verhoor onmiddellijk gal kannen voortzetten. Twente ie dan het eerst aan de beurt. Naar het Handelsblad verneemt, beeft de commissie oit de Tweede Kamer, in wier handen de stnkken betreffende de Tjiomaszaak zijn gesteld, meer inlichtingen van de regee ring gevraagd, en wordt daarover nu met het Indisch bestnnr gecorrespondeerd. Deze zaak zal daarom wel niet in de eerste maan den aan de orde komen. Een voorstel tot verlenging van het be staande octrooi voor de Nederlandsche Bank is bij den Raad van State op dit oogenblik aanbangig, maar daarbij worden voor den Staat vrijwat voordeeliger voorwaarden be dongen dan tot dasver zjjn deel waren. {Midd. Cl.) De oorsprong van de gernchten betrekke lijk het aftreden van den heer Otto Van Rees als Gouverneur-Generaal van Nederlandsob-In- dië is gemakkeljjk te vinden, zegt een cor respondent van het Dagblad: »Toendeheer Van Rees eenigen tijd geleden zijn dochter verloor, was bij zóó geïmpressionneerd door dat sterfgeval, dat hij aan zijn naaste omge ving niet onduidelijk te versl aan gaf, dat hem de taak in Indiö te zwaar werd. Sedert heeft het gerucht de ronde gedaan, dat de Gou verneur-Generaal binnenstijds zou aftreden en dat komt thans opnieuw te berde, nu de Tj'omas-zaak bij het Opperbestuur wrevel schijnt te hebben verwektmen zegt zelfs, dat de heer SpreDger van Eyk den heer Van Rees particulier heeft geschreven, dat hij geen kans zag hem te verdedigen." De heer Kencbenius meldt aan Het Fad., dat zijn toestand niettegenstaande de bekomen ernstige voetwond, niet de minste reden tot bezorgdheid meer geeft. De heer K. gevoelt zich volmaakt wel. Men leest in de Middelb. Cl: Er is in deze dagen een zekere strooming merkbaar, niet in sociaal-democratische krin gen, maar bij mannen van een aan die be grippen tegen overgestelde richting, die op het ontslag van Domela Nienwenhuis nit zgn gevangenschap wil nitloopen. Door mannen van invloed wordt op den Koning en de Regeering een zachte drang uitgeoefend, om Z. M. te bewegen, dien hoofdleider der sociaal-democratie gratie van zijn verdere straf te verleenen bij gelegenheid van 's Ro llings aanstaanden jaardag. Velen meenen van zulk een edelmoedig gunstbewijs voel heil te mogen verwachten en beweren, dat hef toekennen van gratie een uitstekenden indruk zon teweegbrengen. Anderen echter twijfelen er sterk aan, of de sociaal-demo craten voor eeu dergelijk koninklijk blijk van grootmoedigheid Wel vatbaar zonden zgn, en meenen, dat die partij in het gratieeren van Domein Nleuwenhuis veeleer een bewijs van engst en van toenadering uit zwakheid zou wiilèn zien. Hoe het ook zij, de Koning schijnt er niet vun te willen hooren, en dat de Regeering niet zeer gunstig gestemd is voor kwijtschel- di- g van straf aan het hoofd der partjj, die nog dezer dagen den vloek over bet Land nit? prak (alsof hef ook niet baar Vaderland warelaat zich licht begrjjpen. Eau andere strafzaak, niet tegen een sociaal democraat, maar tegen een onvoorzichtig dienstmeisje op het getouw gezet, geeft hier nogal stof tot bespreking. Maandag a. s. zal de dienstbode, door wier papkokerij bet Mnrhaus te Scheveningen verleden jaar in brand geraakte, voor de rechtbank alhier zioh op de aanklaoht van brandstichting hebben te verantwoorden. Men fluistert hier en daar, dat het niet zoozeer te doen is, dat meisje te straffen als wel om den heer Heineken, bij wien zij in dienst was, gedacht aan den tand te voelen. Wordt zij veroordeold, dan zal haar meester worden aangesproken, zegt men, tot vergoeding van de brandschade, nis zijnde hij verantwoordelijk voor de onrecht matige daad zijner dienstbode. Zoo worden twee vliegen in ééa klap geslagen, en om de tweede, de groote, is bet juist te doen. De gelegenheid tot verzending der correspon dentie naar Ned. Oost-Indië, Padang recht streeks, bestaat door middel van het Stoomschip vxvcord-Braband." De laatste bnslichtiug aan het Postkantoor te Rotterdam is bepaald op deu 12 Februari a. s. des namiddags te H/s ure. Door de Kamer vaa Koophandel te Rotter dam werd, evenals vroeger, ean staat der scheepvaart op Rotterdam uitgegeven, die we der van den gnnstigen toestand, waarin de Nieuwe Rotterdamsche Waterweg verkeert, de onbetwistbaarste blijken geeft. Door den Waterweg kwamen binnen, diep gaande tot 21 voet: in 1884,8755 in 1885 3677en in 1886, 3659 zeil- en stoomsche pen. Van 21 tot 22 voet; in 1884, 10; in 1885 30; en in 1886, 59 zeil- en stoomsohepen. En van 22 tot 23 voetin 1884, geen; in 18S5, 7en ia 1886, 17 zeil- en stoom sohepen. In 1886 kwamen voor de stad aan twee stoomschepen van 23 voet en daarboven, te wetenop 16 Mei het Engelsche stoomschip „Rhosine," van Japan, diepgaande 23 voet 6 duim Engelsoh, en op 10 Deo. het stoom schip Rotterdam" kapt. Vis, van New- York, diepgaande 23 voet 2 duim Engelsoh. In het werk zgn tevens de namen opge geven van 112 zeil- en stoomschepen roet huone diepgang, allen van ei met 21 voet, en daar boven tot 2-3 voet zes duim Engel sche maat. De tonnenmaat der schepen, die door den Nieuwen Rotterdamsc'ien Waterweg binnenkwamen, beliep in 1884 2,112,002 en in 1886 2,165,539, behalve nog 1835 vis- schersvaartnigen, hetgeen, in aanmerking ge nomen den zoozeer gedrukten staat van handel en scheepvaart, als zeer ganst'g kan beschouwd worden. (N. Ct.) Da Koninklijke Handboogschntterij „De Ba tavieren te Paard" te Rotterdam, zal ter gelegenheid van 'a Konings verjaardag op Zon dag 20 Februari a. s. das middags een alge- meene wedstrijd bonden, waarvoor eenige medailles besohikbaar worden gesteld, 's Avonds groot Bal Masqué en Paré. Nadat Zondag jl. Van Ommeren in het Volkskoffiehuis te Rotterdam eene redevoe ring voor „Grond en Vrijheid" had gehou den, waarbij hem door de presidente der Rotterdamsche vronwen-afdeeling der socia listen een bouquet was aangeboden, werd fajj door de socialisten in optocht naar het Sta- tion-Benra geleid, vanwaar hij te 4 60 met een trein naar België vertrok. Toen de volks massa, onder het zingen van het Vrijheids lied langs de Binnenrotte, Haagsche Veer, Weste Wagenstraat, Hoogstraat en Hoofd- steeg trok, sloten zich daarbij talrijke nieuws gierigen aan. Nergens is de rust verstoord. D) politie liet de massa rustig haren weg vervolgen. Zaterdag vertrok van Rotterdam per si- Leerdam naar New-York een bejaard heer, die met zijn vadur niet minder dan tien reizen om de wereld bad gemaakt. Later geraakte bij aan lager wal en is nn naar Amerika vertrokken, om te trachten daar fortuin te maken en dan het overige van zijn leven in rust in het moederland door te breB" gen. Nu dan zal hij zijne rast wel verdiend hebben. (Afsb.) Bljjkens bij den bnrgemeester van Delft ontvangen bericht van den inspectenr van het geneeskundig staatstoezicht in Zuid-Holland, heeft de epidemie van roodvonk in die gemeente opgehouden. Volgens Truth, het blad van den heer Labonchè.-e, komt H. M. de keizerin van Oos* tenrijk den 4e Maart te Amste-dam om zich opnieuw onder behandeling te stellen van dr. Mezger. Deze echter heeft nog geen kennis gekregen van het voornemen van H. M.,doeb het is reeds vroeger gebeurd, meent het hbl.* dat de keizerin onverwacht te Amsterdam aankwam. J. Van Nus, le secretaris der Ver leniging van Werkloozen, weerspreekt in het D. v. Ned. de juistheid van het bericht van het Handelsbladvolgens 'twelk door de Arbeids beurs aan het bestnnr der Vereeniging werk voor werkloozen zon zijn aangeboden, doch zonder succes. De eerste mail werden aan gevraagd drie jongmaatjes en een zilversmid. Daar werkloozen beneden de 18 jaren niet worden ingeschreven, kon aan de aanvragen om jongmaatjes niet worden voldaan, terwjjl het bestnnr der Vereeniging niet waet, of deze wel een zilversmid onder haar leden telt. La ter werden gevraagd eenige stripjongens, 2 ijzerdraaiers en een ijzersohavar. De eerstea vielen weder buiten de termen, doch wat de laatsten betreft, zou zoo spoedig mogelijk van het aanbod werk worden gemaakt. Het totaal der laatste lijst vau bijdragen in het Handelsblad voor het lossen van pan den, ter gelegenheid van den 70a verjaardag van Z. M. Willem III, bedraagt f1162,50. Een hoogst eigenaardig feestje werd Zater dagavond te Amsterdam gevierd bij gelegen heid dat de doofstommenvereeniging „Goyot" voor de derde maal den dag harer geboorte herdacht. Na een openingsrede in gebarenspraak van den doofstommen voorzitter den Heer M. Van IJze, werd een gebarenspel vertoond. >Ann» de vrouw van den Matroos," dat blijkbaar grooten bijval vond. A'le medewerkenden kweten zich bijzonder wel. De vervaardiger van het opgevoerde tooaeelspeel is de heer J. Salomons, een leer ling van den heer D. Hirscb, directeur der inrichting van doofstommen-ouderwijs te Rot' terdarn. Ook van dr. Aling te Groningen, waren verscheidene leerlingen tegenwoordig. Het doel van de vereeniging »Gnyot" naast het bevorderen van gezellig verkeer onder doofstommen, in hoofdzaak het vormen van een foads, ten einde aan de te wachten feestvieringen bij het 100-jarig bestaan der Groningscbe en Rotterdamsche inrichtingen eeh werkzaam aandeel te kannen nemen. Opmerking verdient, dat nit een ha*®" lijk van twee doofstommen geheel norm3'0 kinderen zijn gesproten, *die spreken 00 hooren, net zoo goed als u", zooals de gelo^' kige vader het neersohreef. De avond werd bd&loten met een h»L

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1887 | | pagina 2