellen der regeering en van tien heer van Dedem c. s. betrekkelijk de Indische suikercnltuur zijn gisteren in behan deling gekomen. De heer Bablmann vindt slechts herstel in weder-invoering der Gouvernements-suiker- cnltuur met consignatie van het product her waarts. Voor 't oogenblik wilde hij wel be willigen in herstel der cijnsbetaling en heelt hij zelfs met den heer Keuchenius voor gesteld van de geheele cijnsbetaling uitstel te verleenen, maar in afschaffing of uitstel van het uitvoerrecht wilde hij niet treden. De heeren Cremer en W. van Dedem be toogden, dat zonder afdoende hulp, zooals de voorstellen van laatstgenoemde spreker, de industrie slechts tijdelijk zal gebaat worden. De heer van Baar kan alleen dan tot hulp voor Ir.dië zich bereid verklaren, wanneer ook eindelijk iets voor den Ned. Landbouw wordt gedaan. De heer Schaapman verde digde de ontheffirg van lasten voor de in nood verkeerende enilrer-industrie. Do door de Regeerïng ingediende nieuwe ontwerp-Notariswet handhaaft hot beginsel der benoeming tot de praktijk, als tot dusver. Het di aagt bet toezicht op de ambts-ver- vulling der notarissen op aan „kamera van notarissen," maar laat de beoordeeling van overtredingen, waartegen strat is bedreigd, aan den rechter. De „kamers" zullen bestaan uit den president der rechtbank, twee leden, een kantonrechter en een hoofdambtenaar der registratie, door de Reg. aan te wijzen, en twee notarissen, door hun ambtgenooten te kiezen. Het bepaalt, dat de tijdelijke waarneming van een kantoor zal worden opgedragen aan een kand.-notaris (dien de notaiis mag aanbevelen) of, biedt zich geen geschikte kan didaat in bet ressort aan, door een anderen notaris. Het schaft de verplichte getuigen bij de door beide partijen onderteekende akte af. Het heft, eindelijk, de bevoegdheid op, thans den notaris verleend, om zijn opvolger aan te bevelen en dezen zijn protocol over to dra gen, ten nadeele van een te benoemen notaris. De Staats-Courant bevat het Koninklijk besluit van den 4deu December 1886, betrek kelijk den herijk van de maten en gewichten in het jaar 1887. In de voorwaarden van aanbesteding voor het onderhonden van geregelde Stoomvaart diensten in den Indischen Archipel luidt artikel 20 als volgt 1. De door den aannemer voor het onder houden per contractaeele stoomvaartdiensten te bezigen vaartuigen voereu de Nederlandsche vlag. 2. De aannemer en zijne borgen moeten zijn Nederlanders, of Nederlandsche of Neder- Iandsch-Iadi8ehe maatschappijen. 2. Eene maatsobappij moet om als aanne mer te kunnen worden toegelaten oi gehand haafd, haar Hoofdbestuur iu Nederland of in Nederlandseh-Indië gevestigd hebbeo, terwijl de directie voor minstens tweederde gedeelte uit Nederlanders moet bestaan. 4. Behalve in buitengewone gevallen, ter beoordeeling van den Gouverneur-Generaal, moeten de gezagvoerders, stuurlieden en machi nisten der voor de uitvoering dezer overeen komst te bezigen stoomschepen, Nederlanders zijn. Naar wij vernemen, heeft de heer K. De Jong, ond-lid der Tweede Kamer en burgemeester van Hoogkarspel, het tijdelijke met het eeu wige verwisseld. De heer De Jong, geboren in 1815, was van 1371 tot 1885 lid vau de Tweede Kamer, waar hij deel uitmaakte van de liberale partij. Zijn redevoeringen, die zich door een natuur lijken en eenvondigen toon kenmerkten, han delden meestal over fiaancieele onderwerpen. Om ban helderheid en om het gezond verstand, waarvan zij in den regel blijk gaven, werd naar deze betoogen algemeen in de Kamer geluisterd. Ook om zijn persoonlijkheid en karakter was de heer De Jong bij zijn mede leden en bij velen, die op andere wijzen met hem in betrekking kwamen, een geacht man. (2".) Generaal Demmeni, te Atjeh overleden, was slechts 50 jaar oud. Op 20jarigen leef tijd tot 2n luit., in 1860 tot In luit., in 1867 tot kapt., in 1875 tot maj., in 1880 tot lnit.-kol. en in 1883 tot kol. benoemd, was hij in den aanvang van dit jaar boven de formatie tot den rang van gen. maj. verheven. Op 19 Aug. 1884 aanvaardde hij het civiel en militair bestuur van Atieh. Onder zijn leiding is de concentratie volbraoht. Door den Commissaris des Konings in de provincie Gelderland is aan den expediteur D. G. van Huls te Lobit vergunning verleend tnsschen 15 en 20 December met den schip per Vermaas, in diens overdekt zeilschip ge naamd 4 Gebroeders, van Herwen en Aerdt naar Maassluis langs Rijn, Waal, enz. eene partij van 1350 kisten dynamiet, wegende netto 30,000 K. G., te vervoeren. Voor zoo ver thans hekend is geworden, heeft de vreeselijke orkaan der vorige week 128 schipbreuken veroorzaakt, waarvan 61 ter hoogte van de Britsche kust. Het levens verlies was gelukkig niet zoo talrijk, als mea bp het totaal cijfer der rampen, tnsschen de 300 en 400, zou moeten vreezen. Op d0 hoogte der Britsche eilanden kwamen in 't geheel 28 menschen om; terwijl aan vreemde kusten 66 personen verdronken. Het totaal aantal schipbreuken voor het loopende jaar is thans 1490. Van den 5den tot en met den llden Decem ber zijn langs den Nieuwen Waterweg binnen gekomen 56 stoom en 2 zeilschepen, en ve r- trokken 46 stoomschepen. De gelegenheid tot verzending der correspon dentie naar Noord-Amer'ka bestaat door mid del van het stoomschip „Leerdam." De lsatsto buslichting aan het, Postkantoor te Rotterdam is bepaald op den 18 December a. s. des mor gens te 5 uren. Wegens gevorderden leeftijd hebben de hee ren I. Belinfante en M. Vas Dias besloten, met 1 Januari 1887 het Ned. Corrasponden- tiebnrean voor Dagbladen te 's-Hage over te dragen aan de heeren M. E. Belinfante en S. Vas Dias, hnn zonen, beiden sedert jaren aan dat bureau werkzaam. De heer I. Belinfante is meer dan 58 jaren en de heer M. Van Dias meer dan 44 jaren voor de nederlandsche dagbladpers werkzaam geweest. Het algemeen correspondentie-bnreaa genoot; door hnn ijver en nauwgezetheid vooral, het vertrouwen van bijna alle bladen in Ne derland. Hnn arbeidzaam leven was inderdaad een leven van onafgebroken toewijding aan de belangen der pers. Vad.) Nader verneemt men, dat de heer Vas Dias na een langdurig lijden eergisteren is overleden^ Naar men verneemt is M. Hakker uit Den Haag, die zich sedert eenigen tijd in verze kerde ^bewaring bevond onder verdenking van op zijn huisvrouw gepleegden doodslag, gister avond op vrije voeten gesteld. Dit Amsterdam wordt aan de N. R. Ct. geschreven, dat behalve het nut, dat de te honden tentoonstelling van voedingsmiddelen zal hebben voor den handel in het algemeen zij ook nog andere verwachtingen doet koeste ren. Zij kan namelijk de kweekster van een kookschool zijn. Wij betwijfelen, of zij die tot dusverre aarzelden, hnn geld in deze on derneming te steken, door dit vooruitzicht zullen bekeerd wordente minder nu we op weg schijnen, om weldra alle voedsel te kun nen ontberen. (Zijd) Ter Amsterdamsche Arbeidsbeurs fluctueert de markt wat de werkzoekenden betreft. Nn eens zijn er slechts een paar, dan weer een dozijn en meer personen, die werk vragen. In atbeidgevers echter is zij vrij stationnair, ten minste ze gaat zelden boven de drie. Gisteren namiddag om half twee is te Utrecht een ontzettende brand uitgebroken in het magazijn en de werkplaats van de Centraalspoorweg-maatschappij. Reeds om half drie lag alles tegen den grond. De hooggaande vfammen bleven toen nog voort woeden. Er is belangrijke schade aangericht. Nader wordt gemeld; dat de zadelmakerij met de wagenmakerij en den schilderswin kel, alsmede de bureau's, eene prooi der vlammen zijn geworden. Om 3 uur wï» verder gevaar geweken. Twee mannen zjjn onder nedervallende voorwerpen geraakten ern stig verminkt naar het Ziekenhuis gebracht*

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1886 | | pagina 2