pnneiiltw&iilie fetjicte. JJIjjptttt (Süpicht. ''""Als Herodes de priesters ondervraagd heeft, dan ziet men hem op den troon zitten en de laatste wetgeleerde verlaat hem, terwijl de ko ningen meer op den uevengrond staan doch als straks het vervolg van dit tooneel wordt gege ven, dan staat Herodes op de treden van zijn troon, de Wijzen zijn naderbij getreden, en de stand van Herodes' scepter vertolkt den gegeven last,om naar Bethlehem te gaan.Goed gevat was ook de hooding van den koning, die in de zevende groep het eerst de wonderbare sterre ziet. Een mensch in extase, iemand die zich zeiven ter nanwernood meer bewust is, maar die daar zwijgend en met hemelsche verruk king in de oogeu, het taeken ziet van den grooten Koning, een priester vorst, die zelf in koningsgewaden gaat met den vorstelijken diadeem op het hoofd hij wijst daar op dien glans, welken de eeuwige Koning aan het fir mament ontstak En daarmee sloot zich vol komen aan, de heilige ontzetting, de schrik zijner volgelingen. Naar onze bescheidens meening was in deze en in de volgende groep evenveel pracht en snblimiteit, als er in de Maria-groepen hemelsohe godsvrucht en teeder- heid was neergelegd. In een ander genre dus was hier dezelfde majesteit 1 En verder alweder, wie zal ook woorden ge noeg vinden, om Simeons groep te waardeeren Hoe zedig lagen daar die Maria en die Jozef, daar op den grond geknield, met hetarmen- offer (de twee duiven) bij zichhoe stichtend waren die tempelmaagd, en die Anna de pro fetes, welke laatste met opgestoken vinger de aandacht, vestigde op iets buitengewoons, op het profeteeren, wat daar geschiedde Eu eindelijk, om met een der eerste groepen te slui ten, hoe duidelijk toonde Isaias beurtelings, dat hij eerst zelf luisterde en daarna den Messias ea de boetvaardigheid verkondigde, toen bij, in de eerste voorstelling der tweede groep, hoofd en oogen en handen tea hemel richtte, maar bij de volgende voorstelling die handen leerend en zegenend over zijn tijdgenooten uitstrekte. Hetgeen Yirgilina van Dido zeide, en Tasso later van Arniida zong, dat kon men hier op hetere wijze van elk dier figuranten zeggen Hij zwijg t, maar ook zijn zwijgen is weispre kend. Moge het ons nn gegeven zijn, een vol genden keer deze beoordeeling te vervolgen. Met ware hoogachting ben ik geachte re dactie. P. M. BOTS, (Wordt vervolgd.) Pr. BULGARIJE. De Bulgaarsche deputatie heeft te Sofia doen weten, dat men haar te Londen heeft ondervraagd over de waarde van het memo randum, te Konstantinopel door de Bulgaar sche uitgewekenen opgesteld, en dat door den groot-vizier aan de Bulgaarsche regeering werd meegedeeld De Gedeputeerden hebben geantwoord, dat al de feiten, in dit memorandum vervat, volkomen valsch zijn, en dat de uitgeweken ■officieren, die ze aanhaalden, zelfs geen Bul garen zijn, maar aangestelde Russische agenten. Als de nieuwste kandidaat voor den Bul- gaarschen troon wordt thans genoemd, de hertog van Leuchtenberg, die in het Russi sche leger dient, en den oorlog in het Oosten heeft medegemaakt. Prins George Yon Leuchtenberg is eergis teren te St.-Petersburg teruggekeerd, na te Berlijn ontvangen te zijn door den Keizer en prins Yon Bismarck. Terstond na aankomst is de prins door den (Jzaar ontvangen. Het gerucht loopt, dat de kandidatuur van den prins van MingreliS slechts op den voorgrond gesteld was, om in het hoogste beroep die van prins Von Leuchtenberg gemakkelijk te maken. Deze prins Yon Leuchtenbeig is de klein zoon van prins Eugenius en bijgevolg de ach terkleinzoon van Josephine de Beauharnais die Keizerin van Frankrijk geweest is. Uit Sofia wordt aan de Standard gemeld, dat Zankoff door de Porte naar Konstantinopel was ontboden, alwaar zij hem eene opdracht wilde verleenen tot het vormen eener coalitie der partijen in Bulgarije, en dat de groot vizier hem daartoe een vrijgeleide had ge waarborgd Zankoff had dit aanzoek aange nomen en de opdraaht aanvaard. Doch daar zijne verzoenende pogingen bij het Bulgaar sche regentschap zijn mislukt, steunt hij nu weder de kandidatuur van den prins van Mingrelië. DU1TSCHLAND. De militaire commissie uit den Duitschen Rijksdag heeft in hare Woensdag jl. gehou den zitting de reeds vermelde besluiten bij eindstemming met 14 tegen 12 stemmen defi nitief goedgekeurd. Gisteren zou het rapport worden vastgesteld, 't welk de vrijheer Von Huene onder de vacantia had ontworpen en gis teren zeker volgens de allerlaatste besluiten aangevuld heeft. Of Bismarck te elfder ure nog verschijnen zal? Waarschijnlijk is het nietmaar het gerucht heeft geloopen, dat hij plotseling uit Friedrichsruhe zou over komen. Volgens de Alig. Ztg. van Munchen zal het Kerk.-Pol.-Ontwerp, evenals verleden jaar, eerst bij het Heerenhuis en daarna bij de Kamer worden ingediend. ENGELAND. Lord Salisbury heeft de bulgaarsche af gevaardigden op vorstelijke wijze ontvangen, en hun een banket en bal aangeboden. Hij heeft hun de verzekering gegeven, dat Bulgarije niets heeft te vreezen, zoolang het zich op het terrein der traktaten blijft be wegen. De afgevaardigden zijn gisteren van Londen naar Parijs vertrokken. The Standard schrijft, dat Gladstone ge neigd is, zijn laatstelijk verworpen home-rule- wet in dien zin te wijzigen, dat het Rijks- Parlement de uitoefening van een bepaald, slechts tot Iersche aangelegenheden beperkt gezag zou overdragen op een te Dublin zete lend Parlement. Eenige mannen van groot gezag en invloed in Engeland, waaronder zich Gladstone en kardinaal Manning bevinden, hebben aan de Engelsche bladen het verzoek gericht, wat minder uitvoerig te zijn in hun verslagen, omtrent schandaalprocessen. De Engelsche pers is over 't algemeen niet tevreden, voor zij van dergelijke processen, alles in geuren en kleuren aan haar lezers heeft meegedeeld. Eene depeche uit Mandalay (Birma) be richt, dat de Engelsche kolonel Shesse een dorp heeft bezet, dat in de nabijheid der robijnmijnen gelegen is. Deze zullen dus wel dra in het bezit der Engelschen zijn. FRANKRIJK. Men verneemt, dat de mobilisatie van een of twee legerkorpsen, die tegen het voor jaar was voorgenomen, tot het najaar ver schoven is. De Beurs was gisteren intusschen flauw gestemd, op het gerucht dat Duitschland den uitvoer van paarden zou hebben verboden. De Vottaire bericht het volgende tele gram fan 3 dezer van een zijner correspon denten te Nizza ontvar gen te hebben Op aandringen van den heer Etienne, af gevaardigde, heeft de heer Gambetta, vader, er in toegestemd, dat de asch van zijn zood naar Parijs zal worden vervoerd, onder voor-» waarde, dat de bijzetting in het Pantheon plaats hebbe." SPANJE. Zeven sergeanten, die aan het oproer in September jl. hebben deelgenomen, zijn eer gisteren nacht uit da militaire gevangenis te Madrid ontvlucht. Met hen zijn twee sergeanten verdwenen, die de wacht hadden en verdacht worden de vlucht mogelijk gemaakt te heb ben. De overheid heef:, naar alle streken des lands geseind, en het signalement der ontsnap ten bekend gemaakt. In oud Castilie heeft den 4 dezer een zware» sneeuwstorm gewoed. Brieven uit het noor den kwamen alle te laat aan. Te Burgos daalde de thermometer 18 graden onder nul. Volgens de Correspondencia zouden te Madrid 80,000 personen tengevolge der plotselinge weersverandering ziek zijn geworden. Schiedam, 8 Januari 1887. Tot ons innig lpedwezen vernemen wij, dat de toestand van den zeereerw. heer B. H. Brinkman Pastoor der O. L. Vrmw Visitatie-kerk aan de Nieuwe H iven die sedert lang lijdende was, zoodanig is verer gerd, dat hem gisteravond de H.H.Sacramenten der stervenden zijn toegediend. Z. M. heeft aan de gemeente Oudewater een snbsidie verleend van f3000 in de kosten van de uit- en inwendige restauratie van bat anno l588gebonwde raodbni»,onder bepaling dot reeds in dit jaar die restauratie moet worden volbracht. Door den Ministsr van Financ:en zijn bij resolutie van 29 D;cember jl. eenige voor schriften gegeven ter uitvoering van de wet, houdende nadere bepalingen omtrent den aocjjns op het gedistilleerd. Er wordt op gewezen, dat door art. 2 wordt tegemoetgeko men aan de klachten over het wettelijk mini mum van d n trek voor de banderijen der eerste soort, eerste klasse, hetwelk het gebruik van gjaan van minder kwaliteit bottoeilijkt. Worden in deze branderijen geen samengestelde werktuigen voor het rnwsfoken gebezigd, dan zal namelijk voortaan de korting voor het maken van gist in aanmerking genomen ongeveer 5 centiliter gedistilleerd ad 50 pet. per kilogram meel min der aangegeven kun nen worden dan thans, terwijl het minimum van den trek per hectoliter beslag in dezelfde houding wordt verlaagd. Behalve de voorzieningen tegen misbruik, vermeld in art. 3, zijn bij art. 4 de wettelijke spelingen bij ambtelijke afstoking van beslag ingekrompen. Is echter de trek niet aange geven beneden het minimum, bepaald bij art. 58 der wet van 20 Jnni 1862 dan heeft de brander aanspraak: op de hoogere spelin gen, bij die wet toegestaan. Den ambtenaren wordt aanbevolen, een nauwlettend toezicht op die branderijen, waar voor de trek beneden bet tegenwoordig mini mum wordt aangegeven. Inspecteurs en controleurs zullen in het bij zonder moeten aebt geven, dat dit toezicht oordeelkundig wordt toegepast. Voorloopig moeten de controleurs, in wier controle bran derijen der eerste soort, eerste klasse, in werking zijn, maandelijks een verslag uitbren gen over het gebruik, dat van de toelating van een lager minimum is gemaakt, met opgaaf van de uitkomsten der peilingen en afstokingen in de daarbij betrokken branderijen, en voorts met vermelding van zoodanige verdere bijzon derheden, als dienen kunnen tot het verkrijgen

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1887 | | pagina 2