ItatilHiufecty bekend. Denzelfden arond zijn nog twee per sonen aangehouden. PORTUGAL. Op de Taag voer Lissabon stootte Vrijdag nacht het Engelsche pantserschip Sultan tegen het Fransche stoomschip Villa Victoria. De Villa Victoria, die een zestigtal personen aan boord had, zonk onmiddellijk. De meeste personen, behoorende tot de reizigers en het scheepsvolk moeten verdronken zijn. Beide schepen lagen voor anker, toen het onge luk plaats had. ROME. Ter gelegenheid van het Kerstfeest heeft de H. Vader in plechtige audiëntie de leden van het Heilig College ontvangen. Z. E, kardinaal Sacconi, deken van het College, heeft Z. H. de wenschen der kardinalen uit gedrukt. De Paus heeft met een welsprekende rede geantwoord, waarin Z. H. op treffende wijze den toestand uiteenzette, waarin de Kerk door den strijd, het Pausdom, de gees telijke orden en het christelijk onderwijs aan gedaan, verkeert, vooral in Italië, waar het vijandig optreden de meest onheilspellende bedoelingen aan den dag legt. Met kracht heeft de H. Vader de sophismen vernietigd, waarmee men tracht een onduldbaren toestand te verdedigen en te behouden. Z. H. heeft krachtig tegen de anti-clericale agitatie ge protesteerd en besloten met zijn onbegrensd vertrouwen in Gods hulp te betuigen. ZWITSERLAND. De Zwitsersche Bondsregeering heeft aan de departementen van binnenlandsche en poli tieke zaken opgedragen, een ontwerp samen te stellen voor eene nieuwe inrichting der Bondsregeering en wel zoo tijdig, dat de nieuwe regeling nog den 1 Januari a. s. in werking zou kunnen treden. De Stendenraad heeft evenals de Nationale raad besloten, der Bondsregeering toe te staan, om het oorlogsmateriaal, waarop voor de jaren 1888 en 1889 was gerekend, reeds in het aanstaande jaar 1887 aan te schaffen. De Libertê bericht, dat eerlang te Frei burg eene katholieke universiteit zal worden opgericht. De financieele bezwaren, die tot nog toe de oprichting dezer universiteit in den weg stonden, zijn overwonnen. Het kanton Freiburg zal de 2l/2 millioen francs, die het door de conversie zijner staatsschuld van 4. in een 3 °/a fonds zal winnen, bij wijze van dotatie aan de hoogeschool schenken, ook van de overige katholieke kantons wordt hulp verwacht. Een geschikt gebouw te Freiburg bestaat reeds. Binnenkort zal het plan bij den Grooten Raad in behandeling komen. Schiedam, 27 December 1886. Door Burgemeester en Wethouders is de gewono kennisgeving betreffende de Nationale Militie gepubliceerd, waarbij belanghebbenden worden herinnerd aan hunne verplichting tot het doen van aangifte ter Inschrijving voor de Nationale Militie in de maand Januari 1887. Alle mannelijke ingezetenen, die geboren zijn in den jare 186S, wordt bekend gemaakt, dat op dagen en nren hieronder vermeld tot het doen der inschrijving meer bepaaldelijk gelegenheid zal worden gegeven te weten op Zaterdag den 8 Jannarij 1887 en Maandag den 10 Januari 1887, telkens van des voormiddags 10 tot des namiddags 2 nur. Het register van inschrijving zal bovendien geopend blijven tot den 31 Januari daaraan volgende, des namiddags ten vier uur, wan neer het voorloopig zal worden gesloten. Voorts worden belanghebbenden nog op merkzaam gemaakt, dat bij art. 183 der bovengemelde wet, eene boete van f 25 tot f100 is bepaald tegen hen, die verznimen zich in de maand Januari voor de Militie te doen inschrijven. Door de Katholieke Vereeniging „De Grond wet'' is in hare beden gehouden vergadering tot kandidaat bij de verkiezing voor de Kamer van Koophandel en Fabrieken gesteld, de heer Mr. W. H. Jansen. Wij herinneren de kiezers er aan, dat de stembus op morgen (Dinsdag) is geopend van 11 tot D/j uren. Gisteren, tweede Kerstdag, hadden wij het genoegen eene uitvoering te mogen bijwonen van de, door den beer Joh. van Ette ge componeerde, heerlijke Kerst-cantate. Men ge voelde, dat de heeren koristen, met recht trotsch op hunnen organist, met liefde en vuur zijne compositie zongen, zoodat, hoewel niet geheel en al vlekkeloos, de geheele cantate voor het minst zeer verdienstelijk ten gehoor e werd gebracht. Wij durven vertrouwen, dat deze zelfde cantate, op het vereerend verlangen van zoo velen, nogmaals zal worden gezongen met het H. Driekoningenfeest. Wij wenschen den com ponist, den heer Directeur M. Honnerlage Grete, en alle heeren leden geluk met het behaald succes, en vertrouwen, dat zij, ge trouw aan hunne leus »In honorem Dei" voort zullen gaan op den ingeslagen weg; en zoo mogelijk nog heerlijker vruchten zullen plukken van bannen ijver en liefde voor de goede zaak den waren hart en ziel verheffendeu kerke- lijken zang. Zondag morgen te half tien uren wilde de dienstbode van den heer A. K. aan de Lange Haven bij de Overmaassche steeg een emmer water scheppen, toen zij op de trappen uit gleed en in de haven geraakte. Daar dit spoedig aan de overzijde werd opgemerkt, kwamen aanstonds velen toesnellen, en mocht men er na veel inspanning in Blagen, haar met behulp van een stok op het droge te brengen. Nadat zij eerst in de branderij van den heer Tan der Schalk aan de Hoogstraat was gebracht, werd zij op haar verlangen naar haar dienst teruggevoerd, waar zij door eene zorgvuldige behandeling spoedig zoover hersteld was, dat zij hare bezigheden kon hervatten. De koninklijke familie wordt morgen (Woens dag) van het Loo met een extra trein van de Ned. Rijnspoorwegmaatschappij, des na middags te 3 u. 87 m. in de residentie ver wacht. H.H. M.M. zullen tot na Pascnen voortdurend aldaar verblijf houden. De verhooren voor de commissie van en- qnöte uit de Tweede Kamer naar arbeidstoe standen zullen den 4Ien Januari aanvangen, en wel in dag- en avondzittingen. Onlangs is gemeld, dat door de ingezetenen van Yenlo, die zich misleid achtten door de Rijks-ontvanger aldaar, een adres was inge zonden aan den minister van financiën, waarin zij verzochten, dat de processen-verbaal van herziening hunner aangifte voor de personeele belasting 1886/87 zouden vernietigd worden, als zijnde die aangifte geschied op aanraden van den ontvanger. De Minister heeft nu adres santen geantwoord dat, wat er ook zij van den raad, door den ontvanger gegeven, de wet niet toelaat, op de herziening, die in over eenstemming met haar bepalingen is tot stand gekomeD, terug te komen. (7.) »De in zake longziekte in Nederland glorie rijk behaalde overwinning, van zeer ingrijpend internationaal belang, in een Hoogduitsch vakblad ruiterlijk gehuldigd en ten voorbeeld gesteld", wordt te reoht door de Landb. Ct. als een heugelijk feit vermeld. Het is de heer G. Dangers, te Hamburg, die in de lil. Landw. Ztg. de erkentenis aflegt, dat „de Nederland8cbe Regeering (mr. Heemskerk) wegens de onderdrukking van de longziekte onder het rnndvee den dank verdient van alle beschaafde Staten". Hij herinnert, dat de ziekte in 1833 nit Praisen in Gelderland werd binnengesleeptdat aan haar uitroei ing meer dan zes millioen gul ieu werd be steed maar dat men baa- daarmee dan ook onder de knie heeft gekregen, terwijl zij zich in andere Rijken nog steeds uitbreidt. Het artikel vau den heer D. heelt dan ook hoofdzakelijk ten doel, het door Nederland ge geven voorbeeld aan allen, en voornamelijk aan de Regeering van zijn eigen land, ter navolging aan te bevelen. (Z>.) Men meldt ons uit Maassluis van 25 dezer: Het Engelsche stoomschip Egret, van Lon den met stukgoederen naar Rotterdam, is gis teren nacht ongeveer 3 uren bij het binnen komen door de booga «ae op den lagen strekdam bij het zuiderhoofd van den Nieu wen Waterweg vastgeraakt en blijven zitten. Reddingsbooten van hier en dm Hoek van Holland, benevens sleepbooten van den sleep dienst L. Smit Co, hebben te vergeefs ge tracht het schip te naderen, dcc'a konden geen hnlp verleenen, daar zij zelf groot [ge vaar liepen, om op dan dam verbrijzeld t» worden. 's Namiddags omstreeks 1 nur verliet de equipage van de Egret met eigen 3 booten het schip, doch de booten sloegen dadelijk om, waardoor de loods Steehouwer benevens 6 man verdronken de kapitein en verdere bemanning kwamen zwemmende en met behulp van verschillende personen aan land. Door kapitein T. Klop van de sleepboot Zuid-Holland, werd de eerste machinist van de Egret opgevischt, die nog teekenen van leven gafhet mocht hem echter niet gelnk- ken bij den drenkeling het leven weder op te wekken evenmin slaagden daarin de twee geneesheeren, die zich aan boord begaven van de Zuid-Holland, welke inmiddels naar hier gestoomd was. Het stoomjchip heeft roer en achtersteven verloren en :'s lek. Volgens ,ater b ericht is de toestand van het stoornsihip Egret onveranderd. Kleine vaartuigen zijn langs zijde, om, zoo mogeljjk, van de lading te bergen. (iY R. Ct) Men wiet dat mr. J. W. Spin op eene vergaderiig van den sociaal-democratischen Bond, affeeling Rotterdam, medegedeeld beeft, dat hij freesde vergiftigd te zullen worden. Thans stbrijft het N. v. Ned. het volgende: „Mr. I. W. Spin is nog niet vergiftigden zijn vrnes voor den giftbeker, waardoor hij zich vervolgd waant, schijnt ook niet zoo groot neer. Althans hij waagt het nog even, alvorers vergiftigd te zijn natuurlijk, een lezing in Odeon te houden over Conrad Bus ken f uet, Arme Huetwat men zioh al niet getroosten moet, wanneer men dood is!" Hiofdingelanden van Delfland hebben op de voodracht voor hoogheemraad, ten gevolge vat het eervol ontslag van den heer A. M. belagen van Leeuwen, geplaatst de heeren mi. A. M. Maas Geesteranus, mr, M. C. Phi- lilse en A. Van der Burgh Gz., en op di«

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1886 | | pagina 2