we mé Binnenlandsche Berichten. BIJVOEGSEL FEUILLETON. behoorende bij de van 12 en 13 JUNI 1887. Kerknieuws. Vervolgl) Uet Departement Delft der N ederl. Maat schappij ter bevordering van Nijverheid, heeft besloten, om een bijdrage van f200 te ver- leenen, als tegemoetkoming in de oprichtings kosten van een proefstation voor bouwma terialen aldaar. Omtrent het Woensdag avond op den Holl. IJzeren spoorweg tusschen het station Voe- nenbnrg en de balte Hillegommerbeek tegen over het landgoed Rustenburgplaats gehad hebbend treffend ongeluk, waarbij de heer K. O vervoorde, van Hillegom, door eene van den kant van Rotterdam komende machine werd aangereden, meldt men ons nader, dat hij de naderende machine waarschijnlijk niet heeft hooren aankomen, daar juist ter plaatse een goederentrein van Amsterdam passeerde. Eén arm werd hem verbrijzeld en de val had eenen oogenblikkelijken dood ten gevolge. Naar het station Veetenburg gebracht, werd dadelijk geneeskundige hnlp ingeroepen, doch een der te Hillegom gevestigde doctoren kon slechts den dood coustateeren. Het lijk werd in den laten avond nuar de woning van den ongelukkige vervoerd. {L. Dl) De algemeene vergadering van het Pensi- oenverbond zal thans plaats hebben op Zater dag 25 Juni a. s. te één uur, in een der lo kalen van het Café Krasnapolsky te Amster dam. De kosten voor een bronzen beeld met voetstuk voor Jan Pietersz. Koen, te Hoorn, zijn voorloopig geraamd op f 20.000, waar van alleen te Hoorn reeds f 1700 werden bijeen gebracht. Het uitvoerend comité is voor nemens een beroep te doen op den geldelijken steun onzer landgenooten. Te Wijk-bij-Duurstede is een jongmensch, na ruim een jaar vruchteloos naar een be trekking als onderwijzer te hebben gesollici teerd, conducteur bij den Oosterstoom-Tram- weg geworden. In de steenfabriek van dan heer L. F. Mijnlieff te Nieuwerkerk a/d IJsel is gisteren nacht te 4 uren brand ontstaan. De groote voorraad turf, 2000 ton en 600 mutten, langs den oven opgestapeld was in brand geraakt. De brandweer kon weinig anders doen dan de belendende gebouwen vrijwaren. De partieele bonds-uitvoering met wedstrijd in vrije oefeningen, uitgeschreven door de Nijmeegsohe gymnastiek-vereeniging Mifo, is thans uitgesteld tot 9 en 10 Juli. Bij Pannerden heeft zich in den Rijn een zeehond vertoond, tot grooten schrik der visscbers. Ondanks de ijverige jacht is het nog niet mogen gelukken het dier te vangen. Twee personen, die nabij de grens te Venlo drie stuks hoornvee Pruisen wilden binnen smokkelen, moesten dit bijna duur betalen. Toen de grensdouanen hen bemerkten en zij na het gebruikelijke »halt" niet bleven staan, begonnen dezen te vurende smokkelaars wisten echter, met achterlating van het vee nog ongedeerd te ontvluchten. Te Oosterwijk (N.- Br.) is in korten tijd de zoogenaamde Waterhoeveneen bndbon- werBWoning, geheel afgebrand. De bewoners sliepen, toen de brand uitbrak. Het vee werd gered, behalve twee kalveren, die in de vlam men omkwamen. De oorzaak is onbekend. Alles was verzekerd. Tengevolge van do concurrentie van eenen ex-boer, nu slager, hebben de gezamenlijke slagers te Vucht den prijs van het rnndvleescb met 10 ct., en dien van het ka lfsvleesch met 20 ct. per kilo verminderd, zoodai; de prijzen zijn 60 en 80 ot. per kilo. ROTTERDAM. Gister morgeu omstreeks half twaalf bewoog zich op bet Beursplein een troepje Javaansche matrozen, die alge meen de aandacht trokken door hunne costu mes. Het was een 14-tal matrozen dien morgen met de »Jobanna MargaretUa," aan gekomen, die zich bijzonder hadden opge schikt en met hunne eigenaardige muziek de sted doortrokken, blijkbaar niet weinig ingenomen, dat jong en oud te zamen stroom den, om de gasten nit de Oost eens op te nemen. De reden van hunne blijdschap, die zich op deze eigenaardige wijze uitte, was van ernstigen aard. Deze zeelieden waren Zl/3 jaar verloren geweest eu wareu reeds als verdronken beschouwd. LEIDEN. Een winkelier te dezer stede kwam tot de overtuiging dat in den laatsten tjjd verschillende kleedingstukken uit zijnen winkel ontvreemd werden, waarvan hij ver dacht zijne 18jarige naaister. Toen deze wederom om werk kwam, werd zij gadegesla gen en even alleen zijnde, nam zij een breek en vest, waarmede zij zich verwijderde. Kort daarop door de politie aangehouden zijnde, bleek het dat vele door haar ontvreemde goe deren in de bank van leening en in huizen van koop- met recht van wederverkoop waven gezet. Bij dat onderzoek bleek ook dat hare moeder zich heeft schuldig gemaakt aan mede plichtigheid, door hare dochter het beleenen en verkoopen der goederen gemakkelijk te maken, die dan ook het daarvoor bekomen geld in ontvangst nam. De moeder is ter be schikking van den officier van justitie te 's-Gra- venhage gesteld. AMSTERDAM. In de Oranje-Nassau-kazei ne alhier heeft zich een geval van pokken voor gedaan onder het garnizoen der ariillerie. De kemp ignie, waarbij de ziekte zich heeft voorge daan, is gedesinfecteerd. De soldaten hebben een nacht op de achterplaats in tenten gelogeerd. Woensdag e.k. en voortaan dagelijks ge durende de tentoonstelling van voedingsmidde len, versehijnt onder dien naam heteenigeophet terrein verkrijgbare orgaan, dat, met mede weten van de hoofdcommissie, alle officieele berichten en programma's van muziekuitvoe ringen enz. zal bevatten nevens eene uitvoe rige beschrijving van al hetgeen de tentoon stelling betreft. ALKMAAR. De Raad dezer gemeente heeft besloten, f 40,000 snbsidie te verleenen voor den aanleg van den spoorweg tusschen hier en Hoorn door de heeren C. Bosman en mr. A. P, De lange. OOSTERHOUT. In de stóomkuiperij van den heer S., bad de patroon, bezig zijnde met bet stellen van een nieuwe zaak, het ongeluk tusschen dat werktuig te geraken, waardoor zijn rechter hand en voorarm geheel verbrjj- zeld werden. Z. D. H, de Aartsbisschop van Utrecht her benoemd tot pastoor te Werkhoven den we eerw. heer J. H. Mol, en te Leerdam den we eerw. heer W. J. M. Hoogveld. SUSTE REN. Het Reb'quiarium onzer grool beschermheilige Sinte Amelberga, een stuk va eerbiedwaardige oudheid en hooge kunstwaai de de platen die het versieren, dagteekene uit de 12e eeuw wordt door de goed zorgen van onzen pastoor, den zeereerw. hee Hilleu, naar plannen van bevoegde kunstken ners althans voor een gedeelte in zijn oorspron kelijken toestand hersteld. De middelen daartc zijn verstrekt door een milde gift van H. E H. do hertogin van Braganza, kroonprinse van Portugal, geboren prinses Amélie va Orleans. H. K. H. namelijk had het verlangen t kennen gegeven, een gedeelte van de overblij 1 selen barer heilige patrones te bezitten, en d zeereerw. pastoor van Sasteren, door de kerke lijke overheid daartoe gemachtigd, voldeed aai het verzoek der vorstin, die haar dankbaarheii niet beter meende te kunnen betuigen da door bij te dragen tot den luister van het gra harer beschermheilige. Te betreuren blijft he dat de aanwezige geldmiddelen niet toereiken! zijn tot een volkomen restauratie. Aan d zilveren platen, die deels de deugden vat Sinte Amelberga, deels de Apostelen moetc voorstellen, ontbreken nog 17 stuks. Eu z zullen moeten blijven outbieken zoolam mildadige hauden niet aau de geringe krnchte van Susterens Katholieken steun komen biede" Tegelijk met bet Raliquiarium, gaat de aloud crypte, waarvan do bouw aan eten H. Will brordus, den stichter der abdij van Sasteren wordt toogescbreven, een algehiele herstellin tegemoet; de binnenbouw is bjjna gereed Ieder die Sastarens heiligdom bezocht, wee hoe dringend noodzakelijk een dergelijk her stel was. Evenzeer bijna heeft de door konin! Swentibol gebouwde basiliek behoefte aan eei oordeelkundige vrome en milde hand, om he heiligdom tot een waardigen tempel te makei voor den hemelschon Koning, die in het oud Sasteren te midden van zoovelen Zijner hei 'igen rust. Wij vernemen dat wederom dezen zome de feestdag van S. Gregorius zal werden op geluisterd door pontificale plechtigheden. Mgi Bottemanne, bisschop van Haarlem, zou name lijk op dien dag het giat van de HH. bisschop pen Gregorius eu Aibriuus komen vereeren {Tl) Het Zilveren Feest van den zeereerw. hee: Muskens, Pastoor te Bergen-op-Zoom, dat reed: voorbarig was gemeld, werd gisteren ondei algemeene deelneming der bevolking, onver schillig van welke gezindte, met opgewekti geestdrift gevierd. Dapper tegen wil en dank. Een voorval uit den Servisch-Bulgaar- schen-oorlog. De lange, moeilijke rit van Slivnitza tot in de nabijheid van Pirot, vermoeide de Bul- gaarsche heidukken. Aan den zoem van een bosch mochten zij rust houden en hnmiekook- vuren aanleggen. Lachend keken zij naar den borrelenden inhoud der ketels. De heiöuk Radanow roerde met ijver en zaakkennis d« groote stnkken vleeseh om, die in den ketei lagen, waarover hij het toezicht had. Plotseling vertoonde zich aan den gezicht einder de strenge bevelhebber. Er wordt alarm geblazen, de paarden brieschen en stampen Daar klinkt het kommando opstijgen Juist dachten de manschappen hunne portie te zul.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1887 | | pagina 5