(fitaiungdt Jmqltten. De heeren Hartogb en Sanders verklaarden vertrouwen te stellen in den gewonen wetge ver, die belast zal worden met de ten uitvoer legging der beginselen, in de nieuwe Grondwet omschreven en achtten herziening noodig om vele beperkingen weg te nemen, die hem thans belemmeren. De heer Vermeulen, hoewel thans bet ge- achikste oogenbl'k tot beslissing omtrent de ouderwijs-kwestie achtende, wil zijne motie intrekken, en sluit zich aan bij die van den beer de Geer. Wordt deze verworpen, dan zal hij alle boofdstnkken afstemmen. Na eene woorden wisseling van den heer Van Baer met den heer Sebaepman was de Minister van Binnrnlandsche zaken aan het woord, doch wegens het vergevorderd uur, wordt het debat verdaagd tot Maandag middag 1 uur. De Feestzaal bij den St Joris Doele be gint zoo zachtjes aan een feestelijk uiterlijk te verkrijgen. De wandversiering is in zeer eigenaardigen stijl, vooral met het oog op den klank. De «aal wordt met vnlkacbels verwarmd, er zijn voetplanten tasschen de rijen stoelen aange bracht; met het oog op brandgevaar zullen geen andere dan waterstoven worden toege laten, ook zullen in navolging van hetgeen in andere plaatsen geschiedt, olielampen als noodverlichting aan de wanden worden beves tigd. Burgemeester en Wethouders brengen ter kennis van de ingezetenen, dat wegens de Feestviering morgen (Zaterdag) de bu reaux op het raadhnis zullen gesloten zijn. Tot het doen van aangiften voor den Bnr- gerlijken Stand zal echter ter secretarie ge legenheid worden gegeven, 's voormiddags van 9 tot lOi/j uren. De voorspelling, dat men op 'sKonings 70jfen vei jaardag schaatsen zon kunnen rijden, sohitnt niet bewaarheid te znhen worden. Zeker zou anders die omstandigheid het genot van den feestelijken dag verhoogen immers ia het schaatsenrijden een onzer meest ge liefde vermaken en hebben vooral onze Friesohe stamverwanten zich op dat gebied eene gunstige reputatie verworven, zoodat het met recht onder onze eigenaardige volksver maken mag gerekend worden. Daarom verdienen gewis krachtige onder steuning de pogingen, die van vele zijden worden in het werk gesteld, om dit echt Hollandsch vermaak in eero t.e honden, en voor de deelnemers zonder gevaar en zoo genotvol mogelijk te doen zijn. Znlk een poging wordt thans weder beproefd door de alhier nieuw opgerichte IJsclub. Wij vertrou wen dan ook, dat deze olnb in onze stad, waar zooveel liefhebberij voor het ijsvermaak bestaat, de gewensebte deelneming zal onder vinden, en dat velen tot haar zullen toetreden. Het volgende geval, dat ons dezer dagen werd medegedeeld, verdient zeker als curiosi teit wel vermelding. Een schutterplichtige te dezer stede, die aïch voor den 1 Juni 1886 voor den schutters dienst moest aanmelden, deed die aangifte op den 1 Juni jl. en werd wegens te late aanmelding met f 15 boete gestraft. Hij be taalt de opgelegde boete, doch men verzuimt de kwitantie te zegelen. Daarop volgt een aanklacht, en den schuttersraad wordt eene boete van f25 opgelegd. Met genoegen zagen wij, dat de heer Van Lier ditmaal aan onzen meermaal herhaalden wensch gevolg heeft gegeven en nu eens een Blijspel zal opvoeren, dat als een Carnaval- stnkje wel van dienst kan zijo. Wjj vertrou wen, dat dit zeer in den geest van het pu bliek zal vallen en eene talrijke opkomst op Dinsdag a. s. daarvan blijk geven zal. Bij circulaire voor de zeemacht is bepaald: dat bij mobilisatie onzer strijdkrachten alle reeds verleende verloven vervallen, en belang hebbenden met den meesten spoed naar boord behooren terug te keeren, waartoe zij kunnen gebruik maken van eiken spoortrein, ook van dien, uitsluitend tot het vervoer van troepen der landmacht bestemd. Da N. Gr. Ct. verneemt dat Gadep. Staten van Groningen dezer dagen afwijzend hebben beschikt op een adres, door een groot deel der gemeeD te-ontvangers in die provincie bij hen ingediend, daarbij verzoekende, onder goed keuring des Konings over te gaan tot ver hooging der jaarwedden. De Minister van Fnanciëa maakt bekend dat bij hem ontvangen zijn eanaan het post kantoor te JSitjmegen ingeschreven postwissel, groot f 4,786 en eene som van f 40 van B. onder postmerk Amsterdam, beide wegens nog verschuldigde successierechten ingezonden. Omtrent het Vincentius-Concert te Rotter dam deelt men ons nog mede, dat de tombola heeft opgebracht f 1663, welk bedrag na aftrek van eenige kleine onkosten, geheel ten goede komt aan ae Vincentius-vereeniging. Het ge schenk, dan heer Verheij aangeboden, minder vergankelijk dan de bloemen, zooals door den heer J. M. Maury bij de overhandiging be tuigd werd, bestaat uit een klokje van majo lica, waarop zijn aangebracht de recensiën van „Ismilda" en het programma van het laatste concert. Dit aandenken werd door de dames en de heeren van het koor bekostigd, gele verd door den heer Nordlöbne en was een welverdiende hnlde voor hetgeen deze als knnstenaar heeft weten te geven, met een koor, bestaande nit dilettanten, waarvan velen enkel voor dezen avond hunne medewerking verleenden. De coupe van den heer Jamin, de hoofdprijs der Tombola, viel iemand uit het voormalige Delftshaven ten deel, die ze echter voor een som gelds aan den gever weder afstond. (R. N.) Een rondventer met een socialistisch week blad, die eergisteren avond in den Haag het Ledigerf passeerende, zich in afkeurenden zin uitliet over de toebereidselen voor de viering van 'a Konings verjaardag bekwam daarvoor een duchtige oorveeg, die hij met scheld woorden beantwoordde, hetgeen ten gevolge had, dat bijna de geheele buurt op hem afkwam, en hem een duchtig pak slagen toediende. (2?.) Naar men wil, zou te Amsterdam het plan zijn opgevat om in het najaar een tentoon stelling te honden, betrekking hebbende op de toonkunst in baar meest uitgebreiden zin oude en nieuwe muziekinstrumenten, hand schriften enz. De heer Jacob Eigeman, te Dordrecht, eeni ge opmerkingen ten beste gevende betreffende de historie onzer rood-wit-blanwe vlag, spoort aan om zich op 's Konings verjaardag alleen van deze te bedienen, daar zij werkelijk meer dan vijf eeuwen de nationale vlag is, terwijl iemand, die de oranje-vlag uitsteekt, geen zuiver-historische vlag laat wapperen, en hij die de oranje-blanje-bleu heeft, onwetend de oorlogsvlag voert. De vlag zij dus rood-wit blauw, met oranje-knop, kwast of wimpel. Te Zegge hebben twee kommiezen drie »o®'" smokkelaars op heeferdaad betrapt. Zjj dro»" gen ongeveer 310 pond zont bij zich. Alt0* werd verbeurd verklaard. Te Winsum is de 12-jarige zoon, eener *e' duwe, welks met een anderen knaap door bet ijs zakte, verdronken, zjjn metgezel werd ond»® geneeskundige behandeling als het ware ft40 het leven teruggegeven. Ook te Alameer eisebte het broze ijs »0® offer. Het elfjarig zoontje van C. V. waag^0 zich er op, ging er door en verdronk. Nad»' hij een paar uren vermist was, werd zijn 19^ gevonden. Te OadenboBch is een man vaa 24 jaref» P. Stoop genaamd, dood op het ijs gjvond»»' Bij onderzoek is gebleken, dat zijn rechterb»0® was gebroken, zoodat hij, door de dnistern'* misleid, op het ijs moet zijn gevallen, ni0' kon opstaan en ongelukkig is doodgevror»®' Maakten wij (zegt de Itlb. Ct.) verled»® jaar melding van bet feit, dat de heer H-» die gewoon is voor zijne zonen te loten dfl0 jaren achtereen een vrij nummer trok, 00^ dit j lar viel hem eenzelfde geluk ten deel' Weder heeft de vader thanB voor zijn vierdt* zoon vrijgeloot. BOOQOQOOW^11 ROTTERDAM. Donderdag werd aan zek0' persoon uit Pnttershoek in den winkel v»® de firma Cohen Abrahams twee spieg»'* afgegeven, terwijl de chef aanwezig was. To0® deze thans kwam en het gebeurde vernal vermoedde hij dadelijk onraad, en begaf z?»3 onmiddellijk naar de firma Pop Smit aan wier stoomboot de spiegels afgegeven bad' den moeten worden. Deze firma deed 0" middellijk van station tot station telephoneer»®' en gelnkkig werden te Alblassardam de g°0' deren ingehaald en am Cohen Abraham® teruggezonden. (At-) 's HAGE. H. M. de Koningin is gister»® in Open rijtuig Èt laDaumont uitgereden 1 a°$' de versierde straten. Op het Spui langs de Gedempte Gracht pa® seerende, liet H. M. het rijtuig langzaam®!1 Jen, om dit reeds in volle feestdos gestok0® stadsgedeelte te kunnen gadeslaan. MAASTRICHT. Uit Luik wordt het lijden berioht van de algemeen geachte zus®0 Marie-Alphonse in de wereld geheeten queline Buys in het klooster van Bea"®^ gard. De overledene behoorde tot een Ned»® landsche familie. Den 7n April 1818 te D0 geboren, omhelsde zjj den 26n April 1841 kloosterleven en was bijna een halve ee" een toonbeeld van nederigheid, gednld christeljjken heldenmoed. Cd. I. In 't ltaliaansche leger zullen bij elk ment infanterie 3 wielrijders worden deeld, terwijl aan de directie van de £0® in Milaan de testudeering van het bruikbare systeem is opgedragen. Ze voor den relais-dienst te velde en bij m»"0 vres. De tricycle is uitgesloten dan.® slechts op goede breede wegen kan W»® gebruikt. Men wil een bicycle, waarv»®^ wielen hoogstens 0,80 M, middellijn en het zadelt je nooger en lager kan g00 worden, ten einde zulks te kunnen r»g naar de taille van den wielrijder. D» schat man op 350 frc. per stnk. ggd®'' »Daar staat die metselaar hierover re uur te kijken, maar de vent heeft geen

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1887 | | pagina 2