Smnmteitdachq worden de relaties tusschen Pruisen en den H. Stoel met den dag gunstiger voor een algebeele afschaffing der nog overgebleven Culturkampf-YiQitsTi. Men is te Rome over tuigd, dat Bismarck zich den steun van al de katholieke Duitsche onderdanen tracht te ver zekeren voor zijn politiek. De logenstraffing door den Montteur de Rome aan de bewering van het Mlinchmer Vaderland gegeven, welk orgaan verzekerde, dat de Paus zijn tevredenheid had betuigd over het ministerie-Von Lütz en denkerke- lijken toestand in Beieren, zal weldra door een encycliek de3 H. Vaders aan de Beier sche bisschoppen worden bevestigd. RUSLAND. Uit Warschau wordt aan de Pohtische Corresponded bericht, dat de gouverneur- generaal in eene openbare toespraak heeft gesproken over het gunstig vooruitzicht, om in het thans aangevangen jaar de verdere oefening en verbetering van het Russische eger in vrede en rust te kunnen voltooien. Deze verklaring moest strekken ter weerleg ging van de ernstige berichten der laatste dagen over militaire bewegingen in Russisch- Polen. Uit St. Petersburg wordt aan de Stan dard gemeld, dat het gerucht aangaande het in hechtenis nemen van Britsche officieren te Moscou ongegrond is. Schiedam, 20 Januari 1887. Op haar schrijven aan den heer Minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid om aan te dringen op verbetering van den postdienst te Schiedam, ontving de Kamer van Koop handel en Pabrieken alhier van Zijne Excel lentie bericht, dat aan hare bezwaren zal worden tegemoet gekomen door uitbreiding van het bestellers-personeel. Bij het algemeen debat over de staalsbe- grooting in de Eerste Kamer op gisteren be streden de ministers Heemskerk en Bloem de fiaancieele en algemeene beschouwingen van den heer Elont van Soeterwoude. Door don heer Fransen van de Putte werd sterk bij de Regeering aangedrongen op wijziging van art. 194 (onderwjjs), daar anders de grondwets herziening zou falen en hij overtuigd gewor den is, dat duizenden in den lande geen open bare school verlangen, die door overdrijving van het neutraliteits-beginsel is geworden een leekenschool. De hear Van Naamen bestreed hem en achtte den eisch onmogelijk. De heer Pijnappel ondersteunde den heer Fransen Van de Putte sterk. De heer De Bruijn Kops drong ook uan op wijziging van art. 194 door de Regeering. De heer Werthaim was het daarmede eens, maar protesteerde togen terzijdestelling der openbare school. Van den 9 tot en met den 15 Januari zijn langs den Nieuwen Waterweg binnengekomen 52 stoom- en 10 zeilschepen, en vertrokken 51 stoom- en 11 zeilschepen. Te Oud-Beierland heeft een man, met zijn kind spelende, een galden ingeslikt. Bij het eten voelt hij het geldstak op en neergaan, maar heeft er overigens weinig last van. Gelegenheid tot verzending der correspon dentie naar Noord-Amerika bestaat door mid del van het stoomschip „P. Caland" waarvan de laatste buslichting aan het Postkantoor te Rotterdam is bepaald op den 22 Januari a- s. des morgens te 9% ure. De uitslag der nationale hardrijderij op de ijsvlakte te Slikkerveer, gisterea gehonden, was als volgt: de eerste prijs werd behaald door den heer Charles Tebbit van St. Ives, die de baan aflegde in 3 m. 57 s de 2ae prijs door den heer W. J. van Vollenhoven van Kralingen in 3 m. 57% s.prijs door den heer K. Pander van Haarlem in 4 m. 3 s., en de 4de prys door den heer H. van Blommenstegn van Apeldoorn in 4m. en 9 s., De heeren Van Vollenhoven en Pander had den eerst de baan in gelijken tijd afgelegd, namelijk 4 m. 3 s., zoodat tusschen heu een nieuwe kampstrijd moest plaats hebban, waarin de heer Vollenhoven overwinnaar werd. De strijd werd zeer belemmerd door het water, dat op het ijs kwam. Aan gezamenlijke entree-gelden werd een bedrag van ongeveer f1200 ontvangen. Men verneemt dat tegen P. DomelaNieu- wenhuis proces-verbaal is opgemaakt, omdat bij verdacht wordt art. 131 van het Wetboek van Strafrecht te hebben overtreden, door Zondagavond te 's Hage, toen hem door de socia listen voor zijne woning eene serenade werd gebracht, han te hebben aangezocht in optocht te gaan naar de gevangenis, en daar eene serenade te brengen aan den gevangen vriend Croll. Optochten nu mogen zonder vergun ning niet gehouden worden. Tevens kan worden medegedeeld, dat, toen bij het oploopje in de Assendelftstiaat de politie-agenten met de stok op de menigte lostrokken, de commissaris van politie Dietz hnn toegeroepen heeft„Niet slaan „Gelijk recht voor allen," roept de sociaal democratische partp. Maar nu haar aanvoer der Doraela Nieuwenhuis zyn beleediging jegens den Koning die overigens met „ont wikkeling van de arbeidersparty" niets uit staande heeft moet bieten door gevangenis, nu vraagt de sociaal-democratische partij, door haar groninger orgaan, voor Domela Nieuwenhuis c. s. de behandeling op den voet van een staatsge vangene." Gelijk recht voor allen: daar begint de praktijk al van den Soeiaal-Democratischen Staat (B. v. Z.-H) De Kamer van Koophandel te 's Graven- fa age heeft in haar eerste vergadering van dit jaar de belangen van de Nederlandsche visschers op de Noordzee besproken, die daar in het bedryf, ten spgt van het onlangs ge» sloten tractaat tot wederzijdsche bescherming van de visschers van verschillende natiën iu de Noordzee, voortdurend worden gemoles teerd, met name door de Belgische visschers. De heer Parser klaagde over het geheel onvol doende politietoezicht van Nederlandsche xyde, dat slechts door één enkelen zeilschoeuer wordt uitgeoefend, terwijl de Britsche Regae- ring ter bescherming van de Engelsche vis- schersvloot niet minder dan 10 stoomschepen ter beschikking heeft gesteld. Een beslissing werd niet genomen, doch besloten in een vol gende vergadering den waterschout van Sche- veningen te hooren over de grieven van de Hollandsche visschers. Opnieuw werd in deze vergadering krachtig aangedrongen op het tot stand komen van een haven te Scheveningen. Het A. Dbi. verhaalt het volgend aandoen- lgk voorbeeld van doodelijk verdriet, te Ba tavia voorgekomen eene jonge vrouw, hier geboren, had in Holland haar man verloren, die daarheen voor gezondheid was vertrok ken, en was met haar kind hier teruggekomen, waar zg bg eene familie liefdadig in huis opgenomen was om in het hnishonden te helpen. Dezer dagen stierf het kind, l1/» jaar oud, en de arme moeder, die geen traan kon storten, heeft twee dagen geheel verslagen zonder eten te gebruiken neergezeten, en is, toen men haar naar het hospitaal gebracht had, daar den derden dag overleden. Door de permanente commissie voor de algemeene zaken van het Ned. Israël, kerk genootschap zgn bg circulaire alle gemeenten in Nederland aandachtig gemaakt op het heu- gelgk feest, dat op 19 Februari voor Z. M. den Koning zal worden gevierd. De com missie verzocht, dat ter gelegenheid van dat feest in da synagoges een bnitergewone bid stond zal worden gehonden. Aan hen, die zich als lid der Vereeniging voor Werkeloozen hadden doen inschryven, weid eergisteren in het Volkspark te Amster dam we Ier 2000 brooden, op vertoon van hnn kaartje, uitgereikt, het aantal b ehoeftigen was echter zoo groot, dat na afloop hiervan aan 250 mannen en vrouwen een extra uitdeeling moest geschieden. De rechtskwestie over den eigendom van kerkelijke go;derea,fondsen enz. te Amsterdam zal, naar wg vernemen, in den loop der vol gende maand door den Hoogen Raad behan deld werden, na welke beslissing onmiddellgk tot reconstructie der Nederlandsche Hervormde Gemeente aldaar, dat is de vervulling vau 10 predikantsplaatsen enz., zal worden overge gaan. De predikanten, die vallen in de termen van het vonnis der Algemeene Synode, zullen hun jaarwedde tot 6 December (den dag van het vonnis) uitbetaald krggen. In het Rgks-Entrepotdok zgn twee perso nen bg het maken van een slop te Amsterdam onder het ge geschoten en mei moeite gered. Het was hoog tijd, want ze waren reeda bewusteloos. Te Alkmaar heeft een treurig ongeluk plaats gehad. Terwgl de moeder afwezig was„ had een kind van zekeren Hooger het ongeluk met vnur in aanraking te komen, waardoor het in brand geraakte. Door de angst kroop het kind in bed, waardoor de vlammen zgn gedoofd. Toch kreeg de kleine belangrgke brandwonden. De woning van A. K. v. d. Veen te Jnb- bega (Fr.) is door het omvallen van eene petroleumlamp met al het huisraad eene prooi der vlammen geworden. De vrouw, die den vorigen dag bevallen was, is met haar zui geling met moeite aan de vlammen ontkomen. Niets was verzekerd. Te Jonre (Friesland) bestaat het gebruik, dat eiken morgen te vyf uur de kerkklok wordt geluid, welke taak is opgedragen aan de oudjes uit het armhuis aldaar. Met de koude, donkere nachten schenen de stnmperds met den tijd ia de war te zgnde ingezete nen boorden eens te één unr de klok luiden, en denkende, dat er brand was, spoedde ieder zich naar buiten. Mocht dit geval aanleiding geven tot afschaffing van de oude gewoonte, de arme verpleegden zouden zich daarin allereerst verbeugen. Door het garnizoen te Deventer werd eer gisteren eene hardrgdery op schaatsen gehou- deu, wa iraan 78 manschappen deelnamen, en waarvoor 10 pryzen waren uitgeloofd. De baan had eene lengte van 150 meter. Het

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1887 | | pagina 2