Utmtmlandsschq RUSLAND. De geruchten, die onlangs over een wijzi ging in het Russische kabinet hebben geloo- pen, blijken dan toch reden van bestaan te hebben gehad. De minister van financiën, Bunge, is opgevolgd door Wishnegratsky, lid van den geheimen raad, een beschermeling van den bekenden panslavist Katkoff. Men heeft va,n den nieuwen minister groote ver wachtingen en meent, dat hij eene geheele hervorming in het financiewezen zal tot stand brengen. Als punten van zijn program wor den genoemd, conversie der Russische staats schuld en vestiging van een staatsmonopolie op tabak en sterken drank. Uit St. Petersburg wordt gemeld, dat ernstige woelingen onder het personeel der fabrieken te Moskou heerschen. De overheid was op maatregelen tegen mogelijke onlusten bedacht. SPANJE. De ministerraad heeft zich thans vereenigd met het plan van den minister van oorlog, om 4 millioen pesetas voor de versterking der Balearische eilanden te bestedenalsook eenige millioenen voor fortificatiewerken te Cadi.v en andere havens in de Middellandsche zee. Indien de genoemde som niet voldoende is, zal de regeering verdere geldmiddelen bij de Cortes aanvragen, Schiedam, 3 Januari 1887. Aan het commissariaat van politie zgnals op straat gevonden aangegeven een zwarte parapluie, een grijs en rood wollen kinder wantje, een witte bok, een wollen kinderkousje en sokje, een blauw wollen kinderwantje, een rijksdaalder en eeu portemonnaie met f 0 26. Z. M. de Koning gevoelde zich in den nacht volgende op. zijn terngkeer in de residentie onwel, zoodat om 3 nnr Z. M. Lijfarts werd ontbodendoch den anderen dag was de ongesteldheid weder geweken en sedert is 's Konings toestand weder verbeterd. Met den terugkeer van de Koninklijke familie in de residentie, is de Pransche gouvernante Mil. Leotard niet moer toegevoegd aan H. K. H. Prinses Wilhelmina en is zij naar Frankrijk teruggekeerd. De Engelsche gou vernante Miss Saxton Winter neemt thans bij de Kroonprinses haar plaats weder ia. IJ. M. do Koningin heeft Zaterdag met het Prinsesje het Huis ten Bosch bezocht, welk bnitenpaleis thans eenige verbouwing onder gaat, naar men zegt in verband met plannen van de koninklijke familie, om een gedeelte van den aanstaanden zomer daar door te brengen. Aan de bemanning van den loodsafhaler te Delfzijl is door Z. M. f170 gratificatie ge schonken, wegens redding der schipbreukelin gen van bet op de Raudsel (Pruisen) gestrande echoonerschip Anna, kapt. v. d. Klis. Men schrijft ons uit den HaagH. H. M. M. de Koning en de Koningin hebben 11. Zaterdag in de audiëntiezaal van het Ko ninklijk paleis in 't Noordeinde de gebrui kelijke Nieuwjaarsreceptie gehouden. De Koning droeg do admiraals-uniformde Koningin was gekleed in roodbruin satijn Zij hield het Prinsesje aan de hand, dat in haar wit kleedje en de goudblonde lokken, golvende om bet vriendelijk gelaat, een aller liefste verschijning in dit aanzienlijk gezel schap was. Tegenwoordig waren de grootofficieren van het huis des Konings en der Koningin, de overige leden van het civiele en miiitaire huis, de Ministers, hoofden van Departe menten van Algemeen bestuur, de president de' Tweede Kamer, de Directeur van het kabinet, de vertegenwoordigers van de vreemde Mogendheden, de Hofpredikers enz. Z. M. sprak met verscheiden bezoekers en onderhield zich inzonderheid met den secre taris voor de Loxsmbnrgsche zaken. Ook de Koningin onderhield zich met groote minzaamheid met velen der bezoe kers. De Minister van Bicnenlandscbe Zaken heeft een voor het bijzonder onderwijs niet onbe langrijke beslissing genomen, nl. toegestaan dat te Arcen en Velden (Limb.) bet hoofd der openbare school gelijktijdig als hoofd eenar bijzondere school aldaar werkzaam zij. De Minister is van oordeel, dat het hoofd slechts de school te besturen heeft en dit bestuur zich ook tot meer dan één school kan uit strekken. Gedurende 1886 zijn langs den Nieuwen Rotterdamschen Waterweg aangekomen 3387 stoom- en 724 zeilschepen, en vertrokken 3355 stoom- en 714 zeilschepen. Totaal 8180. Hieronder zijn geene vischschepen begrepen. Te Vlissingen is Zaterdag het eerste con- vooi schapen aangekomen, waarmede oe lang en veel malen besproken nieuwe lijn tot vee- vervoer naar Londen een aanvang neemt. Ook te Rotterdam znllen pogingen worden aangewend om den 70sten verjaardag van Z. M. den Koning op meer luisterrijke wijze te vieren, dan men daar gewoon is 's Konings verjaardag te herdenken. Het initiatief hier toe is genomen door de vereeniging „Rotte's Mannenkoor," welke Maandag a. s., des avonds een vergadering zal houden, om over dit on derwerp te beraadslagen. De weduwe Schrop geb. van Graaf-eiland te Rotterdam, die a. s. Woensdag haar lOOsten verjaardag viert, kan op een zeer merkwaar dige levensloop bogen. Als militaire wasch- vrouw en marketentster haren man in het leger .volgende, heeft zij gedurende 25 jaren gediend en vele veldslagen bijgewoond. Zij werd eerst door de Engelscfcen, en later door de Russen gevangen genomen, wist nit hare krijgsgevangenschap te ontkomen, doch werd weder gevangen genomen en trad toen in Rnssischan dienstdaar onderscheidde zij zich zoodanig, dat zij van keizer Alexander I het Krnis verwierf. Zij werd bij Waterloo gewond. In Dnitschland zon zij geheime depêebes overbrengen zij werd door twee nhlanen aan gevallen, doch wist den één met een pistool neder te vellen en den ander met een geduch- ten honw over de wang het hazepad te doen kiezen. De onde heldin leeft thans met hare 70-jarige dochter, die haar trouw verzorgt. Hare woon plaats isHofje Groenev eld No. 2, in de Wenastraat te Rotterdam. De jNed. Sport bevit eene beschrijving met afbeelding in vogelperspectief van de ijsbaan te Slikkerveer. De hard rijders baan is 12 M. breed en de bocht getrokken met een straal van 59 meter. Ter eene zijde is eene baan, waarop men voor f 1 toegang kan krijgen, aan de andere zijde eene-waar men maar f 0.25 heeft te betalen. Deze laatste baan is even breed als de hardrijdersbaan, terwijl het overgebleven gedeelte van de ijsvlakte vrij is. Het hoofdbestuur vandenNederl. Schaatsen- rijdersbond beeft gisteren de baan geïnspec teerd en spiegelglad bevonden. Het beeft be- sloteu, dat de internationale wedstrijd a. S. Vrijdag en Zaterdag zal plaats hebben. Ia Den Haag is een vereeniging opgericht met het doei de gelegenheid te openen voor meisjes en vrouwen van alle standen, om kennis op te doen van de huishoudkunde in het algemeen en in het bijzonder om zich te bekwamen in de kennis van de voedings leer, van den aard en de waarde der voeding- s effen en de aanwending en toebereiding daarvan op de meest geschikte en voordeeli- ge wijze tot spijzen van d gelijkscfa gebruik. In de ferste plaats z il de leer rchool b ?stemd zijn voor de opleiding van meisjes ea vrou wen uit de werkmansstand tot gosc iik ie kook sters en voorts voor het onderricht van meisjes en vrouwen van. andere standen, die verlan gen mochten do noodige keunis van huishou delijke zaken en van de kookkunst te verkrij gen. De bewering van het N, v. d. Ddat bet n?et geoorloofd zou zijn, geschreven naam kaartjes ia open couvert als drukwerk te frankeeren, kunnen wij gelukkig tegenspreken. Wij zeggen gelukkig, omdat een dergelijk verbod het meest zou treffan die b ee ie k tsse van landgenooten, die zich de weel re vm ge drukte kaartjes niet krmuen veroorloven. Geschreven namen in een open enveloppe, met 1 cent gefrankeerd, worden even goed ver zonden als gedrukte namen. Er mag echter niets anders bij gesehreven worden, als de ge bruikelijke letters p. f.,p. c., p.p. cp. r. enz. j Dagbl Te Leiden is da heer H. C. Hartevel 1, wet houder van den burgerlijken standen liivaa de Provinciale Staten, overleden. De overle dene was bij ieder geacht en bemind. De hoofdcommissie voor de tentoonstelling van voedingsmiddelen en de daarmede in ver band zijnde vakken te Amsterdam bericht, dat de aanvragen voor plaatsruimte op het bij die gelegenheid te stichten marktplein eener oud- Hollandsche stad in het midden der 17e eeuw, vóór 15 Jan. moeten zjju ingeleverd. Eerst na dien datum wensebt de hoofdcommissie over het al of niet toestaan der aanvragen te be slissen, tan einde zooveel mogeljjk zorg te kunnen dragen, dat juist door de verschillende aldaar uitgevoerde zaken en bedrij ven de aan trekkelijkheid van dit deel der tentoonstelling zal verhoogd worden. Men least in het N. v. d. D.\ „Bij de laatste groote muziekuitvoeringen hier ter stede (Amsterdam) waren de Duitsche gasten zóó vol waardeering voor onzen tenorzanger Rogmans, dat het niemand ver wonderen moest, wanneer op znlk bevoegd advie3 eenmaal eene roepstem uit Dnitsch land tot hem mocht komen. Die roepstem is gekomen. De opera te Leipzig heeft den beer Rog in an 8 een engagement voorgesteld. Eene beslissing is nog niet genomen ciat zij door onze muzikale wereld met spanning verbeid wordt, behoeft niet «gezegd te worden." De Heraut meldt, dat de (doleerende) Ned. Ger. Kerk dit jaar te Amsterdam alleen aan coll ctan meer dan een halve ton gouds ont ving, ea de hoofdelijke ii chrijvingen nog evenveel beloven; Een zilveren doopbekken is reeds als geschenk ontvangen, een stel avond-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1887 | | pagina 2