ïiimtitacfoclty Sqiditen. echter volstrekt geene beteekenis aan. Zij was gewaarschuwd. In het geheele land heerscht volkomen rust. Ook uit de koloniën Cuba en Portorico ziin geruststellende berichten ontvangen. Schiedam, 6 September 1887. Terecht wijst het Dagblad van Z.-H. op het merkwaardig verschijnsel, dat in de meeste Noordbrabantsche en Limbnrgsche kiesdistric ten, terwijl de herkiezing der afgetreden Ka merleden volkomen verzekerd was, de opkomst der kiezers talrijker is geweest dan in de meeste liberale districten. Die tronwe opkomst doet den Katholieken kiezers eer aan, en bewijst dat zij zich nanw met hnn afgevaardigden vereenigd gevoelen. (7.) (5ok in de Dnitsche pers wordt thans veel gesproken over het ongeregelde van den post dienst tus8chen Ostende en Dover, en voor ziening daarin verlangd, daar alleen in de voor de scheepvaart gunstige maand Au- gnstus de aansluiting vijftien maal is ge mist. Evenzoo wordt verzekerd, dat het Engelsche bestuur der posterijen op de krach tigste wijze te Brussel daartegen is opgekomen. Met het oog op de eventualiteit dat van lieverlede het geheele postverkeer tusschen Dnitsohlaud en Engeland over Vlissingen worde geleid, wordt er op gewezen, dat de daarbij mede betrokken lijn KempenVenloo, ter lengte van 22 kilometer, niet voldoende ingericht is voor een zoo omvangrijk post verkeer, als het gevolg zon wezen van het geheel ter zijde stellen van de lijn Ostende— Dovereen omstandigheid, waarin mede voor zien zou moeten worden. Een ernstig onge luk of eenige andere stremming van het ver keer zon groot oponthoud tengevolge hebben en daardoor veel nadeel kunnen aanrichten. (C.) Uit een kleine schets in de Mtdd. Cl. van den onlangs door een toeval omgekomen heer Machet, te Hoofdplaat, blijkt dat hij daar de grootste handelaar in suikerbieten was, dat duizenden en tienduizenden guldens door zijn handen gingen, en dat hij geen letter lezen of schrijven kon. Hjj had zich van ge woon arbeider tot die hoogte opgewerkt, dat zijn dood nu oprecht betreurd wordt. Aan het tweede gedeelte van het vergelijkend examen voor hoofd van een openbare school te Moordrecht is door de volgende 7 heeren deelgenomen: J. Buijs, J. C. Cornelis en H. J. Struik, onderwijzers te Botterdam; H. L. Brons, onderwijzer te SchiedamC. Groustra, hoofd eener school te Balk (Friesland); C. J. De Man, hoofd eener school te Klaaswaal en W. Verburg, onderwijzer te Haarlem. Zaterdag nacht hebben te Delft eenige socia listen uit 's-Hage getracht in een koffiehuis aan den Verversdijk propagande te maken. Niet al leen dat hun dit niet gelukte, maar hunne pogingen wekten zoozeei de verontwaardiging op van de aldaar aanwezige personen, dat er een algemeen gevecht ontstond, waarbij glazen, flesschen en zelfs stoelen werden stuk geslagen. Te Delft zal ten behoeve der gemeentekas in 1888 worden geheven 40 opcenten op de ge bouwde eigendommen en 10 op de ongebouwde en aan inkomsten-belasting f130,000. Bij den personeelen wedstrijd van het te fs Giavenhage gehouden nationaal kegelcon- 1 cours behaalde Delftshaven den 5n, den 19n en den 21n prijs, Rotterdam verkreeg den 26n. De 7tmes bezat het volgende schrijven van een Engelsohman uit Scheveningen >Er is hier geen versohe visoh in de laatste 14 dagen te krijgen en ik geloof niet dat er een enkele tarbot in 's-Gravenhage is. En toch brengen de visscherlni uit Ramsgate hun vangst naar Ostende, waar die zoo onwel kom iB, en zij denken niet om ons, die zoo dankbaar zouden zijn. Bezitten ze geen kaart van de Noordzee De bomschuit Donker Curtius van den reeder Meerburg te Katwjjk, voor wier lot men beduoht was, is gisteren na een reis van ongeveer dertien weken behouden te IJmuiden binnengeloopen met een vangst van 400 kantjes haring. Dezer dagen heeft eene 53jarige vrouw, ruim 28 jaren gehuwd, in stilte de echtelijke woning te Haarlem verlaten met f4000 asn bankpapier enz. Meu vermoedt, dat zij naar Amerika is vertrokken. Toen de hertog van Saksen-Weimar in de vorige week het Marktplein te Amsterdam bezocht, vertoefde hg ook eenigen tijd in de wafelkraam, proefde er het eigenaardige ond- hollandsche gebak en gaf de verzekering, dat het hem uitstekend gesmaakt had. Een niet minder sprekend bewijs hiervan ontving de wafel bakker heden in een flinke bestelling van zijn fabrikaat, hem vanwege den Hertog uit Scheveningen toegezonden. (A. v. d. Dl) Over het gebeurde met Domela Nieuwen- huis te Amsterdam, meldt het Handelsblad Tegen half drie trok de menigte laDgzaam en ordeljjk af, een half uur later gevolgd door den stoet van rijtuigen, waarin de lei ders zich naar de Van Swindenstraat bega ven. De menigte langs den weg hield zich zeer kalm. Geen kreet van toej niching of afkeuriog werd gehoord. Alleen in de voor stad by de Muiderpoort werd het wat woe liger. Hier hief de straatjeugd de deunen van de Aprilfeesten aan, welke, gelijk men weet, geen groote ingenomenheid met de socialisten ademen. Op den hoek der Dapperstraat had, waarschijnlijk als tegendemonstratie een be woner eene groote nationale vlag buitenge hangen met het opschrift's Koningskroon. In de V&c Swindenstraat stapte de heer Domela Nieuwenhuis bij eenen zijner bekenden af, onder toejuiching van enkele personen. Dat was echter het sein voor verscheidene honderden andere personen om met luider stem te zingen: Oranjehoven Leve Willem Drie!" en toen vertoonde zich de nationale vlag, waarmee onder het gezang werd ge zwaaid. Tegen 9 nren begaf de heer N. zich naar het Centraalstation, om naar Den Haag terug te keeren. Zondag middag had een oploop van men- schen plaats in de Dapperstraat te Amsterdam, veroorzaakt doordat uit het dakvenster eener woning hoek Wagtnaar-en Dapperstraat eene roode vlag was gestoken. Als tegendemon stratie heesch de benedenbewoner de natio nale vlag aan den stok voor zijne deur. Het publiek wilde de roode vlag weg hebben, waaraan de bovenbewoner niet voldeed. Eenigen tijd later wisten een paar mannen op het dak der naaste woning te komen, langs de goten werd de roode vlag bereikt, onder lnid hoera deze ingehaald en aan de politie ter hand gesteld. De menigte ging toen onder het gejuich: Oranje^ boven .'J hve Willent drie uiteen. Hblad Bij den brand der bouwhoeve het »Steenen Huis" onder Voerendaal zijn 6 paarden, 1 veu len, 18 stuks rundvee, 36 varkens en biggen en 80 stnks pluimgedierte levend verbrand. De geheele hoeve ligt in puinwoonhuis, schuur en stallen. Een en ander was voor f 34000 verzekerd. De koren- en zaag molenaar R. Makkinga te Ommen, heden bezig zjjnde de as te smee- ren, terwjjl de molen in werking was, ge raakte met zijne kleeren vast en werd daar door rondgeslingerd, tengevolge waarvan een zijner beenen boven en beneden de knie ge heel werd verbrjjzeld. Aangaande den brand te Eindhoven, die een gedeelte van de stroohulzenfabriek vernielde, en waarvan de vlammen ook de sigarenfabriek van den heer Crielaers geheel in asch legden, vernemen wij nog dat de heer Crielaars voor zijn voorraad tabak en sigaren en verderen inventaris van gereedschap enz. verzekerd wat aan de Beurs te Amsterdam. Alleen het fa brieksgebouw was niet verzekerd. In de omstreken van Kleef, vlak bij de Ne- derlandsche grenzen, zullen binnen eenige dagen groote militaire manoeuvres plaats heb ben, waaraan hoofdzakelijk bereden korpsen van het Dnitsche leger zullen deelnemen. In de grensdorpen worden honderden soldaten ingekwartierd. Onze Duitach 3 naburen geven een goed voorbeeli in de verpleging der door trekkende militairen. Langs hun huizen zet ten zij tafels, waarop bakken met melk ge plaatst zijn, en de voorbijtrekkende troepen kannen zich kosteloos naar welgevallen daar van bedienen. Nv. d. D.) De uitkomsten der zalmvissoheryen op de Waal waren in de laatste 8 dagen vrij bevre digend. Boven Tiel werden een 40-tal zomer- zilmen gevangen, terwijl de besomming van riviervisch ook niet gering was. Onder Go- rinchem beliep de vangst 57 stuks met een gezamenlijk gewicht van 625 halve KGte Woudrichem 22 zalmen en 1 steur. Zalm gold van f0,75 a f 1,10 en steur tot 23 ct. per Vg kilo. Eene vissoherspink, bemand met vijf vis- schers, kwam achter een stoombootje de Waal afsleepen. Nabij Loevenstein viel de pink, door het loslaten van het sleeptouw, dwars ia de onstuimige golven, en het ranke vaartuig schepte water en zonk onmiddellijk. Drie vis- schers werden spoedig gered door andere vis- schers, die in de nabijheid waren de andere twee dreven op een zwaard en zalmzegen, uit welken benarden toestand zij door de be manning der sleepstoomboot werden gered. Zaterdag namiddag trof den schaapherder van den landbouwer v. E. op het Spjjk te Lobit een ongeluk, door het afgaan van een geweer, hetwelk tegen eene heg was gezet, zonder dat de man van de aanwezigheid van het geweer iets wist. De heider moest een schaap vangen, hij greep het over do heg tas tend, en het schaap moet, al spartelende, den haan van het geweer, dat in rust stond, heb ben teruggeduwd, met het treurig gevolg dat het volle schot in den rechterarm vau den herder terechtkwam. Gelukkig dat genees kundige hulp nabij was, zoodat hij voor dood bloeden werd gewaarborgd. De ongelukkige werd naar het gasthuis in het naburige Em merik vervoerd, waar hem onmiddellijk de arm. werd geamputeerd.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1887 | | pagina 2