limwïlaitdsdu} juichten. alle Maires, die aan de Monarchale manifes tatie op hat eiland Jersey deelgenomen hebben, ontslagen zullen» worden. De HET OOSTEN. ministerraad heeft in eea buitenge wone zitting overwogen het memorandum van Moukhtar-pacha, die adviseert tot bekrachti ging der Egyptische conventie. Daarop heeft de ministerraad in een memorandum aan den Saltan uiteengezet, dat hoewel de conventie niet alle gewenschte voordeelen oplevert, zij toch de suzereiniteit des Saltans erkent, ter wij! zij de vriendschapsband met Engeland versterkt. Door aanneming der Fransche voorstellen zou Egypre onder eene Europeesche controle worden ge plaatst; de ministerraad adviseert dus, de con ventie te bekrachtigen. De Sultan heeft echter door eene drukke wisseling van depêches met Londen den indruk verkregen, dat het Engeland eigenlijk onver schillig is of de conventie al of niet geteekend wordt, wijl zij beschouwd wordt als alleen in het voordeel van den Saltan te zijn, zao- dat het niet-bekrachtigen der overeenkomst geen stoornis in de betrekkingen met Enge land zou teweegbrengen, terwijl de Fransch Bussiscbe oppositie zou vervallen. De Snltan schijnt dus minder geneigd, de conventie te bekrachtigen. Schiedam, 8 Juli 1887. Burgemeester en Wethouders maken be kend, dat de commissie van onderzoek voor de Schutterij haie tweede gewone jaarlijkscbe zitting zal houden op Vrijdag, den 15 Juli a. s. des namiddag te 6 uren, ten Baadhuize, tot onderzoek van alle reclames, door de inge schreven en geloot hebbende personen van dit jaar en door de reads vroeger ingelijfden ingebracht, alsmede tot onderzoek der num mer-verwisselaars. Die niet voor de oom- missie verschijnen, worden gehouden, geen re den tot vrijstelling te hebben en finaal voor den Schuttersdienst aangewezen. Op Dinsdag, den 19 Juli aanst., van 's voor middags negen tot des namiddags vijf uren, zal ten llaadhuize de verkiezing van zeven leden voor den Gemeenteraad (periodieke aftreding) plaats hebben. De aftredende leden zijn de heereu: J. B. Nolet, J. Loopuyt, mr. A. K. J. Van der Drift, M. Elzevier Dom, J. J. G. Nolet, J. H. Houtman en J. Tak. De Kermisvermaken in den Officieren-tuin blijken wel in den smaak van het publiek te vallen, getuige de groote menigte, welke daar alle avonden te samen komt. De verschillende specialiteiten en artistsn, welke daar eiken avond optreden, hadden een bijzender succes, zij slaagden er werkelijk in, het Schiedam- sche publiek naar hartelust te vermaken. Voeg daarbij een good consumable tot bil lijk tarief en men zal erkennen, dat niets meer in staat ia, een groot publiek te trekken. Wij meeaen echter te moeten opmerken, dat de kleeding der daines-artiaten wel wat welvoegeiij- ker mocht zijn. Ook het program der amusementen, welke morgen (Zaterdag) avond in den »Tuin" zul len gegeven worden, beloolt veel, en wij ver trouwen dan ook, dat deze uitspanningsplaats dien avond nog meer dan vorige jaren zal bezocht worden. De voorstellingen, door den heer Van Lier in de laatste dagen gegeven, hebben voorzeker voldoende suecès gehad, om een grooter pu bliek te verwachten dan in dien schouwburg tot heden bijeen was. Woensdag avond werd opgevoerd het drama »Pierre de Kustwachter". Wij mogen zeggen, dat dit stuk ons welvol daan heeft. De verschillende hoofdpersonen, bekende artisten van den heer Van L'er, speel den hun rol con amorewaardoor de onder scheidene sensatie wekkende tooneelen van dit drama Z9er goed tot bun reeht kwamen. Veel minder beviel ons de voorstelling op gisfer avond. Niet om de wijze, waarop het Blijspel „Geluk bij vrouwen" werd gespeeld, waarop wij niets willen afdingen, maar om het stuk zelf. Een Blijspel, al moet het ook als Kermiastukja dienst, doen, behoort niet in het triviale te vervallen, geen woorden of ge baren, die het zedelijksheidsgevoel van een zeer gemengd publiek kunnen kwetsen, mogen daarin voorkomen. En daar bet den tooneel- Bchijvers moeilijk schijnt, aan dezen eisch te voldoen, zonden wij het Drama den voor keur willen geven, hoezeer anders een Blijspel voor den kermistijd meer gewenscht is. Moge het den heer Van Lier gelnkken den gezonden smaak van het publiek te voldoen, en zijne voorstellingen door een steeds groo- tere menigte bezocht worden. Naar men verneemt, wordt de heer Bastert op 10 Juli door Z. M. den Koning op Soest- dijk beësdigd als minister van waterstaat, handel en nijverheid. De minister van oorlog is tijdelijk voorzit ter van den ministerraad, gedurende de afwe zigheid van den minister Heemskerk. In de Winterswtjksche Courant geeft de heer De Banitz nader rekenschap van de stem, door hem uitgebracht over art. 194 der Grond wet. Hij zegt o. a. 't volgende Wij hebben noch het openbaar onderwijs, noch het nentraliteitsbeginsel der openbare school prijsgegeven. Maar de zeven heeren, onder wie dan toch mannen als Gleichman, Van Houten en Hartogh, hebben gemeend, dat dat beginsel niet in de Grondwet behoort, nog behoeft geschreven te wordendat het bij een Grondwetsherziening niet allereerst geldt het belang van de liberale partij, maar van het land, dat de Grondwet zooveel moge lijk boven de partijen moet staan, en dat de inrichting van het openbaar onderwijs is de zaak van den gewonen wetgever, dat is van het volk, dat nu mondig zal verklaard wor den, en van de door dat volk te kiezen ver tegenwoordiging. Het land zal eerlang kunnen beslissen of het voor dezaformeele quaestie de Grondwets herziening, en al wat daarbij verkregen is, zal willen prijsgeven. Er zijn te Priok, havenwerken te Batavia, voor de eerste maal proeven genomen met de electrische verlichting van het terrein, die bijzonder goed zijn geslaagd. De installatie bestaat uit 29 lampen, waarvan 6 aan de kaai, 8 aan den grooten weg, 4 langs hat oosterboord en 11 aan de kolenhaven, de Westergracht, de dwarswegen enz. Eerst wer den deiampau afzonderlijk beproefd, daarna bij gedeelten eu toen te zamen. Het effect was bij de bewolkte, zwarte lucht verrassend. De proeven worden voortgezet tot oefening van het personeel. Wanneer dat voldoende met de behandeling der machines euz. ver trouwd is, zal Priok eiken avond electrisch zijn verlicht, en kunnen schepen en atoom booten aan de kade de3 nachts laden en lossen. Dit is van groot belang voor den fiscus, daar het smokkelen in den nacht er door wordt tegengegaau. De installatie is geleverd door de NeCer- lanscha Maatschappij voor Electriciteit en Metallurgie te 's Hage. (Avp.) Te Dordrecht verspreidde zich Maandag avond omstreeks 9 uur het gerucht, dat de toren der Groote Kerk in brand stond. Ean aantal belangstellenden spoedden zich naar de plaats des onheils, en inderdaad zag ook een vrij dikke rookwolk uit den tol011 opstijgen. Bij onderzoek bleek echter dst alles gezichtsbedrog was. De walm, dien voor rook had gehouden, bestond slechts een ontzaggelijk grooten zwerm muggen, *0^' zich om den toren bewoog. Dinsdagmorgen te 9 uren arriveerdent3 Gorinchem per spoortrein uit 's-Hertog00' boech, onder geleide van twee maréehausse09' twee vrouwelijke gevangeaen, w&arvan 0011 bijna ieder Gorcnmmer bekend is, nam0'^ Jannetje Struik, de zoogenaamde »milli00 neujuffrouw." Per rijtuig door de Bijkspolf'0 aan hut station afgehaald, werden zij daar naar de gevangenis overgebracht, t0®* einde het nog resteerende gedeelte van ha®' straf in Gorinchem te ondergaan. Betreffende de overwinning, door den b00' Kiderlen eergisteren te Birmingham met one myle tricycle handicap behaald, mel^' de Engelsche correspondent van het HbL Beide ritten won hij betrekkelijk gemak^®' lijk, doch had iu den laatsten rit wed0' een zwaren kamp tegen Gatehouse en Mecredy> Als gewoonlijk bleef hij achter, doch schoc' halverwege de laatste rondte plotseling naaf voren en won met ongeveer tien yards In de race van het 25 mijl amaieurchati pionschip dong Kiderien evenzeer mede, doch nadat hij 6 mijlen had afgelegd, trok hij zic^ terug, waarschijnlijk om ziju krachten te spa' ren. De overgangs examens aan de H. Burger* school met vijfjarigen cursus te 's Graven hag0 zijn ditmaal zeer onbevredigend uitgevalle®' Een zeer groot aantal jongelieden heeft d0 boodschap naar huis meegekregen, dat zil denzelfden cursus nog eens over moeten doen- Bij gelegenheid van de Voedingstentooh' stelling zal de Ned. Bhijuspoorweg, evenal' in 1883, op vertoon van lsgitimatiebewij9 van hnn patroon aan werklieden bijzonder0 retourbiljetten, voor een dag geldig, na»' Amsterdam afgeven van de stations Bot' terdam, Den Haag, Leiden, Arnhem en Utrecht» voor den prijs berekend tegen 2 cent per K. M- De te Amsterdam te houden Muzikale Ten' toonstelling, die bepaald was op September a. s., ia uitgesteld tot de maand September e® Oktober 1888. Een tjalkschipper, Dinsdag jl op de bui- tenbank voor de haven te Termanterzjj' zittend om zijn schip schoon te maken, zag bij het opkomen van stormweder zijn vaartuil? vol water loopen. Met veel moeite werden b0 opvarenden gered, behalve een zuigeling 00 een knaapje van 6 jaren. Een der hoofddaders van den bekenden Br0' I daschen postdiefstal, de ex-brievenbesteller M., is, naar men verneemt, eergisteren-nach' in de strafgevangenis te Leeuwarden over' leden. Men schrijft uit Kampen aan het V. P' De heer Paul Krijger, staatspresident van a3 Transvaalsche republiek, heeft het besl®-: opgevat, een zijner kinderen eene Hollandse^0 opvoeding te doen geven. De vijftienjar1^ knaap is, begeleid door twee Kaffers, op weg naar Nederland en zal zijnen ieti0* nemen bij professor H. de Ceck, docent de theologische school te Kampen. Het bestaat, den jeugdigen Krü0er te ),-!&alseU als leerling op het gymnasium te K mlefl*

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1887 | | pagina 2