Jhroenlmtdsichq Juichton, F fAlle commentaar is hier overbodig; alleen willen wij de opmerking maken, dat wanneer de vrijmetselarij overal elders even openhar tig zich voordeed, als zij dit in Italië doet, vele zaken zouden opgehelderd wordeD, die nu geheel duister schijnen, SPANJE. De minister-president Sagasta heeft eene dépêche van generaal Salamanca ontvangen, waarin hij ontkent, de hem toegedichte woor den gesproken te hebben. Hij verzekert geen enkel beleedigend woord voor den minister van koloniën over zijne lippen te hebben ge bracht. El Resumen houdt van haren kant in heftige termen hare mededeeling omtrent het onderhoud van een harer redacteuren met Salamanca staande. De Regeering heeft zich met de door gene raal Salamanca verstrekte ophelderingen te vreden gesteld; het incident schijnt hiermede geëindigd te zijn. [Schtedam, 10 Augustus 1887. Aan het commissariaat van politie zijn als op straat gevonden aangegeven een portemonnaie met D/a cent, een zakje tabak, een zakje snuif, een koubeitel, een ring met 3 sleutels, een wascbkuip, opgevischt uit de Noordvestgraeht, en een kruiwagen, opgevischt uit de Plantage- sloot. Naar wij vernemen, heeft Z. M. de Koning de ontwerpen van wet, vaststellende dein over weging te nemen veranderingen in de grond wet, zooals ze door de beide Kamers der Staten-Generaal «ju aangenomen, reeds be krachtigd. De wetten zullen zooveel doenlijk nog deze week worden afgekondigd. (N. R. Ct.) HH. MM. de Koning en de Koningin zouder, naar men ons mededeelt, het plan koesteren om een gedeelte van den aanstaanden winter in Savcje te gaan doorbrengen. H. K. H. de hertogin-weduwe van Albany, zuster van H. M. onze Koningin, wordt om streeks den 20n dezer maand op Soestdijk verwacht, waar zij met bare kinderen een paar weken de gast zal zijn van HH. MM. den Ko ning en do Koningin. (D.) Een bij bet Departement van koloniën ont vangen telegram van den Gouverneur-Gene raal van Nederlandscb-Indië bevat het bsricht, dat in het Batakscbe landschap Toba (resi dentie Tapanoeli, gouvernement Sumatra's Westkust), een inval is gedaan door eene vjjandelijke bende, onder den broeder van het bekend priesterhoofd Sin ga Mangaradja, die dergelijke invallen deed in 1883, en dat de troepen aldaar met eene kompagnie versterkt zijn. (St. Ct.) Wij vernemen, dat het gerechtelijk onder zoek naar de oorzaken der levering van een hoeveelheid steenkolen aan bet Departement van Marine verre beneden het aangenomen gewicht (waarvan wij onlangs melding maak ten) geen termen heeft opgeleverd tot het instellen van eene strafvervolging. De zaak is dengeen, die in deze vanwege het Depar tement van Marine toezicht had te honden op de brandstoffen, langs administratieven weg afgedaan. JV.) Van 31 Juli tot en met 6 Augustus zijn langs den Nieuwen Waterweg binnengekomen 63 stoom- en 15 zeilscbepenvertrokken 71 stoom- en 30 zeilschepen. Weldra zullen goedkoops pleizerreisjes naar Amerika georganiseerd worden. Het gaat tegen woordig zoo snel als men maar wenscben kan. Verbeeld u, lezer, Zaterdag 30 Juli schreef eea tuinder, toen hij z'ch te Rotterdam be vond, aan zijn vrouw, die te Katendrecbt was achtergebleven, dat hij zich ingescheept had naar Amerika, en Dinsdag 2 Augustus dus na slechts 4 dagen was hij gezond en wel te Katendrecbt teruggekeerd De naam van het snelvarend Nederlandsche stoomschip, dat den man vervoerde, heet, »Berouw," kapitein J. K. Beloofbeterschap. (R. Ml.) Door den heer C. A. Harderwijk, pastoor der Oud-Bisschoppelijke Clerezy te Delft, is aan het Museum in het Prinsenhof geschon ken het door Jac, Matham gegraveerde portret van Corn. Musius, waarvoor hem da dank betuiging der Eegeering is aangeboden. In de kolfzaal van den heer J. S. J. VaD der Meer te Wateringen had eergisteren een kolfwedstrijd plaats, waaraan door 36 lief hebbers werd deelgenomen, waaronder 9 uit Stompwjjk, 3 uit Delft en 3 uit Schiedam. De prjjzjn, bestaande uit eene prachtige ver gulde pendule met 2 vazen, eenen inktkoker en eenen barometer, werden na een bardnek- kigen strijd gewonnen door de heerenP. Hoek Hz. van Wateringen, prijs J. v. d. Zij den van Stompwjjk, le premie J. Ammerlaan van Wateringen, 2e premie. Eene talrijke menigte toeschouwers woonden den wedstrijd bij. Naar men verzekert, is de ontslagaanvrage van den burgemeester van Den Haag behan deld in den ministerraad, welke in een gemo tiveerd rapport over het karakter der verkie zingen voor den gemeenteraad, den Koning tot afwijzing van het verzoek zon hebben geadviseerd. Naar wij vernemen heeft de heer mr. L. P. M. H. baron Michiels van Verduynen, naar aanleiding van zijne benoeming tot wethouder, dadelijk na de aanvaarding van dit ambt, als commissaris van de Haagsche Tramwaymaat- sehappij bedankt. Toen de geweermaker T., te Leiden, een geweer ter hand nam om het na te zien, bleek dit nog geladen te zijn. Het schot ging af, de kogel vloog rakelings langs 's mans hoofd, verbrijzelde eenige glasruiten, maar daartoe bepaalde zich het onheil gelukkig. Volgens het Weekblad voor incourante fond sen zijn de aandeeien Amstel-Hótel Maat schappij in de afgeloopen week verhandeld tot 90 pOt.in de vorige week nog voor 100; in veertien dagen tijds dus, sedert de zeker heid, dat dr Mezger hetjhotel verlaat, daalden de aandeeien van 110 tot 90 pCt. 1 Het berichtje van den milicien-conrantschrij- ver betreffende het voedsel der soldaten in dezen warmen tijd bruine bconen met spek of oude aardappelen is, dank den corres pondent van Het Nieuws van den Bag, iets nader toegelicht. Evenwel is het al erg genoeg, dat den sol daat de keus gelaten wordt tnsschen twee kwaden, zeker om het spreekwoord toe te passen »een mensch zijn zin is een menseb zijn leveu'', terwijl den gevangenen reeds van af 1 Juli nieuwe aardappelen en groen ten zijn verstrekt. Commentaar is denkelijk wel overbodig, (Zyd.) Met den guldenstrein van den Rjjnspoor* weg van Amsterdam naar Arnhem werden gisteren ochtend niet minder dan 2000 persO" nen vervoerd. Weder- een bewijs hoe gevaarljjk de steek eener wesp kan zijn! Te Alkmaar is een jongen van acht jaar vier dagen na zulk een steek aan de gevolgen overleden. Men schrijft van Terschelling aan het Rblad Verleden week heeft de heer Ter Meulen zelf de leiding op zich genomen van de exploi" tatie van het wrak der Lutine. Op de beide laatste dagen dier week heeft men door mid* del van eene slang en eene spnit met geperst water in het zand gewerkt en wel twee uren lang in 8 voet zand. Bij die gelegenheid vond men eene groote looden kist terug, welke men bij vorige duiking in 1857—1861 wel had ge} zien, doch wairvan men niets naders wist. Of er veel ia is, staat zeer te bezien, terwijl het deksel gebroken of stuk gewerkt is maaf het is een degelijk bewijs, dat men de juiste plaatsen nadert, waar zich schatten kannen bevinden, aangenomen dat "ze werkelijk in het wrak zijn geweest. Door de kentering van het getij en den avond nnegt men de werkzaamheden staken. Ook deze nieuwe vin ding van den concessionaris voldoet zeer goed, evenals de steker, waarmede hij het wrak op spoorde en walken hij nog gebruikt om den bodem, te onderzoeken. Bjj het korps genietroepen iu het kamp van Soesterberg hebben zich ten gevolge van ver duurzaamde levensmiddelen uit bussen, bij een groot aaDtal officieren, onderofficieren en min deren verschijnselen van vergiftiging voorge daan. Een onderzoek door intendance en geneesk. dienst is op last van het ministerie van oorlog bevolen. Zaterdag-ochtend vereerde de weleerw.heer A. Van Moorsel, oud-aalmoezenier van Atjeb thans pastoor te Batavia, Bronbeek met een bezoek. Nauwelijks was dit aan Bronbeeks bewoners bekend, of de oogen, die het geluk gehad hebben zijn eerw. in zijn werking te kunnen gadeslaan, tintelden van vreugde, toen hun de gelegenheid werd aangeboden, den edelen menschenvriend nog eons te zien, die zooveel voor hen gedaan heeft, toen zij gekwetst op hun leger lagen die, onverschil lig van welke geloofsbelijdenis, Protestant, Ka tholiek, Israëliet of Mahomedaan, ieder met zijn beste krachten hielp in alles walnoodig was. Nauwelijks zich in de portiers-wacht kamer bevindende, werd zijn weleerw. reeds door een onderofficier in stamelende woorden bedankt voor de liefde, toewijding en hnlp» die hjj van zijn weleerw. genoten heelt, toen hij gedurende de tweede expeditie gewond in het hospitaal te Penajoeng lag. In de kerk, van het gesticht werd zijn weleerw. gekom- plimenteerd door den generaal-kommandant, den kapitein-adjudant en den huismeester, die het zich zeker tot een waar genoegen rekenden, met iemand die, zoo goed de woorden van den grooten Meester en Diens grootste gebod, dat der liefde, nakwam, kennis te maken. Dat het zijn weleerw. tot in lengte van dagen in alles goed moge gaan, is zeker de wensch van allen, die zijn weleerw. op Atjeh gekend hebben. (De Post.) Op vreeselijke wijze is te Zelhem een 5ja- rig meisje om het leven gekomen. Zich ver' makende met een stroo-snij mach ine, is 0 losstaande machine op het kind gevallen en een daaraan bevestigde ijzeren pin baar in be

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1887 | | pagina 2