bijvoegsel Binnenlandsche Berichten. behoorende bij de en 28 FEBRUARI 1887. Vervolg.) Naar de kolonie Suriname zullen worden Uitgezonden tien geschikte personen, om als marechaussée der 2de klasse bij de politie aldaar te worden geplaatst. Aan die betrekking is verbonden een trak tement van 600 met vrije geneeskundige behandeling en verstrekking van geneesmid delen, mede voor het wettig gezin, en vrije buisvesting. In hunne kleeding moeten de marechauseèes zeiven voorzien, doch zij ont vangen eene matige som voor eerste uitrusting, Gapenen worden hnn van gouvernementswe- 8° verstrekt. De slagers te Goes ondervinden, wat zeer natuurlijk is, in de laatste dagen maar al te zeer de gevolgen der heerschende ziekte, ver oorzaakt door trichinas (trichinose), vermoe delijk afkomstig van een varkan, in Kloetinge geboren en opgebracht, dus van een inlandsch ▼arken. Voorzichtigheid zal velen nopen het vleesch in geen geval rauw te gebruiken, maar dit door en door gaar te koken of te braden. Het varkensvleescb heeft weinig aftrek, zoo- dat zij, die nooit anders dan varkens slachten, zich genoodzaakt zien rundvleeseh te gaan Verkoopen. In Zuid-Beveland circuleert een adres aan de Regeering om de, thans verplichte, vaccine ▼oor het toelaten tot de openbare en bijzon dere scholen facultatief te stellen. Een be trekkelijk groot aantal handteekeningen wer den reeds verzameld. Zekere heer H. W. De la Bjj« deelt in de Avondpostte 's-Gravenhage verschijnende, mede dat niet Kabelaar, maar Paulas Chau- dron Jr. vrachtrijder van Leiden op Den Haag, de eerste is geweest, die de paarden tot staan bracht, waardoor hij nog een zicht bare wond heeft aan de rechter hand, ver oorzaakt door een beet van een der paarden. Hoor zijn kloek optreden, verzekert de heer He la Bjje, gingen de paarden meer zijwaarts on liep Ohaudron inmiddels gevaar beklemd te raken tusBchen het rjjtuig van H. M. en oen aankomend rijtuig, waarvan de achter wielen zeer beschadigd werden. Aldus gaf deze botsing primitief aanleiding, dat de paarden eenigezins tot bedaren kwamen. Anton Kabelaar bracht als nu door zijn zweep slag hen geheel in zijn macht. He heeren mr. L. W. C. Keuohenius, D. Van Schouwenburg en A. M. de Blauw Sr, hebben zich als leden der Ned. Herv. gemeente in Den Haag, tot den kerkernad gewend, met oen verzoek, dat deze zich aan het synodaal verband zal onttrekken. Mocht de kerkeraad onwillens zijn aan dat verzoek te voldoen, dan zouden de adressanten en die hnn gevoelen deelen, verplicht zijn zelf die zaak ter hand to nemen. In de artillerie-kazerne te 's-Gravenhage zijn verscheidene socialistische sohimpschrif- ton, die op de legersteden der militairen la- 8en, in beslag genomen. Een gestreng on derzoek is ingesteld. Volgens de Heraut is het getal doleerende kerken reeds tot 50 geklommen. Om de zaak gemakkelijk te maken, zijn thans voor de kerkeras'en, die zich willen afscheiden en daar van aan de kerkelijke besturen moeten ken nis geven, gedrukte formulieren verkrijgbaar gesteld. Prinses Marie van Saksea-Meiningen is eergisteren-namiddag per Rijnspoor van 3.26 met haar gevolg naar Duitschland terugge keerd zij was ruim zes weken onder behan deling van dr Metzger te Amsterdam. Bij de Hoofd-Commissie van Voedingmid delen te Amsterdam zijn mt Parijs berichten ontvangen, die voor het welslagen der zaak veel beloven. Bij invloedrijke personen, waaronder de presidenten van de Kamer van Koophandel en der Cbambres Syndicale», heeft het plan zoo grooten hg val gevonden, dat zij eene vergade ring hebben belegd van vertegenwoordigers der aanzienlijkste Pransche huizen en verde re belangstellenden. Tot die vergadering zijn leden der Com missie genoodigd, die dns de beste gelegen heid znllen hebben, om het doel der onderne ming en de hoofdpunten van het programma niteen te zetten, juist bij de personen, wier medewerking men behoett, om te verkrijgen, wat op deze tentoonstelling niet mag worden gemist en hare aantrekkelijkheid zeer zal ver- hoogen. Ook uit Engeland en Duitschland komen gunstige tijdingen, aangaande toenemende belangstelling. Omstreeks tien uur Donderdagavond waren eenige bewoners van den omtrek van het Waterlooplein te Amsterdam in de Willem straat gekomen en hielden voor het wijnhuis van Crispijn stil. Zij gingen daar binnen, vereenigden zich daarna met een groot aan tal JordaanbewonerB en trokken door de Palmdwarsstraat, Palmstraat en Oranjestraat naar de Haarlemmerstraat. Op de Willem- straat waren zij door eenige agenten echter reeds gedeeltelijk uiteengedreven. Van de Haarlemmerstraat ging het naar den Nienwen- dijk, waar de stoet, op de hoogte van de Gravenstraat,' eohter door de politie werd tegengehouden en verspreid. Alle toeschou wers werden verzocht door te gaan, terwijl een inspecteur het volk toeriep, dat Oranje vrede wilde en geen opstoot." Ook in de Jonker- en Ridderstraten bene vens op het Waterlooplein moet de politie bij het vormen van samenscholingen en op tochten handelend zijn opgetreden. A Volgens het Nieuwsblad voor Afhebben de socialisten te Amsterdam zeiven aanlei ding gegeven, door hunne uittartingen op het Koningsfeest, tot de ongeregeldheden, die aldaar zijn voorgevallen. O. a. verhaalt het blad, dat Zaterdag-avond omstreeks 9 uur, terwijl in den Jordaan het volk nit eigen beweging zijn Oranjebart op kenschetsende wijze lucht gaf, uit de Tuinstraat, de residen tie van een der overmoedigste socialisten, eene bende kwam aanzetten, onder het zingen van het volgende lied Over een jaartje dan vieren wij feest De roode boven Leve Nieuwenhuis 1 Weg met Oranje, leve Nieuwenhuis 1 De roode boven Leve Nieuwenhuis 1 Dit tartend gezang werd afgebroken door den kreet»Leve de jongelingsvereeniging Die veelbelovende „jongelingen" aan buis en pet versierd met rood, trokken langs den Nieuwendijk door de Kalverstraat. De kwa jongens bleven ongemoeid. De socialisten of de oranjeklanten 't is nog niet uitgemaakt hebben in Penning's koffiehuis de Lee uw van Waterloo" wel wat erg de beginselen van het socialisme in prak tijk gebracht: men heeft nl. Penning's lade met eenig geld gestolen, zijn overjas, zijn hoed met breeden rand, eenige keu's en zes biljartballen. Slechts één enkele penning geen gang bare munt meer kon men in het politie bureau in veiligheid brengen RTV.) De arbeiders van de firma H. P. Gelder man Zoon, te Oldenzaal, 750 in getal, ont vingen op 's Konings (Oen verjaardag van hunne patroons ieder een spaarbankboekje met een inschrijving van f 5. Vóór in ieder boekje leest men „Ik heb er altijl prijs op gesteld, dat het mijnen arbeiders goed gaat en dat zjj door zuinigheid en overleg in hnnne behoeften voorzien. Er zijn velen, die dat kunnen en zelfa nog aardig besparen, en die dat niet doen, zijn dikwijls in verlegenheid. Thans sparen ongeveer 250 arbeiders en 5u0 doen het nietde eersten hebben het goed, de laat- sten veelal slecht. Daarom verzoek ik u dringend om wekelijks minstens tien cent in de spaarkas der fabriek gedurende een geheel jaar te laten staan, en wie dat doet ontvang' Van mjj vijf galden, die nu reeds ingeschre' ven worden. „Ik geloof dat gij, eenmaal aan het sparer zijnde, daarmede zult voortgaan, en iederei cent tweemaal zult omkeeren, alvorens gij hen eenmaal onnut uitgeeft. De rust en het gelat van uw geheele leven is daarmede gemoeid daarom dan flink begonnen; ik zal er O] toezien en hoop, dat na jaren de meeaten nwe mij nog dankbaar znllen zijn voor deze op wekking. H. P. Gkldb&mah." S Toen J. K., bakker en landbouwer te Rou veen, gisteren per rijtuig van de weekmark te Meppel terugkeerde, geraakte het paard O] hol. Eerst sprong K., later zij no vrouw er uil Beiden geraakten onder het rijtuig en werde voor dood opgenomen. K. had arm en beei en de vrouw, behalve eene wonde aan he hoofd, een been gebroken. Woensdagnacht is de boerderij van Willei Jansen te Beek een prooi der vlammen gi worden. Vier koeien en een paard zijn om gekomen, terwijl men de kinderen slechts mi groote moeite heeft kunnen renden. Eenige kinderen speelden aan den waterkai van den Demer nabij het Burgtplein te Hen den, toen een hunner, een 10-jarig knaapji uitgleed en te water geraakte. Hulp ve volwassen personen was er niet, waarom jongens besloten, zich hand aan hand stellen. Den eerste gelukte het op die wijs het drijvende knaapje bjj zijn jas te grijpe en nu met vereende krachten voorttrekkend brachten zij den drenkeling op het droge. I redders zijn niet ouder dan 8 en 9 jaren. Te Zwaluwe en omstreken zijn officier* der genie werkzaam, teneinde op het terre de hulpmiddelen na te gaan, welke beschi baar zijn bij een eventnöele verdediging vi de brug over het Hollandsoh Diep. ROTTERDAM. Gedurende deze week door 568 kinderen gebruik gemaakt van

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1887 | | pagina 5