10e Jaarg Donderdag 26 Mei 1887. Jïü. 2788. VERS C HUN T D A G E L IJ K S. gJjjjpwit <§ü*pcht. Bureau: Markt, E, 357. De VRIJMETSELARIJ ONTMASKERD! Prijs van dit Blad: Voor Schiedam per o maanden ƒ1.50 ranco p. post door geheel.Nederland 2. Afzonderlijke NommersD.05 Prijs der 'Advertentiën Van 16 regelsf 0.60 Elke gewone regel meer0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. Dat de vrij met sela ars nog meer pijlen op ^hn boog hebben, wanneer de hier voren ge doemde niet, genoegzaam doel mochten tief- •en, bewijst wel de volgende resolatie, op de Vergadering in „Temple Boogt" vastgesteld, die tegelijk een denkbeeld geeft van de uiterst batige wijze, waarop de slang der vrijmetse- krij baar prooi zoekt te bemachtigen. «Eindelijk, wanneer ondanks deze maatre gelen en niet tegenstaande dealgemeete ver wereldlijking der scholen en ojenbare gestich- ieo, het clerical: Fine nog niet geheel in het land zoo zijn uitgeroeid, zou men het na verloop Van eenigen tijd, op grond van het beginsel Van gelijk recht, gebeel kunnen vernietigen, hoor eene behendige toepassing van eenige Artikelen van den Code Final, waardoor de uitoefening van den godsöiensi onmogelijk ïou worden. Zoo zoi n en tien laatste priester» kunnen beletten, de meest belang rijke functiëu van hunne bediening bit te oefenen o. a. het blechthoo- ren, door te verklaren, dat de jeugd in den biechtstoel wordt bedorven (art. 334). Op de- 2eltde wijze zou men hen van alle bronnen van inkomst kunnen bercoveD, door den laat ste geloovigen te verbieden, eenig stipen dium voor missen, doopen of andere ceremo niën aan hunne geestelijken te geven daartoe *°u het voldoende zijn op behendige wijze tl«Ze bedieningen gelijk te stellen met misdrij- *en van bedrog en oplichterij (art. 405 en 423)-» Nooit is duidelijker bet ware doel der vrij- bietselarij aangetoond zonder veel gerucht te ^aker, langzamerhand het clericalisme d. w. den godsdienst uit te roeien. De conclusie van dit alles ia alzoo eenvou- big: de Vernietiging van de Kerk; de Loge hervat haar in de volgende woorden «Het is daarom, dat de republikeinen boor niet meer dan de Scheiding van Kerk Staat te vragen, welke formule, wijl zij ,:<e meeste kans van slagen heeft, voor deze gelegenheid de beste is, eigenljjk moeten trach- het meer geprononceerde doelde Ver- "btuning van de Kerk uit den Staat e bereiken." Deze conclusie benevens al de artikelen het program, op bovenbedoelde verga- baringen vastgesteld, zijn door al de loges van rankrijk aangenomen, zonder dat ook maar ben enkele er zich tegen heeft verzet. De onthullingen in de Petite guerre Waren voorafgegaan door de volgende regelen, die een voldoenden waarborg voor de waarhe id het daarbij vermelde opleveren. T js wellicht nog niet vergeten, zegt 60 Taxil in zijn blad,dat den 2n April 1882 het circus Fernando te Parijs een open bare en plechtige zitting van het „nationaal congres der democratische propagaude-maat- tcuappijet." werd gehouden. Een groot aantal afdeelingon in de provincie hadden leden naar dit congres afgevaardigd, dat ook door vele kopstukken der republikeinsche partij werd bijgewoond. In deze openbare vergadering waren o. a. tegenwoordig de Kamerleden Gatinean en hleredia, de Senator Laborde re en eenige andereu, die hevige redevoeringen tegen den godsdienst hielden. Het doel dezer bijeen komst was, om in bet mijden van Parijs eene proote manifestatie ten gunste van de Scheiding van Kerk en Staat te houden. L)e tegenwoordigheid van eenige afgevaardigden uit de provincie moest doen gelooven, dit deze maatregel, welke thans in de Kamer van Afgevaardigden aan de orde van den dag is, algemeen door de natie werd verjaagd. Het is echter onbekend gebleven, dat al vorens dit congres eeae openbare zitting in het circus Fernando had gehouden reed» drie gelieime vergaderingen in liet lokaal van liet («root Oosten van Frankrijk liadden plaat» gehad Men kwam te samen in Temple Rouge," wij waren, want ik heb zelf aan dit congres deelgenomen, met ongeveer twee honderd afge vaardigden van verschillende maat schappijen. Het initiatief tot dit congres was genomen door een anti-ciericalen bond, die metdevrij- metselarjj is verwant. Alle leden zijn vrijmet selaars. Aan het hoofd van het gezelschap be vonden zich de broeders Victor Scbcelcher, Emmanuel Arago, Laurent Pichat, Jean Macé, E. Millaud, Engèae Pelletan, Peyrat, Thurel, Tolain, Alfred Nu qret, (allen Senatoren) Paul Bert, Wladimir Gagneur, Henri de Lacretelle, Allain-Tareé Barodet, Cantagrel, Germain, Casse, Helattre, Descbanel, Eng éne Farcy, Charles Floquet, Beauquier, Laissaut, Edonaid Lookroy, Martin Nadaud, E. de Pompery, Ber nard Raspail. Jnles Roche, Tony Révillou, Oiémenceau, Madier de Montjau, Marmottant, Méaaru-Doriaa, Boysset, Mémer, Spulier, Gain- betta, Talandier, Victor Ponpin (allen afge vaardigden); Castagnary, lid van den Raad van State, enz. Men ziet dus, dat onze tegenwoordige be stuurders schitteren onder degenen, die deze komplotten tegen de Kerk hebben gesmeed." Hierop laat Leo Taxil volgen het résumé der resolution, die wij bereids hebben mede gedeeld, en die men dagelijks door de regeering der republiek in Frankrijk in toepassing ziet brengen. De heer Taxil merkt hierbij op, dat be doelde resoiutiën werden vastgesteld in de vergaderingen op 29, 30, en 31 Maart 1882 in „Temple Rouge", het lokaal van het Gioot Oosten van Frankrijk, gehouden. Men ziet das, dat hij de feiten met dag en datum weet aan te wijzen. »Ik weet er van te spreken (aldus ver volgt de heer Taxil) omdat ik zelf. gevolg gevende aan de opdracht, mij door de betrokken Commissie gedaan, op grond van deze gegevens een rapport heb opgemaakt, dat met eenparige stemmen werd aangeno men, en dat door alle afgevaardig den van den hond ter zeerste werd geprezen ('wee ilezor afgevaardigden zijn op het oogenblik minister.) A'dus ziet men, dat de verklaringen, door de republikeinsche Senatoren en Kamerleden in de plechtige openbare zitting van den 2en April tegenover eeD goedgeloovig publiek afge legd, nl. dat de party slecbts de Scheiding van Kerk en Staat in beider belang wensebt, niets meer waren dan een verfoeielijk kome diespel. By ue naderende wederkomst der Kamers, op het oogenblik, dat een parlementaire com missie zich op huichelachtige wijze ten gunste van een Scheiding van Kerk en Staat gaat verklaren, heb ik gemeend, een nuttig werk te doen, door aan te toonen, aan welke laag hartige, goddelooze en afschuwelijke komplot ten, dit wetsontwerp onzer venerabelen zijn aanzijn te dunken heeft." Door deze onthullingen heeft Lao Taxil wer kelijk der goede zaak een grooten dienst be wezen. Zij doen geheel het huichelachtig spel doorzien, dat de vrijmetselarij vermeent ter zeke re bereiking van haar doel te moeten spelen. Ai de hatelijke maatregelen tegen de Kerk en hare bedienaars, in de laatste jaren ie Frank rijk genomen, vinden hunnen oorsprong in de Loge, en zij, die sedert dien tijd het roer van den staat in handen hadden, waren slechts de getrouwe uitvoerders van hare beveleD. Doch, zullen velen opwerpen, dit geschiedt in Frankrijk, maar de vrijmetselarij ten onzent heeft dat afschuwelijk karakter niet. Dwazen die ze zijn! begrijpen ze dan niet, dat da vrij metselarij eene goede gelegenheids-politiek weet. te voeren. Zij begrijpt, dut bier te lande de- druiven nog te zuur zijn, en heeft daarom haar program op iet wat bescheidener voet ingericht, doch tracht het niettemin met dezelfde vol harding tot hetzelfde doel uit te voeren. Of is niet het veldtochtsplan voor den school strijd in de loge gemaakt, en werd o. a. niet tot de afschaffing van den politieken eed bin nen hare wanden besloten Dat men dus op zijne hoede zij en zich ook hier te lande tegen deze helsche shmg ïu acht neme, immers die zich aan een ander" spiegelt, spiegelt zich zacht. BELGIE. De werkstaking in het bekken van Char leroi heeft zich gisteren tot verscheidene andere steenkolenmijnen uitgestrekt. Benden.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1887 | | pagina 1