êmengtte Smeten. Rechtszaken. Posterijen Poerwakarta, die te Batavia vertoefde, ijlings terug ontboden. De Regeering wordt nu overstelpt met aanvragen om woeste gronden. Koffie, en niets anders dan koffie, wil men nu planten, uitgelokt door de hooge prijzen, die in den laatsten tijd voor dat artikel be steed worden. Eigenaren van uitgestrekte perceelen, van 500 bouws bijv., vragen nu zelfs nog een paar honderd bouws er bij;lieden die nooit in koffie gedaan bebben, laten zich gereedelijk vinden om han geld daarin fe steken. In het Kedirische worden in den laatsten tijd verscheiden Europeanen in do dessa en in het gebergte aangetroffen, allen la re' cherche van gronden, geschikt voor de koffie cultuur. Men schrijft van Anjer dato 14 dezer Een pranw van Tjerita, met bestemming naar Telok Betong, waarin 22 mannen en 3 vrouwen met een eemeogde lading, werd gisteren-ochtend vroeg gedurende een storm in het middelkanaal omvergeworpen. Het ge lukte el 1 mannen en een vrouw om in de boot, die door de pranw op sleeptouw was genomen te klauteren en te Sit'i behouden aan wal te komen. Een van de dertien in het water wor stelenden, die getuige was van het achter eenvolgens verdwijnen zijner lotgenooteD, slaagde er in, eenige drijvende bamboes mach tig te worden, waarmede hij tot aan Java's 4e punt dreef, waar hij, geheel uitgeput, door kapitein Borzone, van het ïtaliaansohe schip Mico Nipoti werd opgenomen. Het doodschieten van Hottentot: De afkeurende stem, die zich hier en daar laat hooren tegen den veldwachter Heinhuis te Oostzaan, die Hottentot dood schoot, niet tegenstaande twee gewapende veldwachters tegenover één oud man stonden, heeft den Officier van Justitie te Haarlem, nr. Rethaan Marcaré, aanleiding gegeven (in 't N. v. d. D.) te verklaren hoe de zaak zich naar de voorstelling der veldwachters heeft toege dragen. Wij laten het zakelijke gedeelte hier volgen Hottentot trachtte, toen hij zich betrapt zag, eerst te vluchteD, hij kon met zijn betrekkelijk zware boot echter niet zóó snel vooruitkomen, als de veldwachters met hun licht, eer op dan in het water liggend bootje. De mazen der fniken werden toen gemeten en terwijl de veldwachters hiermede bezig wareD, deed Hottentot onverhoeds een poging om het bootje der veldwachters te doen kan telenware hem dit gelukt, de veldwachters zonden vermoedelijk het leven er bij inge schoten hebben. Wie met den moerassigen bodem van Oostzaan bekend is, weet, hoe de betrekkelijk breede binnenwateren aldaar gevuld zijn met drijvende modder, waaruit zelfs de meest geoefende zwemmer zich nau welijks redden kan. Op levensbehoud bedacht, sprongen daarom de beide veldwachters over in het bootje van Hottentot, dat daardoor in sterk schommelende beweging Kwam. Smits viel bij het overspringen en werd dadelijk door den z?er gespierden Hottentot bij de keel gegrepen en neer ge duwd, en het zware lichaam van Hottentot, die zich inmiddels voorover gebogen en met zijn nog vrije hand Heinhnis, die nog geen vasten voet in de schuit had, achteroverge- worpen had. .Onder het uiten der woorden ,nn zal ik jelui verzuipen ge komt niet van deze plaats 1" trachtte Hottentot daarop Heinhnis over boord te werpen. Terwjjl hij hiermede bezig was, riep Smits, die het te benauwd kreeg, Inide om hulp, terwijl Heinhnis Hottentot smeekte om af te laten, was het niet om zijnentwil, dan toch ter wille van Heinhnis' vrouw en hare vijf kinderen. „'t Kan me niet verdom men antwoordde Hottentot. Onder die benarde omstandigheden riep Smits, die zich niet ver roeren kon, Heiahnis toe, of hij geen revolver had. 't Gelukte Heinhnis, die zich met een hand aan de boot vastgeklemd hield, met de andere zijn revolver te grijpen, waaruit hij daarop, zonder te kannen mikken, in den blinde twee schoten loste. Een daarvan trof Hottentot, die aanvankelijk bleef voortwor- stelen, maar wien spoedig de krachten ont zonken. „De veldwachters brachten hem toen aan wal en riepen dadelijk hulp in. Eer deze kwam, was Hottentot overleden". Zoo luidt de voorstelling, die de veld wachters van het gebeurde geven. Eene voor stelling, die tot heden door geen enkel feit wordt weersproken, doch integendeel bevestigd door al wat tot nog toe bekend is, ook door de richting vau het wondkanaal en door den toestand, waarin de gescheurde kleeding der veldwachters zich bevindt. R2V.) De schippersknecht Henri Wjjngaert, die in het begin van December jl. schipper Deb- bandt van de Cléopatre in de Zeeuwsche wateren heeft vermoord, waarna hij het ljjk van den schipper over boord geworpen en zijn huis te Gent heeft uitgeplunderd, stond met zijne handlangers in de vorige maand voor het hof van Oost Vlaanderen te Gent in België terecht. Ondanks de opmerking van den verdediger, dat de misdaad in de Hollandsche wateren was gepleegd, ging het hof met de behande ling der zaak voort. De Cléopatre was achter het paleis van justitie gebracht en Wrjngaert werd er geboeid heengevoerd, om aanwijzingen te doen. De beklaagde toonde daarbij de grootste koelbloedigheid. Later maakte hij zich zelfs vroolijk omdat een der getuigen verklaarde, dat de moord met een ond jachtgeweer had plaats gehad. Toen hij tot levenslangen dwangarbeid ver oordeeld werd, lachte hij. Hij hoopt wellicht, dat het cassatie-aanteekenen hem helpen zal; de beide andere beschuldigden werden vrijgespro ken, omdat zij geacht werden door W. te zjjn misleid. Menigeen zal zich afgevraagd hebben, wan neer hij de Naardensohepoort op het Markt plein der Tentoonstelüg te Amsterdam door kwam en voor de wacht der soldeniers een houten paard zag staan, met een bijzonder hoekige ruggegraat, wat dat beestje daar deed. Wie gedacht heeft, als sommigen beweer den, dat dit het skelet was van het trojaan- sehe paard, heeft zieh vergist. Het paard diende oudtijds om de proef te nemen met dronken lui, van wie niet met zekerheid de graad van dronkenschap te be palen was. Kon een besohonkene zich op het paard rechtop honden, dan mocht hij passee- ren. In het tegenovergestelde geval brachten de soldeniers hem onder de poort. Het laat zioh begrijpen, dat het honten beestje van dat soort van ruiters nogal wat te lijden bad en nogal eens werd doorgereden. Nu ontbreken aan dit paard reeds kop en staart. Zon dat soms een gevolg zijn van het feit, dat er zooveel taveernen op de markt zijn {Amst. Ct.) Het nee plus altra van boerenbedrog. Een fabrikant van kun stboter in ons land heeft als handelsmerk aangenomen de afbeel" ding eener lachende Hollandsche weide met grazend melkvee, eene boerenwoning en om het landelijke te volmaken nog een afzonderlijke voorstelling van eene Holland» sche boerin voor een karnmolen 1 (D.) Al de Jnbilenms- illuminaties zijn Dinsdag* avond weder ontstoken, daar het de 49ste ver jaardag was van de kroning der koningin. De verlichting, un voor 't laatst, was weder schitterend. In den vroegen morgen lnidden de klokken en werden op de forten saluutschoten gelost. Het geschenk van den president der Ver» eenigde Staten, den heer Cleveland, aan ko ningin Victoria ter gelegenheid van haar ju bileum, behoort niet thuis onder de kostbare kunstvoorwerpen, die andere hooggeplaatste of vorstelyke pers men H.M. hebben vereerd. Het is integendeel van zeer huishoudelijken aard, maar is er nog niet minder om. Het bestaat namelijk uit een volledige verzameling Amerikaanscbe geconserveerde artikelen van buffelvleesch af tot de keurigste groente en het fijnste wild. De verliezen, bij den grooten brand te Ha m» burg geleden, zijn nu vastgesteld en bedragen 5 millioon mark, niet minder dan 3 millioen gulden. Er zullen verscheidene zeer ingewik kelde processen uit voortvloeien, want het gaat om de vraag of voor waren, die nog op de goederenwagens waren, de transport- of de brandassurantiemaatschappjjen schadeloos stelling moeten betalen. Te Kongerslev, in Denemarken, begaf zich onlangs een man in zijn tuin om op de bijen te passen, die wilden „zwermen" en was daarbjj zoo ongelukkig een korf om te werpen. De bijen vielen op hem aan en takelden hem op onbarmhartige wijze toe. Het gelakte hem al kruipende zijn woning te hereiken, waar hem spoedig de noodige hulp verleend werd, maar desniettegenstaande overleed hij kort daarna. De langste tramweg der wereld vindt men in de Argentijnsche republiek, en deze is waarschijnlijk ook de eenige, die slaapooupés er op nahoudt. De bedoelde tramweg heeft 320 kM, spoorweglengte in exploitatie en ver bindt verschillende plaatsen in de nabijheid van Buenos-Ayres. Voor trekkracht worden paarden gebezigd in plaats van stoom, daar de steenkolen zeer danr, en de menschen van eene langzame natuur zijn. Een hevige brand heeft te Blenheim, in Nienw-Zeeland, gewoed, welke een hotel, een bank en twee-en-twintig winkels in de ascb heeft gelegd. De schade word op 50.000 pd. bs. geBchat. Onderstaande brieven, die in de le helft der maand Juni door het Postkantoor alhier werden verzonden, zijn als onbestelbaar ter beschikking van de rechthebbenden. P. J. v. d. Heiden, 's Hage. M. v. Gejjl, J. Drost, Mijnsheerenland. Briefkaarten. C. v. d. Poel, Amsterdam. J. C. Geels, Rotterdam. Brieven verzonden geweest naar Daitschland. Mej. C, Hamann. Altona.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1887 | | pagina 6