pnneitlmtdachq Juichten. belasting te betalen en leveren ware veldsla gen aan de gendarmen. De opstand breidt zich steeds nit. SPANJE. De minister van buitenlandsche zaken heeft eene nota gericht aan de Pransche regeering met het verzoek, dat de bepalingen van het Fransch-Spaansche handelstractaat zouden worden in acht genomen. De minister zegt, dat hij de verhooging der rechten op buiten landsche geestrijke vochten en wijnen, door de Fransche Kamers toegestaan, in strijd acht met die bepalingen. Schiedam, 29 Jnni 1887. Bij bealnit van 25 Juli heeft, Z. M. de Ko- niug aau allen, zonder onderscheid, die ter zake van het palingoproer nog gevangenisstraf ondergingen, gratie verleend. Naar men verneemt, is de Regeering voor nemens de algemeene verkiezingen eerst in September te doen plaats hebben, en de ope ning van de vergadering der Staten-öeneraal te verschuiven tot 3 Oktober. Woensdagmiddag is in de residentie een buitengewone ministerraad gehoudeD. Volgens den correspondent der Zwolsckt Courant te 'e-Gravenhage »beweert" men aldaar, dat de Minister van Oorlog, de heer Weitzel, naar het einde zijner loopbaan ver langt. ZExc. zou nl. na de Grondwetsher ziening den persoonlijken dienstplicht willen invoeren, maar volgens den correspondent zou bii, op zijn 72-jarigen leeftijd, opzien tegen een wellicht onvruchtbaar gehaspel. Dr. Scbaepman heeft eene nota van ant woord aan de Eerste Kamer der Staten-Gene- raal ingezonden op het afdeelingsverslag over zijn wetsvoorstel betrekkelijk art. 194. Hij zegt daarin o. a.»Het stelsel van onderwijsregeling zal niet van den eenen dag op den anderen worden omgezet, omdat die onderwijsregeling bij de grondwet aan den gewonen wetgever is overgelatenmaar wel omdat die onderwijs-regeling niet naar de eisehen van recht en billijkheid zon zijn geschied. Men kan van oordeel zijn, dat een onderwijsregeling aan die eisehen vol doende, onmogelijk is de voorsteller wenscht dat oordeel niet te onderschrijven. Maar ook dat oordeel mag geen reden zijn, om de Grondwet in deze partij te doen kie zen. De beginselvraag: »of van overheidswege on derwijs moet worden gegeven," beantwoordt de voorsteller ten slotte met de uitspraak van Thorbscke »de zorgvoor onderwijs boven alles het middel om zelfstandig leven te wekken," heeft zich voor de overheid „hoofdzakelijk te bepalen tot het vermeerderen der gelegen heden om het op hooger en lager trap te er langen.'' Het nieuwe adres aan den Koning ten behoeve van Domela Nienwenhuis is verzon den. Het is geteekend door ds. W. R. Pool man te Haarlem, prof. Pekelharing te Delft, mr G. Baggerman te Amsterdam en 20 an deren, en vraagt kwijtschelding van den ver deren straftijd op grond, dat de opgelegde straf volgens de meer en meer veld winnende overtuiging veel te zwaar is voor het door den rechter als bewezen aangenomen misdrijf, en de gelegenheidswet, welke is toegepast en volgens den rechter geen lagere straf toe liet, reeds lang door de openbare meening was veroordeeld en tot haar afschaffing door de Wetgevende Macht was besloten, toen de vervolging tegen Domela Nienwenhuis werd aangevangen. De Engelsche Regeering heeft in het Lager huis medegedeeld, dat een officieel onderzoek zal worden ingesteld in zake de geheele Brit- sche loodskwestie, o. a. omtrent het uitreiken van loodsbrieven aau vreemdelingen. In middels blijven vroeger te dezer zake, aanhan gig gemaakte wetsvoordruohten rusten. De Engelsche regeering heeft aan de ver schillende Regeeringen een circulaire gezonden, hondende nitnoodiging om het denkbeeld te overwegen van eene internationale conferentie ter behandeling van de vraag omtrent de afschaffing of verlaging van de aan de sui kerindustrie toegekende premiën van invoer. De Londensche correspondent van de N. R. Ct. seint: Een aantal landbouwkundige parlements leden confereeren met den president der Board of Trade, om er op aan te dringen, dat de benaming margarine behouden blijve in de wetsvoordraeht op de botersurrogaten, met geheele verwerping van den term butt er ine. De Wereldburger bevat het volgend telegram nit Pretoria De transvaalsche spoorweg voor de Ned. concessionarissen verloren. „Conventie tusschen den Oranje-Vrijstaat en Zuid-Afrikaansche Republiek, bepalende alle in beide Staten aan te leggen sporen staats sporen zullen zijn. „De bouw daarvan opgedragen aan een Bel gisch syndicaat." Van den 17en tot en met den 23en Juli zijn langs den Nieuwen Waterweg binnenge komen 69 stoom- en 21 zeilschepen, vertrok ken 74 stoom- en 11 zeilschepen. Eene quasi-arme weduwe te Goes, die hijkans blind is, steeds van wege het armbestuur on dersteand wordt en bij velen in beklag was, kocht dezer dagen van bespaarde penningen voor hare gehuwde doehter een woonhuis voor f 1200. De opbrengst der Hollandsche spoorweg maatschappij in de maand Jnni jl. heeft be dragen f 587,182,07, en sedert 1 Januari f 3,280.562,2473. Naar wij vernemen worden, met ingang van 1 Augustus a. s., gewijzigde vrachten inge voerd voor het personenverkeer tnsschen Rot terdam, Den Haag en Leiden en eenige stations van het N oorder net van het S. S., via Zwolle. Bij den Bond schietwedstrijd, welke thans te Genève wordt gehouden, beeft, volgens een te legram aan de Indéptndance Beige, de heer van Mens van Rotterdam, het maximum der pun ten behaald, zoodat hij tot groot overwinnaar van den Bondsscbietwedstrgd is geproclameerd. De heer Van Mens is president der scherp- schntters-vereeniging „Rotterdam." Men deelt aan het Dagblad mede, dat het bezoek hetwelk Z, K. H. Prins Albert van Pruisen 11. Maandag aan den kon. grafkelder te Delft bracht, in verband staat mat plan nen, welke Z. K. H. verwezenlijkt zou wen- sehea te zien om het stoffelijk overblijfsel van wijlen zijne moeder, mevrouw de Prinses Marianne der Nederlanden, in Duitschland overleden en ter aarde besteld, naar het man- solemn van het Huis van Oranje in de Prm- senstad te doen overbrengen. De te 's-Gravenhage gehouden bazar van de vronwen-vereeniging „Arbeid adelt"heeft f 3000 opgebracht. Toen Z. K. H. prins Albert van Prnisen vef* leden week 't Stadhuis te 's-Hage bezichtigde» verwijlde hp geruimen tijd vóór de schilders» die het levensgroote portret van wglenzgn moe* der, prinses Marianna der Nederlanden, voor stelt, dat in de burgemeesterskamer prijkt. Thans vernemen wg, dat de burgemeester de goede gedachte heeft gehad,om van het afbeeld sel een levensgroote photographie te doen ver vaardigen, en dit aan Z. K. H. als aandenken aan zgn bezoek heeft aangeboden. Het 15-jarig zoontje van den heer v. K.» in de van Ostadestraat te 's-Hage woonach tig, was Dinsdagmiddag te Soheveningen aa» het baden. Een aantal andere jongens ver maakten zich intnsschen in, en rondom een bootje, dat aan het strand lag. Eensklaps kwam er een Soheveninger op de jongen» af, waarop zg het allen op een loopen zetten. Het knaapje bovengenoemd, had aan het spel geen deel genomen, doch werd ten aanschouw» van een groot aantal mensohen gegrepen en door den wreedaard een eind in zee gewor pen, waarop hg naar hem toe liep, hem een gedachten trap op de borst gaf en hem daarna onder de wreedste mishandelingen, op het strand zette. Een aantal menBchen had in- tuBschen een agent gehaald, die van het ge beurde proces-verbaal heeft opgemaakt. Naar men verneemt verkeert bet kDaapje tenge volge van den schrik en de ondergane mis handeling, in zeer bedenkelgken toestand. Den 2den Augustus e. k. zal op een af te sluiten gedeelte van de terreinen der Bol- landsch-Belgische Bonwgrond-Maatsohappg en wel achter het Hötel Continental, te Soheve ningen, een kinderspeeltuin worden geopend. Met het gereedmaken van het terrein is reeds een aanvang gemaakt. Ten gevolge van het buitengewoon succes» hetwelk de Panopticum-treinen in de maand Juli mochten ondervinden, heeft de directie van het Nederl. Panopticum besloten zulke treinen ook in de maand Augustus te doen loopen. Zooals gemeld, is, zal op den verjaardag van H. M. de Koningin het bestnnr der Voe dingstentoonstelling eene feestelijke verlich ting ontsteken op het Marktplein. Vóór bet raadhuis, de poort, de viscbhal en het boek winkeltje van Plantyn zgn reeds fraaie ont werpen gereed, en de eigenaars der overig0 gebouwtjes zullen meerendeels dat voorbeeld volgen. Ook de kookschool wordt sierlgk ver licht. Vermoedelijk zullen zich twee orkesteö dien avond doen hooien. Hoe dikwijls zon door bezoekers van bet Marktplein, (Voedingstentoonstelling te Am sterdam) in hnn opgetogenheid over zo^ een ongemeen fraaie nabootsing van het vel leden, wel de verzuchting geuit zijnMocb' dit maar langer dan drie maanden in weze3 big ven!" Wellicht heeft dit een ODzer stadgenoot^0 op een denkbeeld gebracht, dat voor verf0 zenlgking vatbaar kan zijn, en waarvan b3 hoofdbestuur der tentoonstelling dezer dag 0 in kennis gesteld zal worden, namelijk 301

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1887 | | pagina 2