linnalaitdachq ITALIË. De algemeene vergadering van de comités der republikeinen en socialisten heeft gisteren te Rome plaats gehad. 121 maatschappijen hebben het program van 1871 aangenomen. Eenige afgevaardig den, waaronder de heeren Costa, Campos en Maffeï woonden het congres bij. Uit alle redevoeringen straalde eene vurige begeerte om door middel der revolutie een einde te maken aan de kwalen waaraan de maat schappij lijdt. Alvorens uiteen te gaan stemden de leden een dagorder, waarin de binnen- en buiten- landsche alsook de koloniale politiek der regeering wordt afgekeurd. Dank zij hoogeren invloed heeft de Italiaansche regeering er in toegestemd, het plan tot verbouwing van Rome zoodanig te wijzigen, dat de Capellette of kleine kapel len tegen de kerk van den H. Andreas van het Quirinaal behouden blijven. In een dezer Capellette bevindt zich de sterfkamer van den H. Stanislaus Kostka; daar ook heeft Z, H. de Paus, vijftig jaar geleden, zijne eerste H. Mis ongedragen. Deze laatste omstandigheid verleent een bijzonder karakter aan het be houd van dit gebouw. SPANJE. Het vertrek van den minister van binnen- landsche zaken wordt in de p olitieke kringen te Madrid druk besproken. Verscheidene dag bladen beweren, dat de minister weldra zal aftreden doch dat wordt door de ministerieele bladen beslist tegengesproken de minister is slechts op reis voor zijne gezondheid. De moordenaar van den bisschop van Madrid zal naar een krankzinnigengesticht worden overgebracht. Hevige onweders heerschen in het noorden van Spanje. Schiedam, 19 Juli 1887. De mededeeling van het Z. D., dat de heer liall zou behooren tot de leden der Eerste Kamer, die de verplichte openbare school als grondwettige instelling zouden wenschen prijs te geven, wordt door den Haagschen kroniek schrijver van de N. Gron. Ct. onjuist ge noemd. In de commissie van rapporteurs staat de heer Pijnappel alléén op dat stand punt, tegenover de heeren Tak, VanRorjen en Röell. Te Vlaardingen is op 91jarigen leeftijd overleden de welbekende oud-strijd er C. Van den Berg, laatstelijk deurwaarder bij het kantongerecht te Schiedam. Na in 1811 onder Napoleon I naar Spanje te zijn getrokken, deserteerde hij van daar naar Engeland, en had later nog velerlei avonturen, waarvan indertijd in de dagbladen verhaald is geworden. Nadat, hij den militairen dienst had ver laten, was Van den Berg in verschillende betrekkingen bij gemeente en rijk werkzaam, en werd vervolgens deurwaarder bij bet kan tongerecht te Vlaardingen. In de laatste jaren zijns levens kon hij niet meer in zijn onder hond voorzien tevergeefs riep hij toen her haaldelijk de hulp in van de Regeering, om een klein pensioen te verkrijgen,-doch daar voor waren geen termen. Hij leefde toen hoofdzakelijk van de liefdegiften zijner voor malige collega's, en ook heelt de Vereeniging van deurwaarders voor eene fatsoenlijke be grafenis gezorgd. De oude Van den Berg laat eene hulpbe hoevende weduwe na. (A. R. Ct.) Te Hardingsveld had gisteren ochtend eene vrouw het ongeluk van een schip, dat in het midden der rivier de Merwede lag, te vallen. Haar zoon sprong ijlings in eene boot en trachtte haar te redden, doch slaagde daar in niet, zoodat zij onder zijn oogen verdronk. Twee 14 15 jarige knapen geraakten eer gisteren avond te Dordrecht met hun roeibootje tusscben twee stoombooten vastgekneld. Ten gevolge van het door de raderen in beroering gebrachte water kantelde de roeiboot en sloeg omeen der jongens geraakte er onder, de ander sprong er uit en wist zich aan het zoogenaamde berghout vast te klampen. Met veel moeite werden de jongens gered. De beer A. D. Smit heeft met de commis sie der voedings tentoonstelling eene overeen komst getroffen voor eenige opstijgingen met zijne luchtballons op het terrein dier tentoon stelling. De opstijgingen zullen spoedig ge schieden. Te beginnen met heden en voorts op Dins dagen en Vrijdagen in de maanden Juli, Augus tus en September, zullen aan de stations der Ned. Centraal Spoorweg-maatschappij speciale retourbiljetten voor de drie klassen naar Am sterdam via N. R. S. verkrijgbaar zijn tegen betaling van enkele reisvracht. Van 20 dezer af zullen dagelijks ook aan die stations ver krijgbaar zijn werklieden-kaarten naar Amster dam voor den prijs, berekend tegen 2 cent per K.M. Op een der eerste dagen van dit jaar heeft men te Hoorn feestelijk den dag herdacht, waarop Jan Pietersz. Coen vóór 300 jaren daar ter stede werd geboren. Tevens werd het plan gevormd om een standbeeld voor den stichter van Batavia, den grondvester onzer heerschappij in Oost-Indië, op te richten. De te Hoorn ingestelde commissie is onver wijld ijverig aan het werk getogen, met het gunstig gevolg, dat thans veel Nederlanders van verschillenden rang en stand zich tot hun landgenooten hebben gewend met een circulaire, bevattende de uitnoodiging om hen bij de verdere uitvoering van hun plau gel- deljjken steun te willen verleenen. (Bbl.) Zondag namiddag is de boerenknecht J. v. d. W. uit Harculo, niettegenstaande her haalde waarschuwing, in den IJsel gaan baden. Daar bij een goed ïwemmer was, sprong hij van de krip, maar nauwelijks een paar slagen gedaan hebbende, kwam hij in den stroom, en daar hij dezen niet meester kon worden, dreef hij mede af. Sedert is hij niet weder gezien. Het spook van Margraten: De politie heeft een onderzoek ingesteld naar het spook te Groot-Weisden, onder deze gemeente, hetwelk den pachter der hoeve reeds voor f 180 schade berokkend heeft. Volgens verklaring der bijgeloovige lieden, wordt de herkomst van het spoken gezocht in een »Onde Romeinsche Urn" (volgens hen een pot genoemd, waarin zich asch en beenderen bevonden), welke onlangs bij het vernienwen der pachthoeve, terwijl men de fondamenten van den kelder maakte, werd gevonden. Wat het spook zelf betreft, het mag wel een ernstig voorbeeld nemen aan de spook geschiedenis, welke in hetzelfde gehucht eeni ge jaren geleden heeft plaats gehad. Toen spookte het ook in een schaapstal, waarin zich tevens de bedstede van den schaapherder bevond. Het spook werd eindelijk op een hem lang heugende wijze ontmaskerd. Gedurende een nacht verscheen het weder ter plaatse, d# man, die zich in het bed bevond, zag bet in een schapenvacht gehuld, zijn legerstede naderen. Met angst bevangen, grijpt hij e® pistool, lost het schot en treft het spook» dat onmiddellijk ter aarde stort en in schrei' en uitbarst. Het was niemand anders dan zekere J, een bewoner van 't gehucht. De man, die hst spook geschoten had, werd gevangen genomen, doch later weer in vrijheid gesteld. Het spook genas van zijn wonden, doch de spooklust was hem thans geheel ontgaan. (R. A.) Een linnenfabrikant te Bokstel heeft, naar ons gemeld wordt, dezer dagen met eene gehuwde vrouw nit de gegoede klasse aldaar de wijk naar Amerika genomen, zonder zijne zaken te regelen. Terwijl haar man naar de feesten te Nijmegen was, is het lang te voren beraamde plan uitgevoerd. De dame heeft, naar men zegt, eene som van f75,000 aan effecten uit den boedel medegenomen. Haar jongste kind is bij haar, terwijl zij drie andere kinderen heeft achtergelaten. Uit het door de justitie ingestelde onder zoek is gebleken, dat de dame met haar kind den weg BokstelVenlooKoermond Antwerpen gevolgd heeft. Te Roermond heeft haar reisgezel haar opgewacht, en te zamen zijn zij daarop te Antwerpen scheep gegaan. Haar man is haar met eenen advocaat achterna gereisd. (A. R. Ct.) Te Maastricht doet zich de invloed der hef fing van invoerrechten op het vee in België reeds gevoelen. Terwijl daar anders wekelijks 5 10 waggons met vee naar België werden geladen, is de vorige week geen enkele wag gon voor dat doel gebezigd. Ook op de week markt aldaar was die invloed merkbaar door de afwezigheid van Belgische slagers, die op die markt geregeld hun inkoopen kwamen doen. Men is daar echter van oordeel, dat na eenige maanden, wanneer in België de voor raad vee niet meer zoo groot als thans zal zjjn, de uitvoer weder zal toenemen. 's-HAGE. De ex-Keizerin Eugénie heeft gisteren de residentie verlaten. Zij bezocht Zaterdag jl. het Huis ten Bosch, woonde Zondag-ochtend de H. Mis in deH. Jacobnskerk in de Parkstraat bij, en maakte daarna een rijtoer door de Scheveningscbe boschjes. Zij ontving niet in haar bötel. Op reis naar Rot terdam stapte de vorstin te Delft nit, om een bezoek aan den koninklijken grafkelder te brengen. Gister avond vertrok zij via Vlissin- gen naar Engeland. (7.) GOES. De heer Dominions, burgemeester1 van Krniningen, president der Vereeniging van burgemeesters en secretarissen in de Bevelanden, en lid der commissie voor de visscherij op de Zeeuwsche stroomen, is over leden. OOTMARSUM. Een trenrig ongeluk had hier Vrijdag plaats. Bij het inmaken van erw ten in bussen sprong een bas, die, onvoor zichtig genoeg, na gesoldeerd te zijn, op de kookmachine geplaatst was, met een knal als van een geweer, jnist toen de vrouw v»0 den heer L. er bij stond. Door het zich ont lastende kokende water werd zij zoo deerlijk in het aangezicht getroffen, dat zij geheel on' kenbaar is. De knal werd tot op grooten af" stand gehoord. 1) TILBURG. Zaterdag nacht, omstreeks bal- twee, brak er plotseling brand uit in schuur, grenzende aan de bekende herberg mDe Vogelenzangbewoond doorP. Snell0® te Broekhoven. In een oogwenk deelde zie

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1887 | | pagina 2