10e Jaarg. Zaterdag!9 Juli 1887. üu. 2822. VERSCH IJ N T DAGE L IJ KS. ^Igpeen <®o*pcht. Bureau: Markt, E, 357. NIEU S! IT Prijs van dit Blad: Voor Schiedam per 3 maanden ƒ1.50 Franco p. post door geheel Nederland 2. Afzonderlijke Nommers0.05 Prijs der Advertontiën Van 1—6 regelsƒ0.60 Elke gewone regel meer0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. BULGARIJE. De Bulgaarsche Sobranje heeft het gewich tig werk der vorstenkeuze ten einde gebracht. Frins Ferdinand van Saksen-Coburg-Cohary is tot vorst van Bulgarije verkozen. De ver gadering der Sobranje is daarop verdaagd in afwachting van het antwoord van den prins, die eerst gisteren van een buitenlandsche rsis °P zijn kasteel Edenthals bij Weenen is teruggekeerd. De prins schijnt bereid te zijn, de kroon van Bulgarije te aanvaarden. De nieuwgekozen Bulgaarsche vorst stamt in recbte lijn af van Hertog Franz van Sak- Sen-Coburg-Saalfeld, die in 1806 overleed en tweemaal gehuwd was. Uit het eerste huwelijk werd Ernst I geboren, die twee zonen had: Ernst II, den tegenwoordigen hertog van Saksen Coburg-Gotha, en Albert (wijlen den prins gemaal van Koningin "Victoria). Uit het tweede huwelijk van hertog Franz sproten Ferdinand en Leopold I (de eerste koning Tan Belgie). Ferdinand huwde met de Hon- gaarsche prinses, Antonia von Cohary, die katholiek was, zoodat ook de uit dit huwelijk geboren zonen Ferdinand en August en al hun nakomelingen katholiek zijn. Laatstge noemde Ferdinand huwde met koningin Maria a Gloria van Portugal en verkreeg later den titel van koning, terwijl August generaal- naajoor in het Oostenrijkscbe leger met Cle mentine van Orleans, dochter van koning Lodewijk Philips, in den echt trad. Uit dit huwelijk zijn vijf kinderen geboren. Philips (gehuwd met prinses Louise, dochter van Leopold II van Belgie,) August, metLeopoldina van Brazilië gehuwd en thans admiraal van de Braziliaansche vloot. Clotilde gehuwd met aartshertog Jozef van Oostenrijk en Amalia, de gemalin van hertog Maximiliaan van Beieren «n eindelijk Ferdinand nog ongehuwd, de nieuw verkozen Bulgaarsche vorst. Deze Ferdinand Maximiliaan Karei Leopold Maria, hertog van Saksen, werd den 26 Febr. 1861 te Weenen geboren en is dus 26 jaar oud. Hij is luitenant bij het 11 regiment OoBtenrijksebe huzaren. Zooals men uit het bovenstaande kan zitn, is de prins nauw ver- "Waut aan verfchilleude vorstenhuizen mits Rusland geen spaak in het wiel steekt, zal hij zich dus wel van de goedkeuring zijner keuze door da mogendheden verzekerd kunnen hon den. Het grootste bezwaar, dat 's prinsen troonsbeklimming nog in den weg staat,is wel de bepaling der Bulgaarsche Constitutie, die voorschrijft, dat de kinderen van den vorst den Crieksch-schismatieken godsdienst moeten worden opgevoed. Mochten allo hinderpalen overwonnen worden en de prins den Butgaarschen troon bestijgen, dan zou daardoor zeker de macht van het huis van Saksen-Coburg, dat reeds in Dnitschland, Belgie en Portugal en straks in Engeland regeert, belangrijk vermeerderd worden. Eene deputatie wacht te Tirnova het offi cieels antwoord van prins Ferdinand van Saksen-Coburg af. Zoo de prins dadelijk naar Bulgarije komt, zullen de afgevaardigden wachten, om den eed te kunnen afleggen. Zoo de prins daarentegen vooraf eene reis mocht maken om de verschillende Europeesche hoven te bezoeken, zal de vergadering worden ver daagd tot de terugkomst van den prins. Het schijnt stellig te wezen, dat Ferdinand I door de mogendheden zal worden aangenomen. DÜITSCHLAND. Keizer Wilhelm heeft te Ems reeds een wandelrid in open rijtuig gemaakt. Prins Wilhelm bevond zich hij hem. Vergezeld van zijn kleinzoon heeft de Keizer Dinsdag avond de voorstelling in den schouwburg bijgewoond. In den vooravond was Keizerin Augusta, met extra-trein, naar Coblenz terug gekeerd. De Duitscbe bladen melden, dat prins Bis marck dezen zomer niet naar Kissingen gaat. De Bondsraad heeft het verbod tot uitvoer van paarden ingetrokken. Bij de beraadslaging over de wet, waarbij het overdragen van grondbezit gemakkelijker wordt gemaakt, werd een door de regeering bestreden voorstel om het artikel te schrappen, hetwelk het recht van eerstgeboorte opheft, met 66 tegen 55 stemmen verworpen. De regeering van het groothertogdom Baaen heeft met het Vaticaan onderhandelingen aan geknoopt, om de kerkelijk politieke wetten te wijzigen en den Cuiturkampf dien men ook daar, op voorbeeld van Pruisen, is begonnen allengs te beslechten. De onderhandelingen nemen een geregelden loop. Bij het wederbijeenkomen van den Rijksdag zullen de partijen, die de meerderheid vormen, een voorstel doen om bij de wet maatregelen te nemen tegen het overstroomen der Duit- sche met buitenlandsche papieren, door mid del van het invoeren van een hooger emissie recht en eene zwaardere belasting van de reeds in omloop zijnde effecten. De Kreuzzeitung bericht, dat Rusland voor nemens is, eene nieuwe leening van twee milliard aan te gaan. Geheime anderhande lingen met Fransche geldmannen zijn echter voorloopig zonder gevolg gebleven. ENGELAND. De minister Fergusson verklaarde gisteren in het Lagerhuis, dat de instructie voor Wolff om niet langer dan tot bet einde dezer week te Constantinopel te blijven, onveranderd is gebleven, en ook de toestand nog geheel dezelfde is, als Dinsdag door hem werd be schreven. Bij de discussie in de derde lezing over de Iersche dwangwet heeft Glad stone de verwerping voorgesteld. Het Hoogerbuis heeft hij derde lezing de wet aangenomen, waarbij de betaling van tienden overgedragen wordt van den pachter op den grondbezitter. De Zaterdag door de Globe gebrachte tijding van de ontdekking eener Iersche dynamiet- samenzwering wordt bevestigd door den Lon- denschen correspondent van de Dublin Evc* mng Maildie Liverpool noemt als de stad, waar het komplot bestaat en bewaakt wordt. Het plan van de leden zou zijn de openbare gebouwen in de lucht te laten springen en eenige der voornaamste politieke personen te vermoorden. Ook te Londen en te Birming ham schijnt de politie dergelijke komplotten op het spoor te zijn. Uit Shanghai (China) is bericht ontvangen van oproerige bewegingen aldaar. Negentig oproerlingen zijn er opgehangen. In de pro vincie Kiacgsi hebben de opstandelingen de telegraaflijnen vernield. De regeering heeft daarop troepen er heen gezonden. De hoofd aanlegger van den opstand is met elf zijner manschappen onthoofd. FRANKRIJK. De Graaf van Parijs, die Dinsdag jl. Jersey zou verlaten, is, volgens een schrijven aan le Figaro,verrukt over zijnverblijf op dat eiland. Toen de krijgsmakkers van generaal Cba- rette aan den Prins werden voorgesteld, ver klaarde Z. K. H., zich gelukkig te gevoelen, de veitegenwoordigers der dappeTste en xid— derlijkste traditie van Frankrijk bij zich te zien. »Overal waar ik haar zal ontmoeten zal ilc, zooals ik dit te Frohsdorf gedaan heb, de banier begroeten, wtlke met het bloed der zonaven van Charette gedrenkt is op het slag veld en in de ure van 's lands gevaar." In den laten avondstond van zijn verbljjf ontving de Graaf meer dan 500 personen in den tnir, die onder de kreten: >Tot weerziens!' Leve Frankrijk uiteengingen. Op uitdruk kelijk verzoek van den Graaf van Parijs werd de kreet»leve de Koning niet geuit. Zij, 1 die daartoe het teeken hadden willen geven, 1 hebben dit bespaard, zooals de Prins glim lachend zeide, »voor den dag, dat zij dien kroet op Franschen bodem kunnen uiten als een teeken van herzamelitg van al de goed gezinde burgers." De Ministerraad heeft gisteren besloten, dat

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1887 | | pagina 1