10e Jaarg. Zaterdag 30 Juli 1887, No. '2840. V E R S C tl IJ N T DAGE L IJ K S. gjjjpeen dtoflpsicht. Bureau: Markt, E, 3 57. duitschland, Prijs van dit Blad: Voor Schiedam per 3 maanden ƒ1.50 Franco p. post door geheel Nederland 2. Afzonderlijke Nommers0.05 Prijs der Advertontiën Van 16 regels/"0.6O Elke gewone regel meerO.lO Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. BULGARIJE. Wanneer de berichten waarheid spreken, de Bulgaarsche kwestie spoedig kunnen borden opgelost op eene wijze, die voorzeker den Bulgaren het liefste zoude zijn. Er is toch van niets meer of minder sprake, dan een® verzoening van prins Alexander van attenberg, den gewezen vorst, met den Czaar. 6ze toenadering zou bewerkt zijn door s prinsen bloedverwant, Alexander van Hessen, °om van Czaar Alexander III. He prins van Battecberg zou zich tegen over den Czaar verbinden, de buitenlandsche Politiek van Bulgarije afhankelijk te maken Van die van Rusland. Ieder jaar zou hij zich naar St Petersburg begeven, om zijne instruc ties te ontvangen. Op deze voorwaarde zou de prins naar Sofia terugkeeren, de Sobranje ontbinden, een nieuw wetgevend lichaam samenstellen en zich tot koning vanhetver- eenigde koninkrijk Bulgarije-Rumelie doen ditroepen. Het zou voorzeker groote ver bazing wekken, als werkelijk de eens zoo fiere prins Alexander, de Bulgaarsche koningskroon ot'dezen prijs zou willen koopen 9 Porte schijnt omtreDt de Bulgaarsche z& ea zeer pessimistisch gestemd te zijn. Zij 011 le St Petersburg hare vrees te kennen 8egeven hebben, dat zij gewapenc'er hand Ti Za^ moe''en tusschen beide komen, daarentegen verklaart de Bulgaarsche agent te Constat.tinopel, dat zoo het Turkije niet ge lukken mccht de mogendheden over te bafen tot erkenning van den prins van Coburg als kandidaat voor den Bulgaarschen troon, de groote Sobranjt weer zal bijeenkomen'om Prins Alexander van Battenberg te procla meren tot Koning van een onafhankelijk ulgarije. De groot vizier drong er bij den *gent op aan, zijne regeering elke overijlden stap te ontraden. Aan de Daily News wordt uit Sofia gemeld, at het volk ondanks alles, de spoedige komst an den prins van Coburg blijft verwachten. Bulgaarsche regeering gelooft dit ins- 8elÜks, daar zij voor den prins reeds de Bul gaarsche uniform besteld beeft. Volgens te Bucharest ontvangen berichten, ben gewapende bendeD, aangevoerd door aanhangers van den gewezen minister van fog in Bulgarije, Nicolajeff, de verbindin- öen afgesneden van Sislovo met Sofia en y'itschuk. Set garnizoen van Sistovo ver aarde z'ch (en gunste van Nicolajeff. 6 belichten omtrent den gezondheids- °estand van Keizer Wilhelm te Gastein zijn minder goed. Woensdag jl. bad hij de gravin de Giünne bezocht en den weg naar hare woning te voet afgelegd. Eensklaps overviel hem een groote vermoeienis, zoodat hij zijne kamer niet meer bereiken kon. Na zijn dejeuner verkeerde bij in bewusteloozen toe stand, hetgeen des avonds andermaal plaats bad. De zwakheid van den Keizer is zeer groot. Men denkt dat de vorst zich te veel ver moeid heeft, toen hij een tooneelvoorstelling bij gravin Lehndorfl' bijwoonde. De Berlijnsche Fost zegt nasr aanleiding van een gisteren verschenen artikel in het Journal de St Petirsbourg, dat de minach ting voor het recht, welke in het keizerlijk besluit van 26 Maart jl. ligt opgesloten, bet volle vertrouwen van Duitsckland in de Rus sische waarden geschokt heeft. Uit dit oogpunt heeft de Lkase heilzame gevolgen gehad. ENGELAND. De Koningin ontving dezer dagen (naar uit Aden wordt bericht) eene nitnoodiging van den Negus van Abyssinie, om op den grond slag van het tractaat van 1884, waarbij admi raal Hewett de onderhandelaar was bij Abys sinie, bemiddelend op te treden in het geschil tusschen Abyssinie en Italië. De Negus ver klaart zich bereid, om de Italiaansche bezet ting te Massowah en van het omliggend gebied te erkennen, mits Italië zich verbindt, om niet verder bet land in te rukken en Abyssinie vrijelijk toe te laten met Massowah handel te drijven. FRANKRIJK. De vrijmetselarij heeft een middel gevonden, om zich te wreken op den wakkeren bisschop van Grenoble, mgr. Fava, die in zijne degelijke geschriften haar hoogst verderfelijk streven zoozeer aan de kaak heeft gesteld. Toen onlangs de minister Spuller in de Kamer werd geïnterpelleerd over de benoeming van den bekenden pastoor x an Chateauvillain tot pastoor te Chapareillan, verklaarde hij dat mgr. Fava hem daarvan geen kennis had gegeven, terwijl het blijkt, dat de bisschop volgens gebruik behoorlijk den prefekt van het departement had ingelicht. Later beklaagde hij zich, dat hij geen antwoord had gekregen op een schrijveD, dat hij, zooals nu gebleken is, nog niet eens aan den bisschop had ver zonden. Onbeschaamd als altijd, heeft brSpuller in een en ander een voorwendsel gevonden, om den gehaten bisschop te vervolgen. Mgr Fava is verzocht in het ministerie van eeredienst te Tarijs over de hangende kwestie te komen onderhandelen en zal aan die uitroodiging binnen drie dagen gevolg geven; doch intus schen is volgens de Soir bereids het trakte ment van den Bisschop ingetrokken. HET OOSTEN. De Porte heeft in deze dagen met velerlei moeielijkheden te kampen. Naast de immer voortdurende Bulgaarsche kwestie verheft zich dreigend het Egyptische vraagstuk, ter wijl ook de toestand in Klein-Azie haar veel zorg baarthet is dus niet te verwonderen, dat de luie en gemakzuchtige Turksche staats lieden weinig genegen sijn, een plaatsje ran de regeeringstafel in te nemen, waar zij met nietsdoen toch hun aandeel uit den grooteu staatsruif krijgen. Van deze gezindheid der Turksche politici heeft de »Groote Heer" zich deze week op afdoende wijze kunnen over tuigen. De Sultan deed Saïd-pacha driemaal bij zich ontbieden, om hem bet ambt van groot vizier aan te bieden, maar Saïd weigerde telkens om redenen van gezondheid. Te ver geefs trachtte de Sultan, hem tot het aan nemen der betrekking te bewegen door te zeggen, dat hij zich alleen met de staalkunda zou hebben in te laten, zonder dat hij tot administratieve beslommeringen zou behoeven af te dalen, Saïd-pacha volhardde in zijne weigering. Daarop werd de Sultan toornig en noemde de handelwijze van Saïd schande lijk. Hij verweet hem, dat hij inkomstfn van den staat trok, zonder daarvoor diensten te bewijzen. De Sultan klaagde ook, dat hij tegenwoordig het regeeringswerk bijna alleen moest verrichten. Uit Constantinopel wordt aan de Daily- News geseind, dat de Engelsche regeering op dringend verzoek van den Turkscben gezant te Londen, haren vertegenwoordiger bij de Port» gemachtigd beeft, de nieuwe voorstellen van Turkije aangaande Egypte aan te nemen en naar Londen op te zenden. De Porte beval daarop den ondersecretaris van buitenlandscha zaken, bedoelde voorstellen schriftelijk te for muleeren. De heer White verklaarde nochtans aan de Porte, dat de Engelsche regeering de onderhandelingen over de Egyptische kwestie niet hei openen kan vóór het sluiten der par- lementszitting. In Klein-Azie teisteren droogte en hongers nood de bevolking. Er is een buitengewone ministerraad bijeengeroepen, om over de treu rige toestand der landbouwende bevolking t» beraadslagen. De Turksche staatsie komsten wijzen thans reeds een tekort van twee mil- lioen pord aan. OOSTENRIJK. In de provincie Oost-Galicië zijn ernstig» onlusten uitgebroken. De boeren weigerende

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1887 | | pagina 1