t BIJVOEGSEL Binnenlandsche Berichten. behoorende bij de van 29 en 30 MEI 1887. Aan de Nederl. Industrieel ontleeneu wij het volgende artikel In slagorde II. Indien er mogten zijn, die bet betwijfelen °f de oproeping, in ons voorgaand Nr. tot nlle Nederlandsche industrieëlen gerigt, weer klank zon vinden, meenen wij hen hieromtrent reeds te mogen gerust stellen. Van verschil lende zijden toch zijn ons bewijzen van in stemming en goedkeuring toegekomen. Wat ens echter hot meest heeft verrast, en tevens ten bewijze strekken kan, dat het geeneeen zijdige opvatting is, die ons tot deze oproeping deed besluiten, is de mededeeling»dat den- zelfden dag, waarop het voorgaand Nr. van de JS/ed. Industrieel zijn geabonneerden be reikte, een circulaire van de Vereeniging van Nederl. Meelfabrikanten, met een lijst van Ttaagpunten, ter uitzending gereed lag." Onze lezers vinden die beide stukken hier onder. Daaruit blijkt, dat genoemde Veree niging mede eene algemeene bijeenkomst van Vertegenwoordigers van alle takken van Ne derlandsche Industrie op het oog heeft. Uit dien hoofde heeft het Bewind onzer Vereeniging zich gaarne met het Bestuurder Vereeniging van Meelfabrikanten verstaan, en Tol met dit gevolg, dat beiden de zaak, hier hedoeld, gemeenschappelijk wenschen voort te zetten. Eerstdaags zal onderstaande circulaire met de daarbij behoorende vraagpunten aan HH. industrieëlen worden toegezonden. De beant woording der vraagpunten, zoo volledig mo gelijk, kan zeker het nuttig effect der te houden Algemeene bijeenkomst, aanmerkelijk bevorderen. Waarschijnlijk zal zij daardoor terstond in de gelegenheid zijn ter bijeenkomst te Utrecht op 16 Jung bepaalde voorstellen in overweging, en ter zake dienende beslui ten te nemen. Ook om die reden onderschrijven wij de °ederstaande Oproeping van het Bestuur der Nederlandsche Vereeniging van Meelfabrikan ten, en verzoeken wij allen, die reeds blijk gaven van instemming met ons streven, de aan hen te rigten circulaire en vraagpunten baardig te beantwoorden, en voorts ook hun nerzijds door eendragtige samenwerking deze poging tot opbeuring der Nederlandsche Nij verheid uit haar ontmoedigend lijden en atrij den, zooveel doenlijk te steunen. Het Bewind der Vereenigmg van en voor Bed. Industrieëlen, en in zy» naam Mr. C. C. E. d'Enqelbronneb, Secr. 'e OraveDhage, 17 Mei 1887. Door plaatsgebrek zijn wij genoodzaakt, het publiceeren van de hierboven bedoelde circulaire tot een volgend nummer uit te stellenmeer presseerend achten wij het, de Igst der vraagpunten te geven, die daarbij is gevoegd. Vragen, wier schriftelijke beantwoording vóór Juni a. s. dringend wordt verzocht. 1. Welke producten worden door uwe indu strie gefabriceerd? 2. Hoe groot is in ons land het aantal der fabrieken van uwe industrie 3. Hoe groot is het aantal der arbeiders Welk jg hun gemiddeld loon per week? 4. Hoe groot is de waarde der jaarl jkache productie 5. Hoe groot schat gij het kapitaal, besteed voor den bonw en de in richting der fa brieken Hoe groot schat gij het gezamelijk be drijfskapitaal 6. Werkt uwe industrie voor het binnen- of voor het buitenland? Indien voor het buitenland, waarheen geschieden dan uwe uitvoeren? 7. Wordt uwe industrie belemmerd in hare uitvoeren naar het buitenland? Zoo ja, sinds wanneer en ten gevolge van welke buitenlandsche wetten 8. Welke landen zijn op onze markt uwe voornaamste concurrenten 9. Wordt die concurrentie gesteund door wettelijke bepalingen in het buitenland Zoo ja, door welke 10. Kan uwe industrie zich staande houden niettegenstaande do bescherming, die in het buitenland aan uwe concurrenten wordt verleend? 11. Zoo neen, welke Regeeringsmaatregelen acht gij noodig tot verdediging uwer industrie 12. Acbt gij noodig de heffing van inko mende regten Zoo ja, tot welk bedrag (De Ned. Ind.) Vervolg.) De tegenwoordige hoofdredactrice van „Lelie en Rozeknopperi\ (uitgave van Nijgh van Ditmar, te Rotterdam), Mej. C. Alberdingk Thjm, zal, na verschijning van No. 24 van den loopenden jaargang, worden vervangen door Mej. M. E. Pijnappel, te Leiden, bij velen reeds bekend als de schrijfster van .Duifjes en Bokjes". Zij stelt zich voor, hierin door vele bekwame medewerkers ondersteund, van Lelie- en Rozeknoppen in de volle beteekenis van het woord een meisjesblad, te maken (voor meisjes van 1015 jaar), welks lectuur eenen gezonden, frisschen geest zal ademen. Het schijnt altijd iets aantrekkelijks te hebben zijn handteekening te plaatsen op een adres aan eenige overheid. Eenvoudige lieden zien er heel wat in en wanen zich door die handteekening schier een »man van beteeke- nis", zonder echter nog altijd het gewicht dier handteekening te beseffen. Zoo hebben te Dordrecht eenige personen hun naam geplaatst op twee adressen van tegengestelde strekking 1 Op het ééne adres verzochten die snuggere lui, dat de volksconcerten in het vervolg gege ven zouden worden in het park „Merwestein" en op het andere adreB verzochten diezelfde heeren de volksconcerten niet in „Merwestein' maar op het stationsplein te geven. Met zulke lieden zon, bij invoering van alle- mansstemrecht, nog wat aan te vangen zijn (R. N.) Het Knrhaus te Sohevenïngen heeft het pro - gram voor het aanstaande siezoen in gereedheid. De kapel van Manstiilt (80 man sterk) zal tweemaal daags concerten geven, hetzij op het terras waar ruimte ia voor 5000 bezoekers, hetzij in do knrzaal, welke 3000 personen kan bevatten. Bovendien zullen in den loop van het seizoen artisten van naam in concerten optreden. De directeur van de Fransche opera, de heer Desuiten, zal met een uitstekend samen gesteld personeel tweemaal per week in de komediezaal, en eenmaal per week in de Knrzaal voorstellingen geven, operetten en spectacle varié. Des avonds zal er geregeld gelegen heid zijn tot dansen, terwijl er 's wekelijks rèunions zullen worden gehouden. De ver makelijkheden zullen afgewisseld worden door seizoenfeesten, vuurwerken, kinderfeesten en bals. De prijs der hoofdkaarten is gesteld op f 20, der bijkaarten op f 6. De entrées wisselen af van het begin tot het einde van het seizoen van f 0.50, f 1, f 0,75 en f 0.50, terwijl er couponboekjes, ook in verband met bepaalde tijd perken, zuilen worden ver krijgbaar gesteld tot den prijs van f 6.50 en f 4.50. (N. R. Ct.) Aan de gelegitimeerde deelnemers aan de Gjmnastieknitvoering, te 's Hage te houden 30 en 31 Juli, 1 en 2 Angs. zal de Rijn spoorweg retourbiljetten afgeven tegen enkele reisvracht, geldig van 30 Jnli tot en met 8 Angs. De 3« October- Vereeniging te Leiden heeft weer groote plannen voor de eerstvolgende feestviering vau Leidens ontzet. Daartoe be hoort ook de organisatie van een maskerade te water, voorstellende den intocht der Water geuzen na het ontzet. 't Begint er aardig nit te zien op het terrein der tentoonstelling van voedingsmiddelen te Amsterdam. Het hoofdgebouw met zijn fraaien gevel in baksteen, is nagenoeg gereed en wacht nu maar op inzendingen. Deze bijven uit den aard der zaak zoo lang mogelijk weg, daar „voedingsmiddelen" meerendeels niet lang te voren opgediend kunnen worden. Het marktplein is recht karakteristiek. Voor een oud-Hollandsche markt is het mis schien wat te groot, maar de geveltjes, die er op nitzien, zijn zoo karakteristiek, zoo aller aardigst, dat de illusie volkomen zal zjn. Een raadhuis wordt nog gebouwd als model neemt men dat te Woerden. Midden op de markt wordt een groote muziek tent geplaatst, waar dage!jks muziekuitvoe ringen zullen worden gegeven en achter het raadhnis wordt een eafé-cbantant gebouwd, zoodat het aan vermakel jkheden op het terrein niet zal ontbreken. Door het hoofdbestuur der schippersvereni ging Schuttévaer werd een adres verzonden aan de leden der Provinciale Staten van Friesland, verzoekende dat de rivier de Tjon- ger van Sehoterzjl op eene lengte van circa 1000 meter worde verdiept, aangezien zelfs kleine vaartuigen des zomers met lagen water stand niet kunnen varen. Een inwoner nit Sprang, te Moergestel ge logeerd bj den logementhouder Bosch, had order gegeven om hem 's morgens vroegtij dig te wekken. Toen men in het vertrek kwam, vond men hem dood in zjn bed liggen. Men sehrjffc ons dd. gisteren nit Tilburg „Het ongeluk van gisteren-ochtend heeft zich geheel anders toegedragen dan het be richt der N. Rott. Ct., door u overgenomen, het deed voorkomen. Even vóórdat de oude fabriek van de firma Gr. Pollet Zoon zou „afloopen", brak in de machinekamer op de eerste verdieping een stang, waarvan het ge volg was, dat het vliegwiel, de cilinder, de krnkas en eenige andere deelen van het stoom werktuig werden v erbr jzeld. Door de uitvlie gende stukken ijzer werd een venster vernield. Yan „springen des stoomketels met donderend geraas" zooals, men van hier aan de N. Rott. Ct. meldde, is geen spraak." (T.) De Brand der Opéra-Comiqne te Parijs. Na een woeligen, vreeselijken nacht, verkeer de geheel Parijs ook Donderdag nog in versla genheid en angstige meewarigheid. Op den

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1887 | | pagina 5