Stangde Smeten. ÜetjUhüit. f liberalen zittenT in zak en aaeche over de Verpletterende nederlaag, bij de stembus ge leden, en de daaropvolgende algeheels veran dering in het gemeentebestuur. HAARLEM. Terwijl een vrouw uit de Paiëntiestraat Vrijdag middag van huis was, Maakten haar vier kinderen, van welke de oudste 7, de jongste slechts 1 jaar is, van baar afwezigheid gebruik, om een flesch met bessen op brandewijn te bemachtigen. Zij peuzelden de bessen op en dronken daarna Met hun vieren van het vocht. Men kan den ken wat betjgevolg was. De oudste, die stel lig het meest had gedronken, was boven in buis geklommen, had [zich in zgu benauwdheid bijna geheel ontkleed en zou uit het dakven- ater getuimeld zijn, zoo de buren niet met een ladder waren gekomen en den jongen hadden gegrepen. Een ander der kinderen lag vol slagen bewusteloos onder een tafel. De jong- ste kinderen vond men vóór de deur liggen; «enige buurvrouwen verzorgden dei arme schepsels zoo goed het ging. Dat de zorgelooze moeder, die wel een beetje ang haar huis en haar kroost in den steek ad gelaten, bij haar terugkomst niet vrien delijk door de buren werd ontvangen, laat zich begrijpen. Zij kreeg het nog erger te waad,, toen haar heer en meester thuis kwam. De man wist niets van de aanwezigheid der heillooze flesch, hetgeen hem aanleiding gaf, aijn wettige wederhelft eens ernstig onderhan- den te nemen. (JEfart. Q.) _H_EBRENVEEN. De passagierslram die gisteren avond te 9.20 van Sneek vertrok, kwam eerst te 2 |uren in den nacht alhier aan. Daar de machinist dronken was, was men tusschen Jonre en Sneekgbjj de Westerbrug- soot blijvengstaan, omdat de condnoteur het niet vertrouwde over die*brug te rijden. De directeur der Ned. Tramweg Mij., van Hee- renveen gekomen, stelde denzelfden nacht nog oen onderzoek in. De machinist werd te Joure in het cachot gebracht. (A. A. Ct.) Kerknieuws. Z. D. Hw. de Bisschop van Haarlem heeft laatstleden Zondag in de kapel van het semi narie Warmond de tonsnur en de mindere orden toegediend aan de heeren C. W. Korte- kaas Th F. Ebbinkhuijsen, A. F. Suidgeest, *n Turnhout» J- W. J. Thompson, Sohneiders. bisschop-miaaionaris^nit Afrika, bevindt zich thans te Roermond. De graven der HH. Martelaars van Gorkum te Brielle zijn Maandag jl. bezocht door 320 pelgrimB uit Breda, Dinsdag door 270 pel grims uit Flakkee, Woensdag door 410 pel grims nit Vlaardingen, Donderdag door 310 pelgrims uit Wassenaar en Zaterdag door de Congregatie der H. Familie uit Gouda ten getale van 150 pelgrims. Land- en Tuinbouw. De appelboomen zullen op Zuid-Bevelani een nogal rijken oogst geveudoch de pere- boomen ,ook de late soorten, zijn slecht geladen. Pruimen en andere steenvruchten zija er weinig en bijgevolg duur. 1-3 De late aardappeloogst dreigt op Zaid- Beveland werkelijk te mislukken. Reed3 een veertiental dageu merkte men het verschijn - sel van doorgroeien op; men hoopte evenwel dat het slechts sporadische gevallen zonden zijn. Thans blijkt allerwegen, dat de knollen talrijke uitspruitsels hebbeo, waaraan zich reed s kleine nieuwe aardappeltjes vertooneu. Van dit ongewone, verontrustende verschijnsel weet men, bij zooveel droogte, zich geeu rekeasch ap te geven. Da bekende aardappelziekte doet zich tot hiertoe in 't geheel niet voor. J. J. de Graaf en C. H. uur P. consecratie. Maandag morgen had in de Metropolian (t>. Cathanna) kerk te Utrecht de plechtige consecratie plaats van het nieuwe hoogaltaar, dat het Metropohtaan-kapittel, de geestelijk- beid van het aartsbisdom en het S. Bernal- phusgilde gesticht hebben ter dankbare Be dachtenis aan HH. DD. HH. Mgr. Johannes Zwijsen en Mgr. Andreas Ignatius Schaepman, de twee eerBte aartsbisschoppen, die na het herstel der bisschoppelijke hiërarchie in Nederland, den aartsbisschoppelijken Stoel wan Utrecht bekleed hebben, 's Morgens 91 y2 begon Z. D. H. de aartsbisschop Mgr! M. SLickers de heilige handelingen der Secratie. Bg de verheven en rijke plech tigheden, welke de litnrgie voor de wijding van het hoofd- en middelpunt onzer kerken, bet altaar, voorschrijft, was de aartsbisschop omringd door het Hoogwaardig Metropoli- taan-kapittel, de Zeer Eerwaarde dekens van bet aartsbisdom en de Zeer Eerwaarde pastoors «der stad Utrecht. Ook het bestuur van het H. Bernulphnsgilde was, op vereerende uit- uoodiging,vertegenwoordigd. De aartsbisschop «droeg zelf aan bet geconsacreerde altaar het eerste H. Misoffer op. Z. Em. Kardinaal Lavïgerie, de beroemde Het Kolven. Men leest in de Ned. Sport.: Mag het met [zekere waardearing worden opgemerkt, dat in de laatste jaren de beoefe ning van verschillende|aaugename en gezonde spelen, alshet kaatsen, beugelen en het oude kegelspel weer meer en meer in zwang komt, niet minder verdient het vermelding, dat een ander oud en recht gezellig volksspel, het kolven n. I., eveneens herleeft en weer meer ijverige beoefenaars vindt. Hoe oud dat kolfspel wel is, valt niet gemakkelijk te zeggen, maar zeker vond het reeds vóór eenige eeuwen be oefenaars; oude platen, waarop kolvers zijn afgebeeld in een kostuum, dat naar ver achter ons liggende tijden heenwijst, zijn daarvoor 0. m. wel het bewijs. Opmerkelijk is het, dat dit spel, voor zoover ons bekend, hoofdzake lijk alleen in de provinoiën Friesland, Noord en Zuid-Holland en Zeeland'wordt gespeeld maar het vindt daar dan ook ijverige liefheb bers, die het ver in deze edele kunst hebben gebracht. Gezellig is dit spel in hooge mate, en onze voorvaders speelden het zoo dood op hun gemak, dat zij het rooken van eene lange pijp er niet om behoefden te laten. En eene gezonde oefening is het kolven eveneens, wijl het eene nuttige lichaamsbeweging medebrengt. Het is dus geen wonder, dat in onzen tijd, nn een teru gkeeren tot oude, degelijke, onzen volks aard zoo geheel teekenende spelen op velerlei gebied meer en meer ingang vindt, dat nn ook het kolfspel weer begint te herleven en de beoefening daarvan weer toeneemt. Nieuwe kolfbanen zijn op verschillende plaatsen opge richt, vereenigingen zijn gevormd en zelfs is een Nationale Kolfbond geconstitueerd. Deze Bond mag zich sedert haar driejarig bestaan in toenemenden bloei verheugen en het aantal leden wordt steeds grooter. Is bet streven van dezen Bond er vooral op gericht om de eenheid te bevorderen in het spel, om den baud van broe derschap tusschen de verschillende kolvers van Oost en West steeds nauwer aan te halen, dit laatste wordt vooral bevorderd door den groo- ten nationalen wedstrijd, telkenjare gehouden, en waaraan van 100 tot 120 kolvers deelnemen. Bij loting wordt telkens de plaats aangewezen, waar die wedstrijd zal gehouden worden, en was, eerst Bolsward en toen Alkmaar aan de beurt, thans is bet te Schiedam, dat dia wedstrijd op 5 en 6 September a. s. zal plaats hebben. Daarbij doet zich de bijzon derheid voor, dat dit jaar voor het eerst ook een korps-wedstrijd tusschen de verschillende vereenigingen thans 16 in getal zal plaats hebben, waaraan echter ook een per soneels wedstrijd om prijzen is verhouden. Wordt de prijs voor den korps-wedstrijd, wel ke in eene groote vergald zilveren medaille voor de Vereeniging, en in drie kleinere zilveren medailles voor elk der prijskolvers zal bestaan, uitgeloofd door het bondsbestunr de vijf prijzen voor den personeelen wedstrijd zal Schiedam aanbieden en zij znllen het win nen wel waard zgu. Te Sohiedam, waar in de sociëteit Harmo* me, welke voor korten tijd eene geheel nieuwe kolfbaan bouwde, eene groote kolfvereenigin g bestaat onder den naam van Schiedam, wor - den reeds drukke toebereidselen gemaakt voo r eene waardige ontvangst van de keur van Neerland's kolvers, zoodat het te verwachten is, dat zij daar een paar recht prettige en gezellige dagen zullen doorbrengen. In een Noordbrabantscbe gemeente had het volgende plaats. Bij de herstemming van 2 aftredende leden beloofde de een, 2 ankers wijn ten beste te znllen geven, indien hij gekozen mocht worden. Waarschijnlijk ten gevolge dier belofte verwierf hij de meerderheid. Doch op den dag der stemopneming was bedoelde heer afwezig, en ofschoon hij nu reeds sedert dagen is teruggekeerd, wachten de 2 ankers wijn nog op bestelling en de kiezers nog op een genotvollen avond. Wellicht stelt hij dien nit tot den vooravond van zgn periodieke af treding. De wijn zal et inmiddels te beter om geworden zijn 1! T.) Uit verscheidene plaatsen van Oostenrijk- Hongarije worden gevallen van zonnesteek gemeld. In de laatstverloopen veertien dagen was de temperatuur buitengewoon hoog. Jl. Dinsdag bezweken te Budapest niet minder dan zestien politieagenten onder de warmte zij moesten naar het hospitaal gebracht wor den. Eergisteren was te Weenen de hitte iets minder De Minister van Koloniën heeft heden in de Eerste Kamer, eene vraag van den heer Van de Putte beantwoordende, bevestigd, dat de koffieproduotie dit jaar niet meer dan 377,000 pikols tegen anders gemiddeld 1 mil- lioen zal bedragen. De oorzaak echter i» van voorbijgaanden aard en is gelegen in de vele regens gedurende den bloesemtijd. In het plantloon kan thans moeiljjk verandering wor den gebracht. Het streven der Regeering moet zgn om de uitbreiding der particuliere industrie in de hand te werken als de voor naamste bron van inkomsten voor de be volking. Het hoofdstak der add. artikelen (voorloo- pig kiesreglement met de kiestabel) is aan genomen met 26 tegen 11 stemmen, waarna de Kamer is uiteengegaan. Htt voornemen bestaat de verkiezing voor de Tweede Kamer, na de ontbinding te doen plaatshebben op Dinsdag 13 Sept. e.k. {Hbl.) Bij de eindexamens voor het Middelbaar onderwijs in Zuid-Holland zijn 0. a. geslaagd onze stadgenooten S. J. Engering SJz, L. Hijman, C. Van der Poel, C. J. Prins, W. Sneijders de Vogel en JLoopuijt. Van de baringvissoherg is albier bin- flftnonorotin i A

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1887 | | pagina 3