BIJVOEGSEL Binnenlandsche Berichten. behoorende bij d# van 26 en 27 JUNI 1887. Vervolg.) De bijval walke het onderwetsche Markt- pleïn op de Tentoonstelling van Voedings middelen bij voortduring ondervindt, heeft het bestuur op den inval gebracht, het eens te stoffeeren met echte kraampjes en kooplui, heden Zaterdag zullen de luidruchtige venters van de Nieuwma.rkt te Amsterdam, hun tenten, met walmende olielampen, op het Marktplein der tentoonstelling opslaan er op hun gewone manier hun waren aan den mau trachten te brengen. In het officieel orgaan der tentoonstelling komt voor de volgende „Kennisgeving," ge drukt met Gothiscbe letter De Hoofdlnyden van deze Tentoonstelling, Gelet op de belangen van de koopluyden op ende buy ten dit Marktplein, Overwegende dat dit plein in de welver diende gratie staat van zoovelen in stad en land, en daarom een buitengewone faveure verdient, Doen te weetan dat, by wyze van proef, de Markt welke gemeenlyk Zaterdagsavonds op de St. Anthonies ofte Nieuwmarkt wordt ge houden, Zaterdagavond den 25sten van Zomer maand naar hier wordt verlegd." Het sommetje van ƒ125,000 wordt noodig geacht voor het maken van een nieuwe sluis te Zaandam, die aan groote schepen toegang tot de Zaan verschaft de onteigeningskos- ten niet medegerekend. Uit Baarn wordt aan de A. R. Cl. ge meld De jongste berichten van Z. M. den Koning 'niden zeer gunstig. De komst van de konink lijke familie blijft bepaald op 1 Juli, waarom dan ook alles tegen dien tijd in gereedheid Wordt gebracht. Andere berichten dienaan gaande in omloop schijnen dus onjuist. Umtrent, de to Utrecht gehouden vergadering I'M stichting van een Algemeanen Kiezersbond wordt nog aan de Tijd medegedeeld, dat de Vertegenwoordigers van den IVoord- en Zuid Hollandsche Bond, omvattende de R. K. kies- vereenigingen te Haarlem, Haarlemmermeer, Mienwer-Amstel, Leiden, (Alfen, Leiderdorp), Zoetermeer, Gouda, Den Haag, Delft, Schie dam en Rotterdam, niet als zoodanig zijn toegelaten, waarop zij, met uitzondering van <l0n heer Kolkman, vice-president van de vereenigïng te 's-Hage, onder protest de zaal hebben verlaten. tip artikel 6 van bet ontwerp-reglement was een amendement voorgesteld, teneinde te laten vervallen de bevoegdheid, om aanbeveling te onthouden aan de door de Kiazersvereeni- gingen gestelde kandidaten door weglating banner namen van de in de Bondsvergadering opgemaakte lijst. De commissie van redaotie weigerde het artikel in dien geest te wijzigen, waarop de gemachtigden der kiezervereenigiugen Tilburg indboven, Zevenbergen, Boksmeer en Nijme gen verklaarden, alsdan niet tot den Bond te unnen toetreden. Liever nog wilde men open- ijke bestrijding der kandidaten dan op derge lijke wijze ^eea blaam op hen te laten werpen. Na deze verklaring werd op voorstel van den afgevaardigde van Alkmaar het artikel zoodanig gewijzigd, dat tot genoemde weglating een meerderheid van 2/3 zon noodig zijn. Hierop verklaarde de afgevaardigde nit Tilburg, de heer W. Mutsaers, dat hij aan zijn kiosvereeniging opnieuw de vraag zon voorleggen, of zij op grond van het gewijzigde reglement al of niet wilden toetreden, en slo ten de afgevaardigden uit Boksmeer, Eindho ven, Nijmegen en Zevenbergen zich bij deze verklaring van den heer Mntsaers aan. De mededeeliag nit Zwolle, dat een zestal sjouwerlieden bij bet ontvangen van een loon van f 110 zich f 108 moesten laten korten voor jenever, wordt door de Zw. Cl. aldus verbeterd J. Kroonenberg en Job. Broekman hebben nit naam van twee ploegen sjouwerlieden, elk vijf man sterk, aangenomen 90,000 keien voor de gemeente te lossen voor een bedrag van f HO.6II/3. De uitbetaling van soort gelijk werk geschiedt in den regel als het is sfgeloopen. De sjouwerlieden kunnen dat niet altjjd uitzingen en zoeken iemand, die ban op hun eerlijs gezicht iets wil voorschie ten. Dat deed in dezen de kastelein Hein Borger achter de Broeren in de nabijheid van de ViEchpoortenplas. Bjj had bij de afreke ning te vorderen 2 flesch jenever per dag of 7 X f 1.30 f9,10. Het andera was aan contanten ten behoeve van de gezinnen der sjouwerlieden voorgeschoten. In het geheel moest f 108 aan Borger worden uitgekeerd. Er dient nog bij vermeld, dat het tiental de laatste paar dagen de bnlp van een paar kameraden moest inroepen, om met het werk tjjdig gereed te zijn, en dat deze ook van de laatsto flesschen geprofiteerd hebben. Het is Zondag te Bennekom weer vrij on stichtelijk toegegaan. De ring-predikant, de heer Crentzberg, vond bij zijn optreden een rumoerig auditorium; een hoop mannen en jongens was in de kerk tegenwoordig, van wie verscheidene rookten en hardop allerlei afkeu rende opmerkingen maakten. De predikant- werd met een dof gejonw ontvangen. Gedu rende zijn toespraak stonden of zaten vele aanwezigen met den rng naar den predikstoel gekeerd en gedroegen zich zooals men van lieden zonder opvoeding, die slechts door vrees voor de gevolgen van erger worden terugge houden, verwachten kan. Aan het verzoek van den predikant om heen te gaan, wanneer men niet gekomen was, om het Evangelie te hooren, voldeed niemand. De godsdienstoefening werd begonnen met bet zingen van ps. 25 vs. 2. Nadat een paar regels gezongen waren, hief verreweg de meer derheid der vergaderden aan ps. 68 vs. 10, waarop de voorzanger een teeken gaf aan den organist, en deze zijn spel staakte. Hierdoor word een einde gemaakt aan de schandelijke kattenmuziek. Nadat het vs. van ps. 68 was uitgezongen, werd op nieuw ps. 25 vs. 2 aangeheven, en ditmaal de orde niet gestoord. Toen de voorlezer daarop begon met het lezen der tien geboden, verlieten de ontevre denen, zoo niet allen dan toch zeker het grootste gedeelte met tamelijk veel gedrnisch de kerk. Zonder verdere stoornis werd daarna de godsdienstoefening voortgezet en ten einde gebracht. Te Scherpenzeel (Gelderland) werd het zoon tje van den molenaar M. door eene der molen wieken gegrepen en mede in de hoogte ge voerd. Hij had genoeg tegenwoordigheid van geest zich stevig aan de wiek, terwijl deze ronddraaide, vast te honden. Toen de wiek beneden was, liet hij zich los, doch de wiek bracht hem nn eenen zóó geweldigen slag op hat hoofd toe dat zijn toestand hopeloos is. Te Veenendaal hielden de doleereuden, ruim 20 in getal, waaronder zeer gegoeden, eene collecte, om nit de opbrengst eeu doleerend predikant te laten prediken de totale ont vangst was één gulden en tachtig cents. In de omstreken van Wogeningen, Ede, Lanteren, enz., zijn in den nacht van Dins dag op Woensdag vele akkers met boek weit bevroren, waardoor groote schade is aat gericht. Naar wij vernemen, zal de heer P. van Rhjjn, werktuigkundige te Nijmegen, eenige belangrijke verbeteringen aan zijn stoomrijtaig aanbrengen, als voren a het elders ter bezichti ging te stellen. Onder anderen zal de wrijving aanmerkelijk verminderd worden, waardoor het rsjtnig eene veel grootere trekkracht zal erlangen. De overige verbeteringen wenscbt bij liever voorloopig geheim te houden. De vorm zal echter geheel onveranderd blijven. Na verloop van ongeveer vier weken hoopt hij daarmede gereed te zijn, en daarna zal hij met zijn verbeterd stoomrijtaig Novtomagum onmiddellijk Arnhem en Amsterdam, en daar na de meeste steden van Nederland bezoeken. (A. R. Ct.) Op vertoon van legitimatie worden aan de deelnemers aan het Zangersfeest op 12,18 en 14 Ang. a. s. te Nijmegen, door de Ned. Rijnspoorweg retourbiljetten afgegeven tegen enkele vracht, geldig van één dag vóór tot éen dag na het feest. DELFT. Naar men verneemt, hield eene commissie nit Gedeputeerde Staten gisteren op bet raadhuis alhier zitting, om bezwaren aan te hooren tegen de voorgenomen vaart verbetering tnsscben Rijn en Schie, Het plan is in zóóver gewijzigd, dat de verbrei ding niet aan de zijde van den Haagweg, maar aan die van het jaagpad zal geschieden. DEN HAAG. Sedert gisteren wappert de vlag van het houten geraamte der fraaie, blanke spits der nieuwe St. Josephskerk, het bedehuis dat in de Van Limburg Stirnmstraat voor de Katholieken in het zuidelijk deel der' residentie wordt gebouwd en dat bestemd is om de houten hulpkerk in de nabijheid te vervangen. Het kerkgebouw maakt aldaar een buitengewonan fraaien indruk. Men hoopt het nog iu 't najaar volbouwd te hebben. De Roomsch-Katholieko bevolking der residentie heeft een zwaar verlies geleden. In den ouderdom van rnim 49 jaren hij was 11 April 1838 te Gemeit geboren is, na een ongesteldheid van slechts weinige dagen, over leden de Weleerwaarde Heer H. B. Haest. sedert 1880 kapelaan aan de RoomEch-Ka- tholieke Kerk van Onze Lieve VronweOnbe vlekt Ontvangen in de Da Costastraat. IJMUIDEN. Eene voor de toekomst dezer opkomende plaats belangrijke gebeurtenis had Woensdag middag alhier plaats. Het door den heer J. W. R. Arnold gestichte gebouw voor den visehafslag, gelegen aan de zuidzijde van het Noordzeekanaal bij de sluizen, werd ingewijd in tegenwoordigheid van tal van uit- genoodigde vischreeders van de Noordzeekns en verdere genoodigden. De bewoners had den door het uitsteken der vlag hnnne inge nomenheid met deze gebeurtenis betnigd ter- wjjl voor het sierlijk nieuwe gebouw een fraaie eerepooit was opgelicht. ARNHEM. Hoe gevaarlijk het is brandende lucifers uit het raam te werpen bleek alhier

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1887 | | pagina 5