as j'aarg. Zaterdag IB December 1886, So. 2659. V E K S C H IJ NT I) A G E L J J K S. ^Ijgqmeen tëutpcht. Smimtlaitdschö £ei[i ritten. B ureau: Markt, E, 3 57. Zy, <1 i e zich tegen Jan. a. s. altonneerei^ ontvangen de tot dien datum verscliijnende Humiuers Prijs van dit Blad: Voor Schiedam per 3 maanden ƒ1.50 Franco p. post door geheel Nederland 2. Afzonderlijke Nonnners'0.05 Prijs der Advertentiën Van 16 regelsƒ0.60 Elke gewone regel meer 0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. BULGARIJE. De mogendheden blijken het thans eens te zijn omtrent den kandidaat voor den Bul- gaarschen troon en het hangt nu alleen van Rusland af, of deze werkelijk den troon van het vorstendom zal beklimmen. Dat Rusland Diet deze kandidatuur genoegen zal nemen, is nog zeer twijfelachtig, vooreerst omdat de Voorgestelde prins katholiek en ten tweede, omdat hij Hongaar is. Prins Ferdinand van Saksen-Coburg-Kohary is 25 jaar oud, zeer rijk en Hongaarsch luitenant. De Keizer van Oostenrijk en die van Duitschland zullen hunne definitieve toestem ming geven als Rusland met dezen kandidaat genoegen neemt. In een familieraad zou ook den prins, die persoonlijk wel geneigd is, de kroon aan te nemen, daarvoor de noodige toestemming zijn gegeven. Voor het geval ook deze kandidatuur mocht mislukken, zou Oostenrijk nog een anderen kandidaat hebben voorgedragen, namelijk Prins Wilhelm, oudste zoon van graaf Adolf ■van Nassau, die met ons stamhuis van Oranje- ■Nassau is verwant. Ook deze prins is officier m Oostenrijkschen dienst. DUITSCHLAND. Het cntwerp-legerwet is gisteien in de commissie, die met het onderzotk is belast, m beraadslaging gekomen. De heer Hüne stelde voor 518 bataljons in plaats van 534 Voor drie jaren toe te staan. Het centium, "Zeiklaarde hij, wil buitendien de gevraagde Vermeerdering der infanterie op 544 batal- l°os bij uitzondering voor een jaar toestaan. De heer Stauffenberg wilde evenzeer slechts bataljons toestaan. Bovendien moeten B°g 15 bataljons voor drie jaren gefor meerd worden. De recruteering moet tot Januari verdaagd worden tot de invoering van den tweejarigen diensttijd. De Minister noemde beide voorstellen on- zannemelijk en verklaarde zich beslist tegen Jen tweejarigen diensttijd en hield zich aan dien van zeven jaren. Daarna tot de stemming over de paragra fen overgaande, werd nadat alle voorgestelde wijzigingen waren verworpen, paragraaf 2 van het regeenngsvoorstel, de hoogere legerste rkte met 1 April 1887 vaststellende, eveneens met 16 tegen 12 stemmen verworpen. Na deze stemming hield de commissie eenigen tijd pauze, daar de liberalen nieuwe voor stellen wilden doen. Toen de beraadslaging was hervat, werd eindt lijk in plaats van de in paragraaf 1 van het regeeringsentwerp voorgestelde legersterkte in vredestijd op f468,409 man, slechts 450,000 man en dit slechts voor den tijd van drie jaren toegestaan. ENGELAND. Gisteren zijn de Iersche afgevaardigden Dillon, O'Brien, Harris en Sheehy gevangen genomen te Loughrea in het graafschap Galway, terwijl zij het heffen der pachten presideerden. Met toestemming der Koningin en van den Hertog van Cambridge, eere-kommandant der militaire school van Sandhurst, is de zeventienjarige Hertog van Orleans, zoon van den Graaf van Parijs, onder de leerlingen opgenomen. FRANKRIJK. De minister van buitenlandsche zaken, Flou- rens, heeft in de Kamtr medegedeeld, dat gister ochtend door de Italiaansche regeering is bericht, dat het Fransch-Italiaansch handels- tractaat wordt opgezegd. Ook tegenover Oostenrijk-Hongarije heeft Italië denzelfden stap gedaan. De minister verklaarde, dat de regeering had geantwoord, dat zij het behoud der goede betrekkingen tusschen beide natiën ten zeerste gewenscht acht. In den Senaat werd gisteren het wetsont werp der voorloopige maand elijksche credieten aangenomen, nadat het artikel, volgens het welk de rente der spaarkassen wordt ver minderd was geschrapt. Be Kamer heeft het aldus geamendeerd ontwerp naar de commis sie voor de begrooting teruggezonden. Ze Figaro spreekt i,u weer het berieht van een huwelijk tusschen prinses Laetitia, dochter van Jerörne Bonaparte, en haar neef Roland leaen. HET OOSTEN. In velband met de gisteren gepubliceerde ofiicieele mededeeling der Russische regeering wordt opgemerkt, dat de politieke toestand in Europa weder belangrijk gewijzigd is. Rusland, dat schijnbaar gereed stond, om zijne pretenties in het Oosten door wapen geweld te doen gelden, blijkt terug te trekken. Het biedt thans onder zekere voorwaar den zijne vriendschap aan Duitschland aan. Als men te Berlijn slechts rekening houdt met Busland's waardigheid en met zijne be langen in betrekking tot zijne geloofsge- nooten in het Oosten, dan kunnen beide rijken als goede naburen in vrede met elkaar leven. Wel is de laatste term betreffende Rusland's belangen omtrent de geloofsgenooten in het Oosten zeer rekbaar, wijl Rusland daaronder verstaat een onbeperkt gezag over Bulgarije maar met dat al heeft de Russische regeering toch van haren goeden wil tot eene vreedzame oplossing dezer zaak doen blijken. De groots kwestie is nu maar alleen, of de gewichtige belangen van Oostenrijk, waarmede Duitsch land ten nauwste is verbonden, zonder bot sing met die van Rusland in het Oosten kun nen gewaarborgd worden. Tot deze frontverandering van Rusland zou ook de wijziging der regeering in Frankrijk, die weer tot lager peil gezonken is, veel heb ben bijgedragen doch zou deze gunstige wending het meest te danken zijn aan den persoonlijken invloed van Keizer Wilhelm, die op de audiëntie, den Russischen gezant Scfcuwaloff verleend, zijn vurig verlangen, om zijn laatste levensdagen in vrede te slijten, uitsprak. Ook in een eigenhandige brief aan den Ozaar heeft de Keizer op eene vreedzame oplossing der Bulgaarsche kwestie aange drongen. SPANJE. De bekende staatsman Uastelar heeft in de zitting der Cortes een belangrijke rede over den politieken toestand gehouden. Met kracht trok hij te velde tegen de revolutie en de daaruit voortkomende reactie. Hij beloofde zijn steun aan den heer Sagasta, omdat hij van dien bewindsman verwacht het behoud van de persoonlijke vrijheden en de versterking van de nationale souvereiniteit en van het algemeen stemrecht. De heer Castelar laat zich ook zeer scherp uit over de militaire opstanden en de overdrijving van de geavanceerde groepen der democratie. »Vcór en boven de democratie, de repu bliek en de vrijheden aldus eindigde hij stel ik den vrede en de welvaart van mijn land.'' ZWITSERLAND. De Bondsvergadering heeft den heer Droz, radicaal, tot President van den Zwitserschen Bond benoemd voor het jaar 1887/88. Hij verkreeg 141 stemmen. De heer Hertenstein, liberaal-conservatief, werd tot vice-president gekozen met 86 stemmen. De aftredende leden van het Bonds-Gerechtshof werden herkozen. Schiedam, 17 December 1886'. Wij vernemen dat L. Brouwer, wieu Dins dag j'. het bekende ongeluk trof, gisteren mid dag in het ziekenhuis is overleden.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1886 | | pagina 1