ItnnfltlaitMq juichten. veld winnen. 400 republikeinen in het district Murviedro (Valencia) hebben aan den minister-president Sagasta een brief gericht, waarin zij verklaren, tot de monarchale partij toe te treden, alsmede tot de staatkunde van vrede en eendracht, gelijk die vertegenwoor digd wordt door den voorzitter van den minis terraad. Schiedam, Augustus 1887. Het. was van het geloof en den godsdienst zin der Sohiedamsche katholieken te wachten, dat zij zich niet onbetuigd zonden laten bij de algemeene hulde, die den H. Vader Leo XIII ter gelegenheid van Zijn Gouden Piester-jubilee wordt gebracht. De groote eerbied voor den verheven Opperpriester en de innige genegen heid, welke den eerbiedwaardigen persoon van onzen roemrijk regeerenden Paus Leo hier wordt toegedragen, hebben zich op waardige wijze vertolkt in de fraaie geschenken, welke hier voor het Jubilee van Z. H. den Paus zijn bijeengebracht. Wie zich daarvan wilde overtuigen, deed wel, gisteren of heden een kijkje te nemen in het Ludwina's gesticht, waar bedoelde ge schenken in een der zalen waren tentoonge steld. Onder de verschillende kerkgewaden en sieraden merkten wij op drie stellen van witte zijde, elk stel voor drie eerw. heeren, bestaande uit kasuifel, koorkap en twee dalma- tikenverder een bijzonder fraai expositie vaan, op moiré getamboureerd, voorstellende de Verschijning van den Heiland aan de gelukzalige Margaretha Maria Alacooque ter openbaring van de oneindige liefde van Zijn H. Hart. Een paar meesterstukjes der tam- boureerkunst zagen wij nog in een albe en rcquette en twee kommunie-kleeden. Een fraaie ziekenbeurs, met goud geborduurd, trok ook bijzonder de aandacht. Verder waren nog een koorkap van roode zijde, roquetten met geteekende kanten, een doos met catechis- mnsplaten en verschillende andere voorwer pen ten dienste der missiën geëxposeerd. De verschillende kerkgewaden zijn allen vol gens Romeinsch voorschrift en met het oog op het gebruik voor de missiën in de tro pische gewesten van lichte stoffen vervaar digd. Een woord van lof behoort hier voorzeker te worden gegeven aan de ijverige dames werksters, die door de offervaardigheid van Schiedams katholieken gesteund, zoovele fraaie voorwerpen met de hand bewerkt hebben. Hartelijke dank zij hun gebracht voor de vele moeite en zorgen, die zij zich daarvoor getroost hebben. Mogen zjj eene gewenachte voldoening vinden in de gedachte, dat Schie dam op de nationale voor-tentoonstelling te Amsterdam gewis eene goede figuur zal ma ken. Aan het commissariaat van politie zijn als op straat gevonden aangegeven twee zilveren vingerhoeden en een portemonnaie met een sleuteltje. De Minister van Binnenlandsche Zaken brengt ter algemeene kennis, dat met ingang van 3 Augustus 1887, de in- en doorvoer van limpen, gebruikte kleedingstukken en onge wassen lijf- en beddegoed, afkomstig uit Italië, verboden is. Gebruikte kleedingstukken, als bagage door reizigers medegebracht, zijn hieronder niet begrepen. De leden van de Eerste Kamer der Staten- Generaal zijn ter vergadering bijeengeroepen tegen Woensdag den 3en Augustus aanst des avonds te 8 uren. De reden, waarom de Regeering besloten heeft, de algemeene verkiezingen tot Septem ber nit te stellen en de opening der Staten- Generaal eerst den 3 Oktober te doen plaats hebben, wordt als volgt omschreven: Nu het voorbereidende werk voor de grond wetsherziening in de Eerste Kamer niet zoo schielijk is afgeloopen als dit eerst verwacht werd, wordt het zeer onwaar schijnljjk, dat de ontbinding zoo tijdig zal plaats hebben, dat de nieuwe Kamers nog op den derden Maan dag in September geopend kunnen worden. Wel schrijft de grondwet dien dag bepaaldelijk voor, maar als de Kamers ontbonden en er nog geen nienwe verkozen zijn, kan natuurlijk aan dat voorschrift niet voldaan worden. Ook in I860 heeft om die reden de opening niet op den gewonen dag plaats gehad. Volgens de wet moeten de periodieke verkiezingen voor de Tweede Kamer dit jaar gehouden worden op den laatsten Dinsdag van Augnstns, maar als tegen dien tijd de Kamer ontbonden is, kan er natunrljjk ook van periodieke ver kiezingen geen sprake zijn. De anti-revolntionnaire Deivenaar oordeelt dat de Eerste Kamer toont te zijn wat men haar reeds meermalen noemdehet bolwerk voor de openbare school, zóó als zij op kos ten van het volk slechts voor een deel des volks bruikbaar is, en dat, daar de Regeering de zaak koud laat, de afloop zoo goed als zeker is. Wij hebben één oogenblik den droom ge droomd, toen de Tweede Kamer bg wettige meerderheid het onrecht bande, dat het ook zou gebannen zijn, zegt het blad. Hoe wer den wij ontnuchterd. Maar daarom niet ont moedigd. Indien niet heden, dan morgenmaar vallen zal art. 194 toch. Het is reeds geoor deeld en zij die nn den moed hebben het te bestendigen, bereiden zich zeiven te gewisser nederlaag. Tegenover dit onrecht vergeten wij elke veete, verdwjjnt eider verschil, wijkt alle onver schilligheid, ja zelfs onze eoht Hollandache koelheid. En straks bjj de stembus, maar eerder nog op de offerschaal, zullen wij getui gen tegen het onrecht, dat ntg bestendigd wordt. Volgens nadere door het Pt. v. d. D. inge wonnen beriehten is het gisteren door ons vermelde nit »de Wereldburger" als zou de Transvaalsche spoorweg voor de Nederland- sche concessionarissen verloren zgn, on waar en van allen grond ontbloot. Bij een proefrit, door een der machines ge maakt op de nieuwe stoom tramlijn Den Haag Delft, had Zaterdag even buiten de Haagpoort de baas-wegwerker De Graaf, die op de ma chine meereed, het ongeluk zijn hoofd te ver vooruit te steken, zoodat dit met een boom in botsing kwam. Zwaar gekwetst werd de man opgenomen en is hij korten tijd daarna overleden. De Tramwegmaatschappij zal zioh het, lot van zijne vrouw en negen kinderen aantrek ken, ofschoon hij niet in haren dienst maar in dienst van den aannemer van de lijn was. Men schrijft ons uit den Haag Zaterdagavond was den Haag vol vreugde volle „luyden." De Scherm- en Turnvereeniging »'s Graven- hage" vierde haar 25-jarig bestaan en had ter viering verschillende znstergezelschappen geïnviteerd. De vereenigingen uit verschil lende deelen des lands hadden zich voor den optocht in het Gebouw van Kunsten en We tenschappen vereenigd. In geregelde orde volgde de stoet een groot gedeelte der stad, ofschoon menigmaal »in de rede gevallen" door een slecht in toom ge* houden volksmenigte. Kavalerie was er voor eu achter den stoet, maar op zijde niet, wat tot allerlei wanordelijkheden aanleiding gaf. Door den stoet werd in de eerste plaats een ovatie gebracht aan den Minister van Staat en Binnenlaudsohe Zaken, Mr. Heems kerk, in het Noordeinde; de Minister deed van zgn dankbaarheid blijken. Overal waar de optocht, die uit meer dan 600 personen was samengesteld zgn weg ver volgde, werd Bengaalsch vuur ontstoken. De geestdrift was overal groot. Op het stadhuis sprak Burgemeester Patgn den banierdragers en leden van het bestuur het welkom toe, en de ohampagtekurk vloog lustig tegen het plafond van de trouwzaal. In het Gebouw teruggekeerd, werden de gymnastiekers door den oud-officier Beelaerts van Blokland begroet, die in zijn toespraak de gymnastiekers de kern der natie noemde. Heden Zondag trokken de jongelui naar het Malieveld, en munten in hnn werkzaamheden uit, o. a. de Sohiedamsche Turnvereeniging Palaestra. Yoor de in 1888 te's Gravenhage te honden tentoonstelling van Nedtrlandsche oude en nieuwe kunstnijverheid wordt een waarborg fonds verlangt van f 70,000. Hiervan is reeds voor f 50.000 geteekend, doch 1 September is de uiterste termijn, waarbinnen het fonds moet volteekend zijn. Er zgn derhalve nog 400 aandeelen te plaatsen. De honders van elk waarborg-aandeel hebben toegang zonder eenige kosten, elk met één dame, tot de ten toonstelling, en bjj alle feestelijkheden in de Koekamp. Bovendien, zegt het Dblis de gang van zaken goed, hetgeen zonder onver wachte onheilen bijna zeker het geval zal zgn, dan znllen bjj de eenvoudige inrichting, die men volgen wilalle onkosten zeker worden gedekt en zal het waarborgfonds volstrekt niet be hoeven te worden aangesproken. En is de uitslag middelmatig, dan behoeft van het waarborgfonds slechts 3/5, d. i. f 28,000, te worden gebruikt. Vrjjdag avond omstreeks acht nar kon men op Scheveningen getuige zijn van een, vooral in onze streken uiterst zeldzaam voorkomend natuurverschijnsel, nl. een fata morgana of luchtspiegeling. Boven de zee, eenigszins rechts voor hen, die op het terras stonden, zag men nl. tegen den hemel een fraai henvelachtig landschap afgeteekeud, waarin men duidelijk eene fabriek met twee schoorsteenen, een groot en verschillende kleinere huizen herkende. Het geheele verschjjnsel bleef ongeveer tien minu ten zichtbaar. De Amst. verzekert thans dat, indien dr. Mezger de hem aangeboden betrekking te Wiesbaden aanneemt, het gevolg daarvan zal zijn, dat hij Amsterdam voorgoed zal verla ten. In de maand Juli werden met de Panop ticum-treinen der Nederlandsche Rijnspoor wegmaatschappij 559 reizigers vervoerdonder dezen 135 eerste en 424 tweedeklasse-rei zigers. Dinsdag 2 Augustas zal het 220 jaren ge' leden zjju, dat de vrede van Breda (op 31 JQ|* geteekend) openliik vermeld werd. In verban

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1887 | | pagina 2