limtenlandacty i^ichten. bet geheele land is ontstaan. Overal worden door het volk uit eigen beweging vergade ringen gehouden, ten einde de regenten het dringend verzoek kenbaar te maken, geen ge hoor te geven aan den raad der mogendheden, en alzoo niet af te treden, maar, vertrouwend op volk en leger den loop der zaken af te wachten. De regeering schijnt geneigd volgens de wenschen van het volk te handelen. De regent Soianoff, die gisteren te Bucharest vertoefde, zou nog den zelfden avond van daar vertrek ken. Te Sofia zou Stoianoff in een haastig onderhoud gezegd hebben, dat in Bulgarije ernstige gebeurtenissen op handen zijn, en de regeering krachtige maatregelen zal nemen. Men beweert zelfs, dat de regenten prins Alex ander tot Koning van het vereenigde Bulgarije zouden uitroepen, wat een krachtdadige han deling van Rusland tengevolge zou hebben. De Sultan heeft den wenseh te kennen gegeven, de Bulgaarsche deputatie op haar terugreis naar Bulgarije in gehoor te ont vangen. Heden zou de beruchte Zankoff een onderhoud hebben met den groot-vizier te Constantinopel. Daaruit zou dus blijken, dat het bericht van zijne arrestatie onjuist was. DUITSCHLAND. De ISordd. Alig. Ztg. meldt, dat de Keizer, toen hem het adres van het Heerenhuis was voorgelezen, antwoordde, dat hij na een zoo duidelijke uiteenzetting der noodzakelijkheid van de ingediende militaire wetten op de aan neming door den Rijksdag meende te mogen rekenen »Laat ons hopen," zeide de Keizer, dat het beter worden. Uwe betooging bewijst mij, dat ik gelijk had. Het gebeurde heeft mij veel leed gedaan. Maakt dit vooral bekend. Het vaderland is niet in gevaar, zoolang het leger den geest bewaart, waardoor het in de laatste oorlogen zoo vele bewijzen heeft ge geven van trouw en zelfopoffering. De nieuwe maatregelen, door welke het leger zal worden versterkt, zullen strekken om elk oorlogsgevaar te verminderen. De adressen, die bij den Rijksdag waren ingekomen met verzoek om de Legerwetaan te nemen, bedroegen 1059 met 142,384 onder- teekeningen. Tegen de Legerwet waren 9 adressen van vereenigingen gericht, die alleen door de besturen onderteekend waren. Het al dan niet gegronde van het beweren der oppositie, dat zij geen tegen-adressen had willen uitlokken, ten einde aan het ouiten- land geen schouwspel van verdeeldheid te geven, valt natuurlijk moeielijk te beoordeelen. Reeds de volgende week zal bij den Bonds raad een voorstel worden ingediend, waarbij de uitvoer van paarden wordt verboden. De regearing is tot dit besluit gekomen naar aanlei ding van berichten uit Mecklenburg en West- falen, waarin de aankoop van eenige duizende paarden voor het buitenland wordt gemeld. De Berlijnsche correspondent van den Times verzekert, even als de Kiilnische Zeituvgdat de Fransche regeering in Duitschland al het solferzuur, dat aldaar voorhanden is, doet op- koopen, Dit solferzuur moet dienen bij de fabricatie van de nieuwe en verschikkelijke ontplofbare stof, door generaal Boulanger ingevoerd. Al wat Frankrijk voortbrengt werd, zoo 't schijnt, reeds verwerkt. ENGELAND. Voortdurend grijpen er in Ierland tooneelen plaats, die den baat der Ieren tegen de En- gelsche landheeren en het Engelsch gezag nog slechts kunnen verscherpen. TeGweedore moesten dertien huisgezinnen wegens nietbe- taling van pacht op straat worden gezet. Honderdvijftig politie-agenten waren daarbij den deurwaarders behulpzaamdoch de be volking verdedigde zich met steenworpen zóó vinnig, dat de gewapende macht moest af trekken, na slechts één huisman te hebben uitgezet, die echter onmiddellijk weder door het volk in zijn woning werd teruggebracht. Te Glenbeigh stonden 125 politie-agenten met geladen geweren en opgestoken bajonetten op wacht, terwijl het huisje van een oud man afgebroken werd. In Limerick werd de woning van den pachter O'Grady door 150 konstabels geregeld beladderd doch O'Grady en zijn helpers verweerden zich zóó dapper, o. a. ook door de aanvallers met kokend water en de ingewanden van honden te begroeten, dat de openbare macht onverrichter zake den terugtocht aanvaarden moest. De beroemde Afrika-reiziger Stanley, die naar aanleiding van een schrijven van Koning Leopold onlangs uit Amerika, waar hij lijde lijk vertoefde, naar Engeland is teruggekeerd, is gister avond te acht uur naar Biindisi vertrokken. Aan het station te Londen werd hij door eene groote menigte levendig toege juicht. De Pall Mall Gazette bericht, dat Stanley besloten heeft, Emir Pacha langs den weg van den Congo te gaan ontzetten.] FRANKRIJK. De minister van financiën heeft een gevoelig échec geleden, dat zijne positie en wellicht die van het geheele kabinet in gevaar brengt. De commissie voor de begrooting heeft het door den minister ingediende veranderde budget met 18 tegen 6 stemmen verworpen. Onmiddellijk na dit votum hebben in het palais bourbon particuliere bijeenkomsten tusschen de heeren Goblet, Dauphin, Rouvier en Wilson plaats gehad. Men kon echter niet tot overeenstemming komen. In een heden te houden ministerraad zal worden be raadslaagd over den toestand, die verschillend wordt beoordeeld. De beide vreemdelingen, die te Ljon zijn gearresteerd, zouden niet 2000 maar 20,000 francs hebben aangeboden, indien de betrok ken soldaat hun een nieuw repetitiegeweer met patronen gaf. De instructie in deze zaak wordt geheim gehouden. Zij geven voor Eng9lschen te zijn, doch spreken vloeiend fransch met een Duitsch accent. Schiedam, 22 Januari 1887. Door Burgemeester en Wethouders is aan de fit-ma B. A. J. Wittkampf en hare recht verkrijgenden vergunning verleend tot uit breiding harer branderij en distilleerderij aan de Nieuwe Haven, Wjjk G. no 288 c. kadaster sectie E. no 1430, o. a. door het plaatsen van een 3en stoomketel. Door het R. K. Parochiaal Armbestuur worden beden ongeveer 500 huisgezinnen be deeld met vleesch, boonen, kolen en geld. Deze uitdeeling is de vracht der opvoering van het „Weihnachts Oratorium en dieH.Dreikönige", waarvan de baten, zooals bekend is, door de ijverige commissie voor dit echoone doel ter beschikking werden gesteld. Van wege het Dep. van Oorlog is dezer dagen bij stalhouders en particulieren, eigenaars van paarden, opgenomen bet aantal paarden, dat, ingeval van mobilisatie, ten dienste van het leger zou kunnen worden gerequireetd. Het verslag der eerste verhooren, door de enquête-commissie opgenomen is, naar wij reeds melden, thans verschenen. Het beslaat 263 groote bladzijden in twee kolommen ge drukt en de antwoorden op 5097 vragen, door den voorzitter en de commissieleden gericht tot de 65 getuigen uit Amsterdam en Nieuwer- Amstel, die van 4 tot 15 Jannari ondervraagd zijn. De namen dier getuigen zijn reeds medegedeeld. Da oommissia van enquête uit de Tweede Kamer der StateD-Generaal heeft gisteren de volgende getuigen gehoord H. A. Meisenho fen inspecteur van politie W. Onakx, hoofd* agaat van politie; H. J. Eibers, agent van politie; Louis Ragout, fabrikant, lid van de Etrste Kamer, allen te Maastricht en M- Everaarts, te Wiek bij Maastricht. De directie der Rotterdamscbe Tramweg- maatschappij haeft het voornemen, de lijn Gantraal-stadon Oostpoort door te trekken naar het station Ruijnspoor, waardoor het verbindingsljjatje tnsschen dat station en de O istpoort komt te vervallen en dus de passa giers niet meer behoeven over te stappan. Op Maandag 10 Januari zgn te Rotterdam uit eeae portefeuille vermoedelijk gestolen: 2 op 1 Januari jl. verschenen coupons Nati onale Werkelijke Schula 2*/j pet., kapitaal groot 11000, elk waard f12.371/ss. jDo eeae is genummerd 112,374, administratiekantoor Ketwich en Voombergb de andere 63,058, ad ministratiekantoor Saportas c. s. De officier van justitie te R itterdam ver zoekt opsporing, inbeslagneming en bericht. "'''Gisteren morgen is door de politie te Haar lem in beslag genomen een valsche galden, voerende de beeltenis van Koning Willem III en het j iartal 1865, bljjkbaar bestaande uit lood. &De heer H. Alink te Amsterdam wilde da bovenverdieping van zijn huis laten verboa- wen. In afwachting van de vergunning daar toe begon hij maar vast de ambachtslieden aan het werk te zetten. Maar wat gebeurt Hem wordt de vergunning tot herbouw geiveigerd door het college van Burgemeester en Wethouders en te vena bekeurd voor f25. Een 'gewapende politiemacht houdt, volgen# de Amsterd, Ct., de bovenverdieping sedert eenige maanden bezet. Den llden Januari zond de heer Alink een schrijven aan Burg. en Weth., vermeldende dat de hoorbare aanwe zigheid der dienaren van politie hem, vooral des nachts zeer hindert en hij het zijne wil doen, om de aanwezigheid der dienaren voor taan overbodig te maken en hij met het ver- bonwen niet zal doorgaan, zoolang hij d0 daartoe vereischte vergunning niet bezit» waarom hij verzocht de politie uit zijn woning te doen vertrekken. Tot heden blijft de gewapende bezetting een deel der woning van den heer Alink innemen. Op het terrein, van den Ned. Sportclub achter het Rijks Museum te Amsterdam raed gisteren middag de bekende kampioen in he' scboonrijden Carl Wemer, voor een vrij tal' rijk publiek. Zooals wij reeds mededeelden in ons ver' slag van den wedstrijd te Slikkerveer mun' de heer Werner nit in het maken van sierlijk® wendingen en sohoone streek. Hij kan op zij» schaatsen met de beste balletdanseres wedjj' veren. Foor- of achterwaarts rijden gaat bfl hem even gemakkelijk. Zijn costnnm is ze0» eenvoudig en smaakvol, de borst prijkt talrijke medailles. Het publiek wuifde he»1 berbaaldeljjk toe. Zooals men weet is de he»f

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1887 | | pagina 2