schriftelijk aan gemelde Commissie mede te deelen 2o. dat de stukken, bedoeld bij de eerste alinea vau art. 12 en ter voldoening aan de tweede alinea van dat artikel van voornoemde Wet, ter inzage van een ieder worden neder- gelegd ter Secretarie der Gemeente, van af den 17 Augustus 1887 tot dat de Commissie bare werkzaamheden binnen de Gemeente heeft volbracht 3o. dat het uitgewerkt plan van het geheele werk, bedoeld in de laatste alinea van art. 12 van meergenoemde Wet, ter inzage zal liggen op de Griffie der Provincie Zuid-Hol land. De Gemeenteraad alhier zal Maandag, den 22 Augustus 1887, des namiddags ten twee ure, eene openbare vergadering houden ter behandeling van de volgende onderwerpen: ingekomen stukken, waaronder missive van Gedeputeerde Staten betreffende ingediend be zwaar tegen toelating van den heer mr. H. J. Schuurman als lid van den Raad, "en ver dere voorstellen en mededeelingen. Dat eene afdoende kennismaking met de gevangenis voor menigeen niet genoeg is, om een hervallen in de misdaad te voorkomen, is gisteren weder gebleken. De politie moest voor de tweede maal vrij logies bezorgen aan een oude bekende, die reeds 16 jaren gevangenis straf heeft ondergaan. Zekere H. v. A., een 68jarig grijsaard, wonende te Rotterdam, had door inklimming diefstal gepleegd bij Z. B., aan. den jRotterdamschen dijk alhier. Zoodra de politie van het feit was ingelicht, zette zij den dief, die met het gestoleneeen pendule, een bloempot en twee beeldjes in de richting van Delftshaven zich verwijderd had, achterna, waarbij gebruik werd gemaakt van een ledig rijtuig, dat juist van Delftshaven kwam. Nadat de Delftsbavensche politie was ingelicht, vatte twee politieagenten van daar post op den Groenendijk, terwijl de Schiedamsche politie op den Rotterdamschen dijk de waoht hield. Den Delftshavensche agenten gelakte het spoe dig den dief te vatten, die bij het passeeren van het plankier »de hoekplankjes" was gevallen, waarbij de stolp der pendule was gebroken en de stnkken door hem in de sloot werden geworpen. De dief, daarop aan de Scbiedamsche politie overgegeven, werd naar Schiedam overgebracht. Wij verzuimden gisteren te melden, dat het bericht uit Haaften door ons aan de iV. R. Ct. was ontleend. Onder den titel «Commentaar van art. 194 en nog iets, gegeven in de Eerste Kamer" bevat de lijd een artikel van den eerw. pater A. "Van Gestel, die zich door zijne geschriften over het onderwijs zulk eene algemeene be kendheid heeft verworven. Da geleerde sohrij- ver betoogt, dat de beginselen, die wij sedert meer dan twintig jaren in den schoolstrijd hebben verdedigd en de verklaring van art. 194, die wij voorstonden, erkenning en waar deering hebben gevonden bij nitstekende leden onzer tegenpartij. Uit zijn belangwekkend geschrift blijkt, dat juist de volgende stel lingen, door hem jaren lang verdedigd en aanvankelijk van liberale zijde met felheid bestreden, thans bjj de jongste debatten in de Eerste Kamer als volkomen waar werden erkend I. Het was de strekking om door het open baar neutraal onderwijs het geloof te onder mijnen aan de positieve waarheden van onzen H. Godsdienst. (De heer Sickesz. Handelingen E. K„ bl. 434.) II. Het openbaar neutraal onderwijs stemt overeen met de levensbeschouwing der mo derne ongeloovigen. De scbool,waar het wordt gegeven, kan met recht een moderne sekte school worden genoemd. (De heer Van Naamen van Eemnesbl. 454.) III. Het oordeel of een school bruikbaar is voor de kinderen komt niet aan den Staat, maar aan de onders toe. (De heer Pijnappel bl. 441.) IV. De openbare neutrale school wordt niet daardoor bruikbaar voor de Katholieken, om dat de geestelijken bniten de schooluren gods dienstonderwijs kunnen komen geven in de schoollokalen. De reden hiervan is, dat ook de onderwijzer moet opvoeden, en volgens de Katholieken de opvoeding moet gegrondvest zijn op de geloofsleer. (De heer Pijnappel bl. 460.) V. Art. 194 staat niet in den weg aan de stelling, dat het openbaar onderwijs als aan vulling van het bijzondere moet worden be- sohouwd. (De minister Heemskerk bl. 459.) VI. Art 194 stelt geen beletsel aan het subsidieeren der confesBioneele school uit de openbare kas. (De minister Heemskerk bl. 459.) De Berlijnsche correspondent van de iV. R. Ct. bericht: Naar men zegt, wordt er onder leiding van de Duitsche Bank een financieel consortium ge vormd, ten doel hebbende de opriohting van eene bank voor het spiritns-monopolie. Voor- loopig is bepaald, het aandeelenkapitaal zal bedragen 30 millioen Mark. Daaraan znllen deelnemen de gezamelijke bestaande aardap- pelbranderijen, aan welke door de jongste brandewijnwet zekere produotievoordeelen ge waarborgd werden. De monopoliebank zal zoowel inlandsche, als buitenlandscbe bedrijven overnemen. Met het oog op den rensaohtigen invloed van zulk eene bank op de geheele branders industrie en den spiritus-handel in Dnitech- land, zal aan de regeering zeker recht van contiöle in het tankbestuur worden inge ruimd. Het ontwerp baart groot opzien, daar de bovengenoemde gegarandeerde aardappelbran- derjjen ongeveer negen tiende van de gezame lijke Dnitsche spiritns-productie vertegen woordigen. In een correspondentie uit Atjeh aan de Soerabaya Ct. leest men »De dominé en de pastoor wedijveren met elkander in het vervullen hunner kerkelijke plichten, op het oogenblik bestaande in het bezoeken van de posten. De eerste, de heer Bach, heeft de vorige week den vuurdoop onder gaan op zjjn tochtje vanPakang-Kroeng-Tjoet naar Kota Pohama. Hij bleef niet alleen onge deerd,doch toonde de meest mogelijke kalmte te bezitten. Geen enkele post, zelfs het ge vaarlijke Siroe niet, werd door hem vergeten. De pastoor heeft dus eindelijk zijn wederga gevonden in het trotseeren van gevaren, of liever in het vervullen der godsdiensplichten ook wanneer de weg daarheen niet altijd goed gebaand en met rozen bestrooid is.'' Men schrijft ons uit 's Gravenbage van gisteren Te 2 uren heden middag is te Sohevenin- gen in een daarvoor opgericht houten gebouw nabij het Knrhaus de jaarlijksohe tentoonstel ling van bloemen en plauten geo pend van de 's-Gravenhaagsohe Tuinbouw-vereeniging. De voorzitter, Jhr. mr. E. van den Barch van Heemstede, hield bij die opening een toespraak tot de aanwezige bestuursleden genoodigden, waarin o, a. hij wees op het belang van deze bloemen-expositiën en dat het bestuur gemeend had die ditmaal eens te Scheveningen te moeten houden om aan de badplaats voor eenige dagen een aantrekke lijkheid te meer te versohaffen. De openingsrede werd beantwoord doof den voorzitter van Floralia, tevens lid van de Ned. maatschij. voor Tuinbouw en Plant' kunde, den heer Hattinga Raven, die hulde bracht aau het bestuur voor de fraaie org»" nisatie van deze tentoonstelling en de smaak' volle groepeering vau bloemen en planteu en der vereeniging met deze expositie veel snoei* toewenschte. De talrijke inzendingen verdieneD in all® opzichten de belangstelling van de bloemen' kenners en de bewondering van de liefhebbers» zoodat het niet te betwijfelen is of, bij eeriigs» zins gunstiger weder, dan waaronder heden de opening plaats had, zal de tentoonstelling» waaraan een verloting is verbonden, druk worden bezocht. Z. K. H. de Groothertog van Saksen, wiens gemalin, de Znster van Z. M. onzen Koning» van haar belangstelling deed blijken door do schenking van 1 gouden, 1 verguld zilveren en 1 zilveren medaille, bezocht heden middag onmiddellijk na de opening den gtïaproviseer den bloementuin en gaf aan den voorzitter» die hem rondleidde, meermalen zijne bewonde ring te kennen over de voorspoedige en prachtvolle kinderen van Flora, die hier waren bijeengebracht. Het Vaderland verneemtjdat de prina Von Wied en zijn familie tot het einde van Septem ber te Scheveningen znllen vertoeven. Door onbekende oorzaak brandde gisteren nacht de bouwmanswoning van den heer A Knibbe, aan den Spaarn wonder weg te Haarlem mermeer, tot den grond at. Yan den inboedel kon niets gered worden. De bewoners zijn bijtijds gevlucht; Hond, kat en eenige kippen kwamen in da vlammen om. Uit Domburg wordt ons bericht, dat heden aldaar weder een commissie uit Wiesbaden i® gekomen om bij dr. Mezger nogmaals de be langen van het aldaar op te richten sanato rium te bepleiten. Het is echter te verwachten, dat dr. Mezgef bjj zijn eens genomen besluit zal volharden en de Wiesbadensche heeren een vergeefschen tocht naar Domburg znllen gemaakt hebben- (C.) Op den hartjesdagavond ia ook in de Spaarn- dammerstraat te Amsterdam een opatootje ge' weeat. Hier gold het een sooialist, wiens hui* bedreigd werd met hetzelfde lot, dat PenniBg 9 koffiehuis de Leeuw van Waterloo" getroffen heeft. De vrees voor revolvers en voor de stokken der politie hield slechts de menigt0 van gewelddadigheden terng. Volgens bjj een handelsfirma te Amsterdam ontvangen telegram zou de raming van de" Gouvernements-koffieoogst op Java opniefl* 50,000 pikols lager zijn, zoodat de tot»1® opbrengst thans wordt geschat op 327,00 pikols. De heer Otto Cohen, student in de me^1 cijnen te Amsterdam, is eenige dagen gele^00 nit Italië teiuggekeerd, waarheen hij de ieli per driewieler had ondernomen. De algemeene vergadering van den mees en Bond van Katholieke Kies ver00

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1887 | | pagina 2