Imnmlandfichfi |ct[icht«rr. werd opnieuw aangevoerd dat de wijziging der conventie in den vroeger vermelden zin gewen scht is. Zij onderwierpen aan Wolff het ontwerp eener additioneele verklaring betreffende de bepalingen over eene mogelijke nieuwe En- gelsche bezetting van Nyldelta. Deze ver klaring zoude feitelijk het doel der conventie teniet doen. Wolff zeide, dat de aanneming van eene zoodanige declaratie ondenkbaar was, doch dat de Engelsche regeering ver moedelijk geen bezwaar zou maken tegen een toevoegsel aan de conventie, ten einde zekere teergevoeligheden weg te nemen, mits de Turksche regeering de conventie dadelijk ratificeert. Door een hevigen brand werd gisteren het stadje Bocosthana in Rumenië geheel ver nield 800 huizen, benevens de kathedraal zijn in de asch gelegd. De schade is zeer groot. Zeven personen zijn bij de ramp om gekomen. RUSLAND. Uit Odessa wordt aan Daily News gemeld, dat de Russische regeering voortgaat groote hoeveelheden krijgsbehoeften naar Midden- Azie en Siberië te zenden. Honderd trans portbooten worden voor de Kaspische zee gereed gemaakt. De Russische regeering ver sterkt tevens het Transkaspische spoormate- riaal. Door de Russische regeering"; wordt het vestigen van katoen-plantages in Midden-Azië aangemoedigd. Eene Russische maatschappij heeft in den omtrek van Merv eene groote oppervlakte gronds aangekocht voor den katoenbouw. De eersten proeven moeten reeds goed geslaagd zijn. De aanvraag van eene Amerikaansche maatschappij voor soortgelijke concessiën voor den katoenbouw is van de hand gewezen. Onder een gedeelte van het garnizoen te Herat is een opstand uitgebroken, waaraan ongeveer 500 soldaten deelnamen. Dertig man der koninklijke troepen en vijftig op standelingen zijn gedood. De opstandelingen gingen op de vlucht, maar zijn bijna allen gevangenhunne aanvoerders zijn naar Ka- boul gezonden. Naar de Standard verneemt, heeft de Russische regeering omtrent de bezetting van Kerki de officieuse verklaring gegeven, dat zij plaats gehad heeft ter beveiliging van den nieuwen spoorweg in Midden-Azië. De Times verneemt uit St Petersburg, dat de petroleum-fabrikanten te Bakoe groote karavanen hebben gevormd, om de petroleum uit Bakoe over land naar Perzië te vervoe ren, Deze nieuwe onderneming schijnt naar wensch te slagen. Schiedam, 17 Juni 1887. TWEEDE KAMER. Zitting van Donderdag, 16 Juni. In de heden gehouden zitting der Tweede Kamer is de beraadslaging voortgezet over het voorstel van de heeren Sehaepman en van den Biesen tot wijziging van verschil lende artikelen, allen de strekking hebbende om te komen tot splitsing van de groote gemeenten in afzonderlijke districten. De heer Van Baar hield een krachtig plei dooi voor enkelvoudige districten en ver klaarde zich beslist tegen alle amendementen. Ook de heer de Vos van Steen wijk is voorstander van de enkelvoudige districten, in het belang vooral der kiezers. Op dit laatste lettende, heeft spr. bezwaar tegen de indee ling door de Regeering voorgesteld. Z. i. moet daar bij het volgende in acht genomen worden, wil men de vervulling van het kies recht zoo gemakkelijk en aangenaam mogeljjk makenlo zoo min mogelijk afwijking van de provinciale grenzen2o waar het kan moeten gevolgd worden de grenzen van de rechterlijke indaeling3o geen gemeente moet gebracht worden bij een district, waar hare marktplaats niet gelegen is en 4o zoo min mogelijk moet worden afgeweken van de tegenwoordige inrichting, omdat men anders jaren lang bestaande banden zou verbrekep. De heer Viruly verdedigde de groote districten als liberaal beginsel, reeds door Thorbecke voorgestaan De indeeling van het araendement Sehaepman noemt spr. onhebbelijk. De heer Farncombe Sanders repliceert den heer Viruly, dat over de kleine districten niet meer valt te spreken. Hij acht dit een afgedane zaak. Aan den heer van dar Borch deed de Minister opmerken, dat geen grond bestaat voor zijn bezwaar tegen de tabel, dat daardoor aan Noordbrabant geen protestantsch afgevaardig de zou verzekerd zijn. Die provincie erlangt bij de nieuwe tabel een betere verdeeling. Na verdediging van de splitsing der groote districten door den heer Van Houten en van het regeeringsvoorstel door den heer Van Kerkwijk, die echter een herziening aanbe veelt twee jaren na de invoering, trad de Minister in een uitvoerige verdediging van zijn voorstel. Hij verklaarde intusschen, dat de Regeering het amendement niet onaan nemelijk acht. 17"* Burgemeester en Wethouders doen te weten, dat op Zondag 19 Juni e. k. na het eindigen der Voormiddag-Godsdienstoefeningen, aan de huizen der ingezetenen, eene algemeene collecte zal geschieden ten behoeve van het Fonds tot aanmoediging en ondersteuning van den gewapenden dienst in de Nederlanden met uitnoodiging om, naar vermogen, daartoe bij te dragen, en alzoo mede te werken aan de verzorging van verminkte krijgslieden en de tegemoetkoming in de behoeften der be trekkingen van hen, die in den strijd voor het Vaderland gesneuveld zijn. Burgemeester en Wethouders brengen ter kennis, dat in de plaats van N. H. de Roo Jr., bevorderd tot brandmeester, is benoemd tot onderbrandmeester aan de Spuit No. 3 J. H. de Roo. De opbrengst der Rijks-Middelen in de maand Mei heeft bedragen f 47.436,505.271/3 zijnde f 1.339,641.32 minder dan in Mei 1886, en f 476,861.321/2 minder dan J/i2 der raming. Se dert 1 Jan. was de opbrengst f 41.402,135.601/g zijnde f 1.416,918.19!/2 minder dan in het zelfde tijdperk van 1886 en f 3,164,697.39l/2 minder dan 6/ls der raming. De ongunstige verhouding tegenover Mei 1886 ontstaat hoofdzakelijk door de mindere opbrengst van snccessierechten, namelijk f 1.500,000 minder, en van f 90,000 minder aan registratierechten, hetgeen niet wordt op gewogen door de vermeerdering van eenige andere inkomsten, zooals suikeraccijns met f 240,000 meer, enz. Als noodlijdend door te zware drukking der kosten van het openbaar onderwijs, zijn wederom een 10-tal gemeenten opgeschreven, onder toekenning van een buitengewone Rijks aalmoes, ten bedrage als achter de hier vol gende namen vermeld wordtHellevoetsluis f 2000; Anna-Panlowna f 1000Egmond aan Zee f 3000 Tessel f 1500 Eede f 140Waar de f 1150Beilen f 1000 Bocholtz f 375 Merkelbeek f200 en Voerendaal f140. (C.) Het Vaderland kan met zekerheid mede- deelen, dat de geruchten omtrent een voorge nomen ontruiming van Atjeh van allen grond zijn ontbloot. Door Gedeputeerde Staten van Zuid-Hol- land is bepaald, dat de afzonderlijke jachten op waterwild voor dit jaar zullen worden ge* opend op Maandag den 25sten Juli aanstaande- De Gouden Zweep, die HH.*MM. de Ko* ning en de Koningin uitloven als prijs voor de groote harddraverij van Friesche paarden te Leeuwarden, is vervaardigd in de fabriek van de heeren Van Kempen te Voorschoten- De zweep is dit jaar een waar kunstwerk. Tijdens de werkstaking zijn drie visschers uit Scheveningen naar Lowestoft vertrokken, waar zij vaart op de visscbersscbepen hebben gevonden. In eenen te Scheveningen ontvangen brief berichten zij, dat zij terstond ter makreel" vangst zijn uitgevaren en 400 ton buit maak ten, en dat zjj over eene maand ter haringvis- scherijzouden vertrekken. Voorts {melden zij, dat aldaar elke maand de equipage uitbataald wordt. Woensdag werd de nieuwe sluis aan den Leidschendam, door de provincie Zuid-Hol land gebouwd, in gebruik gesteld. De nieuwe sluis is gesticht in een gedeelte der ruime oude schutkolk, naast de bestaande dnikers, zoodat de scheepvaart geen enkel oogenblik gestremd behoefde te worden. De oude ope ning zal thans, na de opruiming der oude duikers, worden gedempt. Men schrijft aan den Standaard In Oudewater gingen binnen den tijd van vijf dagen drie predikanten te water. Eerst Ds. WiDokel, predikant bij »de Doleerenaen", welke Donderdag 11. van Waarder kwam rijden. Het paard van het rijtuig waarin hij zat, schrok voor een voorbijrij denden wagen, met kooien beladen, bestemd voor jonge varkens, en sprong in de kerkwetering. In een oog wenk waren de predikant en zijn voerman een zijner gemeenteleden, die hem uit vriend schap met zijn rijtuig naar huis bracht te water. Al zwemmende behoefde de predikant zijn lotgenoot in het water slechts een weinig vooruit te dnwentoen kon deze de takken van een boom grijpen, die in het water lag, half afgebroken door het rpuig, dat er tegen aangereden was, zoodat weldra beiden op het droge waren, zonder eenig letsel te heb ben bekomen. Door hnlp van voorbijgangers en vrienden was ook spoedig paard en rijtuig nit het water getrokken. Zondag voorin, daaropvolgende had ds. Hagen uit Leiden voor den Protestantenbond ge predikt. Des namiddags zou hij weder huis waarts keeren en met het rpuig van den heer v. A. naar Woerden gebracht worden. Doch onderweg nabij Linschoten schrok het paard en ging het met het rpuig en degenen, die er in zaten, de sloot in. Ds. H. moest een der dames welke was medegereden, en die voorover in de modder lag, het hoofd omhoog heffen, om haar voor verstikken te bewaren. De predikant zelf was gekwetst aan de wang, het rpnig beschadigd, terwijl de heer v. A. en zijn zuster, die uog tijdig uit het rpuig sprongen, zich hadden bezeerd. Op Dinsdag daaraanvolgende ging de syno dale predikant ook te water. Ds. Margadant wilde zijn kind, dat in de sloot achter zijn huis gevallen was, er uit halen, maar gleed van de plank af, die over de sloot ligt en ging er zelf voorover in. Hij kwam er echter met het kind gelukkig weder uit. „Is je dominé al droog had men spottend aan de doleerenden gevraagd, toen bekend was gewordeD, dat Ds. W. in het water ge legen had. Sommige zijner vijanden gaven bovendien naar aanleiding van het ongeval wenschen te kennen, die men lang niet Christe-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1887 | | pagina 2