Stanlandacty f flikhtetr. ROME. Da Gazette d' Itaha verneemt uit goede bron, dat liet Koningspaar op het Quirinaal aan Mgr. Anzino, den aalmoezenier van het Hof, de opdracht gegeven! heeft, op het Vaticaan te onderzoeken of de Paus de geschenken zou [willen aannemen, welke de Koning en de Koningin aan Leo XIII ter gelegenheid van zijn priester-juhileum wilden aanbieden. Indien dit onderzoek met een gunstig ge volg bekroond wordt, zullen de Hertog van Aosta en zijne zonen, de Hertog van Genua en de Prins Di Carignano, het voorbeeld van HH. MM. volgen. Op het Vaticaan worden rijke geschenken van Koningin Pia van Portugal en van Prinses Clotilde Bonaparte verwacht. Deze laatste biedt den Paus een door haar zelve vervaar digd borduurwerk van 'groote kunstwaarde san. SPANJE. Volgens El Resumen is hetj gebeurde met generaal Salamanca als'afgedaan te beschou wen. Het tweegevecht tusseben den oudsten zoon van den generaal en den directeur van El Resumen heeft plaats gehad. De partijen stonden op dertig stappen afstand s. De direc teur van El Resumen werd aan het been gekwetst. De dokters haalden den kogel uit de wonde, die waarschijnlijk geen erge ge volgen zal hebben. En nu is de eer hersteld Schiedam, 16 Augustus 1887. De Minister van Buitenlandsohe zaken, jhr, van Kavnebeeb, heeft Zaterdag met een ver lof van eenige weken de residentie verlaten. "De algemeene verkiezingen voor de Tweede Kamer zullen, naar men verzekert, op Donder dag 1 September, die voor de Eerste Kamer op 8 September plaats hebben, terwijl de ope ning der nieuwe zitting zou zijn bepaald op Maandag 19 September. De Rijksmiddelen brachten in de 7 eerste masnden dezes jnars op f 58.926,844.25 tegen f 60.465 980.65 in hetzelfde tjjdperk van het vorige jaar. Het ?/12 der raming is f 62.393,566.20er is dus tot heden een vrij aanzienlijk tekort. De Staats Courant van 13 dezer maakt een aanvang met de afkondiging der door Z. M. den Koning bij besluit van 10 Aug. bekrach tigde wetten tot Grondwets-herziening. In dat Nr. zijn de eerste drie Hoofdstukken op genomen. De examens ter verkrijging van akten van bekwaamheid voor het middelbaar onderwjjs met uitzondering van die voor de Hoog- duitsche taal en letterkunde en van de akten van bekwaamheid voor het lager onder wijs in handteekenen zullen dit jaar in No vember en December, voor zooveel bet teekeu betreft ook in Oktober en zoo noodig in Sep tember worden afgenomen. Voor nadere bij zonderheden zie men de StaatsCourant no. 190. Zaterdag-middag heeft zich bij de politie te Vlaardingen aangemeld zekeren John Lucas, die bij het naar buiten stoomen van het stoom schip Granville Belle aan den Hoek van Holland overboord was gevallen. Ondanks zijn hulpgeschreeuw werd hij niet opgemerkt en zette het stoomschip zijn k„ers voort, waarna hij al zwemmende den Rozenburgschcn oever bereikte. Met het natte pak meldde hij zich aan om zich vervolgens naar den consul te begeven. De terreinen der uitgebreide zegenzümvis- schetij „Oranje-Nassan," op de Nieuwe Maas, bij Pernis, zullen een belangrijke verbetering en uitbreiding verkrijgen. De gehaele visch- kade zal stevig beschoeid worden, terwijl het vischwater eene belangrijke uitdieping zal ondergaan. Deze werkzaamheden znllen in den zoogenaamden besloten tijd worden uit gevoerd. (A. A7.) Een 109 tal doleerendgezinden te Maasland hebben verzocht gebruik te mogen maken van het kerkgebouw der Ned. Herv. kerk, iudien daar geen godsdienstoefening wordt gehouden. De »Speotator" geeft op haar jongste week- prent een wedstrijd in de Haagsche kegelbaan te zien. Vier kegels worden omgeworpen, alleen de Koning, in wiens kop men den bur gemeester van de residentie herkent, staat overeind. Di Haagsche ooievaar kijkt met belangstelling over den mnur. Onder de plaat leest men dit ver3 »De noeste borgeren met balspel zich ver- maecken, Zie hoe zjj met dea kloot een viertal kegels raecken De hooidcommissavis van politie te'sGra- venhage waarschuwt, dat men op zijne hoede zij bij hst aanknoopen van handelsbetrekkingen met Fran?eis Daniel Bastet, wonende Van Ra- ven8teinstraat270 te 's-Gravenhage, die schrijft op advertentiën, waarin iets te koop of ter over neming wordt aangeboden. Bij gelegenheid van de tentoonstelling van gastoestellen enz. te 's-Gravenhage in Septem ber a. s., uitgeschreven door de Haagsche af- deeling van de Vereeniging ter bevordering van fabriek- en handwerksnijverheid, zal de Rijnspoorweg de terngkeerende en onverkocht, resp. onverloot gebleven inzendingen kosteloos terngvervoeren, voorzooverre het vervoer naar de tentoonstelling over haren weg heeft plaats gehad. Te Scheveningen werden, volgens het Dag blad, van half zes tot half acht gisteren mor gen metkleiue tusschenpoozen achtereenvolgens tien windhozen waargenomen, die de een na den ander het zeewater tot hoog in de lacht deden opstuiveneen van die hooien ging langs het Kurhaus en deed met eene ontzet tende kracht het mnlle zaad als rook tot ver boven de kap uitwaaien. Verscheidene zeelieden, waaronder oud- varensgezellen vaa rnim zeventig jaren, be vonden zich aan het strand en beweerden zoo'n verschijnsel nooit te hebben gezien. Men zegt dat voorbij het Oranje'hotel door den waterschok een stnk van het duin is weggeslagen. Juist vertrokken er drie bom men, die echter gelukkig zonder schade in zee zijn gekomen. De Middelb. Cl. meldt Dr. Mezger heeft de aanbiedingen uit Wies- baden afgeslagen en blijft te Amsterdam. Naar aanleiding daarvan schrijft men uit Domburg; Dit terugkomen op zijn genomen beslnit was de aanleiding, dat hem Zondagavond door alle badgasten een welgemeende ovatie is ge bracht op zijn villa Irma. De Vereenigde Bakkers", zijn met een BerlijDSchen, een Weener en een Dresdener bakker uitgenoodigd op de Tentoonstelling te Dresden .'-/romen bakken in een der 5 volle- toestu dige Bakkerijen welke er zijn opgericht. Dien tengevolge zijn Vrjjdag de heeren Nieinoller en Albert derwaarts vertrokken. Zij zijn ver gezeld van een Hollaudsche bakkersdochter, die er als winkeljuffrouw zal optreden. Reeds een paar dagen geleden vertrokken een brood bakkers- en een koekbakkersgezel om ia de bakkerij werkzaam te zijn. Van de 5 Bak kerijen op de Tentoonstelling komen 4 in werking; de 5e blijft een reserve-bakkerg. [{Bakk. Ct De heeren Bloemeudaal A Laan, te Wormer- veer, hebben een fonds v«n f 80,000 ingesteld om nit de rente daarvan hunne werklieden te kannen ondersteunen. (A7. v. d. D.) Waaneer de weergesteldheid medewerkt, ia het zeer mogelijk, dat nog in dit seizoen veel waarde zal worden geborgen nit hst goudschip de »Lutine" schrijft de heer W. H. Ter- meulen ia het Ebl. de gezogen kuil is diep, en de zandheuvels op zijn bodem worden nu door de duikers, die de waterspuitende slan gen besturen, als doorploegd. Te Drachten zal een boterfabriek gesticht worden, met een vermogen, om 5000 liter melk te kannen verwerken. De plannen en begrootingen zija reeds opgemaakt en moeten nog worden goedgekeurd. De uitkomsten der talrijke zalmvisscherijen op de Waal en de Merwede zijn in de laatste acht dagen zeer bevredigend. Boven Tiel wer den 26 zalmen gevangente Hulhaizen 15 eu onder Brakel 59 stuks. Ia h9t vischwa ter te Geriuchem was de vaagst ongunstiger: slechts 78 zalmen, wegende te zamen 417 kilo. Te Woudriehem werden 51 stuks ge vangen en onder Hardingsveld 192, en boven dien 5 steuren. Zalm geldt van f 0.65 f 1.02, eu steur 17 it 19 ct. per */2 kilo. Een paar vreemde kooplielen boden te Bergen-op-Zoom aan eene oude juffrouw ver schillende mannfaoturen te koop aan. De juffrouw had echter geen kooplust. De heeren hadden geldgebrek, en beproefden toen haar tot eene leening over te halen. Het succes was groot. Zij leendeu vau haar eene som van f 50, onder beding van terugbetaling den zelfden dag met f 10 winst. Om baar ver trouwen in te boezemen, wat het richtig ont vangen der winst betrof, boden de kooplieden haar aan, de winst reeds terstond te betalen zoodat de Trouw slechts f40 behoefde te ge ven. Dom genoeg, liep de onde juffrouw er in. De kooplui hebben nog niets van zich laten hooren. U it Boxtel wordt ons van 15 dezer gemeld Gisteren passeerde alhier een extratrein, waarin circa 1800 bedevaartgangers nit Breda Zevenbergen en omstreken naar Kevelaar ge zeten waren. Daar deze trein, die te 12 uren 30 min. moest aankomen, eerst te 12 uren 51 min. hier was, vertrok de sneltrein Rotterd.- Venloo in plaats van 12 ure 37. eerst te 1 ure 4 min., en ging eerstgenoemde trein met 42 minuten vertraging op de Noord-Brab.-Dnit- sche spoorbaan over. (A7. R. Ct.) Zondagnacht is te Tilburg de groote fa briek van wollen manufacturen van Gebr. Sila, door het vnur aangeslast. Het gebrek aan water en de snelheid, waarmede het vunr toe nam, waren oorzaak dat de fabriek geheel uit brandde, terwijl ook een groot gedeelte der wol- en goederenloodsen vernield is. De oor zaak is onbekend. Naar men verneemt, is niets nit het kantoor gered kunnen worden. De hooge zijgevels staan zóó schuin, dat men pwt

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1887 | | pagina 2