10s Jaarg Dinsdag 4 Januari 1887. Ho. 2671. VERSCH IJ Nï DAGEL IJ K S. Slflpwn dwpcht. Bureau: Markt, E, 357. NIEUWI IT, Prijs van dit Blad: Voor Schiedam per 3 maanden ƒ1.50 Franco p. post door geheel Nederland 2. Afzonderlijke Nommers0.05 Prijs der Advertentiën Van 16 regelsƒ0.60 Elke gewone regel meer0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. BULGARIJE. Be leden der Bulgaarsche deputatie zouden °P uitnoodiging van lord Iddlesleigh, minis- Ier van buitenlandsche zaken, den Nieuw jaarsdag op zijn landgoed te Exeter door brengen. Iddesleigh had beloofd alsdan met ben het Bulgaarsche vraagstuk te zullen be handelen. De gedeputeerden hadden verzocht, dat Engeland bij de overige mogendheden het initiatief zou nemen voor het stellen van een nieuwen kandidaat voor den Bulgaarschen toon, doch de Engelsche regeering verklaarde, dat, zij dit niet kon doen. Ook de Bu'gaarsche gezant te Konstanti- nopel is niet in zijne zending geslaagd. De Sultan verwierp het voorstel, om «en niet Bussischen kandidaat te Sofia te ondersteu nen. Intusschen eischt de toestand dringend, dat aan de tegenwoordige crisis een einde home. Het volk begint te morren en ook onder de off eieren van het leger heerscht groote ontevredenheid, daar zij in maanden geen tractement ontvingen. Er wordt aange drongen op volledige onafhankelijkheid en de terugkomst van prins Alexander. Be buitenlandsche regeeringen raden het be wind, de Sobranje te ontbinden en nieuwe verkiezingen uit te schrijven. Wanneer dan andere bewindslieden werden benoemd, zou Rusland tevreden zijn, en de Bulgaren vrij laten in de keuze van een vorst. Be regee ring zou een nota tot de mogendheden richten ter beantwoording van die van Von Giers over de zending van Kaulbars. De toestand Wordt inmiddels meer en meer dreigend. Servie tracht reeds een verbond der Balkan-staten *oor bet geval van oorlog te bewerken. De l'orte acht een oorlog tusschen Rusland en Rngeland onvermijdelijk. Zij is bedacht op 4e verdediging der Dardanellen en onderhan delt met Frankrijk over de Egyptische kwestie. DUITSCHLAND. Ter eere van het tachtigjarig militair Jttbiló des Keizers op den Nieuwjaarsdag, Wapperden te Berlijn allerwege Duitsche en Pruisische vlaggen. Na afloop der feestelijke godsdienstoefening in den dom had de recep tie ten hove plaats. Ten half een ure trad de Kroonprins aan de spits der bevelvoerende generaals van het Duitsche leger binnen en hield eene toespraak tot den Keizer, waarin hij vooral deed uitkomen, hoe de vorst thans hon terug zien op een zestienjarig tijdperk van vrede, dat aan de ongestoorde ontwik keling en krachtdadige versterking van het Ujk was gewijd. Dat gioote werk des vredes kon slechts slagen, omdat 's Keizers zaakkundige en on vermoeide leiding de slagvaardigheid van het leger tot een hoogte had opgevoerd, waarop ieder Duitsck soldaat roem draagt. Het Prui sisch beginsel, dat er geen onderscheid tus schen volk en leger bestaat, wijl beiden «en zijn ter verdediging des vaderlands is door 's Keizers zorg gemeen goed der geheele natie geworden. In de weerbaarheid van het volk ligt de grootste waarborg voor den vrede. De Keizer dankte in hartelijke woorden, herinnerde aan den moeilijken tijd, toen hij tachtig jaar geleden in het leger trad en be toogde, dat de hoop op betere tijden door de Voorzienigheid was vervuld, in zonderheid door het welslagen, dat hij met het leger heeft gehad. Ten slotte wenschte de Keizer, dat het hem gegeven mocht zijn, de aanwezigen op den volgenden 1 Januari weder te zien. Keizer Wilhelm vermeed in zijn toespraak alle zinspeling op de politiek, ook bij do ontvangst van andere corporation en het corps diplo matique. Hij omarmde den Kroonprins en von Moltke, wien hij in het bijzonder zijne erkentelijkheid betuigde. ENGELAND. Lord Randolph Gkurchill zal zeer waar schijnlijk in het Torykabinet terugkeeren. Dit is voor heden het grootste nieuws, dat uit Engeland valt te melden. Alle onder handelingen met lord Harrington en de liberaal dissidenten zijn mislukt. Harrington meent dat het tory-ministerie met of zonder Chur chill kan voortbestaan, en heeft den conser vatieven opnieuw den loyalen steun zijner partij beloofd alleen wanneer het kabinet van lord Salisbury zou uiteen spatten zou hij bereid zijn een coalitie-ministerie te vor men. _,m de wederoptreding van Gladstone met een Home-Rule plan te beletten. Salis bury heeft zich daarop opnieuw tot Churchill gewend, zonder wien hij niet sehijntte kunnen regeeren. Van weerszijden zouden eenige consessies worden gedaan, waardoor het geschil tusschen het kabinet Salisbury en lord Churchill zou worden bijgelegd. Lord Randolph zou eenig gezag krijgen over de buitenlandsche zaken, zoodat er zonder zijne voorkennis «een be langrijke benoemingen zouden gedaan of depêches verzonden worden. Daarentegen zou hij zijn bezwaar tegen het in staat van ver dediging brengen der kolenstations laten varen. Churchill zou zijn begrooting omwerken, en voor leger en vloot dezelfde sommen als ver leden jaar daarin opnemendoch hij zou de vrijheid bekomen, een commissie te benoe men, die een onderzoek naar het beleid van de admiraliteit en het departement oorlog, dat niet boven verdenking van knoeierij verkeren is, in te stellen. Buitendien zou lord Churchill als voor waarde voor zijne terugkomst in het kabinet eischen, dat de ministers Cross, Iddlesleigh en Smith onmiddellijk zouden aftreden. EGYPTE. Uit Kaïro wordt aan Daily Chronicle ge meld, dat een nieuwe Mahdi te Dongola is aangekomen, die 4000 man en 6 kanonnen bij zich heeft, en Neder Egypte met een in val bedreigt. Arabische afgezanten aan de Egyptische regeering verklaarden, dat bedoelde Mahdi 300 Europeanen als gijzelaars gevan gen houdt tot dat zijne vredesvoorwaarden zullen zijn aangenomen. FRANKRIJK. President Grévy heeft op Nieuwjaarsdag bij de ontvangst van het corps diplomatique zijne hoop op het behoud van den vrede uit gesproken. Hij betoogde, dat de goede be trekkingen van Frankrijk met de overige mogendheden lang genoeg hadden voortge duurd, om als bewijs te doen gelden, dat het tegenwoordig geslacht aanspraak heeft op vertrouwen. Door de wijsheid der regeering en tot geluk der volkeren zouden die betrek kingen voortduren. Volgens Daily Dews zou de president een» verzoening tusschen Jules Ferry en de Freycinet bewerkt hebben met het doel het voortbestaan van hot kabinet-Goblet te verzekeren. Toen zij elkander bij gelegenheid der jaarsverwisseling op bet Elysee ontmoet ten, zou Giévy hun vermaand hebben, in het nieuwe jaar hunne persoonlijke oneenig- heden te vergeten, en eene gemeenschappelijke gedragslijn in het parlement te volgen, ten einde te samen vastheid aan de regeeringle geven ea haar voor stormen te bewaren. te minister Goblet ontving ter gelegenheid van Nieuwjaar de syndicus der agents de changedie de hoop uitte, dat de vrede zou bewaard blijven. Goblet antwoordde, dat Frankrijk den vrede wil en behoeft. Hoewel - de regeering niet bij machte is, verandering te brengen in den toestand van den gewa- penden vrede, die bezorgdheid wekt, is toch hare geheele politiek er op gericht, dat die toe stand niet tot oorlog voeren zal. De minister geloofde dan ook, dat de vrede zou bewaard blijven doch het beste middel daartoe is de kalmte te bewaren, terwijl de ministers van oorlog en marine onvermoeid op de verde diging van bet giondgebied zijn bedacht.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1887 | | pagina 1