10s Jaarg. Woensdag 22 Juni 1887.; Nu, 2809 VERSCH IJ NT DAGE L IJ K S. gjgqniecit (©Mpicht. Bureau: Markt, E, 357. SCI Prijs van dit Blad: Voor Schiedam per 3 maanden f 1.50 Franco p. post door geheel Nederland 2.— Afzonderlijke Nommers0.05 Prijs der Advertentiën Van 1—6 regelsƒ0.60 Elke gewone regel meer0.1Ö Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. DUITSCHLAND. De Reichsanzeiger meldt, dat s Keizers toestand voortdurend beter wordt. Zijne krachten nemen gaandeweg toe, zoodat hij reeds geruimen tijd, zich met de staatsaan- gelegenbeden kan bemoeien. Bij de Duitsche regeering zou het plan bestaan, van Elzas-Lotharingen een groot hertogdom te maken en de regeerende vorst te kiezen uit een der takken van de keizer lijke familie van Oostenrijk, alkomstig uit den Elzas. Men noemt als zoodanig den her tog van Lotharingen en groot-hertog van Toscane, wiens laatste reis naar Berlijn niet Zonder politieke beteekenis zal zijn geweest. Prins von Bismarck is weder naar Frie- drichsruhe vertrokken. De Hessische land- dacr heeft met algemeene stemmen de wet gestemd, welke betrekking heeft op het onder wijs der geestelijken en de pastoorsbenoemingen. Bij het binnenrijden van het station Wann- see is een van Potsdam komenden trein op een daar staande trein gestoten door de hotsing met den laatsten waggon van dien trein werd de gashouder van den binnen- Hjdenden locomotief vernield en ge- aakte door haar vuur bet ontsnappende gas in brand, tengevolge waarvan drie personen twee vrou wen en een man verbrand ziin, en zeven andere 'eizigers meer of minder gekwetst werden. Ile botsing had plaats tengevolge van het te Vroeg gegeven signaal aan den komenden trein, om het station binnen te rijden. ENDELAND. 6 Heden wordt te Londen het Gouden Re- geerings-jubilee van Koningin Victoria offiei- eel gevierd. De plechtige vieiing zal geopend worden met een dankdienst in Westminster- abdij, waarheen de Koningin met hare bloed verwanten en voorname gasten zich op de reeds beschreven plechtige wijze begeven zal. Terwijl alzoo in de Engelsch-protestantscbe hofkerk het jubilee op godsdienstige wijze zal worden gevierd, zal in de katholieke Pro-kathedraal van Londen eene plechtige ït- Mis door den buitengewonen Pauselijken gezant, mgr. Ruffo Scilla worden opgedragen, Waarbij kardinaal Manning, het metropolitaan kapittel en het meerendeel der aanzienlijkste katholieken van Londen zullen tegenwoor dig zijn. Al de bijzonderheden van deze Plechtigheid, zijn ter kennis van de Koningin gebracht, die er hare hooge tevredenheid over hetuigd heeft. In het Lagerhuis deelde gisteren de heer Tlolland het volgende mede omtrent eene bot sing, welke heeft plaats gehad tusschen Fran sehen en inboorlingen te Baddiboos, aan de Gambia-rivier, op de Westkust van Alrika, alwaar de Fransche vlag gehescben was. Bad diboos staat niet onder Britscbe bescherming, maar licht binnen den kring van den Britschen invloed aan de Gambia rivier, alwaar de inlandsche hoofden sedert vele jaren verplich tingen en overeenkomsten tegenover Enge land hebben aangegaan. De zaak wordt ernstig in het oog gehouden door de regeering, welke ten volle overtuigd is van de nood zakelijkheid der handhaving van de Britsche belangen en rechten aan de Gambia, en welke met de Fransche regeering daarover in onder handeling getreden is. FRANKRIJK. De Kamer van Afgevaardigden heeft tot en met art. 9 van de leger wet aangenomen, en een amendement verworpen, waarbij aan de in actieven dienst zijnde militairen het stem recht werd toegekend. De Italiaansehe regeering heeft aan de Fransche officieel bericht gezonden, dat Italië geen deel zal nemen aan de tentoonstelling van 1889. Uit Rome wordt aan de Monde gemeld, dat de nieuwe Duitsche ambassadeur bij het Quiri naal, baron van Solms van bijzondere instruc ties voorzien is, om de Italiaansehe regeer ing over te halen, den vrede met het Vaticaan te sluiten. De H. Stoel zal door middel van den nuntius te Parijs vertoog en tot de Fransche regeering richten betreffende bet wetsontwerp, waardoor de seminaristen ver plicht zouden worden in het leger te dienen. HET OOSTEN. De Fransche gezant te Constant,inopel, graaf de Montebello, heeft in eene nieuwe audiëntie bij den Sultan, bij herhaling Frankrijke be zwaren tegen de Engelsch Egyptische conven tie ontwikkeld. Hij betoogde, dat deze overeen komst aan Engeland eene uitsluitende positie in Egypte verschaft, terwijl zij voor Frankrijk den weg naar zijne koloniën verspert. Ook voor de suzereiniteit van den Sultan was dit contract zeer nadeelig, wijl het den weg baant voor eene geheele onafhankelijkheid van Egypte en des Sultans gezag in de Nijldeita er in ieder geval zeer door verzwakt zal worden. De Sultan maakte na dit betoog de opmer king, dat Frankrijk wel wat laat kwam met zijne bezwaren, waarop de gezant antwoordde, dat de grootvizier hem geheel onkundig had gelaten van de gevoerde onderhandelingen. In dit antwoord vond de Sultan een ge- wenschte aanleiding, om zich van de netelige kwestie af te maken. Hij verwees den Fran- schen gezant naar den grootvizier, wien be volen was, hem alle ophelderingen te ver strekken. Graaf de Montebello onderhield zich later met den grootvizier, die den Franschen gezant mede deelde, dat de Porte bij Sir Drummond Wolft* aandringen zou, de conventie te wijzigen in de bepalingen betreffende de ontruiming. Wolff weigerde dit echter op de daarna met den grootvizier gehouden conferentie, zeggende dat het daartoe te laat is. In het paleis heerscht groote agitatie, de Fransehe en Russische partijen strooien uit, dat de Sultan de conventie niet onderteeke nen zal; alsdan dreigen Wolff en de itngel- sche gezant White hunne paspoorten tevia- gen. De val van het tegenwoordige ministerie en de optreding van Kharadin worden tege moet gezien. Van andere zijde schijnt men zich ongerust te maken over de bewegingen van Russische troepen op het Armenisch grondgebied. ROME. De Germania deelt nog eenige bijzonder heden mede omtrent de audiëntie, door Z. H. den Paus verleend aan de Duitsche pelgrims, die van Jeruzalem terugkeerden. De H. Vader heeft den pelgrims vermaand steeds vereend te blijven met den Paus en de bisschoppen en vertrouwen te hebben in de wijsheid en de tactiek van den H. Stoel. Z. H. verzekerde, dat hij met de grootste zorg de toekomst der Kerk in Pruisen bewaakt, en dat de tegenwoordige modus vivendi voor de Pruisische katholieken niet alles bevat, wat het Vaticaan heeft gevraagd. Daarom heelt de H. Vader de onderhan delingen voortgezet en stap voor stap hoopt hij vooruit te gaan. Z. H. besloot met de woorden „Wij hebben een begin des vredes verkregen wij zullen ook den volslagen vrede verkrijgen. Hebt dus vertrouwen." Bij de verkiezingen voor den gemeenteraad en de provinciale vertegenwoordiging te Rome zijn 18 gemeenteraadsleden en 6 provinciale afgevaardigden gekozen, die op de liberale en de katholieke lijsten voorkwamen. Verder zijn 6 katholieke kandidaten gekozen met 700 a 10,000 van de 14,000 uitgebrachte stemmen. RUSLAND. Aan de Daily News wordt uit Odessa ge meld, dat in zuid-westelijk Rusland de over heden op groote schaal de Oostenrijksche en Duitsche ambtenaren in Russischen dienst ontslaande meesten krijgen slechts veertien dagen te voren de opzegging eu moeten over- haast vertrekken en alles achterlaten. j^De Times meldt uit St Petersburg, dat de

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1887 | | pagina 1