Jtlgpew (SüÊpcht. Simttnlatidachq !ei[tchta. aldus worden geformuleerd 't is iu confesao, 't is aangenomen, dat zij allen vier meester werk leverdenhier reeds grootendeels te slagen, is een buitengewoon ietsmaar vraagt men aan deskundigenBemerktet gij hier en daar geen tekortkomingen, dan zullen deze ontwijfelbaar antwoordenJa, de rijkdom van den text eisehte zooveel kunst, dat hij lang niet overal tot zijn waarde is gekomen. Een andere omstandigheid, welke wij hier zoo gaarne herdenken, is de aansluiting, het samenvallen van de gezongene woorden met de gebeurtenis op het tooneel, Is dit samen treffen nu en dan meer verwijderd, wanneer de text meer verhalend optreedt, zooals dit bij groep V geschiedt, is het somtijds zelfs een stout en verheven herinneren aan een vervulde profetie, zooals in groep VII, dit samenvallen komt de meeste keeren zoo nit, dat de gezongene woorden, den figuranten op het tooneel in den mond konden worden gelegd. En zeker dan had men die Culmina tion der knnst, zoo stonden, reeds op het eerste tooneel, de smachtende zieners en pro feten en middelerwijl hoorde men (als uit hunnen mond) >Ach komtn, ach komm Em manuel., mach fret dein armes Israel Evenzoo kon men de wijzen, op het oogenblik, dat zij voor Herodes stonden, zoo schoon de pas gezongene allerkeurigste woorden in den mond leggen In Bethelem geboren 1st nns ein Kindelein. Dass hab ich anserkoren. Sein eigen will ich sein. Eja Eja 1 sein eigen will ich sein 1 En eindelijk, om deze aanhalingen niet ein deloos te vermenigvuldigen, hoe schoon en aangrijpend klonk het, juist bjj Maria's nederzitten tijdens de vlucht naai' Egypte Sehet die Mörder O kommot geschwind, Breitet die zweige Weber mein Kind. Niettemin, zal iedereen hier begrijpen, dat er in deze wijze van samentreffen, geen slaafsch verband mocht wezen, dat wil zeg» gen, dat deken Muller en prof. Jansen goed deden met nn en dan den toeschouwer zelf te laten beslissen, wie er sprekend optreedt, zooals bijvoorbeeld in bet chor: Maria, wie reizet so geschwind, In deinen Arm das heiige Kind Dit was trouwens aan de meeste hoorderen ten volle toe te vertrouwen. En hierachter moge, waarde redactie, weder een pnnt van rust voor uwe lezers aanbre ken. Wij hebben nu reeds veel over de opvoe ring van het Schiedamsche spel gehandeld toch hoopen wij dit nog een wijle te ver volgen. Hoogachtend en dankend voor de plaats ruimte. t. t. P. M. BOTS, Fr. (Wordt vervolgd.) BULGARIJE. De Bulgaarsche gedeputeerden werden gis teren in particuliere audiëntie door den Fran- scben minister-president Goblet ontvangen. Hij verklaarde niets meer te kunnen voegen bij hetgeen de minister van buitenlandsche zaken, Flourens, hun reeds had gezegd. Frank rijk gevoelt levendige sympathie voor de vrij heid der volken, doch het moet op de eerste plaats bedacht zijn op zijn eigen belangen en daarom rekening houden met de huidige be trekkingen tusschen Bulgarije en de mogend heden, waarmede Frankrijk in vriendschappe lijke verhouding staat. Hij kon slechts eene spoedige en bevredigende oplossing der Bul gaarsche kwestie wenschen, die voor geheel Europa een bron van onrust is. Wel beschouwd heeft de deputatie in haar onderhoudmet de ministers Flourens en Goblet geen anderen raad bekomen dan dien, welken haar reeds in de verschillende Europeesche residenties is gegeven: Wendt u tot Rusland- Dit was vooral te Parijs niet anders te ver wachten, en de deputatie is er dan ook alleen heengegaan, ten einde de haar opgedragen last tot het laatste toe te vervullen. In een onderhoud met graaf Kalnocky heeft prins Alexander verklaard, dat hij niet naar Bulgarije zal terugkeeren, zelfs al werd hij er door een machtige partij geroepen. Hij gaat een groote reis ondernemen, ten einde de mogendheden omtrent zijn persoon en daden gerust te stellen. De beruchte Zankcff is op eene nieuwe dringende depeche van den groot-vizier naar Konstantinopel vertrokken. ENGELAND. De nieuwe minister van koloniën is dan eindelijk gevonden. Sir Henry Holland, con servatief, is als zoodanig benoemd. Uit Weenen wordt aan de Times gemeld, dat de verhouding tusschen Rusland en Oos tenrijk in den laatsten tijd veel verbeterd is. Daartoe zou veel hebben bijgedragen het telegram, van den Czaar aan Keizer Franz Jozef op Nieuwjaarsdag, dat in de meest welwillende woorden was vervat. In welinge lichte kringen te Weenen wordt thans eene vreedzame oplossing der Bulgaarsche kwestie meer waarschijnlijk geacht. De minister van marine heeft den zee officieren gevraagd op welk schip zij het liefst zouden dienen en in welke haven zij zich bij de mobielverklaring der marine wenschen in te schepen. Deze maatregel wordt in verband gebracht met een voorgenomen mobiliseeriug van het leger. FRANKRIJK. Heden zou de Kamer van Afgevaardigden weder bijeenkomen. In afwachting van de hervatting der parlementaire werkzaamheden werd in Frankrijk druk gesproken over het komplot, dat op het Elysee zou zijn gesmeed. Na hunne verzoening bij President Grévy zou den Jules Ferry en de Freicynet nog her haalde samenkomsten hebben gehad, ten einde hun plan uit te werken, een geheel ministe- rieelo lijst zou zelfs zijn opgemaakt. Er loopt een gerucht, dat Grévy reeds heden zijn ontslag bij de Kamer zou indienen. HET OOSTEN. Het schijnt dat naast het Bulgaarsche vraagstuk ook spoedig weder de Grieksche kwestie als eene nieuwe bijdrage tot de ver warring in bet Oosten zal heropend worden. De Grieksche regeering heeft door middel harer consuls reeds sedert lang onrust op Creta gestookt en de bevolking van dat eiland tegen het Turksch gezag in het harnas ge jaagd Reeds op twee plaatsen van het eiland zijn onlusten uitgebroken, en de gouverneur heeft dringend versterking bij de Porte aan gevraagd. Zij maakt dan ook toebereidselen, om ten spoedigste troepen naar Creta te zenden. Blijkba ar heeft Rusland ook hierin de hand en de Times durft zelfs beweren, dat de Russische regeering heimelijk een opstand voorbereidt tegen het aanstaande voorjaar in Creta en Macedonië, welke laatste bestemd zou zijn, om het Bulgaarsche regentschap omver te werpen. De Britsehe regeering maakt zich blijkbaar ongerust over de toenaderii g tusschen Rusland en Turkije, die in den laatsten tijd zou dui delijk is waar te nemen. In eene vertrou welijke audiëntie, den Engelschen ambassadeur verleend, heeft de Sultan eenige ophelderin gen over de tegenwoordige politiek der Porte tegenover Rusland gegeven, de ambassadeif herhaalde Engeland's bezwaren tegen es" Russisch-Turksch verbond. De Porte zou thans voorgesteld hebben, d' keuze van een vorst van Bulgarije aan Keizef Wilhelm toe te vertrouwen. Schiedam, 11 Januari 1887. De bevolkitg dezer gemeente bedroeg op 31 December 1886 24806 zielen. In bet afgeloopen jaar stierven 683 perBonen en werdeö er geboren 1012, zoodat het sterftecijfer doof dat der geboorten met 329 wordt overtroffen- In de gemeente hebben zich gevestigd 36^ personen van het mannelijk en 418 van het vrouwelijk geslacht, te samen 782 terwijl 54$ mannen en 597 vronwen, totaal 1140 persO' nen haar verlieten, waarvan een man en een vronw respectievelijk met bestemming naaf Brooklyn en New-York. De gemeente leed das per saido een verlies van 358 personen» welke na aftrek, door het grootere cijfer def geboorten, een vermindering van het bevol' kingscijfer met 29 personen aanwijst. Van de geborenen behoordeD 530 tot het mannelijk en 482 tot het vrouwelijk geslacht, 42 werden levenloos aangegeven. Er stierven 356 mannelijke en 327 vrouwelijke personen, 151 huwelijken werden gesloten. Echtsehei* dingen hadden gelukkig niet plaats. Op het initiatief van HH. officieren def dd. schutterij, is ook alhier eene commissie gevormd, die zich met de organisatie en dfl leiding van feestelijkheden hier ter stede, bij gelegenheid van 's Konings aanstaanden Ver jaardag zal belasten. Ze bestaat uit de heeren G. Visser Bz, Jules Rodi, J. W. J. van Har- wegeu Den Breems, G. M. Meijer, H. J. C. Roelants, P. Loopoyt, A. B. Meilink, F. van Waas, Dr. B. De Brnijn, H. J. Jansen, G. C. Franken, en Mr. J. Lecber, alle officieren der dd. schutterijDaniël Visser en L. W» C. Walraven, officieren van het korps kk. scherpschutters, en de heeren J.G H. Kramers, Mr. H. M. C. Poortman, J. C. Sander, A- W. Vaandrager, en Th. A. J. Zoetmulder. Het Bureau dezer Commissie bestaat, uit de heeren G. Visser Bz, Voorzitter, J. W. J. van Harwegen Den Breems, Ondervoorzitter, Daniël Visser le J. C. Sander 2e Secretaris, J. C. H. Kramers, Penningmeester, P. Loo- pnyt en Tü. A. J. Zoetmulder. Met bijzondere ingenomenheid begroeten wij dit bericht. Immers, waar zoo vele plaatsen in ons land wedijveren, om den 70sten ver jaardag van Z. M. den Koning feestelijk te j vieren, behoorde ook Schiedam niet achter te blijven. Eene waardige feestviering ter eere van den geliefden Oranje-vorst, die, naar wij bopen, straks veertig jaar over Nederland zal geregeerd hebben, is alleszins gepast in da stad onzer inwoning, welke altijd van hare j liefde voor het regeerend stamhuis blijk heef' I gegeven. Van harte wenschen wij, dat de commis sie de gewenschte medewerking en steun moge j ondervinden, die voor bet welslagen in da voorbereiding van een eebt nationaal volksfeest, dat allen zonder onderscheid in vroolijke, feestelijke stemming vereenigt, zoo zeernoodig zijn. Merg: n (Woensdag) avond ten 8 nre zal het de; rtemont Schie am der „Med. Maatschappij j tot bevordering van Nijverheid" vergaderen in Musis Sacrum. Behalve veran woording van den penning" meester en verkiezing van een bestuurslid in plaats van den hear J. J. Roelants, die echter teff

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1887 | | pagina 2