ie BIJVOEGSEL Binnenlandsche Berichten. behoorende bij de van 23 en 24 JANUARI 1887. Vervolg Het classikaal bestuur van Dokkum heeft de Hervormde kerk te Koilum gesloten ends. Van Kasteel aldaar, die uit het Synodaal verband is getreden, het recht ontzegd om langer in de kerk op te treden. Bij Assen viel een schaatsenrijder, de 26- jarige E. E., die met zijn meisje een kijkje Was gaan nemen naar de aldaar gehouden hardrijderij, zoo hevig, dat hij kort daarna thuis, te Zeijerveen, is overleden. Een hartader moet bij den val gesprongen zijn. Te Schoonebeek, in het zuiden van Drent# is dezen winter een ooievaar overgebleven. Hij had het in de laatsten dagen hard te verantwoorden, doch werd door de dorpelin gen gedurig van voedsel voorzien. Naeeni- ge kleine uitvluchten, die hij dagelijks maakte, keerde hjj eiken avond naar zijn nest terug. Onder Deventer gingen gisteren drie per sonen in een bootje op de IJsel varen, hoewel er veel drijfijs in da rivier was. Spoedig raakten zij tusschen de ijsschollen bekneld en Werden met de schollen medegedreven. Te Deventer werden zij opgemerkt en door middel Van toegeworpen touwen uit hunne gevaarlijke positie verlost. In het eerste nummer van den vierden jaar gang van De Kampioen, orgaan van het Al gemeen Nederlandseh Wielrijdersbond" neemt de heer Edo J. Bergsma uit Grouw afscheid als hoofdredacteur van het orgaan, echter blijft hij als voorzitter van den Wielrjjdersbond fun- geeren. De hoofdredactie van De Kampioen wordt thans waargenomen door den heer W. Hoevenaar uit Nijmegen. Naar wij uit goede bron vernemen, is in het laatst des vorigen jaars door een onzer geloofsgenooten in zekere gemeente van ons land, als Jabilé-offer een gift van f 100,000 geschonken ten behoeve van het Katholiek onderwjjs. (Maasb.) Te Wissekerke had deze week een boeren zoon het ongeluk de volle lading van een geweer in den onderbuik te krijgen. Hjj had naar duiven willen schieten, maar het wapen wilde niet afgaan. Bij het in huis komen ging het schot af en werd hjj getroffen. Men vreest voor zijn leven. Donderdagmorgen liep in Middelburg het gerucht, dat justitie en politie de Middelburg- sche boterfabriek hadden bezet, welk gerucht bij onderzoek bleek waarheid te bevatten. Natuurlijk gnote sensatie en allervreemdste gevolgtrekkingen. Ziehier wat de Middelb. Cl. uit volko men betrouwbare bronnen omtrent de aan leiding en bet feit zelf heeft vernomen. Tegen den directeur der boterfabriek, den heer Proos, is een klacht ingediend door de firma Hageman en Go. te Botterdam als zou de Middelburgsche fabriek naar Engeland kunstboter uitgevoerd hebben, verpakt in pa pier, voorzien van een handelsmerk, vervaar digd in nabootsing van het handelsmerk van de Kotterdamsche firma. Naar aanleiding van die klacht is door de justitie een huiszoeking in het kantoor der Mid elburgsche boterfabriek gedaan en de directeur omtrent die zaak ondervraagd, ter wijl eenige papieren in beslag genomen wer den. Naar men nader meldt, moet omtrent het feit gebleken zijn, dat door de Middelburgsche knnstboterfabriek gedurende korten tijd een merk, overeenkomende met het door de andere firma gebruikte, is gebezigd, doch tevens dat zij, zoodra haar gebleken is, dat het merk wettelijk was gedeponeerd, van het verder ge bruik daarvan heeft afgezien. Eenigen tijd geleden is uit het huis van arrest en bewaring te Middelburg e?n in voorloopig arrest genomen zeeman ontvlucht. Nu de daarvoor gestelde termijn van vier maanden voorbij is, zonder dat de ontvluchte is gevat, zal eene strafvervolging worden inge steld tegen M., gevangenbewaarder, die mid delerwijl naar Arnhem is overgebracht. DEN HAAG. In de gister avond gehouden vergadering van ingezetenen, die daartoe het initiatief hebben genomen, is een feestcom missie gevormd voor de viering van den aanstaanden verjaardag van Z. M, den Koning. Besloten werd o. a. tot de ingezetenen een nitnoodiging te richten om zooveel mogelijk algemeen te vlaggen, Oranje te dragen en te illumineeren, waartoe het gemeentebestuur gelijk in een adres zal worden verzocht naar de Commissie hoopt het voorbeeld zal geven door een schitterende verlichting van openbare gebouwen en pleinen. Voorts zal eenige dagen vóór den 19e een algemeene collecte worden gehouden, waarvan het be drag uitslaitend zal bestemd zijn voor een extra bedeeÜDg aan behoeftigen zonder onderscheid van gezindte. Des morgens te 8 u. zal Z. M. aan het Paleis een serenade wordeD gebracht, naar men hoopte door de vereenigde mili taire muziekkorpsen, en een deputatie zal verzoeken bij Z. M. ten gehoore te worden toegelaten, om don Vorst een felicitatie-adres van de Haagscbe ingezetenen aan te bieden. De burgemeester der residentie heeft het eere voorzitter schap van de feestcommissie aanvaard. Van voor het raam van den sigarenwinkel, bewooad door mej. J. J. G. in de Torenstraat is een gouden horloge, 't welk verloot zou wor den, gestolen. Gister-avond is een jongen, die aan den Zuidwal nog op het ris was gegaan, in een bijt gevallen. Hij schoot onder het jjs en is slechts met veel moeite en inspanning door een paar voorbjj gangers gered. In de Riouwstraat is gisteren-middag een meisje, dat zich nog op het broze ijs waagde, er door gevallen en tot aan den hals gezonken. Twee werklieden, die het hulpgeschreeuw hoorden, mochten er in slagen, de kleine nog tijdig op het droge te brengen. BKEDA. Wezen wij onlangs op het feit, dat een overledene, die in een begrafenisfonds was ingeschreven, toch op kosten van het Algemeen Armbestuur moest begraveu wor den, thans deed zich hier het geval voor, dat een in het Gasthuis overleden vrouw, die men uit een londs wilde doen begraven, waaruit zij echter reeds geroieerd was, nog in 5 andere begrafenisfondsen was ingeschreven. Wanneer toch zal men bij de wet aan dergelijke schandelijke praktijken, door velen te recht een speculatie op het leven genoemd, paal en perk stellen (71) STEENBERGEN. Door de alhier geata tioneerde rijks-ambtenaren is een aanzienlijke partg gesmokkeld zout in beslag genomen men schat de aanhaling op 400 pond. Twee van de vijf smokkelaars vielen hen tevens in handen. De reden, waarom de ambtenaren er zoo op uit zijn, hun vangst vóór of n& zons op- of ondergang te doen, is, dat zij dan voor elke aanhaling en aanhouding dubbeld be loond worden. KLUNDERT. De heer J. R. Heller, med. dokter en jaren lang lid van den Gemeente raad en wethouder deser gemeente, is inden ouderdom van 85 jaren overleden. In hem verliest onze gemeente een algemeen geacht ingezetene. KAPELLE. (N-B.). Terwijl J. V. gezond en wel naar huis ging, had hij het ongeluk, plotseling uit te glijden en achterover te vallen, met het noodlottig gevolg, dat hjj onmiddelljjk een lijk was. Een onverdacht getuigenis. Dat de liberalen den langdnrigen school strijd moede worden en velen hunner de bil lijkheid van de grieven der tegenpartij begin nen in te zien, bewees dezer dagen opnienw de rede, door den heer Pijnappel in de zitting der Eerste Kamer op Woensdag jl. gehouden. Daar genoemde rede tevens als eene besliste veroordeeling van het openbaar neutraal on derwjjs mag beschouwd worden, meenen wjj wegens het groot belang der zaak, onzen lezen geen ondienst te doen, met hier het overzicht door de Pi. R. Cl. van deze redevoering gege ven, in zijn geheel mede te deelen. De heer Pijnappel wil geen wenk of raac aan de regeering geven, maar slnit zich ter volle aan bij den heer Van de Rulle, daar hi wijziging van art. 194 door de regeering W' nsehelijk acht. Niet enkel nit politiek) berekening, omdat misschien de herziening bij tweede lezing zou mislukken, maar om dat hij in de Grondwet ziet een nationale k 'acht en daarin geen artikel mag voorko men, dat een groot deel der natie dageljjkf bestrijdt en een onrecht acht. Waaraan if art. 194 zijn oorsprong verschuldigd Aan wantrouwen tegen de vrijheid van onderwijs. Men dnrfde die in 1848 niet tc geven zonder waarborg van staatsonderwgs Maar in 1887 behoeft men dien waarborg niet. Wij hebben geleerd de vrijheid var onderwijs lief te hebben en oprecht te honden. Met subsidie en restitutiestelsel gaat spreker niet mede, vooral met het oog op den strjjc tusschen modernen en orthodoxen, die allef doen om de kerk te vernietigen. Maar spr meent, dat de staat alleen behoeft op te tre den als de particulieren niet voldoe ode voorzien De tijd is gekomen voor den staat, om mei minder rnimen omvang het onderwijs te be hartigen. Spreker gelooft niet, dat wij eens gezindheid znllen verkrijgen door handhaving van art 194. Geen slechter middel om een dracht te verkrijgen dan dwang. Zal dooi terugtrekking van den staat het onderwjjt slechter worden? Spreker gelooft bet niet Waar de staat niet behoeft voor te gaan o aan te vnllen, wil bij het den staat niet alf plicht opleggen. Het openbaar onderwijs heef onvermijdelijke groote gebreken. Het moet neutraal zijn, maar mist daardoor hel vormenc element van karakter en ontwikkeling vai bet verstand. Absolute neutraliteit is onmo gelijk -. het onderwjjs moet altjjd de klem dragen van den persoon die het geeft. D< richting van den onderwjjzer zet onfeilbaa: haren stempel op het onderwijs. Bovendiet mist het neutraal onderwijs den toetsteen de praktjjk. De dwar™ der wet, kei gezag i

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1887 | | pagina 5