gimwitlandsscfy inritten. staf zijn en op wie vermoedens rusten, in hechtenis genomen, maar hun schuld is nog niet bewezen. Het onderzoek wordt voort gezet. Overigens blijkt uit nieuwe bij het Departement van Oorlog ontvangen inlichtin gen, dat deze twee militairen althans niet de eenige schuldigen zijn. Men gelooft dat beide soldaten slechts het werktuig van een hoog geplaatst militair zijn geweest. De Figaro zegt, dat de aangehouden mili tairen het slachtoffer eener misgreep zijn ge weest. Het blad hoopt hen dan ook spoedig weder in vrijheid te zien. SPANJE. Koningin Christina zou heden Irun en Puentarabia bezoeken. Een eskader van vijf oorlogsschepen zal haar aan dan mond der Bidassoa opwachten en weder terug brengen. De Koningin is ook voornemens der stad Bil bao een bezoek te brengen. De Minister van Koloniën verklaarde de ernstige tijdingen, omtrent Havana openbaar gemaakt, onjuist. In de kolonie heerscht volkomene rust. De regeering wil de bevol king van het eiland Morsit tot zedelijken vooruitgang brengen door een geschikt en eerlijk personeel. De voornaamste redenen, die het Bewind nopen, het personeel der tolbeambten op Cuba te wijzigen, is de vermindering der inkomsten. Het Gouvernement is voldaan over het be stuur van den Gouverneur-Generaal, die met geestkracht gehandeld heeft. ZWITSERLAND. In eenegroote vergadering van Zwiteersche katholieken, die door meer dan 2000 personen uit alle kantons werd bijgewoond, werden ver- schoidene belangrijke vraagstukken besproken. Meerdere sprekers hebben de vorming van werklieden-vereenigitgen hoog geprezen, welke ten doel hebben de loonen te verhoogen en de macht der kapitalisten te contrabalanceeren. Zjj haalden tot bewijsvoering aan, de brief, die kardinaal Manning eenigen tijd geleden aan kardinaal Gibbons,aartsbissohop van Baltimore over dit onderwerp heeft gericht. Schiedam, 31 Augustus 1387. De zevende verjaardag van H. K. H. Prin ses Wilhelmina, Kroonprinses der Nederlan den, wordt heden op de gebruikelijke wijze te dezer stede herdacht. De voorgenomen inspectie over de dd. schutterij heeft wegens het minder gnnstige weder niet plaats gebad. Geve de Algoede, dat onze geliefde kroon prinses bij het klimmen harer jaren zieb steeds in eene voortdurende welvaart verheuge tot heil van Koning en Vaderland. De Burgemeester van Schiedam, gezien de circulaire van den Heer Commissaris des Ko- ningsin deze Provincie, dd. 19 Augustus 1887, A, No. 2208 (2e Afd.; Prov. Blad No. 46, waarin wordt medegedeeld, dat in Duitsch- land de Colorado-Kever opnieuw ontdekt is, ook te Lohe, Kreis Meppen (Hanover), en hij, vooral in de Provincie Saksen, groote verwoes tingen in de aardappelvelden heeft aangericht; Noodigt de ingezetenen nit, ten einde te voorkomen, dat het insect naar Nederland worde overgebracht, de grootBt mogelijke waak zaamheid in acht te nemen en bij even tueels ontdekking van insecten, overeenstem mende met de in 1877 op groote schaal ver spreide beschrijving en teekening van den Colorado-kever daarvan, onder bijvoeging van het gevonden insect, onverwijld mede- deeling te doen ter Gemeente-Secretarie. Een exemplaar van genoemde beschrijving en teekening ligt op de Secretarie der gemeente voor ieder ter inzage. Vergadering van den Gemeenteraad op Woensdag, 31 Augustus 1887, das voormid- dags ten half twaalf ure. Afwezig de heeren Jansen, Melchers, Beu kers, v. d. Drift, J. J. G. Nolet, J. Hoogen- dam en J. H. Boutman, de beide eerstge- noemden met kennisgeving. De voorzitter opent de vergadering met eene rede, waarin hij er op wijst, dat ze is belegd wegens dezelfde zaak, die ook in de vorige zitting was behandeld, en daar deze vergadering van spoedeischenden aard was, is zij op een vroeger uur, dan gewoonlijk het geval is, bijeengeroepen, omdat omtrent een ure in de onmiddellijke nabijheid van het raadhuis eene wapensohouwing over de dd. schutterij zou gehouden worden ter gelegen heid van den verjaardag van H. K. H. Prin ses Wilhelmina. Dit gaf hem aanleiding de baste wenschen te niten voor het welzijn van Z. M. den Koning, H. M. de Koningin, en Hdz. eenig, nu zevenjarig Kind. Deze woorden van den voorzitter worden door de leden toegejuicht. De Notulen worden gelezen en goedgekeurd. Ingekomen is het Besluit van de Gedep. Staten der Provincie Zuid-Holland, in zake het adres van de heeren L. W. Jansen, J. H. Houtman, P. Melohers, W. A. Benkers en Ji Hoogendam, leden van den Raad, bezwaren inbrengende tegen het besluit van den ge meenteraad van 6 Augustus jl., waarbij als raadsleden zijn toegelaten degenen, die bij de periodieke verkiezing van 19 Juli en de daarop gevolgde herstemming, door het stembureau verkozen zijn verklaard. Bedoeld besluit strekt tot handhaving van hetbeslait van den gemeenteraad van Sehiedam, van 6 Augustus jl., tot toelating van de heeren J. B. Nolet, M. Elzevier Dom, J. Loopnijt, J. Tak, mr. H. J. Schuurman, J. H. Houtman ea C. Bergsma als raadsleden. De Voorzitter stelt voor, dit besluit als kennisgeving aan te nemen. Met algemeene stemmen wordt daartoe besloten, waarop spoe dig de vergadering door den voorzitter wordt gescheiden. De beslissing van heeren Gedeputeerde Sta ten over het bekend adres der vijf heeren Raadsleden van deze Gemeente luid als volgt De Gedeputeerde Staten der Provincie Zuid-Holland. Gezien een adres dd. 12 Augustus 11. van L. W. Jansen, J. H. Houtman, P. Melohers, W. A. Benkers en J. Hoogendam, Leden van den Raad der Gemeente Schiedam, bezwaren inbrengende tegen het beslnit van den Raad dier gemeente van 6 Augustus 1. 1., waarbij als Raadsleden zjjn toegelaten degenen, die bij de periodieke verkiezing op 19 Juli en de daarop gevolgde herstemming door het stem bnrean verkozen zijn verklaard Gelet op het verhandelde in de openbare vergadering van hun College op 23 dezer. Overwegende, dat bij de opening der stem briefjes ter benoeming van zeven leden van den Gemeenteraad, den 19 Jali ingeleverd, door het stembnrean verkozen zijn verklaard J. B. Nolet, A. Elzevier Dom, J. Loopnijt, J. Tak en Mr. fl. J. Schoorman,de laatste met twee stemmen boven de volstrekte meerder heid, terwijl eene herstemming werd uitge schreven tusschen J. H. Houtman, C. Bergs ma, J. J. G. Nolet en H. R. M. A. Van Gent, waarvan bij de daarop gevolgde her stemming de beide eerstgenoemden de meeste stemmen verkregen dat de stemopneming op 20 Jnli plaats had door P. J. van Dijk van Matenesse, Voorzit ter, J. A, Nolet Wz., oudsten stemopDemer en G. Visser Bz., zonder dat tegen de opne ming eenig bezwaar werd ingebracht, ook niet door het Raadslid J. Hoogendam, bij de opneming tegenwoordig was; dat in een aan den Raad gericht adres va 5 Augustus 1. 1. door het Raadslid J. Hoogen* dam tegen de toelating van Mr. H. J. Schout* man als Raadslid bezwaar werd gemaak verzoekende vooraf eene nieuwe opneming de stembriefjes te doen plaa s hebben, omda bij de stemopneming op 20 Jali door be stembureau niet nageleefd zou zijn art. der kieswet; dat toch door hem, bij de opneming ®er stembriefjes persoonlijk zou waargenomen *8® dat de oudste stemopnemer niet alleen n10* behoorlijk nazag en opteekende, maar zie® veroorloofde tweemaal gedurende het afle*elJ der briefjes het Bureau en de zaal te verlate"' de eerste maal ongeveer vijf en de tweed® maal ongeveer zeven minuten, terwjjl de stem* opneming door ging; dat de Raad dit verzoek tot nieuwe opn«' ming der stembriefjes heeft afgewezen m"' 10 tegen 4 stemmen en daarna tot de toe* lating is overgegaan van de op 19 Juli 0° 2 Augustus verkozenen dat de in het hoofd genoemde vijf Raads* leden tegen dit besluit in voorziening komen, verwijzende naar het adres, door het Raadslid J. Hoogendam aan den Raad ingediend, e» verzoekende revisie der stembiljetten, waarvan de opneming gedeeltelijk zon zijn geschied,zon* der de wettelijke waarborgen. Overwegende dat uit de verklaringen, in de openbare vergadering afgelegd door den Voorzitter P. J. van Dijk van Matenesse en hst lid van het stembureau G. Visser Bz. blijkt, dat de stem' briefjes na voorlezing door den Voorzitter zijn gegeven aan den oudsten stemopnemer J. A. Nolet Wz., die ze iu zijne hand heeft ont vangen, terwijl het stembureau krachtens art. 43 der kieswet bij het opteekenen der stemmen werd bijgestaan door den Hoofd' Commies der Gemeente secretarie, plaatsver vangend Secretaris en drie andere oeambteu der Secretarie; dat in het adres der vijf reclamanten dan ook slechts beweerd wordt, dat de opneming gedeeltelijk zooder wettelijke waarborgen heeft plaats gehad waarmede dan bedoeld zijn die enkele miunten, dat de Heer J. A. Nolet Wz. zich gedurende de opneming, die van 9 uur 's morgens tot 's namiddags 3 uur duurde, even verwijderde; dat in die enkele oogenblikken de stem briefjes door den Voorzitter aan het lid G» Visser Bz. werden gegeven en door hem nage zien, terwijl de opteekening geschiedde door de beambten der Gemeente-secretarie, die bij stand verleenden dat eene dergelijke zeer tijdelijke afwezig heid van een der stemopnemers uit de zaal, terwijl de andere stemopnemer de biljetten naziet en de bijstand der beambten der ge meente eene deugdelijke opteekening waar borgt, geene schending kan opleveren van art. 60 der kieswet; dat er ook geene reden bestaat om eene nieawe opneming der stembriefjes, den 19 Juli ingeleverd, te doen dat toch niemand der bjj de opneming aan wezige kiezers eenig bezwaar heeft ingebracht en er ook later geene reden, zelfs geene aan wijzing is aangevoerd waaruit de juistheid van het proces-verbaal der stemopneming slechts eenigermate te betwijfelen zou vallen! dat waar niets anders wordt aangevoerd dan een ganschelijk ongemotiveerden twijfc'» geene nieuwe opneming der stembriefjes ge' wettigd is, Hebben besloten Het besluit van den Raad der gemeent® Schiedam van 6 Augustus tot toelating v®® de heeren J. B. Nolet, A. Elzevier Dom, j' Loopnijt, J. Tak, Mr. H. J. Schuurman, H. Houtmau en C. Bergsma als Raadsled6 te handhaven. Dit besluit te zenden aan den Raad van Schiedam en aan de adressanten 's Gravenhage 3S/S7 Augustus 1 De Gedeputeerde Staten vooroOeW get.: Pock, Voorzitter, Tavenraat, Griffe Wij kunnen niet ontveinzen, dat dit beslojj^ genomen door een achtbaar college, hetw^ zoo geheel zonder aanzien des persoonsre

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1887 | | pagina 2