BIJVOEGSEL Binnenlandsche Berichten. i^hten. behoorende bij de van 7 en 8 AUG. 1887. Onze hedendaagsclie jeugd. „Dze Fehler der modernen Jugend-Erzie- hung und ihre Heilungia de titel van eene belangrijke voordracht, welke onlangs door den beer Wolff te Rostock werd gehou den. Voor eene talrijke vergadering van p eda- gogen beweerde hij onder meerOnze heden- daagsche jengd heeft fouten en gebreken, die rij vroeger niet of althans in zeer geringe mate had. De voornaamste zijn Volslagen gebrek aan godsvrucht, woest- en wildheiden uitspattingen van alle;lei aard, lusteloosheid voor ernstige bezigheden, ge paard met weekheid naar lichaam en geest, sn zucht naar minder passende vermakelijk heden. Duels van schoolknapen, zelfmoorden van kinderen waren vroeger onbekende mis drijven, thans echter zijn deze afdwalingen van den jeugdigen geest niets zeldzaams meer. De hoofdoorzaak ligt voornamelijk in de huiselijke opvoeding. Meer dan ooit ontbreekt het huis gezin echte vroomheid en ware godsdienstige overtuiging. Daar heerscht maar al te veel de materialistische tjjdgeest, die spot met alle geestelijke en wereldlijke autoriteit; die de slaaf is van den mammon en het zingenot. In de familie worden de kinderen niet meer aangespoord om met hun stand tevreden te zijn. Eenvoud en werkzaamheid, ernst en ge strengheid zijn dingen, die men er niet meer kent. Tot groot nadeel van eene gezonde ont wikkeling van den geest, moeten de kinderen de grillen der modezucht meemaken zjj moe- terr bals en concerten bijwonen, dan schouw burg en zelfs het café-chantant bezoeken en romans van verdacht allooi lezen. Vele kinderen uit de arbeidende klasse groeien op zonder de minste huiselijke op voeding, wijl zij of den gansehen dag langs de straten slenteren, of op zeer jeugdigen leeftijd op de fabrieken werken. Met de kinderen van de meer gegoede klasse is het vaak niet beter gesteld. Het familiele ven heeft bij velen opgehouden te bestaan. De mannelijke eu vrouwelijke jeugd brengt een groot gedeelte van den dag op straat of in gezelschap van anderen dan de huisgenooten door. Is de jeugd der sohool ontwassen, dan ontbreekt vaak elk toezicht, behalve bij den arbeid. Het kan mijnheer of mevrouw weinig sohelen, waar de ondergeschikten zich ophou den, met wie ze verkeeren, als ze maar op tijd aan den arbeid zijn. De school werkt al deze verkeerde en noot- lottige toestanden in de hand, doordien zeer veel hooggeleerde onderwijzers van het denk beeld uitgaan, dat de school geene andere taak heeft, dan het kind zoo veel mogelijk vol te proppen met hetgeen op het leerplan staat vermeld, doch bij voorkeur met die dingen, die de kinderen verwaand maken, „zooals kennis der natuur, aardrijkskunde en geschiedenis"(?) Het ergste van alles is, dat vele onderwijzers zich niet schamen openlijk te verkondigenBniten de school gaan de kin deren mij niet aandaar moet de politie maar voor alles zorgen, 't Is of de onderwij zer buiten de sohool de kinderen niet meer kende. Om tot een gezonden toestand te komen moet eene krachtige hand aan de opvoeding des volks worden geslagen. De Kerk, de Staat, de school, het huisge zin, en de pers moeten eendrachtelijk samen werken tot uitroeiing van den kanker, die aan het volkeleven knaagt, 't Is hocg tijd, dat huurlingen van elk gebied der maatschap pij verdwijnen. Het ouderlijke huis moet echter de eerste school zijn, waar het kind tot godsdienstzin, vroomheid, tevredenheid met zijn stand, werk zaamheid eu reinheid van zeden door voorbeel den wo;dt aangespoord. (A. H. Ct.) Vervolg.) De firma Van Hulst Co. te Kampen, wier sigarenfabriek met eene groote oplaag tabak verbrandde, begint Maandag aldaar in een ander lokaal te werken en betaalt deze week alle hare arbeiders ten volle uit. DEN HAAG. De Gemeenteraad is tegen Maandag nam. te 3 n. in buitengewone zitting bijeengeroepen tot bet aanhooren ven mtda- deelingen en het benoemen van wethoudeis. Bij missive hebben de hh. wethouders den Raad medegedeeld, dat zij het ca de stemmin gen van 19 Juli en 2 Aug., waaruit bleek, dat da meerderheid der kiezers aan het Dagel. Bestuur haar vertrouwen onthoudt, niet voegzaam achten te blijven medewerken tot de samenstelling der begrooting Voor het volgend jaar, en mitsdien hun ontslag nemen. NIJMEGEN. Aan de verschillende armbe sturen ia de gemeente Nijmegen, met inbegrip van Hees, Neerbosch en Hetert, is een erfstel ling vermaakt, bestaande in de nalatenschap, na aftrek van de legaten, van wijlen mevrouw A. M. Katwinkel, laatst weduwe van den heer M. A. E. Kubbene. De vermoedelijke geldswaarde dezer nalatenschap bedraagt f 16,000. MAASTRICHT. Eerlang zal Zijn Emiu. kardinaal Lavigerie, de beroemde aartsbis schop van Carthago en Algiers, onze stad met een bezoek Vere6ren met het doel om hier en in de omstreken twee kloosters te stichten ter opleiding van geestelijke Zusters voor de Afri kaan sche missiën. Een zijner missionarissen vertoeft thans hier met hetzelfde doel. Maasb Land- en Tuinbouw. Bij de geringe hoeveelheid van veevoeder blijft in de langstraat de handel in vee zeer gedrukt, waardoor de veehouders nog genood zaakt zijn meer koeien te honden dan zij zioh voorgesteld hadden. Ook de vetweiders ma ken tot heden slechte rekening want de koeien die voor de slachtbank geschikt zijn, worden niet gezocht, zoodat de verkoopers genoodzaakt zijn elders op de markten te koop aan te bie den, waar hun veelal niet meer dan 50 Cent per kilo geboden wordt. Bij het weinige na gras, dat in de Weilanden gevonden wordt, klaagt men nog over de veldmuizen, die hier en daar groote verwoestingen beginnen aan te richten. Een boertje uit het land van Overmaas had in de almanak gelezen, dat gepasseerden Woensdag eene maansverduistering moest plaats hebben. Hij bad »zoo'n ding" nog nooit gezien, maar waar kon hij dit zien De al manak vertelde bij de overige verdnisteringen, dat die te zien waren in Azië, Amerika enz., maar bij deze stond enkel »bij ons.'' Waar was dit Zijne vrouw legde dit uit als beteekende dit »bij den boekverkooper, waar de almanak gekocht was. Die boekverkooper woonde te Rotterdam en daarom kwam ons boertje Woensdagavond aldaar en vertelde bij den boekverkooper, dat hij naar de maansverduiste- ing kwam kijken. Deze, zeer voorkomende van aard, hielp hem, en gaf hem een plaatsje op zijn dak, doch hoe groot was de verbazing van ons boertje, toen hij thuis gekomen, van zijne vrouw en verdere huisgenooten vernam, dat ook zij de maan-eclips hadden gezien. Indien er niets in den weg komt, zal in het laatst dezer maand zich een paartje te Rotterdam in ondertrouw doen opnemen, dat bijna 49 jaar geëngageerd is geweestals de aanstaande echtgenooten nu nog hun gouden bruiloft vieren, zullen zij zeker niet kunnen zeggen, dat hunne kennismaking is van »vau- daag of gisteren." M Als een bijzonderheid wordt gemeld, dat d ze week te Gorknm een kind werd gebo ren, waar van de betovergrootmoeder nog leeft. De oude vrouw wonende te Leksmond, is 96 jaar eu beeft 10 kinderen, 30 kleinkinderen, 65 achterkleinkinderen, één achter-achterklein kind, het geheele nageslacht met behuwden meegerekend 148. Een boer bracht met zijn vronw eergister avond een bezoek aan Van Haarlem's gezel schap te Scheveningen. Toen mille. Luciana met de karaffen werk zaam was, zei hij „Kijk, wijf! zoo een zou me lijken 1 Die werpt baar vent de karaf toe en jij sluit ze voor me weg." »Dank je den drommel, antwoordde zij, hij kan niet op de flesoh gaan, maar jij wel (R. N.) Waarschuwing Voor dames, die met tournures tor kerke gaan. Een lief en aardig, naar de nieuwste mode gekleed dametje, zat in een der kerken te Amsterdam en luisterde met aandacht naar de woorden van den redenaar, toen ereenklaps aan haar japon werd getrokken. Echter lette zij er niet verder op. De godsdienstoefening was afgeloopen en onze juffer liep op een drafje naar huis, want met, haar tournure was het volstrekt niet zooals het wezen moest reeds bereidde zij zich voor om de mode maakster een standje te geven. Goed en wel kwam zij ten slotte thuis en stelde terstond een onderzoek in, want haar tournure zat reeds geheel los. Eensklaps hoorden de huisgenooten een vree- selijk gegil in het slaapvertrek van de dame weerklinken. Ontsteld snelde men te hulp, want, naar het geschreeuw te oordeelen, moest op zijn minst een moord gepleegd zijn. Gelukkig bleek bot, dat, hiervan een moord geen sprake was, er had iets anders plaats gevonden, dat verschrikkelijk, akelig, ontzettend wasuit de tournure namelijk was een groote rat te voorschijn gekomen. Het beest was vermoe delijk in de kerk verdwaald geraakt, en had geen uitweg meer in het nieuwmodische klee- dingstuk kunnen vinden. RiV.) „O eeuw der platvoeters", zegt het han delsblad van AntwerpenSara Bernhardt, de tooneelspeolster, heeft in Brazilië een onthaal gehad, dat weerklank zal vinden in de kunstwereld. Toen zij te Sint-Paul de trap pen van den Schouwburg afdaalde, gingen de studenten op de trappen liggen, om haar te verplichten den voet op hun ruggraten te zetten 1 Toen zjj aan boord stapte, spreidden diezelfde studenten de nationale vlag als een tapijt voor haar voeten I Wij bewonderen deze jeugd, die zich door den druk van den voet-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1887 | | pagina 5