Jmnenlaudacfy inritten. onduidelijk t8 verstaan hebben gegeven, dat hij eventueel gaarne in aanmerking zou komen als Groothertog van Luxemburg, dat zieh onmiddellijk aan de Belgische provincie Luxemburg aansluit. Hij zou gesteund wor den door de Franschen, die niets meer vree zen dan den Duitschen invloed in het aan grenzende Luxemburg te zien zegepralen. Het schijnt echter, dat aan alle ongegronde verwachtingen reeds den bodem is ingeslagen en de kwestie der troonopvolging reeds de finitief is geregeld. Hertog Adolf van Nassau zou reeds sedert lang verwittigd zijn geworden, dat de mogendheden zijne erfelijke aan spraken op Luxemburg erkennen; ingeval er moeilijkbeden mochten rijzen, zou hij met zekerheid op den steun der mogendheden van Midden-Europa kunnen rekenen. Hertog Adolf van Nassau, die slechts vijf maanden jonger is dan onze koning heett in 1886 tengevolge van den oorlog met Oosten rijk zijn hertogdom Nassau (Wiesbaden) verloren en daarop in 1867 van zijoe rechten afstand gedaan. Door het huwelijk van zijn eenige dochter Hilda met den erfprins van Baden, kleinzoon van Keizer Wilhelm, is hij weder geheel met Pruisen verzoend. Uit zijn tweede hnwelijk met eene prinses van Anhalt, heeft hij een eenigen zoon (prins Wil helm, thans 35 jaar, nog ODgehuwd en overste van een Oosterrijkschkavalerie-regiment) wien bij waarscbijolijk zijne rechten op de troon opvolging in Luxemburg zal afstaan. ROME. De Romeinsche correspondent van de Tablet gewaagt van een gerucht, volgens hetwelk Mgr Spolverini, in plaats van naar Brazilië te gaan, zou worden benoemd tot nuntius te Munchen, ter vervanging van den onlangs benoemden prelaat Mgr Ruffo-Scilla, die ook den H. Stoel vertegenwoordigde tijdens de feesten van het jubilé der koningin van Enge. land. Het is de regel, dat een prelaat, die belast is geweest met een buitengewone zen ding bij een regeerend Vorst, wordt bevor derd tot een nunciatuur of andere bediening van hoogeren rang, gelijk Mgr Vannutelli, na als buitengewoon gezant den Czaar te Petersburg bezocht te hebben, benoemd werd tot nuntius te Lissabon, een tunciatuur van den eersten rang. Mgr Ruffo Scilla zou worden benoemd tot audituur der Apostolische Kamer, een bedie ning, vacant geworden door de verheffing van Z. Emin. Pallotti tot kardinaal. SPANJE. Generaal Salamanca, die zich in zijne be trekking tot Cuba op weinig vleiende wijze over den minister van koloniën zon hebben uitgelaten, is dpor de regeering naar Madrid ontboden, om zich te verantwoorden. Nader is gebleken, dat Salamanca werkelijk de hem toegeschreven woorden ten opzichte van Cnba heeft gebezigd. De generaal zal dns worden teruggeroepen. De ministers zijn van oordeel, dat de verantwoordelijkheid van het gausche kabinet bij dit incident is betrokken. Schiedam, 10 Augustas 1887. Burgemeester en Wethouders, gelet op art 203 der wet van den 29sten Jnui 1851 Staatsblad no. 85), regelende de samenstel ling, inrichting en bevoegdheid der Gemeente besturen doen te weten Dat de bejrootiog van de inkomsten en uitgaven der Gemeente, voor het dienstjaar 1888, op den 6 Augustus jl. aan den Raad aargeboden, op de Seoretarie der Gemeente voor een ieder ter lezing is nedergelegd en, tegen betaling der kosten, in afschrift aldaar verkrijgbaar is gesteld. EERSTE KAMER. Zitting van Dinsdag p Augustus. Bij het voortgezet debat over de Additioneele Artikelen der Grondwet bleef de heer Pijn appel uitbreiding van het kiesrecht afkeuren. De heer Tak verdedigde die, als noodig en nuttig tot verhooging van de veerkracht der vertegenwoordiging, om de totstandkoming van hoogst noodige regelingen. De heer De Bruin achtte de uitbreiding te groot en zon splitsing van groote gemeenten bepaald noodig achten. De Minister Heemskerk verdedigde het Voorloopig Kiesreglement en wees op het onstaatkundige om kiesrecht-uitbreiding tegen te honden. Afstemming zou de geheele herziening als mislukt doen beschouwen. Aanneming zou leiden tot een gewenschte betere vertegen woordiging des volks. Welke uitslag die uitbreiding zijn zal is niet te voorspellen, maar de minister gelooft niet, dat de resultaten buitengemeen zullen ver schillen. Na replieken zijn de Additioneele Artikelen aangenomen met 26 tegen 11 stemmen. De Kamer is daarop uiteengegaan. De stemming in de Eerste Kamer over Hoofdstak VIII (defensie) der Grondwet,be groet de Maasbode als een lichtpunt. Het werd aangenomen met 23 tegen 15 stemmen. Blijft de Kamer aan haar votum getrouw, dan wordt het hoofdstuk in tweede lezing ver worpen. Immers, wijl de Kamer 39 leden sterk is, is een oppositie van 14 stemmen reeds voldoende. En nu telde deze Zaterdag zelfs 15 leden, terwijl nog ééa der heeren af wezig was. Het L. D. gaat de redenen na, waarom door den wetgever de derde Dinsdag in de maand Juli is aangewezen, tot vervulling van de zetels, die jaarlijks ledig komen door de af treding van hel derde gedeelte der gemeente raadsleden. Het legt nadruk op een der re denen, nl. dezedat de verkiezingen zoo spoedig mogelijk geschieden na de vaststelling der kiezerslijsten, welke uiterlijk der 25sten April een feit behoort te zijn. Iu verband hiermede zou het de gemeenteraadsverkiezin gen willen vervroegd zien tusschen begin Mei en half Juni, de tijdstippen van de verkie zingen voor de Provinciale Staten en voor de Tweede Kamer. Het meent, dat de opeen- hooping van deze werkzaamheden geen on overkomelijk bezwaar zou zijn, noch voorde kiezers en de kiezersvereonigingen noch voor de gemeentelijke administratie. Een voordeel zou er door ontstaan, voor de landbouwers, die in de twee beste maanden op het veld moe ten zijn, en voor de aanzienlijke personen, die alsdan gaarne op reis ga&n. De rondreis door ons Land van den heer Van Siclen, den secretaris der Holland Society, te New-York, is door ongesteldheid van zijn jongsten zoon plotseling gestaakt moeten worden. Het volgend jaar stelt de heer Van Siclen zich voor, de reis te hervatten en dan, als 't kan, een honderd of meer leden van de Nederlandsche Club mede te brengen. Uit de Nieuwe Boeren-Republiek wordt aan den Zuid-Afrikaan" geschreven „Men is hier ernk bezig eene vereeniging met den Transvaal tot stand te brengen, indien mogelijk. Mij dnnkt, dit is het beste wat zij doen kunnen. Men kan daar niet zelfstandig blijven. De lasten zollen voor de burgers te zwaar worden. Er zijn te veel aasvogels en bet hoofd is te zwak. Aan den Transvaal gehecht, zal Paul Kinger spoedig alles in orde hebben. De Zoeloes zijn blijkbaar rustig, doch in hoeverre zij te vertrouwen zijn, staat nog te bezien. Voor openlijken opstand is geen ge vaar, doch het Ecbijnt wel, dat zij aan sluip moorden beginnen te doen. Eenigen tijd ge leden werd een boer in de Nieuwe Republiek door een Zoeloe vermoord. En niet Jang daarna werd een Duitsoher op de grens van den Transvaal doodgeschoten. De laatste in zijn buis, terwijl bij met zijne familie aan tafel zat. De eerste werd een eind van zijn buis weggelokt en daar doodgeschoten. Geen van beide moordenaars is gepakt. Er zullen meer dergelijke moorden, vrees ik, plaats vinden, daar het zeer gemakkeijjk is voor de daders naar den eenen of anderen kant te ontkomen. Dit maakt, dat de menschen huiverig worden hnnne plaatsen op de grenzen te bewonen. Het lijdt geen twijfel, dat de Zoeloes oproermakers en leermeesters hebben. Swazieland is weer rnstig." In Den Haag loopan allerlei garnchten over de vervulling van het ambt van Bargemeester aldaar. Terwijl velen beweren, dat de heer Patijn wel terug zal komen op zijn aanvrage om ontslag, weten anderen te verbalen, dat de heer Riëll, lid der Eerste Kamer of de oud-wetbouder Van der Kemp in aanmerking komen. Zelfs wordt van een mouvement municipal" gewaagd waarbij de heer Van Tienhoren naar 'a-Gravenhage, de heer Patijn naar Ritterdam en de heer Vening Meinesz naar Amsterdam woeden verplaatst. Aan dergelijke geruchten kan natuurlijk hoegenaamd geen gewicht worden gehecht. De heer v. R. d. H. nit Den Haag, bevond zich dezer dagen onder Zoetermeer op de een- denjacht en had toen de onvoorzichtigheid te drinken nit een krnik, die bij kleedingstukken van een arbeider was geplaatst. Het bleek dat die kruik arsenicum-water (bestemd voer het wasschen van schapen) inhield,en slechts door spoedig door den veldwachter en een paar arbeiders aangebraobte hulp, gelukte het den onvoorzichtige in het leven te behouden. Hij werd later per rijtuig naar Den Haag overgebracht en is thans, hoewel langzaam, herstellende. Zooals wij nog in eonige exemplaren van ons vorig nummer meldden, heeft de 14jarige knaap, die dezer dagen te 's-Hage werd ver oordeeld, wegens inbraak en diefstal, tot 4 jaren opzending naar een Rijksopvoedingsge sticht, zich de oogenblikken, dat hij nog vrij was, ten nutte gemaakt om opnieuw diefstal te plegen, ten nadeele der cricketters op het Malieveld. Volgens de hedendaagsche leer der humaniteit zou men hem thans dienen vrjj te spreken, ook van zijn vroeger vergrijp, wijl door dezen nieuwen diefstal gebleken ia, dat de jeugdige galgestrop lijdt aan klepto- manie, derhalve geen misdadiger, maar een zieke is. (^0 Zaterdag is te Amsterdam een meisje plot seling krankzinnig geworden. Haar minnaar, met wien zij spoedig zou trouwen, was haar ontrouw geworden en naar Oost-Indië vertrok ken. Maandag jl. is te Amsterdam een koffie huis voor vrouwen en meisjes in de War moesstraat geopend, met een toepasselijk woord van den heer Pierson, nit Zetten, na gebed en psalmgezang. Dinsdag-ochtend zijn iu de Lange Keizers straat te Amsterdam weer van 6en gezin de man en de vrouw het slachtoffer geworden van het gebruik van garnalen, welke den vori- gen dag gekookt waren. Onmiddellijk na het eten ervan moe3t geneeskundige hnlp worden ingeroepen. De catiënten waren in het eerste

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1887 | | pagina 2