gtmwnlandache Juichten, roet een buitengewone zending belast naar Constantinopel, met de nuntiatuur te Napels en eindelijk met die te Lissabon. Bij zijn terugroeping naar Rome in 1868 werd de door Z. H. Pius IX zoo te recht hooggeschatte prelaat tot de kardinaalswaardigheid verheven. Het eerbiedwaardig heiligdom der romeinsche martelares Sint Cecilia was zijn titelkerk. Tijdens zjjne ongesteldheid, die, reeds van langen duur, bjj den hoogen leeftijd van den overledene wel geen anderen afloop deed voorzien dan zjjn afsterven, had Z. H. de Paus hem kardinaal Mazotti toegevoegd als proprefect der Congregratie van de Bisschop pen en Regulieren, waarvan Z. Emin. aan het hoofd stond. Bovendien was kardinaal Ferrieri lid der Congregratiën van de Inqui sitie, van het Concilie, van den Index, van de Aflaten en Reliquieën, van de Congregatie Lauretana en van die der buitengewone ker kelijke aangelegenheden. Op zijn sterfbed had hij den troost, meermalen gesterkt te worden door de HH. Sacramenten. (71) RUSLAND. De Russische regeering zou voornemens zijn de vrijhavens aan den Noordelijken Stillen Oceaan, waaronder ook Vladivostock te sluiten. Uit Moscou wordt bericht, dat aldaar twee Engelsche officieren, verdacht van spionneeren, zijn gevangen genomen. Zij beweerden door hun regeering gezonden te zijn, om de Rus sische taal te leeren. Aile voorbereidende maatregelen zijn ge nomen, om de spoorweglijn van Bokhara naar Samarkand door te trekken. De Emir van Bokhara heeft voor de Russische regeering daartoe 2000 arbeiders beschikbaar gesteld. Schiedam, 18 Jannari 1887. Heden overleed in bet Liefdehuis aan de Lange Haven alhier de eorw. Znster Berflar- dina in de wereld Catharina. Velleman. Hoewel bare bediening in het gesticht slechts van bescheiden aard was, heeft deze nederige religienee door de menigte harer goede werken zich eene algemeene bekendheid verworven, «n zal zij in dankbaar aandenken bij onze atadgenooten en zelfs in den vreemde voort leven. Haar geheele leven was gekenmerkt door liefde tot den evenmensch, maar nadat zij den 20 October 1855 hare religiense professie had gedaan, wekten hare vurige godsvrucht, baar geest van eenvoud en vei sterving, maar vooral hare hulpvaardige naastenliefde de bewondering van al hare medezusters. In het Liefdehuis alhier bracht zjj al de jjaren van haar religieus leven door, en steeds was zjj bereid iede een, van welken rang of stand of welke belijdenis ook in aen nood te helpen. Hoevelen onzer begaven zicb naar Znster Bernardina en vonden bij haar de hulp in hun lijden, die zij elders te vergeefs ge zocht hadden; ja zelfs nit den vreemde kwam men haar in moeilijke gevallen hulp en raad vragen. Algemeen wordt dan ook het afsterven van deze verdienstelijke religiense als een onherstel baar verlies voor zoovele hulpbehoevenden be treurd, en wekt de dankbare gedachtenis aan zoovele weldaden den wensch en de bede, zjj het heerlijk loon moge genieten, dat der hulp vaardige naastenliefde is toegezegd. Uit de Begrootings-antwoorden der Reg. aan de Eerste Kamer blijkt nog: dat zij zich niet wenscht nit te laten over art. 194 der Grondwet; dat van de vlottende schuld in 1887 hoog stens de helft zal worden uitgegeven; dat der diplomatie geen gebrek aan ijver is te verwijten, waarbij de Min. doet opmer ken, dat ook wij niet ingenomen zonden zijn met inmenging van het buitenland iu onze zaken dat inderdaad geen reden bestond om ons te mengen in de zaak der suikersnrtaxe in Frankrijk, waartegen het Gouvernement reeds voldoende optrad op grond van Fransehe be langen, terwijl bovendien een noodkreet onzer zijds allioht een prikkel te meer had knnnen zijn, om te trachten den gedachten Javn-con- cnrrent geheel van de baan te dringen dat België weet, dat belemmering van den veeinvoer op ons een pijnlijken indruk zon maken dat over de Zigeuners wordt onder handeld dat aan het O. M. zal worden overgelaten, te beslissen of veldwachters dan wel deur waarders dagvaardingen moeten doen enz; dat de grenszaak van N.-Amstel in overwe ging is; dat het gevaar voor ontduiking in geval van roodvonk het hoofdbezwaar is tegen schrapping van de mazelen uit art. der Epidemiewetdat herziening van de artsexzamens in bewerking is, en overlegd wordt omtrent wijziging van de gymnasiale eindexzamens, terwijl een herziening van de M. O. wet gereed ligt, maar wacht op de Grond wet, en dat het onderzoek omtrent het Amst. Centraalstation nog voortduurt. De Min. v. Oorlog verwijst de klagers over de defensie naar hetgeen in het verledene mislukt is er naar de Grondwetsherziening, die spoedige verbetering mogelijk zal maken, onder opmerking evenwel, dat er toch in de laatste jaren veel is verbeterd. Voorts ver dedigt hij breedvoerig de Milit. School te Haarlem. den toch gaandeweg de ijssohollen grootor, zoodat die tegen den avond reeds een be langrijke grootte hadden gekregen. Alle stoombooten in de binnenvaart hebben den dienst gestaakt. De booten, die naar Slikkerveer varen, wa ren stampvol. Ook op den Kralingsohen plas bewoog zich een groote menigte schaatsen rijders eu nieuwsgierigen. Over den tot dusver uitgestelden wedstrijd te Slikkerveer zegt de Ned. Sport o. a. Sinds H. M. de Koningin net voornemen had t,e kennen gegeven, de wedstrijden met H. K. H. de Kroonprinses te willen bijwo nen, was men ijverig in de weer om H. M. een Hsrir waardige ontvangst voor te berei den. Op de baan was voor H. M. expresse- lyk geplaatst een paviljoen, rijk en sierlijk iogerioht, geheel mes glas gedekt, terwijl de firma Fop Smit Oo. een harer fraaiste salonbooten in gereedheid had, om H. M. met gevolg te vervosran. Bij de landingsplaats zon een flotille van 12 gebeil met. vlaggen getooide booten dier reederij gereed liggen, ten einde H. M. bij naakomst de noodige eer te bijwijzen ea naet saluutschoten te be groeten. Tevens zonden sleden of arren ge- ried staan, om H. M. en gevolg van de lan dingsplaats naar hst paviljoen te vervoeren. Ook had de kanstrijder Ctrl Werner, door baron Do Salis uitgenoodigd om te Amster dam te komen, aan laatstgenoemde te ken nen gegeven, ook te Slikkerveer proeven zijner sierlijke bewegingen te willen afliggen voor H. M. onze Koningin. Verder was besloten, de wedstrijden op een dag te laten afloopen. Intusschen is thans de wedstrijd op Woens dag en Donderdag bepaald. Ook den heer F. C. Tromp, oud-zeeofficier, oud-wethouder van Amsterdam, moet de portefeuille van Marine zijn aangeboden. Thans hebben ook 100 kiezers voor leden van de Tweede Kamer zich bij adres tot dat staatslichaam gewend, met verzoek dat in de tabel, voorkomende in het wetsontwerp tot verandering in de additioneele artikelen van de Grondwet, zoodanige wijziging worde gebracht, dat de gemeente Ooltgensplaat, Den Bommel en Stad aan 't Haringvliet niet worden gevoegd bij het district Brielle, waarmede zij geen de minste belangen gemeen hebben, maar gelaten bij het distriet Zierikzee, waartoe zij reeds sedert 35 jaren hebben behoord en waar mee zij in alle opzichten dezelfde belangen cd veelvuldige punten van aanraking hebben. Door de groote hoeveelheid drijfjjs is de dienBt naar Nienwesluis per postboot vanaf gisteren geBtaakt geworden en wordt a. de correspondentie voor Hellevoetsluis, Brielle, de eilanden Overtlakkee en Goedereede met extra postrit over Spijkenisse, en b. die voor Vlaardingen en Maassluis over Schiedam per Hollandsche Spoorwegmaat schappij gezonden. RottNwsbl.) De Algemeene Kerkeraad der Ned. Her vormde Gemeente te Rotterdam, „in zijn tegenwoordige samenstelling met droefheid kennis genomen hebbende van het optreden eener Vereeniging onder den. naam van „Nederduitsche Gereformeerde Kerk van Rot terdam," heeft zich gedrongen gevoelt den leden der gemeente eenige waarschuwende wenken te geven. Zondag ochtend vertoonde zieh het eerste drijfjjs op de Maas voor Rotterdam. Ondanks het voortdurend varen der stoombooten wer- Vau wage den Nadarlandschen schaatsen rijder iboad wordt medegedeeld, dat voor de hardrijderijen te Slikkerveer zich als hardrij ders hebben aangemeld de heeren Hagen, Werner, en Franklin nit Amerika, benevens een aantal Engelschen en de bekende hard rijders nit Groningen en Friesland. Als ama teurs hebben zich tot deelneming aangemeld de heeren Koestritz, Qnillfeldt nit Drontheim, en Groth nit Kopenhagen. De kleine prinses Wilhelmina beeft aan Z. M. den Koning den wensch kenbaar gemaakt, om het schaatsenrijden te leeren. In dien wensoh heeft Z. M. toegestemd. De eerste oefeningen znllen plaats hebben binnen een besloten terrein. Men meldt ons nit den Haag: Op de baan van de 's Gravenhaagsohe ijsclub aan de Laan van Meerdervoort, die Zondag bezocht werd door de Koningin uset het Prin sesje, werd gisteravond het eerste avondfeest gehouden. De prachtige ijsvlakte was schitterend met duizenden lampions overlicht en de heeren en dames, die in lange of breede rijen over de baan zwierder, badden zieh voorzien van veel kleurige papieren ballons en lantaarns, die op de maat van bet rijden meebewogen, een fan tastisch effect maakten. Een muziekuitvoe ring werd bovendien gegeven door de kapel der hussaren, die er dapper op los bliezen. De arme kerels hadden het wel wat hard te verantwoorden, want snerpend gierde de oos tenwind, en al bespeurden de rijders daar niets van, zoodra zij stil hielden om de schaat sen te verbinden, vonden velen het toch raad zaam dit in de lestanratietent te doen en en passant een „hartversterking" te nemen. Van die tent, waar ook het bestuur der Club zijn hoofdkwartier had opgeslagen, woei ia

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1887 | | pagina 2