<S*nwn0de Surii|ht£it. fcet Marktplein althans nog dezen winter te bewaren. Natuurlijk zonden hiertoe voorzorgen boeten genomen wordenmaar wie de uit werking van het denkbeeld op zich nemen *aocht, zal in hetgeen noodig is, weten te ▼oorzien. Het plan bedoeltde huizen, die het plein omringen, te behouden, maar ondoordringbaar te maken voor voeht, zoodat de sneeuw, die op trapjesgevels en beeldwerk zal komen liggen, deze nog aardiger teekenen kan. De zonne schermen, die nu noodig zijn, maar bp de gevels misstaan, zouden dan dienen te ver ballen. Doch het voornaamste is wel, dat rondom het middelterrein, en dus op de bui tenste ljjn der grasperken, een stevige aarden Wal worde gelegd, het terrein-zelf worde uitge- paven, en men de daardoor verkregen diepte ▼°i water late loopen, dat dan een ijsvloer ken vormen. Hp dezen zonden winterfeesten kannen ge geven wordeD. Men zon dan bet schouwspel kunnen genieten van zwierende schaatsenrij ders en -rijderessen in de onderscheiden schil derachtige kostuums, hetzij dan oorspronke lijk of gevolgd, welke met den stijl der omgeving ln overeenstemming was; een levende schilderij Weder gelijk onze onde meesters op het doek Wisten te brengen. (A7. v. d. Dl) He Prinsessedag (31 Angnstns) zal te Edam gevierd worden door een kinderfeest, met vliegerwedstrijd, spelen voor meisjes, optoch ten enz. Van wege het korps genietroepen worden thans oefeningen gehonden met postduiven, ten einde deze vogels ook in oorlogstijd te kunnen gebruiken, tot het overbrengen van berichten. De sergeant Kolkman, met dien tak van dienst belast, reist Op hooger last, dagelijks naar de een of andere plaats om dniven te laten opvliegen. De dieren werden bereids opgelaten aan de stations Zeist-Driebergen, Maarsbergen en Veenendaal, vanwaar ze steeds in hnnne hok ken in de kazerne der genietroepen te Utrecht terug keeren. Het pogramma is versohenen van het XVIIe ^gemeen zangersfeest van den Nederlandschen ZaDgersbond, dat den 12, 13, 14 en 15 Au gustus e. k. te Nijmegen gehonden zal worden, onder leiding van de heeren Albert Roothaan, te Nijmegen, en Mart. JBouwman,te Utrecht, als directeuren. Het gemeentebestuur van Nij- megen heeft voor die feesten het Kelfkensbosoh an het Valkhof afgestaan. Als solisten zullen medewerken Minnie Hank, J. J. Rogmans, Paul Haase en W. C. Deckers, voor het instrumentale gedeelte heeft de feestcommissie zich van de medewerking Verzekerd van het Keulsche symphouie-orkest, onder directie van den directeur van het Con servatoire te Keulen, prof. dr. Fr. Wüllner. Het programma luidt: Vrijdag, 12 Aug. Ontvangst der verschillende iedertafels, wien de eerewijn wordt ainge- bodeu, waarna repetitie. Zaterdag 13 Aug. 's Morgens voortzetting der repetitie. Matinée door het Kenlsche orkeBt. s Avonds optocht met de banieren door de voornaamste straten der stad. Groote uitvoe- riQg der koornummers, waaronder De Ko ningszoon, van W. de Haan en het Pilgerchor tbt Tannbauser. Zondag 14 Aug. Matinée op bet Valkhof. Avonds tweede groote uitvoering, waarop 8 iedertafels Amstel Mannenkoor, Apollo v^n Amsterdam, Schiedams Mannenkoor rpheus jen ue Utrechtsche Manuenzangver- eenigiug afzonderlijke voordrachten zullen houden. Hinie Hank en Rogmans zingen dan o. a. het groot duo nit de 3e akte van Lohengrin. Maandag 15 Aug. Matinee op het Valkhof (bij ongunstig weer te geven in de tent), te geven door het Keulsche symphonie-orkest. s'Avonds groot concert door hetzelfde korps. In een bosch nabij de gemeente Thorn is de veldwachter dier gemeente, volgens zijn verklaring, door twee vreemdelingen aan gevallen, mishandeld en van een som gelds beroofd, die hij voor de gemeente had geïnd. M Te Winschoten is bij de gemeenteraadsver kiezingen de socialist E. Brader herkozen als raadslid, terwijl de burgemeester en de ont vanger der hypotheken in herstemming komen met twee andere socialisten, een bierhandelaar en een schoenmaker. Met de dame uit Bokstel, die, eenige we ken geleden, de echtelijke woning in stilte verliet en zioh met eenen huisvriend naar Amerika begaf, haren man ontlastende van de zorg voor één der drie kinderen, en tevens van de bewaring eener som van f 60,000 aan effecten, is het daar ginds niet gunstig afge* loopen. De Nederlandsche justitie gaf terstond per telegram aan die in Amerika van het feit kennis. Toen nu mijnheer en mevrouw aan wal stapten, stond de Amerikaansche politie gereed hen te ontvangen. Dadeljjk werd be slag gelegd op alle gelden en goederen, die zij bij zich hadden en werden zij beiden, in afwachting van den uitslag van een nader on derzoek, onder toezicht der politie gesteld. Inmiddels was de wettige man, vergezeld van den advokaat B..., nit 's-Boscb, de vluch telingen nagereisd. Zoodra zjj in Amerika aankwamen, werd op vertoon van de vereischte stukken het kind aan den vader teruggegeven benevens de effecten, die door de vrouw weder rechtelijk aan de huwelijksgemeenschap waren onttrokken. De man heeft, vergezeld van zijn kind, de terugreis naar Nederland reeds weder aangenomen. (N. R. Cl.) DELFT. Men deelt thans mede, dat de opening van den dienst der stoomtram Delft 's-Hage, van de Haagsche Tramwegmaat schappij, zal plaats hebben op Zondag a. s. 's H AGE. De burgemeester van Amsterdam en eenige andere burgerlijke eeu militaire au toriteiten, o. a. generaal majoor Klerck, kom- mandant der le divisie en waarnemend gou verneur der residentie, waren gisteren de gas ten aan de tafel van Z. K. H. prins Albert van Pruisen, in het Oranje-Hotel. Tot de genoodigden behoort ook baron Yan Brienen tot de Groote Lindt. (Tl) HAARLEM. Naar wij met zekerheid ver nemen, zal eerstdaags te dezer stede een Com missie worden geconstitueerd uit leden van onderscheiden katholieke vereenigingen, welke commissie zich ten doel stelt de viering van het gouden Priesterfeest van Z. H. Paus Leo XIIL op waardige wijze te doen plaats heb ben. Het clan schijnt te bestaan een meeting te organiseeren, waarop o. a. een feestrede zal uitgesproken wordeu en een cantate be nevens andere toepasselijke toonscheppingen zullen ten uitvoer worden gebracht. STEENBERGEN. Terwijl twee zoontjes van den heer Fr. Van den B. op de Vierhoeven onder deze gemeente, zonder medeweten hun ner ouders, ju een bootje waren gaan varen, had de jongste het ongeluk, overboord te vallen. Zijn broertje roeide daarop naar den wal terug en ging het ongeluk aan zijn ouders mededeelen, die na rnim vijf aren zoeken het lijk van den knaap nit het water haalden. (r.) Kerknieuws. Van de meest betrouwbare zijde wordt ons uit Kevelaar gemeld Ia het begin der maand September zullen aan den Beneden-Rijn, van de stad Dasseldorp af tot aan de Hollandsche grenzen, groote militaire oefeningen plaats hebben. De op dat terrein liggende steden en dorpen znllen dan zeer door inkwartiering bezet worden, en ook Kevelaar zal van den 2n tot den 10 u Sep tember daarvan niet vrij zjjn. Evenwel, op Maandag den 5n, Diasdag den 6n en Woens dag den 7n Sopt. zullen te Kevelaar geen militairen aanwezig zijn, en kannen das op die drie dagen processiëa aankomen en ver blijven, terwijl op de overige dagen te weten, op den 2, 3, 4, 8, 9, en 10u September, de aanwezigheid van veel pelgrims niet raadzaam zou wezen, noch in de logementen plaats zon kunnen gevonden worden. (Tl) Koloniën. BATAVIA, 25 Juni. Omtrent het 9e bataljon infanterie, dat naar Troeman zal vertrekken, kunnen wij nog mededeelen, dat het niet alleen op sterkte is gebracht, doch dat alle kotnpagaieën boven dien nog 20 maa meer hebben dan de for matie aangeeft. Onder kommando van den majoor Genet staande, kan het elk oogenblik te velde gaan elk soldaat, die bij het korps wordt overge plaatst, moet volkomen gezond zijn, zoodat op niet veel achterblijvers behieft gerekend te worden. Wordt derhalve de orde tot oprukken ge geven, dan kan het bedoelde bataljon in één uur tijds volkomen tot vertrek gereed zijn. (Bat. Hbll) Een ton gonds zon naar mea wil, door de Mangkoe-Negaran opgenomen zijn, om de kosten te bestrijden eeaer waardige ontvangst van Z. E. den Gouverneur-Generaal. Wanneer dat waar is, dan kan men zich ongeveer een denkbeeld vormen van de schit terende wijze, waarop het boofd van genoemd huis den Opperlaud voogd wensoht te recepi- eeren. Naar men ons mededeelt, is te Batinge, gem. Dwingolo, in een land van den heer Westra Van Holthe een kano gevonden, naar het schijnt van hoogen ouderdom. Het vaar tuig was gemaakt van een gedeeltelijk uitge- holden eikeboom, 4)j2 meter lang en een hal ven meter breed. Een gedeelte daarvan, dat diep onder de modder gezeten had, werd nog in vrij gaven toestand voor den dag gebracht, het overige was vermolmd. (Ass. Ct,) Met smart wordt in de omstreken van Amsterdam naar regen verlangd. Het gras is dor in de weide en de koeien hebben er geen voeder in. Ze geven iederen dag minder melk. Het regen-drinkwater is op vele plaatsen geheel verbruikt en wordt hier en daar vervangen door ongefiltreerd slootwater. De gemeente Nienwer-Amstel laat iederen dag een volle schnit duinwater naar Amstelveen zenden, waar het voor 1 cent per emmer wordt ver kocht. Deze maatregel wordt zeer op prijs gasteld. Eene driedubbele moordpoging is Maandag avond in het gehucht Dubroek, onder Ander- lecht, gepleegd, door een 50-jarig werkman. Hij wilde een jong meisje bet hof maken, maar ontving een tamelijk vinnig antwoord. In woede ontstoken, bracht hij haar een ge-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1887 | | pagina 3