10e Jaarg. Zondag 31 Juli en Maandag 1 Aug. 1887. flu. '2841. Bjj jit Homer Moort ten Biirapel. V E R S C H IJ N T DA6ELLIK S. De Hers temming. Bureau: Markt, E, 357. gjjgpeflt ©Depcht. NIEUWE SCHIEDA Prijs van dit Blad: Voor Schiedam per 3 maanden ƒ1.50 Franco p. post door geheel Nederland 2. Afzonderlijke Nommers 0.05 Prijs der Advertentiën Van 16 regelsƒ0.60 Elke gewone regel meerO.lO Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. Wederom zal de stembus voor het votum der kiezers geopend zijn. Het verkiezings- Werk, dat op 19 Juli jl. slechts ten halve Werd gedaan, moet aanst. Dinsdag vol tooid worden. Ook de twee thans nog vacante plaatsen in den gemeenteraad moeten "Worden bezet. Voor deze plaatsen moet herstemd wor den tusschen de heeren J. J. G. Nolet, C. Bergsma, H. R. A. M. Van Gent en J. H. Houtman, die na de reeds gekozen leden op 19 Juli jl. de meeste stemmen bekwamen. Steunen wij voor de eerste plaats zoo beslist mogelijk den heer J. J. G. Nolet, ook voor de tweede kan de keuze niet twijfelachtig zijn. We behoeven het hier niet breed uittemeten, wijl het reeds herhaalde malen is gezegd, dat wij volgaarne den heer Van Gent in den Raad zouden zien, die daar naar onze innige overtuiging de rechte man op de rechte Plaats zoude zijn doch hier moeten wij ons door andere motieven laten leiden van onze zijde is genoegzaam gebleken, dat wij bij periodieke verkiezingen zooveel mogelijk de aftredende leden, onverschillig van welke richting, den voorrang geven, tenzij er overwegende redenen bestaan, om hun mandaat niet te vernieuwen. Wanneer wij dit tot grondregel van ons gedrag stellen, dan behoort deze voor zeker toegepast te worden, nu het hier geldt een lid der anti-révolutionnaire partij, dat steeds in alle gewichtige kwestiën aan de zijde der anti-liberale richting in den ge meenteraad heeft gestaan. Ook door de liberale kiesvereeniging werd thans de heer Houtman kandidaat gesteld ®n wel op vrij zonderlingen grond. Zij Vertrouwde, dat de heer Houtman, gekozen zijnde, zoude bedanken, en aldus eene nieuwe vrije keuze zoude ontstaan, waarbij zij dan waarschijnlijk hoopte een harer partijgenooten in den Raad te brengen. JJe heer Houtman heeft haar spoedig die illusie ontnomen. In een schrijven in de Schied. Courant verzekert de heer Houtman, dat het in strijd met de waarheid is, hij ver klaard zou hebben, geene benoeming te zullen aannemen. Wij mogen dus ver trouwen, dat de heer Houtman, gekozen zijnde, zijne benoeming zal aannemen eene aansporing te meer, om eenparig onze stem men op genoemden heer uit te brengen en aldus zijne verkiezing te verzekeren. Wat van liberale zijde tegen de kandi datuur van den heer J. J. G. Nolet wordt aangevoerd, is genoegzaam bekend. Men verwijt dien heer zijne houding in zake de waterleiding; doch, hoe men ook over de daarbij betrokken kwestie mocht deuken, zeker is het, dat de heer Nolet zijne mee- ningde waterleiding ook voor indus trieel gebruik open te stellen en aan te leggen door het verleenen van concessie met uitstekend talent heeft verdedigd. En dat be hoort immers in den Raad te geschieden ieder moet daar vrijelijk voor zijn gevoe len uitkomen, immers du choc des opinions jaillit la vérité. Voor ons, pleiten in de Handelingen van den Raad de kundige en degelijke adviezen, door den heer Nolet in zake de waterlei ding, de gasfabriek en zoovele andere ge meente-aangelegenheden gegeven en leveren het krachtigst argument, dat wij voor zijne herkiezing zouden kunnen aanvoeren. Aan dergelijke ferme sprekers en uitmuntende woordvoerders hebben wij behoefte voor onzen Raad, waarin wij zoovele stelsel matige zwijgers zien, die de levende ver persoonlijking schijnen van het bekende Wat de heeren wijzen, Zullen wij prijzen. Gaan wij dus, Dinsdag a. s., allen als één man ter stembus. Niemand achtte zich, om welke reden ook, gerechtigd weg te blijven. Het kan toch op één stem aanko men. Bij de herstemming is de meerderheid van slechts één stem genoeg, om een kan didaat de zegepraal te bezorgen. Brengen wij eenparig onze stem uit op ons wakker aftredend gemeenteraadslid, den heer J. J. G. Nolet, en naast hem, op den man, die ook in den Raad hem steeds trouw terzijde heeft gestaan, den heer J. H. Houtman. Geschiedt het aldus, dan is de zege ons, en mogen wij de verkiezing ver zekerd houden van de heeren J. J. G. NOLET en J. H. HOUTMAN. BELGIE. De Kamer van Afgevaardigden heeft gis teren met 88 tegen 35 stemmen (de rechter zijde tegen de linkerzijde) het in overweging nemen van het voorstel van den heer Guillery geweigerd. Dit voorstel strekte, zooals men weet, om tot eene herziening van art. 47 der grondwet in verband met. eene groote uitbreiding van het kiesrecht over te gaan. DUITSCHLAND. Keizer Wilhelm heeft Woensdag jl. een langdurig gesprek gehad met kolonel Vil— laume, Duitsch militair zaakgelastigde te St- Petersburg. Men hecht aan de reis van ko lonel Villaume naar Gastein een zeker belang in verband met de betrekkingen tusschen Rusland en Duitschland, die alles behalve vriendschappelijk schijnen te wezen. De jongste voorvallen op politiek economisch gebied bebben daartoe zeker veel bijgedragen. De Duitsche gezant te St. Petersburg, gene raal Sehweinitz, bad zich onlangs tot den Russischen minister van buitenlandsche zaken gewend, om eene wijziging te verkrijgen van de wet, betreffende de vreemde grondbezitters in de oostelijke provinciën, of ten minste eene uitzondering ten gunste van prins Radziwill en andere aanzienlijke personen van het Ber- lijnsche hof. Na den Staatsraad te hebben geraadpleegd, heeft daarop de heer von Giers geantwoord, dat eene bij keizerlijk besluit afgekondigde wet geen enkele wijziging of uitzondering mag toestaan. Daarop zijn de maatregelen van het Duit sche ministerie van financiën en de heftige aanvallen der Duitsche officieuse pers tegen de Russische waarden gevolgd. Te Berlijn is men zeer ontevreden tegenover de onderhan delingen van de Russische regeering met het huis Rotschild te Parijs, die ten doel hebben, de Russische waarden geheel onafhankelijk van de Berlijnsche geldmarkt te maken. ENGELAND. Lord Salisbury heeft gisteren in het Hooger- huis het volgende verklaardDe Koning van Abyssinië is voor ons een nieuwe vriend, over wien wij ons niet te beklagen hebben, terwijl de Italianen oude vrienden van ons zijn, met wien onze vriendschap nooit ver stoord geweest is. Wij zouden het met zeer grooten kommer zien, zoo er een bloedige oorlog uitbrak, bij welken Abyssinië of Italië betrokken was. Wij zijn bereid alle gewettigde hulp te verleenen, maar wij kunnen onze tusschenkomst slechts aanbieden als het

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1887 | | pagina 1