Ihmeitlmtdacfy fqitta. met een inhoud van 57477 M5, uit da na- volgende havens e 7 Nederlandsohe vlag 52 Noorsche vlag 9 Deensche 44 Zweedscne 2 Duitsehe 26 Belgische 1 Engelsche 22 Grieksche 1 Russische 12 kringen zijn, waarin zich lieden bevinden, die tegen het behoud van den vrede werken. TURKIJE. De Porte ontvangt voortdurend ontrust- barende berichten uit Creta. Zij heeft der Grieksche regeering verzocht, dat zij hare consu's, die de oorzaak der oproerige bewe ging op Creta zijn, zal terugroepen. Aan den gouverneur van het eiland heeft zij ge last den beide consnls uit te zetten, zoo zij hunne kuiperijen voortzetten. Duitschland heeft tegen goeden winst 400.000 Mauser-ge weren aan de Porte verkocht. Schiedam, 7 Januari 1887. Aan het commissariaat van politie zijn als op straat gevonden aangegeveneen blauw polsmofje, een bruin wollen handschoen, een zweep, een zwart bontje, twee sleutels aan een plankje en een slentel. Dat het besluit der ijverige commissie voor het »Weihnachts-Oratorium en Die H. Drei Köaige", om beide toonwerken nog eens tot verminderden prijs op te voeren voor velen eene langgewachte gelegenheid heeft geopend, bewees op gisteren de eivolle zaal in den tuin der Officieren-Vereeniging. Rij deze opvoering was ook den verpleegden uit het B. K. en Hervormd Weeshuis en van het Diaconie-huis vrije toegang verleend. Wij mogen zeggen, dat alle aanwezigen ten hoogste voldaan waren de uitvoering zoowel van den zang als der tableaux was dan ook weder uitmuntend. Kooren en Solisten waren bijzonder ia hun element, zoodat deze avond op muzikaal gebied wel het best geslaagd mag heeten. Weder werd door den beer W. A. Beukers, president der commissie, den beide dames-solisteu even als aan de dames, die zoo waardig de A. H. Maagd en den Engel voor gesteld hebben, een f aai bouquet aangeboden. Ook wij maken gaarne van deze gelegen heid gebruik, om nog een afzonderlijk woord van hnlde aan de voorstelling van den Eiigel te brengen. Daar, waar zij optreedt als de aartsengel Gabriël bij de Boodschap, bij de Verkondiging aan de Herders, of wanneer zij de H. Familie op de vlucht beschermt en naar Egypte geleidt, overal is hare houding voor treffelijk, wat te meer lof verdient, wijl zij de moeielijkste poses heeft in acht te nemen. Ook de figuur van Jozef maakte door zjjne waardige houding steeds een uitnemenden indruk. Men deelt ons mede, dat het voorwerp waarop de H. Jozef bij bet tafereel der Ver maning in den slaap lag te rusten, door velen voor een tafel aangezien, een rustbank was, zooals men ze in dien tijd in het Oosten ge woonlijk gebruikte. In de groepen der H. Drie Koningen vooral hebben de meeste personen zich door hunne waardige bonding en voorkomen onderscheiden. Wij vernemen, dat de verschillende poses, ditmaal schijnbaar eenvoudiger, inderdaad niet gemakkelijker waren, zoozelfs, dat een bevoegd kunstkenner uit den vreemde, bij «de uitvoeiing tegenwoordig, zijne bewondering over het langdurig volhouden dezer poses zonder eenig hulpmiddel, te kennen gaf. Voorzeker zullen deze avonden bij allen, die bij de opvoering dezer overschoone oratoria tegenwoordig waren, en een rein genot smaak ten, zooals moeielijk elders is te vinden, in aangename en voortdurende herinnering blij ven. Gedurende het jaar 1886 zijn alhier uit zee aangekomen57 stoomschepen met een iahoud vau 119878 Ms en 112 zeilschepen Apalachicola 1 Haynasch 15 Pensacola 8 Antwerpen 1 Helgoland 20 Pernau 16 Bremen 1 Heraoaaud 1 etersbnrg Buenos Ayres 1 Huderiksval 1 Reval 1 Carlscrona 2 Ibraila 12 Eiga 33 Dedeagatch 2 Kroonstad 5 Slaviank» 1 Drontheim 1 Kotka 3 Skutskar 1 Frederikstad 3 Libau 8 Sulina 1 Frederikshald 1 Londen 3 Windau 11 Galatz 1 Memel 3 Wyborg 1 Gothenburg 2 New-Caatle 1 Hamburg Opobo 1 Van deze voerden de: 9 9 9 Van deze werden alhier direct uit zee ingeklaard 57 stoomsohepen, inhoudende 119369 Ms. en 104 zeilschepen, 57300 M". Langs den Nieuwen Waterweg vertrekkende werden alhier uitgeklaard 58 stoomschepen, inhoudende 120862 M*. 89 zeilschepen, 42210 M8. terwijl in den loop van het jaar alhier 20 visschersvaartuigen aankwamen en 18 van hier vertrokken. Ia het jaar 1885 kwamen alhier uit zee aan 67 stoomscöepen, inhoudende 124022 M8. 128 zeilschepen, 57839 M8. W Naar wij vernemen, heett H. M. de Konin gin eene som van f 500 geschonken aau het Kinder-ziekenhuis te Rotterdam, ten behoeve van de uitbreiding dezer^ stichting. H. K. H. prinses Maria van Wartemberg, eenige zuster van wijlen onze Koningin Sophia, is den 4en Januari jl. te Stuttgart overleden. De Prinses, oudste dochter van koning Wilhelm I, was geboren 30 October 1816, en op 19 Maart 1840 gehuwd met graaf Alfred Neipperg, die op 16 November 1865 overleed. De Opper-Ceremoniemeester maakt bekend, dat ingevolge de bevelen des Konings, het Hof voor den tijd van vier weken, ingaande gisteren, den lichten rouw heeft aangenomen, wegens het overljjden van H. K. H. Mevrouw de Prinses Marie van Wurtemberg. De regeering heeft een wetsvoorstel, be vattende nadere bepalingen omtrent den accijns op het zout, aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal ingezonden. Wanneer een vischsloep van een scbelvisch- reis in vier dagen thuis komt, heet dat een vlngge reis maar wat, voor zoover de oudste visschers zich herinneren, nog nooit gebeurd is, dat de Poruisser sloep Bastiana Hutber- dtna, stuurman A. Koster, slechts één dag uit was, en toen reeds met 2000 schelvisschen binnen kwam. Op den eersten dag van dit jaar liet een vermogend beer te Rotterdam, die ongefortu neerde famiLeleden heeft, dezen bij zich komen en schonk aan ieder f 500, om daarmede op de eene of andere wijze te trachten iets te ver dienen. Als het weer Nieuwjaar is, zullen de familieleden zich over het gebruik vau het geld bij hun rijken bloedverwant hebben te verantwoorden. Hun die alsdan zullen kun nen bewijzen, dit geld op nuttige wijze te hebben besteed, is op 1 Jan. 1888 een nieawo gift van f 500 beloofd. De ziekte van den algemeen bekenden dr. De Haas, oogheelkundige te Rotterdam, schijnt in zooverre geweken ta zijn, dat hij weder patiëuten te zijuent kan ontvangen. Door hem wordt bericht, dat zoodra hij weer in staat is zijn kostelooze zittingen in het Gesticht voor minvermogende ooglijders (Nadorststraat) te hervatten, het bericht iu de dagbladen zal opgenomen worden. Onder vele blijken van belangstelling her dacht eergisteren de wed. Schrop (Hofje Groe« nevelt, Weenastraat), te Ritterdam haar hon derdsten verjaardag. Stellig zou die belang» stelling nog grooter zijn geweest, indien het weer niet zoo onstuimig geweest ware. De 109-jarige moeder eu de 71-jarige doch ter lijden thans beiden aan koorts. Ten gevolge der verandering in het weder zijn de wedstrijden te Slikkerveer uitgesteld tot aanstaanden Diasdag en Woensdag. Gis teren nacht zijn er 300 man aan het werk geweest, om de baan schoon te maken. Dit is ook wel ten volle gelukt, doch het bleek toen, dat het ijs op de zwakste plaats slechts eene dikte van 8l/2 centimeter had. Naar men verneemt, heeft het bestuur van den Nederl. Sehaatsrijdersbond geweigerd, Pieter Bruiasma te Lemmer te laten deelne men aan de internationale hardrijderij op schaatsen te Slikkerveer. E i daar zon Axel Paulsen ons land en Slik kerveer toch nog met zijn tegenwoordigheid hebben vereerd 1 Zaterdag zal hij te Rotter dam naar Canada scheep gaan, en daar maken sneeuw eu dooi ook aau dat vooruitzicht weer een eindEs hat nicht sollen sein. (D.) Naar de D. Cl verneemt, hebben drie ouderlingen van de Ned. Herv. gemeente te Dordrecht hun gehoorzaamheid aan de Synode opgezegd en mitsdien hun betrekking neer gelegd. Ook het kerkbestuur der Ned. Herv. ge meente te Hoogeveen zou de gehoorzaamheid opzeggen. Het hoofdbestuur der Maatschappij tot bevordering der Bouwkunst heeft aan de besturen der gemeenten, die meer dan 10,000 inwoners tellen, eene belangrijke circulaire gericht. Het bestuur, daarop door eenige leden aandachtig gemaakt, spreekt daarin het oordeel uit, dat de uitbreiding en verfraaiing onzer steden niet altijd op volkomen oordeelkundige wijze heeft plaats gehad. Het bestuur verklaart zich bereid om in voorkomende gevallen gemeentebesturen of gemeentebouwmeesters geheel belangeloos met advies bij te staan, en kan daarin, zoo noodig, zich van de medewer king verzekerd honden van erkende speciali teiten. Reeds meermalen werd door het bestunr aan gemeenten advies verstrekt bij bouwzaken van allerlei aard, restauratie van oude monumenten, uitschrijven en beoordeelen van prijsvragen enz. en steeds heeft het aan de geuite wenseheu voldaan, zonder andere kosten in rekening te brengen dan die strikt noodzakelijk waren voor onderzoekingen of reizen, zoo die onvermijdelijk waren. Dit streven van de Maatschappij verdient groote waardeering. Er is door eigenwijsheid en gebrek aan smaak aan den buitenrand van enkele onzer steden zooveel bedorven, dat men mag aannemen dat thans leergeld is betaald, en dat het aanbod der Maattchappij, belangeloos gedaan, gracieuselijk door de gemeentebesturen zal worden aanvaard. (A. N.)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1887 | | pagina 2