demengde Jjterhtftten. Jaatati inlichten. Kerknieuws. vuur mede aan stal en woonhnis, welke I°t den grond atbranddeD. Door de vliegende v°nken geraakte ook het rieten dak der tegen- °ver gelegen boerderij van A. van Hoof in 'rand, welke evenals eene daarnaast gelegen *°ning, bewoond door H. van Hest, mede ®«ae prooi der vlammen werd. De inboedels van Van Hoof en Van Hest zijn grootendeels Rered die van Snellen is geheel vernield, terwijl ook eenig vee van den laatste in het Vanr omkwam. Behalve van Van Hest, was alies verzekerd. (W. A. Ct.) 2- H. de Pans heeft bericht gezonden aan kardinaal Bartoliui, prefekt der congregatie der H. Riten, dat Z. H. binnen kort de decreten betreffende de heiligverklaring van den geluk kigen pater Claver, Jeznït, van de zeven ge lukzalige sticüters van de orde der Dienaren van Maria en dat betreffende de zaligverkla- tlöR van den eerbiedwaardigen Jean Baptiste i® Salie zal afkondigen. 2. D. Hoogw. Mgr. J. H. Schaap, apostolisch Vicaris van Suriname, is, gelijk verwacht werd, Sisteren-namiddag behouden te Amsterdam gearriveerd, mot een bnitenlandsch verlof °aar Europa voor een vol jaar, ingegaan op den *^ag van zijn vertrek uit de kolonie. Behou dens kleine ongevallen mocht de overtocht z®er voorspoedig beeten, en bevmdt Mgr zich betrekkelijk goeden welstand, al heeft de ^vloed van het tropisch klimaat niet geheel 2ün uitwerking gemist. Wij lezen in de Amigoe di Curafao Maandag 15 Mei is in de O. L. Kerk te Pietermaai en den volgenden Maandag in de St. Anna-kerk te Otrobanda, onder een grooten toevloed van geloovigen, een plechtige zielemis opgedragen voor Mgr. Reijnen, z. g. De ver schillende congregatiën van Pietermaai en van Otrobanda, alsook de St. Josephs Getellen Vereenigmg hebben in den loop der vorige ^eek en van deze week H. Diensten laten opdragen en daardoor blijk gegeven van hoog achting en dankbaarheid aan den ontslapen Prelaat. In de buiten-parochiën waren de kerken ruim met geloovigen gevuld op de dagen waarop de plechtige uitvaart gehouden werd. Ctezondlieidsregels. Toen ik zes-en-dertig jaren geleden door riekenland reisde, schrijft een Dnitsche dokter in een geneeskundig tijdschrift, vroeg ik aan een boerin, in wier huis wjj over nachtten en die nog nooit de hulp van een dokter had ingeroepen, wat zij dan wel deed nis iemand van haar talrijk gezin ziek werd. »Dan moet God mij helpen", was haar antwoord, »of huismiddeltjes. Maar ik zorg, dat mijn kinderen vrij blijven van keel- °or- en kiespijn door ze eiken ochtend hals nek, vooral achter de ooren met een uitge drongen natte handdoek te laten bevochtigen öiaar zij mogen niet weder droogwrjjven lerwijl zij gezicht en handen wasschen en afdrogen, verdampt het water aan den hals en de huid droogt door de lucht, want lucht alleen versterkt," Bij mijn proefnemingen gaat de geneesheer voort bevond ik, dat deze eenvoudige leefregel zeer veel waar- beid bevat. Menigeen, die vroeger bijna voort durend aan keel en kiespiju leed, werd na 111 Üu raad om dezen leefregel te volgen door die lastige en pijnlijke kwalen aanmerkelijk lninder geplaagd. Met voorzichtigheid han delende zon hetraadzaamzijn, dezelfde methode 70or de borst te volgen. Het afwrijven, dat in ®nkele zeer goede k'oudwater-inrichtingen 'treng verboden is, bederft al het goede, dat door het7 water verkregen wordtwant de beste baden zijn luchtbaden. Voor maaglijders wensch ik den volgenden raad mede te deelen, die een ond geneesheer mij gaf, toen ik zelf nog weinig geprakti seerd had»Als ge een maaglijder in behan deling krijgt, verbied hem dan, vóór ge eeni- ge medicijn voorschrijft, soep te gebruiken is soep krachtig, dan neemt ze den eetlust weg voor da andere spijzen is ze dat niet, dan voedt ze nietmaar het schadelijkst is ze vooral bierdoor dat zij verslapping veroor zaakt van de maagwanden, die niets te ver werken vinden en dns na eeuigen tijd niet meer in staat zijn, hun fnnctiën te vervullen. Alleen vaste spijzen kunnen grondstot leve ren, die de maagspieren versterktelke spier moet geoefend worden." Voorts spijt het mij, dat er zooveel men- schen zijn, die op mijn raad om melk te drinken antwoorden Die kan ik niet verdra gen". Ik antwoord hierop (enkele gevallen uitgezonderd) iedereen kan leeren, melk te drinken maar ook dat is een knnst. Vooreerst moet men een mespunt zout in een glas melk doen, niet alleen om haar tegen verzu ren te bewaren, maar ook om haar gemakke lijk verteerbaar te maken. Ten tweede moet men den patient, die beweert, geen melk te kannen gebruiken, eerst uiterst kleine boeveelheden laten nemen, maar verschei den malen daags. Toen ik eens te Nizza geroepen werd bij een 79jarige vrouw, die aan een maagziekte leed, begon ik met melk voor te schrijven. Een luide kreet ging op„Geef haar in Gods naam geen melk Die heeft ze nooit kunnen verdragenl" Dan antwoordde ik, kan ik de behandeling niet op mij nemen. Ten einde raad, vroeg men mij of er geen ander midel was. Neen, antwoordde ik, want de zieke moet gevoed worden, en bij deze ziekte is geen andere voeding mogelijkmaar zij moet be ginnen met om de vijf minuten een half thee lepeltje, dan alle tien minuten een lepel tje en zoo langzaam opklimmen tot groote- re hoeveelheden met langere tnsschenpoozen. Men stemde toe, en de zieke is genezen binnen den tijd van een maand dronk zij twee liters melk daags en zette dit nog drie jaren voort, toen zij van ouderdom stierf. (C.) De vorige nuntius te Pariis, Mgr. Siciliano di Rende, onlangs benoemd tot Aartsbisschop van Napels, heeft een plechtigen intocht in die stad gehonden. De geheele bevolking was op de been bij de aankomst van den nieuwen kardinaal. Op de brug Calore werden de paarden van zijn rijtnig afgespannen en onder groote geestdrift trokken mannen de koets naar het paleis. Uit naam der geestelijkheid van de stad en het diocees werd den aarts bisschop een gonden beker aangeboden. Op bevel der Justitie te Rome is bij alle boekhandelaren en in de kiosken een plaat in beslag genomen, waarop de Koning van Italië en de Paus gearmd voorgesteld waren Hum- bert in generaalsuniform, Leo Xlfl in het gewaad van Hoogepriester. Onder de plaat stond te lezen: Sara vcrol (Zal het waar zijn Zondag is een pleizierboot van New-York bij Long Island verongelukt, waarbij 30 perso nen omkwamen. De gezagvoerder was dron ken. Op IJsland blijft het er zeer treurig uitzien met den nood der bevolking. De levensmiddelen zijn bitter schaars en hier en daar heerscht hongersnood. Zeven menschen, 11,000 schapen en 3G0 paarden kwamen van gebrek om. Een hevige sneeuw storm woedde over het gehaele eiland, en dat, terwijl de schapen bij gebrek aan hooi, bui tengelaten waren. Zóó plotseling barste de storm los, dat vele herders geen tijd hadden de dieren in huis te drijven, zoodat zij in menigte omkwameD. Menigeen verloor vier vijfden van zijn kudde. Pranzini, die geaarzeld heeft om cassatie aan te teekenen van zijn doodvonnis, beeft er thans toe besloten. „Ik ga er toe over, heeft hij gezegd, omdat het bof van cassatie is samen gesteld ait knappe mannen, en de jury uit ezels''. Volgens een particulier telegram uit Naw- York aan de Indipendance Beige heeft er Vrijdag avond in de nabijheid van St. Thomas, aan het Ontariomeer, een groot spoorwegon geluk plaats gehad. Een pleziertrein is met een goederentrein in botsing gekomen, met bet gevolg dat beide treinen werden vernield. Op de goederentrein was petroleum geladen, die onmiddellijk na den schok in vlam is ge raakt en zich schijnt tehebben verspreid over de omgevallen rijtuigen van den pleiziertrein althans de berichtgever meldt, dat vele pas sagiers, in weerwil van alle moeite, niet uit de rijtuigen konden komen en die ntegevolg brandwonden hebben bekomen, terwijl ande ren bij de ramp het leven hebben verloren. Bij de afzending van het bericht telde men 19 dooden en 40 gekwetsten. In het Hannoversche stadje Dassel heerscht thans de typhus zóó geducht, dat een achtste deel van de inwoners (200 personen van de 1600 inwoners) aan de ziekte ter neder ligt. Daar ook de beide geneeskundigen er ziek liggen, zijn uit Göttingen dokters en pleeg zusters daar aangekomen. De door den Paus gewijde gouden roos die het vorige jaar werd geschonken aan de koningin-regentes van Spanje, viel dit jaar ten deel aan mejuffrouw Caldwell te Wad- dingtoD in de Vereenigde Staten, die tot stichting van een katholieke universiteit een som van 1,500,000 dollar gegeven had. Negen personen door den bliksem gedood. Bij de begrafenis van een negerin te Pleasant zestig mijl ten zuiden van Nashville in Ten nessee kwam plotseling een hevig onwederop en de geheele stoet schuilde onder de boomen. Negen personen stonden onder een eikeboom, toen de bliksem er in sloeg en allen op hetzelfde oogenblik doodde. Onder de getroffen waren drie geestelijken, de moeder en twee zusters van de overledene. Te Rio de Janeiro is dezer dagen een vis- seber overleden, die den ouderdom van 111 jaren bereikte, en bijna een eenw lang zijn vak uitoefende. De man, die tot het laatst toe in het bezit van al zijn vermogens bleef, laat 70 kinderen en kleinkinderen na. Voor de verkiezing van zeven leden vaE den gemeenteraad zijn heden ingeleverd 679 stembiljetten. Het aantal kiezers bedraagt 804. Bij de periodieke verkiezing in 1885 werden 717 en bij de verkiezing voor de vacature-Vrijland in 1886, 655 stemiiron uit gebracht. LONDEN, 19 Juli. Git Noord-Amerika wordt bericht, -dat er een ontzettende hitt»

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1887 | | pagina 3