linMitlandschq lachten. •a gaven door duidelijke gebaren en uitroe pen te kennen, dat zij daardoor verrukt waren. De H. Stoel heeft in zijn onderhandeling met het Kabinet-Sagasta betrekkelijk het herstel van het burgerlijk huwelijk in Spanje, bewilligd in een formule, waarbij de tegen woordigheid van een ambtenaar van den burgerlijken stand bij het kerkelijk huwelijk wordt toegestaan. De inschrijving van de kerkelijke huwelijken in de registers van den burgerlijken stand zou verplicht blijven. Schiedam, 21 December 1886. De gewone au liëatie van de ministers van Oorlog en van Waterstaat, Handel en Nij verheid zullen op Donderdag a. s. niet plaats hebben. De rapporteurs voor de Waterstaats- en Spoorwegbegrootingen stellen voor te schrap pen lo. den ambtenaar voor de herziening der waterstaatskaart2o. f 2200 op bindwerk 3o. 1750,000 op de onteigening voor den Maasmond; 4r. f220,000, voor definitieve stationsgebouwen te Amersfoort en Nijmegen in afwachting van een behoorlijke exploitatie der nieuwe lijn5o. f24,000 voorwachters- woningen, die de expl.-maatschippij heeft te bekostigen 6o. f 110,000 wegens de uitbrei ding van de werkplaatsen te Tilburg, en 7o. f400,000 op de onvoorziene uitgaven. Daarentegen willen zij een memoriopost Uitstrekken voor de brng te Heusden. Ia haar autworrd aan de Eerste Kamer aangaande de Indische begrooting deelt de Regeering mede, dat de Gouv. koffiecultuur moet worden gehandhaafd, behalve daar waar da opbrengst niet meer in verhouding is tot het werk. Die cnltuur is de voorname bron van inkomst voor de bevolking. De ontwik keling van den particulieren landbouw wordt er niet door belemmerd. Telegrafische verbinding van de Buitenbe zittingen is wenscbelijk, zoodra de financiën haar toelaten. Weldra hoopt de Min. een voorstel gereed te hebben voor den spoorweg ter Westkust van Sumatra. Is deze, over enkele jaren, ge reed, dan kan het Ombiliën-kolenveld in ex ploitatie komen. Het goedkenringsmerk gedurende 1887 bij den ijk en herijk van maten en gewichten is de letter X in den gewonen drukvorm, schuin gesteld bij den ijk van gasmeters de Konink lijke kroon. Bij besluit van Gedeputeerde Staten van Zuid- Holland is bepaald dat de jacht op klein wild in deze provincie wordt gesloten op Vrijdag den 31en December met zonsonder gang, met uitzondering, vam het in art. 15, Bub. lett. g. dier wet bedoeld jachtbedrijf van het vangen van houtsnippen met laat-, war- of valflonwen, dat blijft toegelaten tot en met den 23en Maart 1887. De liberale bladen zijn toch vindingrijk in hunliefde Men oordeele naar het vol gend proefje nit het weekblad De Amster dammer van gisteren Dr Zaaijer voerde bij het onderwijs bet woord, zich onderscheidende door een fraai, helder tenorgelnid. Ook de heer Gildemeester, die den sniker- lords de tijdelijke opheffing van het uitvoer recht der eniger in Indië bezorgd heeft, bezit een stemgeluid zoo sympathisch en sonore, dat het goed doet, te midden van al die ondemans schorheid een stem als e?n klokte hooren. ZiedaarOntbreekt het de liberale partij oqk al aan staatslieden, zij heeft solisten, en het Vaderland is gered! Tijd Toen G. van Es Zaterdag middag met zijne hoogaars van de garnalenvangst te Stellendam terugkeerde, sloeg zijn vaartuig even voor de havea om. De schipper met zijn zoontje en twee knechts raakten daarbij te water, met het noodlottig gevolg, dat vader en zoon ver dronk im De beide knechts werden gered door een schipper die zich toevallig in de nabijheid bevond. Het lijk van den schipper is gevonden. Uit Stavenisse wordt gemeld Het lijk, hier den 3en December aangespoeld, is thans voor de 2de maal opgegraven. Dcnderdag heeft dit plaats gehad in tegenwoordigheid van des overledenen broeder nit Gentthans in tegen woordigheid van het gerecht nit Zierikzee, den procnrenr des Konings nit België en een geneeskundige uit België. Bj dit onderzoek moeten in het hoofd gevonden zijn 5 tv 6 hagelkorrels, zoodat er aan eene misdaad geen twijfel meer bestaat. Naar men zegt, moet dan ook de verdachte reeds gedeeltelijk bekend hebben. Lserlingan wekken, voorbeelden trekken. Daarom maken wij gaarne melding van een treffend feit, dat onlangs in ons vaderland heeft plaats gehad. Men houde het ons ten goede, dat wij kieschheidsbalve geen namen noemen, terwijl wij instaan voor de waarheid. In een gemeente dan waren twee apothekers, derhalve concurrenten. De eerste werd door den dood aan zijn gezin ontrukten daar hij werd bijgestaan door een adsisteat, die slechts het halpapothekers-examen had afgelegd, moest de zaak terstond worden gesloten. Ofschoon dit natuurlijk een groot voordeel voor den concurrent zou zijn gewesst, begaf deze zich onmiddellijk naar de weduwe en bood belan geloos zijn naam en balpaan,om haar instaat te stellen de zaak voort te zetten. Wat de zaak in sommiger oog nog inte ressanter zal maken: de eene apotheker was Katholiek en de andera Protestant. (Dagbl.) Het Sparen. Hoewel het niet ontbreekt aan gelegenheid tot sparen voor hen, die daartoe door vlijt en zuinigheid in staat zijn gesteld, meenen wij toch de aandacht te moeten vestigen op eene inrichting, die het sparen vooral voor den kleinen burgerstand zoo gemakkelijk mogelijk maakt. Immers de tijd van Nieuw jaar, waarin menigeen door buitengewone in komsten in staat is, eanige penningen ter zijde te leggen, begint te naderen. Wij bedoelen hier de Rijkspostspaarbank, die ook wat soliditeit betreft de meeste zeker heid aanbiedt. Ten einde deze nattige in richting meer in 't bijzonder te doen kennen, geven wij hier eenige mededeelingen, zooals die op bepaalde tijden omtrent deze Spaar bank worden verspreid. Door middel dezer, door den staat gewaar borgde instelling, kan iedereen zijne spaar penningen op gemakkelijke wijze veilig en vruchtdragend beleggen, en zich wapenen tegen den kwaden dag. Alle postkantoren en bijna alle hulpkan toren der posterijen zijn gedurende de gewone kantooruren, doch niet vóór 9 ure 's morgens en niet na 9 ure 's avonds, voor den spaar- dienst opengesteld. Spaarbankboekjes, waarin door de postbe ambten achtereenvolgens alle inlagen en terug betalingen worden anngeteekend, zijn kos— teloos verkrijgbaar. Men kan niet minder dan 25 cents inleggen. Wie enkele stuivers wenscht te sparen, kan aan het kantoor of bij de depdthouders van postzegels kosteloos formulieren bekomen, voorzien van 20 vakjss voor de aanhechting van even zooveel frankeerzegels van vijf oent. Zijn alle vakjes gevnld en vertegenwoordigen de aangehechte zegels een waarde van een galden, dan kan dat formulier als een gewone inlage van f 1 op het kantoor worden aan geboden. Ten behoeve van schoolspaarhanken worden door den directeur der Rijkspostspaarbank, op aanvrage van de hoofden van scholen, ook dergelijke formulieren verstrekt, die honderd vakjss bevatten ter aanhechting van p03tz e» gels van één eeut. Eenmaal in de zeven dagen kan men, op vertoon van het boekje op hst kantoor, waar de eerste inlage geschiedde, een som van 25 galden of minder, mits niet uitmakende het geheele tegoed, terng ontvangen. De terugbetaling van grootere sommeu en de opheffiag der rekening kannen worden verkregen door tassohenkomst van dend.rec- tenr der Ri jkspostspaarbank. Men heeft zich daartoe slechts, met vertoon van hst boekje, tot een der kantoren te wenden. Alleen de inlegger zelf, zijn gemachtigde of wettelijke vertegenwoordiger kan teragbe- tiling erlangen. Bewoners van het platteland knnnsn, ter verkrjjging van een spaarbankboekje, tot bet doen van inlagen of het verkrijgen van terng- betaliagen, gebruik maken van da tassohen komst der postboden. Ds boekjes der Rijkspostspaarbank hebben een nationaal karakter. Op alle kantoren, die voor den spaardieust geopend zijn (in het gansche Rjjk), kan er op worden ingelegd en terugbetaald. De rente bsdraagt 2.64 pet., gelijkstaande met 11 cent van elke honderd galden in eena halve maand. De rente gaat loopen op den ln of den 16n der maand, die volgt op den dag, waarop de inlage is geschied. Jaarlijks behoort elk boekje, in de maand, waarin de eerste inlage is geschied, ter bij schrijving van de rente, die over het laatst afgeloapen jaar verschuldigd is, aan den directeur der Rijkspostspaarbank te worden gezonden. Brieven aan den directeur der rijkspost spaarbank, te Amsterdam, zijn vrij van port. Omslagen, ter verzending van boekjes en brie ven aan bovengenoemd adres, zijn op alle kanto re n kosteloos verkrijgbaar. Voor verdere inlichtingen wende men zich tot een der kantoren of tot de directie. De Amsterdamscbe predikant C. A. Renier, die onlangs een beroep ontving naar Rot terdam, heeft zijn gehoorzaamheid aan de Synode opgezegd en zich bij de nieuwe ker kelijke gemeente der Nederdnitsch Gerefor meerde Kerk (doleerende) aangesloten. J. P. A., de aannemer van de meisjesschool te Assen, die voor een paar weken beweerde een aanzienlijk gedeelte der aannemingssom verloren te hebben en kort daarop failliet werd verklaard,is eergisteren op last der justi tie gearresteerd. Zes diep verwaarloosde kinderen uit Utrecht drie j ongens en drie meisjes, van een tot tien jaar, zijn sinds enkele maanden op de Hel- dringsgestichten te Zetten geplaatst. Deze kinderen groeiden op in een der slop pen, waaraan Utrecht nog zoo rijk is. Een.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1886 | | pagina 2