Binnenlandsche Berichten. (Stnwngd* Smeten. BIJVOEGSEL FEUILLETON. behoorende bij de van 10 en 11 JULI 1887. Kerknieuws. Vervolg.) Naar men verneemt, ontving de werkin richting voor blinden te Utrecht van wege Z. M. den Koning de vereerende opdracht tot levering van verschillende soorten van gangmatten. Aan het Vtrechtsch Dagblad werd gemeld, dat een jeugdige Krftger, zoon van den Trans- vaalschen president, door twee kaffers bege leid, op weg naar Nederland is, om te Kanapen zijne opleiding te ontvangen. De juiste toedracht is dezeOp 1 Juli zijn uit de Transvaal te's-Gravenhage aange komen jhr. C. Beelaerts van Blokland, zoon van het bekende Kamerlid, met uenen klein zoon van den president Krilger, den jongeheer Eloff, oud 17 jaar, die de christelijk gerefor meerde school te Kampen zal bezoeken, en voorts met eenen neef van den vechtgeneraal" Smit, een jongeling van ongeveer 14 jaren oud. De twee kaffers zijn zoons van onder Trans- vaalseh bestuur staande kaffeihoofden, en zul len te Delft hunne opvoeding ontvangen. Hoe oud zij zijn kunnen zij niet juist opgeven. {D.) Te Wageningen is eergistermorgen een lijk uit den Kijn opgevischt; 't welk later bleek te zijn dat van den metselaar J. A. Lucas, die Maandag j.l. te Arnhem by het zwemmen is verdronken. Als een bewijs dat het thans een voor- deelig kersenjaar is, kan dieaeD, dat, ze te Geldermalsum en te Kuilenburg nu reeds 10 cent per pond kostenvoorzeker niet duur. Te Tilburg heeft de definitieve vergadering tot oprichting van het »Tilburgsch algemeen verzekerings- en ondersteuningsfonds voor werklieden" plaats gehad. Ruim twintig werk gevers waren, behalve de commissieleden, te genwoordig, terwijl tevens bleek, dat van 80 indnstriöelea schriftelijke goedkeuring was ontvangen. Het te vormen kapitaal, groot 10.000, is meei. (jan volteeken d, zoodat besloten werd dit op f 15000 te brengen. Door den afgevaardigde voor Tilburg der Tweede Kamer, nr. B. M. Bahlmann, werd aan het fonds f 1000 geschonken, terwijl door hem ook aandeelen genomen zijn. De oommissie, die thans gevormd is, bestaat oit 9 leden, en de ontwerper, de heer A. Oomen, wordt na overeen te komen voorwaarden, tot lsten directeur benoemd. 's-HAGE. Een 3-jarig meisje plukte gis teren morgen eenige rozen in een tuintje van een hofje op de Hoefkade. De eigenaar der bloemen werd daarover zoo driftig, en rnkte de rozen met zooveel geweld uit het handje van het kind, dat hij baar den pols brak. 's-BOSCH. Het Feest van het 25jarig be staan van het geslicht der eerw. Fraters van O. L. Vr. Moeder van Barmhartigheid in de Toren straat alhier, is Donderdag jl. plechtig gevierd. Te 81/, uren trokken de eerw. Fraters met de kweakelingen en hunne 1300 kinderen uit alle standen der maatschappij naar de kathe draal, waar eene plechtige hoogmis door den hoogeerw. plebaan W. Yan de Ven met as sistentie der kapelaans en in bet bijzijn van vele geestelijken en aanzienlijken der stad werd opgedragen. Na de H. Mis hield de hoogeerw. heer Van de Ven de feestrede, waarin hij ook vooral een woord van balde bracht aan mej. Magda len* Coppens, die het eerst hare beste krach ten aan het onderwijs der meisjes had gewijd, totdat zij bare taak aan de Zusters in de Choorstraat had overgegeven, die ook thans het 25jarig bestaan hunner inrichting vieren, vervolgens herdacht de gewijde spreker in een schoone rede de zegenrijke werkzaamheid der Fraters. Na da kerkelijke plechtigheid hielden de earw. Fraters receptie in hunne smaakvol met groen en bloemen, vaandels en trofeeën ver sierde zaal. De president der feestcommissie, Jhr Jos de la Conrt overhandigde daarbij de eerw. Frater-directeur een etui, waarin twee banknoten van duizend galden. De eerw. Krater-directeur dankte de feestcommissie en allen, die tot dat geschenk hadden bijgedragen, waarna de plechtigheid met voordrachten en liederen van de leerlingen der verschillende scholen eindigde. BREDA. Hnwen met den handschoen zooals men dat noemt, wanneer bruid of bruidegom uitlandig zijn, komt hier zelden voor, deze week had het echter plaats. De bruid woont hier en de bruidegom is een officier in Indië. Daar echter de Kerk een zoodanig huwelijk niet erkent, hadden alleen de afkondigingen plaats. De brnid-echtgenoote vertrekt spoedig naar de Oost, alwaar dan het paar ook kerkelijk zal huwen. De graven der HH. Gorkumsche Marte laren werden bezochtMaandag door 195 pelgrims van Leiden, Dinsdag door 390 nit den Haag, Woensdag door 420 nit Geertrui denberg en Donderdag door 220 pelgrims, uit 's-Hertogenbosch. Hoe men in Holland Hollandsch «preekt. Zou er wel een volk beslaan, welks taal ZOO met vreemde woorden doormengd is, als de onze? Is er eene natie, die zich zooveel van nitheemsche woerden bekent, als de Nederlandsche Ik geloof het niet. In onze dagelijksche spreektaal toch, bedienen wij ons, om zoo ie zeggen, uitsluitend van Fransch- Hollandsche zelfstandige nw. werkw: en bij vee gelijke nw., waardoor het echoone onzer taal te niet en het krachtige verloren gaat Was het niet beter eerst grondig zijne moeder taal te leeren, vóórdat men haar met zooge naamd Fransch gaat opsmukken Om de bespottelijkheid te doen zien van eene met nitheemsche woorden doorspekte taal, zal ik u een familiegesprek mededee- len, gehouden op eene zomersohe zondag mid dag in den Haag en op weg naar Schevenin- gen. De dwaasheid toch om vreemde woorden te gebruiken is des te grooter, naarmate men er goede Hollandsche voor vinden kan. »Zeg Betsy, daar wij nu toch eene logic hebben, moesten wij van middag na het diner, maar eens naar Scheveningen gaan" Oh ma chère, dat is eene fameuse idèe van je, dat zullen wij niet refuseeren, niet waar Marie o Oh, neen I tante, ik ga heel gaarne mede." Zoo gezegd, zoo gedaan, Na tafel gaan zij opwaarts en komen weldra op den Scheve- ningschen weg aan. De vrouw, die toevallig omziet, bemerkt eene harer vriendinnen, die achter hen aankomt, en nu ontwikkelt «ieh het volgende gesprek: Albert, laat ons even wnchten, daar komen Henri en Marie aan, een paar charmante menschen, en dan kunnen wij ensemble gaan. Bonjour HenriDag MinaHe Betsy je lui ook al en route Ja, het is zoo'n magnijique weder en nu stelde mijn man voor eens naar Scheveningeu te gaan. En hoe gaat het met uwe logic, bevalt haar den Haag goed? Oh ja, excellentdank u. Het is hier alles even sjiek, en van middag is het schrikkelijk druk, vooral veel équipages, vindt n niet Ja, ja, maar het is ook juist de tijd, dat de haute voilée van hnnne promenade retour- neerenmaar Mina, wie is tccb die dame daar in de rouw, voor wie zich die heer zoo interesseert Dat is eene oude coquette met veel geld, je weet wel Mevr. L. mt de S. straat naast dien Friseur. Je meent tegenover dien confiturier? Ja juist, maar wie zijn die joDge dames daar in die opvallende costumes Met die parasolsmeent ge die, dat zijn er een paar van de demi -monde, dat knnt ge wel zien aan hnnne manieren, zie maar eens hoe zij de beereu jixeeren. Hetante, wat ziet men fier, mooie toi letten. Ja kind, de dames gaan hier nooit nit zonder toilette te maken, dat is nn zoo een maal EI! ode. Wil je rooken, Henri? Ja, kom, laat ik er eens een van U opsteken, dan zal ik me straks eens revengeeren" Na nog een weinig over koetjes en kalfjes gesproken te hebben, komt de familie aan de zee. Nichlje staat verwonderd en vindt d aanblik sublime, tante noemt haar grandiose en Albert co los sale Henri vindt bet embêttant, dat het strand overvol is met bonnes en gou-1 vernantes, die iemand overal met beele lieve en heele stoute kinderen in den weg loopeni,s „Willen wij nu eens naar het Kurhaut gaan Ja, dat kon geen kwaad, ik vind het alleen maar onpleizierig dat je entret moet betalen om op het terras te komen. Laat ons hie" maar gaan zitten, dan kunnen wij alles zien wat passeert. Blijven jelni, van avond ook in het concert of ga je naar de Seinpost? Om je de waarheid te zeggen, ga ik liever daarheen, want op het programma is eene nieuwe chanteuse geannonceerd en mijne vrouw interesseert zich zeer voor iets nieuws, niet waar Mina Oh 1 ja Henri, je weet dat ik op muziek gecharmeerd ben, en het ten zeerste appre cieer wanneer iemand er aan doet, en ben ik dan ook altijd bereid, dezulken teprotegeerer, en bij ons bekende familiën te introduceer en. Ja, ja, je hebt ons al menigmaal eene soiree muzicale bezorgd, wat ik heel charmante var je vind. Wat mag ik nu de dames offreeren Op deze vraag worden de dames natuurlijk zeer confuus, maar daar zij niet kunnen refu secren, wordt besloten iets te consumeere ,/Keilner 1 Aannemen Mijnheer Breng eenf 2 flacons spuitwater met 5 glazen 1 Alsje blieft Mijuheer," Tableau THERÈSE. De tegenstanders van kunstboter hebber gisteravond in bet zeer gedunde lagerhuis bi overrompeling een gewijzigd wetsontwerp om trent den handel in kunstboter in comité generaal weten door te drijven. Met 87 tegen 50 stemmen werd het amen dementKenny aangenomen, om het woort butterine uit de aanduiding van het kunstpro duct te doen verdwijnen. Het zal nu alleei margarine genoemd worden. Ook het kentee- kenend opschrift op kunstboter in winkeli >butterine geen boter" zal aldus door he woord „margarine" vervangen worden. Er amendement van den heer Addison, om hi geheele desbetreffende artikel te doen ver vallen, werd echter verworpen. Daarentegen werd een amendement van de) heer Jacob Bright, strekkende om de gevan genisstrat in veroordeelingen ter zake vai butterine te doen vervallen, aangenomen. De proef met een nieuw werktuig voo

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1887 | | pagina 5