ren, verzuimden wij tot ons leedwezen op de eerste plaats melding te maken van de rede door den heer J. H. Bertels, president van de Kolfvereeniging «Schiedam" gehouden. De heer Bertels begon met te zeggen, dat hij in eene prettige, vrooljjke, opgewekte stem ming hier was gekomenhjj hoopte dat al de hier verzamelden in dezelfde stemming zouden verkeeren. Volgens het program was hem de vereerende en aangename taak opgedragen, de vereenigde kolvers hier welkom te heeten. Vereerend was die taak, omdat zo hem was opgedragen door het bestuur der sociëteit Harmonie", dat niet alleen der Schiedamsche vereeniging maar ook alle kolvers een goed hart toedraagt; vereerend ook, omdat hij dit mocht doen namens de kolfvereeniging «Schie dam", doch vooral, wijl hij, om de woorden van een sportartikel te gebruiken, hier „de keur van Neerlands kolvers" het welkom mag toeroepen. Die taak was hem ook vooral aan genaam, omdat hij mocht zien, dat hun ge liefkoosd spel zoo bloeit, dat een nationale kolfwedstrijd kon gehouden worden. Van ganscher harte riep spreker dan ook het wel kom toe aan den president van den nationalen kolfbond, het hoofdbestuur, en verder alle leden van den bondbelovende dat zijne ver eeniging met hare zwakke krachten alles zou aanwenden, om den wedstrijd te doen slagen. Vervolgens vestigde de redenaar de aandaoht op de zinrijke versiering der zial en de te winnen prijzen, waarvan hij hoopte, dat zij aan de verwachting zouden beantwoorden. Die prijzen droeg de Schiedamsche vereeni ging over aan den nationalen kolfbond, aldus had ook zij daarin baar aandeelen dat aan deel, mijneheeren, (aldns vervolgde spreker) wij zullen het u hardnekkig bekampen, maar vriendschappelijk, gezellig. Verder verzekerde hij, dat de kolfvereeniging «Schiedam" al het mogelijke zou doen, om den gasten het ver blijf in deze stad zoo aangenaam mogelijk te maken. Ten slotte bracht spreker dank aan het Bestuur der sociëteit «Harmonie" en dat der vereeniging «de Vriendschap" alsook aan de Donateurs der Schiedamsche vereeniging. Gaarne gaf bij verder het woord aan den ge- achten Bondspresident, terwijl hij eindigde met nogmaals allen cbd hartelijk welkom toe te roepen. Gisteren avond vereenigden zich het mee- rendeel der kolvers aan een kenrigen feestmaal tijd in de feestelijk versierde groote zaal der Sociëteit „Harmonie" Er heerschte een gulle hartelijke toon, menige toost werd uitgebracht en met luide bijvalsbetuigingen ingestemd doch aan deze en verdere feestelijkheden, die den nationalen kolfwedstrijd opluisteren, willen wij liever in een volgend nummer nog eene beschrijving wijden. Door Z. M. is bepaaldlo. dat de kom- mandovlaggen voor vlag-ofïicieren zullen zjjn voorzien in het rood der vlag van twee ge kruiste maarschalksstaven, vier, drie of twee sterren van wit doek, naarmate zij gehesckeu worden door een admiraal, vice-admiiaal of schout-bjj-nacbt2o. dat de onderseheidings- vlaggen voor vlag-officieren in commissie of voor opper-officieren van het leger, wan neer zij zich aan Doord van een Nederlandsch oorlogschip bevinden, van dezelfde onderschei- dingsteekeuen zullen zijn voorzien als sub 1 genoemd; 3o. dat wanneer twee of meer oor logschepen der Nederlandscbe zeemacht biu- nen of buitenlands te zamen zijn en geen kommandovlag of standaard op een dier sche pen waait, de oudste der kommandeerende officieren aan den vooitop van zijn schip zal hijschen een ongespleten Nederlandscken wim pel, ter lengte van V-Ju maal de hoogte aan de broeking. Gedeputeerde Staten dezer Provincie heb ben, met vernietiging van het besluit van den Raad- der gemeente Vrijenban van 19 Augustas jl., tot niet-toelating van O. Az. Tetteroo en H. J. van Mil als leden van dat college, beslist, dat genoemde heeren alsnog als zoodanig moeten worden toegelaten. De Groothertog van SakBen-Weimar was Zondag de gast aan tafel bij HH. MM. den Koning en de Koningin. Men schrijft ons van gisteren uit den Haag Buitengewoon levendig was het heden op de straten en pleinen der residentie. Er heerschte alom eeu vroolijke drukte en de vele vlaggen, langs den weg dien de koninklijke stoet zou nemen, gaven aan de stad een recht feestelijk karakter. Precies te 1 uur reed de koning van het paleis. Duizenden stonden daar in dichte rijen geschaard en juichten Z. M. met geestdrift toe, en aau de massa's, die elders langs den weg tneschen paleis en Binnenhof den stoet opwachtten, verkondigden de zich elke minuut opvolgende kanonschoten, dat Z. M. in aantocht waa. Op vele druk bezette punten, op de Groenmarkt, in de Gravenstraat, op Bniten- en Binnenhof, en straks, na het verlaten van de zittingzaal, waar Z. M. voor de in de zaal vereenigde beide kamers met krachtige stem de troonrede had uitgespro ken, langs den Vijverberg en over de Plaats werd de grijze monarch, wiens welvarend uiterlijk aller aandacht trok, met de grootste hartelijkheid toegejuicht. Het was eeu recht nationale betooging en van verstoring der orde werd nergens eenig spoor bespeurd. Gelukkig bleef het weer de talrijke feest gangers begunstigen en stroomden zij naar Ssheveniagen en den Dierentuin, waar de Grenadiers-kapel een matinee mu3icale gaf. Kort vóór de aankomst van den Koning op het Binnenhof was de groothertog van Saksen- Weimar, vergezeld van twee adjudanten, het lokaal der wetgevende macht binnnengetreden. Met de gebraikelijke, aan vorsten verschul digde militaire eerebewijzen ontvangen, werd de Groothertog, die de Pruisische generaals- uniform droeg en het grootkruis van den Ne derlandsehen Leeuw, naar de diplomatenloge geleid, waar hij het uitspreken der troonrede bijwoonde. Hare Majesteit de Koningin woonde met H. K. H. Prinses Wilhelmina aan een der vensters van den rechtervleugel van het paleis het afrijden en den terugkeer van den stoet bij. Toen Z. M. de Koning de troonrede had uitge sproken, verhief zich uit de Kamer eene stem, die achtereenvolgens riep: Leve de Koning, leve de Piinses, leve de Koningin met welke juichkreten het publiek van de beide tcibunes en de van hunne zitplaatsen opgerezen Ka merleden onder gejuich instemden. Z. M. dankte met eene buiging voor dit hulde betoon. De nieuwbenoemde burgemeester van 's Ha- ge, rnr. A. J. Roest, heeft gisteren in handen van den Commissaris des Konings den vereisoh- ten eed afgelegd. Het Vaderland geeft de volgende levens schets van den nieuwen burgemeester van Den Haag Mr A. J. Roest, Hagenaar van geboorte en opvoeding, en na zijn promotie korten tijd als advocaat alhier gevestigd, heelt een eer volle loopbaan in de rechterlijke macht achter zich. Op 10 Jan. 1860 benoemd tot substi tuut-griffier bij de arr.-rechtbank te Nijme gen, werd hij 7 Nov. 1862 substituut-officie^ bij de rechtbank te Zwolle, om als zoodanig op 20 April 1870 bij die te Rotterdam ove? te gaan ea 11 Pebr. 1.874 in dezelfde betrek* king alhier te worden benoemd. Op 1 NoV» 1875 is hij als officier van justitie naar Rot* tsrdam vertrokken, toen mr. Patijn als offi" cier van justitie alhier werd geplaatst. Aan de Arnh. Ct wordt nit 's-Hage ge" sohreven Het «verkeerdelijke" der volksgunst komt zeer uit in den oud-panuekrasser (J. A. d. B.)i den man, die eenmaal (Handel en Hijverheti gat toen den toon nog niet aan, anders zoo 't wel gelukt zijn) bijna tot lid van dan Haag* schen Gemeenteraad verkozen was, en nu op de Prinsengracht, op den hnize Delfzicht (gelijk men het huis van bewaring, met een herinnering aan de oude topographie, is blij ven noemen) zit opgesloten, daar hij in staat van krankzinnigheid gevaarlijk werd voor de veiligheid en bet leven zijner huisgenooten. Waarom de man niet liever Daar het voor dergeljjke gevallen bestemde etablissement op den Geest gevoerd is, begrijp ik niet. Wilde men misschien zijn toestand niet verergeren, door den zwakhoofdige en opgewondene tns* schen geest en geest verband te laten zoo* ken? Het Leger des Heils breidt zijnen werkkring in Nederland nit. Op 1 en 2 October a. s. zal in Haarlem in het lokaal De Kroon de veldtocht wordeD geopend, en op 8 en 9 October daaraanvolgende zal in Amsterdam op de Ljjnbaansgracht b/d Looiersgracht een tweede lokaal worden in bezit genomen, waar* aan tevens het eerste Nederlandscke 1 raining Home of opleidingsschool voor officieren zal worden verbonden. Intnsschen meldt het H. D.dat het be* stunr der sociëteit De Kroon zich teruggetrok* ken heeft en de zaal niet voor het Heilsleger beschikbaar gesteld. Het Nederlandsch natuur» en geneeskundig congres, het eerste van dien aard, zal op 39 Sept. en 1 Oct. a. s. te Amsterdam gehouden worden. Op het Marktplein der tentoonstelling te Amsterdam is gisteren door de Amsterdam- sche kristalijsfabriek eene expositie geopend van ingevroren zalm, snoek en andere viscb- soorten en van alles wat kan strekken om visch lang in goeden staat te houden. Op de stoomboot van Amsterdam naar Lemmer is Zaterdag nacht op de Zuiderzee een passagier over boord gevallen. Niettegen staande de ongelukkige dadelijk werd gered overleed hij na enkele oogenblikken. Het ljjk is eergisteren ochtend te Lemmer aangebracht. Volgens ontvangen inlichtingen zou de man te Nieuwer-Amatol wonen en op reis zijn geweest naar Sneek. Zekere Trijntje de Jong, die als eene soort van tweede millioenen-juffrouw zich in de laatste weken berucht had gemaakt, is ten huize van haren broeder te Zuid-Drachten in hechtenis genomen. Te Deventer is een man zekere D., wonen* de buiten den Noorderberg, in drift plotse ling dood gebloven. Hij had zich boos ge* maakt tegen een bnniman, die zich bemoeide met twist tusschen zijn kinderen. Onder Zevenaar en Elten heeft de tabak sterk ven den hagel geledenonder laatstg0"

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1887 | | pagina 2