imittiilandfscftq Iqtrftten. Schiedam, 9 September 1887. Door den Burgemeester wordt ter kennis van de ingezetenen gebracht, dat de Patenten voor het dienstjaar 1887/8 zullen worden afgegeven ter gemeente-secretarie van Maan dag den 12den tot en met Zaterdag den 7 September aanst., des voormiddags van 10 tot 12 unr. De patenten, die na het verstrijken van dien termijn niet zijn afgehaald, zullen aan de patentplichtigeu tegen betaling van tien cents per stuk te huis worden gebracht. Een ieder wordt aangemaand om bij de afhaling van het patent het aanslagbiljet mede te brengen ten einde de afgifte te bevorderen. Bij Burgemeester en Wethouders is inge komen lo. een verzoek van de firma F. W. Van der Eist Co. om vergunning tot uitbreiding der houtzagerij enz., aan de Lange Nieuw- straat alhier, wijk B, no. 78, kadaster sectie D, no 398, 401, 1684 en 1685. 2o. een verzoek van G. van Dijk om vergun ning tot oprichting eener koperslagerij enz. aan de Blauwesteeg alhier, wijk C, no. 582, kadaster sectie B, no. 916. Beide verzoeken zijn met de bijlagen op de secretarie der gemeente ter visie gelegd. Op Donderdag, 22 Sept. a. s., des middags ten 12 ure, zal ten Raadhnize gelegenheid worden gegeven om bezwaren tegen het toestaan van die verzoeken in te brengen en die mondeling of schriftelijk toe te lichten, terwijl drie dagen voor het hierboven genoemd tijdstip, op de secretarie der gemeente van de ter zake inge komen schrifturen kennis kan worden geno men. Gisteren namiddag is alhier in de haven gekomen de monitor Draak, en heden voor middag de monitor Wesp en de kanonneerboot Fret; rij zullen waarschijnlijk Maandag aanst. weder vertrekken. Een 19-tal landbouwers in de gemeente Wissenkerke hebben zich met een verzoek schrift tot den betrokken Minister gewend om middelen te beramen, die den verbazenden toe vloed van hazen verminderen kunnen. De Provinciale Staten van Gelderland heb ben gisteren de aftredende Eerste Kamer leden herkozen met uitzondering van baron Van Pallandt van Keppel, die vervangen werd door Mr.W. C. baron Van Pallandt van Waar denburg en Neerijnen. In het geheel heeft aldus de samenstelling der Eerste Kamer bijna geen verandering on dergaan. De Geld. verneemt, dat de heer Van Was senaar, een der twee antirevolutionaire Kan didaten, die met de katholieke Kandidaten in het kiesdistrict Leiden in herstemming komen voor het lidmaatschap der Tweede Kamer, gevaarlijk en hopeloos ziek is. Htt besluit der liberale kiesvereenigingen te Leiden, gisteren medegedeeld, is, volgens den Zuidhollander, niet verkregen dan na heftigen tegenstand van een groot gedeelte der aanwezigen die meendeD, dat de eer hunner partij gebiedend eischte, consequent te han- delen, geen bondgenootschap aan te gaan met de A. E. partij en geheele onthouding voorschreef. „Menigmaal heb ik woorden vernomen van afkeuring of ontevredenheid over deze of gene uitdrukking in 't eene of andere blad. Ik voor mij ben wel niet van meening, dat niet hier of daar iets af te keuren viel, maar wie de journalistiek kent en den arbeid van een journalist, die zal moeten bekennen, dat men met zulk een afkeuring zeer vooiziohtig moet zijD, en dat het voor alles zaak is, de heeren niet te ontmoedigen" woorden van dr. Windthorst, gesproken in de laatste katholieke vergadering van Trier, volgens dz Maasbode, zeer toepasselijk ook in ons vaderland. Te Goes vierden eergisteren J. VanEttin- ger en C. C. Van Strien hun gouden brui loft. Zij verkeeren in behoeftige omstandig heden en zijn in het Oudemannenhuis opge nomen. Do oudjes zien met blijdschap op een 49 tal kinderen, klein- en achter-kleinkinde. ren neer, die de feestvreugde helpen verhoo- gen. Het oude vadertje zal ongetwijfeld ver halen van zijn levensloop, want hij heeft in de Belgische onlusten de citadel van Ant werpen helpen verdedigen en zijn borst prij kt dan ook met het »Metalen Kruis." Ook gisteren avond wa3 het te Botterdam uiterst woelig. Het volk verzamelde zich weder voor het lokaal der socialisten op de Gedempte Binnenrotte, waar het echter door de politie in bedwang werd gehouden. Inmiddels trokken troepen opgeschoten kna pen, de vaderlandsche en anti-socialistische liederen zingend, door de scad, en werden hier en daar in de woningen der socialisten de ruiten ingesmeten. Yan lieverlede sloten zich ook volwassenen bjj de troepjes aan en nu moesten het ook vele huizen ontgeldeD, die niets met het socialisme gemeen hebben. Zaak- kundigen verzekeren dan ook, dit de volwas senen, al zongen zij voor de leus de vader landsche liederen mede, socialisten waren, die aldus van de duisternis en verwarring ge bruik maakten, om bij goedgezinde burgers de glazen in te smijten menig huis en menigen winkel heeft aldus schade geleden. Te elf uren gelukte het der verschillende uitgezonden politie-patronilles de rondzwer vende troepen uiteen te drijven zonder van stok of wapen gebruik te maken en te een ure na middernacht was de rust hersteld ofschoon allerwege nog veel volk op de been was. Men meent thans zeker te weten, dat Do- mela Nienwenhuis.als werkman gekleedWoens- dag avond het lokaal der socialisten door den uitgang in de Lombardstraat heeft verlaten. Aldus vermomd heeft hij ongedeerd het station kunnen bereiken en is bij met den eersten trein den besten vertrokken, zoodat hij nog denzelfden avond te's Hage was teruggekeerd. Uit Roon wordt aan de iV. R, Ct. gemeld: Een vreemdsoortige diefstal heeft alhier pl aats gehad. Een metselaarsknecht, in Schie dam werkzaam, zou deze week in ondertrouw tredenten einde zich van eenige noodige meubelen te kunnen voorzien, was bij sinds geruimeu tjjd aan het sparen, welk geld in een gesloten houten doosje was geborgeu, dat in eene op slot zijnde kast stond bij zijne zus ter, waar hij gewoonlijk den Zondag kwam doorbrengen. Maandag werd het doosje ver mist, en door eene toeval'ige omstandigheid werd het Maandag avond met verbroken slot onder eenen hoop hout in den tuin terugge vonden. Er was 221Ja gulden uit verdwenen. Zondagmiddag zijn alle hnisgeuooten naar de kerk geweest, en is de huisdeur op slot ge weest. Er is aangifte gedaan bij den burge meester. Recht voor Allen bevat een verslag van de ontvangst van Domela Nieuwenhuis te Amsterdam, dat als een waar model kafll dienen van dolzinnige opschroeving. Om het tooneel aan de Weesperpoort bij het binnen komen van den trein te beschreven, daartoe heet de Nederlandsche taal te arm aan woor- den van vuur en gloed. Nog nimmer werd een Koning ontvangen zooals Domela Nieu wenhuis. Het volk vormde een menschenzee, het weende van vreugde en klemde zich aan Domela vast, alsof men vreesde dat bij weet zou worden weggeruktzelfs militairen waren niet van zijn lijf af te houden en klommen op de treden der rijtuigen. Langs de Sarpha- tistraat, AmBtel, Heerengracht, Hartenstraat, Keizersgracht, Prinsenstraat, Westerstraat en Marnixstraat was geen venster onbezet, tot op de daken zaten de mensohen, op de stoe pen verdrong men zich en wel vijftigmaal regende het bloemen en bouquetten uit het volk in den zegenwagen van het socialisme. Het tooneel in het Volkspark wordt wjjders beschreven als iets dat enkel vatbaar is voor verbeelding. Er waren zeker 10,000 menschen op het terrein en daarbuiten strekte zich de menschenmassa uit zoover het oog reikte en dat was een heel eind Nog vinden wij gewag gemaakt van een ontzaglijk gejubel en geween en gesnik en gevloekeen man rukte zich zelfs op het gezicht van Domela Nieuwenhuis de haren uit den baard. Welk een opwinding, of liever welk een wind(Cl) Door een aantal militie-verzekeraars is beslo ten tot vorming van een Bond tot wering der nadeelen van onderlinge cononrrentie. Het bestuur van den Bond, tot welken alle Ne derlandsche militie-verzekeraars, op een paar na reeds zijn toegetreden, zal te Amsterdam gevestigd zijn. Tot president werd benoemd de heer Schefl'ers. Uit Utrecht wordt aan De lijd gemeld i Naar wjj vernemen, zal ook onze stad haar aandeel krijgen in de vergaderingen der soci aal-democraten. Die partij heeft althanB een bierhuis aan den krommen-Rijn afgehuurd voor dat doel, en het plan is aanstaanden Zondag avond voor het eerst hier openlijk bijeen te komen. Dat dit bedektslijk plaats vond was reeds lang bekend. Geen streek in Friesland waar de varkens ziekte zooveel offers gevraagd heeft als in de streek van Veen wonde tot Dokkum. In de laatste weken verloren honderden dezer dieren 't leven óf door de ziekte óf door 't mes van den slager, daar vele veehouders uit voorzorg de beesten lieten slaehten. Enkele veehouders verloren soms op een dag 3*4 van hun beste varkens. De schade is zeer groot. ~Aan het greosstation Hamont, bij Weerd, is de wachteres Barbare Cremers door de locomotief van den personentiein aangegre pen, 17 meter ver medegesleurd, en het hoofd afgereden. Uit Vlijmen wordt ons gemeld: Gisteren avond heerschte hiir tot in den nacht groote opgewondenheid, tengevolge van willekeurige handelingen door eenen erfgenaam, wiens zusier wa3 overleden. Naar men beweerde, had de overledene iemand anders tot erfgenaam be noemd, en om nu vast alles in zijn bezit te hebben, gaf da broeder aan zekeren v. S, last, de gojderen uit het sterfhuis te halen en r aar zijn huis over te brengen. V. S. ontbood eenen voerman en de goederen werden opge laden, doch niet zonder protest van de zijde der beweerde testamentaire erfgenamen. V. S. werd ongemakkelijk toegetakeld, doch het transpoit ging door, en onder gezang en ge" juich werden de goederen uit de woning der

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1887 | | pagina 2