10a Jaarg. Zaterdag 8 Januari 1887. So. 2674. VERSO H IJ E T DAGE L IJ K S. SÜIpmcen (Dwpcht. Bureau: Markt, E, 357. cooiw [Prijs van dit Blad: Voor Schiedam per 3 maanden .ƒ1.50 Franco p. post door geheel Nederland 2. Afzonderlijke Nommers0.05 Prijs der Advertentiën Van 16 regelsƒ0.60 Elke gewone regel meer0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. BULGARIJE. De Bulgaarsohe regeering heeft een manifest tot de groote mogendheden gericht, waarin •dj zich op krasse wijze uitlaat over Kaulbais, en hem brandmerkt als een leugenachtig, ge wetenloos agitator. Zij heeft liet voorstel van Zankoft tot het vormen van een coalitie van de hand gewezen. De staat van beleg is af gekondigd voor Kutsclmk en Sistowa, waar de Russische agenten opnieuw onruststoken. Bet geiucht, dat de regeering prins Alexander van attenberg zou verzoeken in Bulgarije terug te keeren, wordt beslist tegengesproken, doch van andere zijde wordt gemeld, dat het der Borte zou zijn gelukt, Rusland te bewegen, om van die kandidatuur van den prins van Mingrelie af te zien, en haar door die van den hertog van Oldenburg te vervangen. DUITSCHLAND. De commissie uit den Rijksdag, die belast is met het onderzoek van het ontwerp legerwet, heeft hare werkzaamheden hervat. Zij heelt eerst het voorstel Rickert: bepaling van de legersterkte in vredestijd op 454,402 man en daarna ook het voorstel Huene, om voor drie jaar te bewilligen in eene sterkte van 468,409 man, afgestemd, waarna da geheele eerste paragraaf is verworpen. De tweede is bij eerste lezing aangenomen. Bg de voortzetting harer beraadslaging heeft zij art. 4 (voorstel-Huene tot vrijstelling dei- theologen van den militairen dienst) verwor pen en art. 3 en 5 (opheffing v an de hiermede in strijd zijnde vroegere bepalingen van de rijksmilitaire wet en toepassing der wet in Beieren en Wurtemberg) onveranderd aan genomen. Bg de eindstemming zyn de be sluiten van eergisteren goedgekeurd met 14 stemmen tegen 12. Heden zou het rapport vastgesteld worden. De Frdnktscker Kuriereen gewoonlijk goed onderricht Beiersch blad, schrijft dat prins Bismarck tot zijne omgeving gezegd heeft, dat het bewareu van den vrede hem door eene sterke oorlogsgezinde partij (?)zeer moeielijk gemaakt wordt, 's Vorsten strijd met zij tie landgenooten zou in dit opzicht veel zwaarder zyn dan met vreemden, want de verhouding tot de aangrenzende mogend heden zou weder volkomen in orde wezen en niets te wenschen overlaten. Particuliere berichten uit Munchen melden, dat de regent van Beieren, prins Luitpold, wiens nauwe betrekking tot het hof te Berlijn algemeen bekend is, dezer dagen aan den Pranschen en Russischen gezat zijn stellige hoop op het behoud van den Europeeschen viede te kennen heeft gegeven. De Rcichsanztigtr maakt een schrijven des Keizers aan den Kroonprins openbaar, waarin hp dank zegt voor de gelukwenschen van het leger naar aanleiding yan zyn dienst-jubilé. Het ieger weet hoe nauw het steeds den Keizer aan 't hart heeft gelegen. Het zal verstaan welke gewaarwordingen de Keizer gevoelde hij de gedachte, volle 89 jaren tot dat leger behoort te hebben. Aan eer en plicht boven alles getrouw te zijn, te allen tyde bereid om daarvoor het leven ten offer te brengen dit zy de band, die alle Duitsche stammen verbinde, een band die de regeering des Keizeis met overwinningen gekroond heeft. De brief eindigt met de volgende woorden »Het is een hooge vreugde voor mij, op zulk een wyze tot het leger te mogen spreken over de verloopen 80 jaren, te kunnen zegien, dat wy ten volle aan elkander behoord hebben. »Van ganscher harte dank ik het leger voor zyn toewyding, trouwen plichtsvervul ling, voor welke ervaring myn hart erken telijk zal blyven tot aan noijnlaatsten adem tocht." ENGELAND. Gisteren is bericht ontvangen van Lord Landsdowne, gouverneur van Canada, dathy de hem aangeboden portefeuille van oorlog niet zou aanvaarden, wijl hy thans zyn tegen- woordigen post niet wenscht te verlaten. Daarop heeft men zich gewend tot den minis ter van koloniën, Stanhope, die ze heeft aan genomen en aldus minister van oorlog zal woidem Daar de nieuwe minister Goschen geen deel uitmaakt van het pai lenient, zal hy waar- schynlyk door de hoogeschool van Oxford kandidaat voor het lagerhuis worden gesteld. Wordt Gosehen gekozen, dan zal de regeering in beide huizen van het parlement door libe raal-dissidenten vertegenwooidigd zyn. De Fall Mall Gazette bevatte gisteren een belangryk artikel over de Bulgaarsche kwestie. Zij betoogde, dat de bemoeiingen van het Engelsche hof voor den terugkeer van prins Alexander op den troon van Bulgarye eene bedreiging zijn voor het uitbreken van een Engelsch-Turkschen oorlog. Engeland dreigde met een bombardement van Konstantinopel, indien de Sultan volhardde in zijne Russische politiek en eene overeenstemming fusschen Engeland en Oostenryk trachtte te verhinde ren. Het blad durft verder te beweren, dat prins Alexander te Sofia wordt verwacht, om den oorlog van den bond der Balkan-st aten aan Rusland en Turkije te verklaren. De beurs scheen aan de verklaringen van de Fall. Mall. Gazette geloof te hechten, want zy was gisteren flauw gestemd. Aan Ihe Times wordt uit Madrid gemeld, dat de Graaf van Parijs eerlang de keten van het Gulden Vlies zal onL angen. Re^ds vroe ger bestond by de Koningin-Regentes het plan tot toekenning vaD die orde, maar het werd uitgesteld om, onder de bekende poli tieke omstandigheden, aan deze persoonlyke onderscheiding geen verkeerde beteekenis toe te kennen. Daily News verneemt uit Tunis, dat de Fransche myn-ingenieur Grand heiast is met eene geheime zending naar Marocco. De Franschen versterken hunne torpedo- vloot. In militaire kringen acht men eenen oorlog ophanden. PORTUGAL. Het koninklijk besluit tot ontbinding der kamer van Afgevaardigden en die der Pairs, voor zoover haar verkiesbaar gedeelte betreft, is gisteren verschenen. De verkiezingen voor de Kamer van Afgevaardigden zyn bepaald op 27 Februari en die voor de Kamer der Pairs in Maart. De Cortes zullen den 7 April byeenkomen. ROME. De H, Vader heeft bij de intrede van zyn jubilé-jaar een half millioe' lire (ongeveer f 250.100) aan de H. Cong;egatie der Pro paganda geschonken. In 1884, toen de Itali- aansche regeering de eigendommen van deze Congregatie verminderde, schonk de Paus haar dezelfde som. RUSLAND. By Keizerlijke ukase is bepaald, dat de tot dusver door de Rijks Bank uit een speciaal fonds gedane betalingen tot rentebetaling voor en aflossing van de 5 pCts bankbiljet ten van de eerste serie, alsmede de betalingen voor depóts van zekere credietinstellingen, voor taan uit de middelen der schatkist zullen geschieden en dat de inkomsten uit de tot dusver door de Ryks-Bank beheerde depóts voor bedoelde credit.t instituten, alsmede de inkomsten, die de Rijks-Bank trekt uit haar eigen financieele operaiiën aan de a'gemeene Rijks-schatkist zullen worden uitgekeerd. Het Journal de St.-Iilersbourg meent, dat de pogingen, die men mocht aanwenden om den terugkeer van den Prins van Batten- berg naar Bulgarije te verkrygen, de bestaande conflicten slechts zouden doen toenemen en den vrede verstoren, weshalve ook buiten Rusland zulke pogingen wel geen ondersteu ning zullen kunnen vinden. Maar hetRegee- ringsblad geeft toe, dat er zekere polith ke

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1887 | | pagina 1