Jiimenlandacln IerLicIit£u. betreurenswaardig, docb wij kuDnen daar niets aan veranderen en onze eerste plicht is te waken voor de veiligheidvan het vaderland." ROME. De Osservatore Romano bericht, dat in den avond van 20 dezer, den herinneringsdag der overweldiging van Rome, een hevige ont ploffing plaats had onder de kolonnade van St Pieter aan den kant van het H. Officie, hetwelk tegenover het Yaticaan gelegen is. De wacht van de prefectuur van politie, de eenige, die aan de bronzen poort van het Yaticaan is gestationneerd, snelde onmiddel lijk toe, doch waarschijnlijk was deze eerste bom iets verder van het VaticaansCh paleis geworpen om de aandacht van den schild wacht af te leiden, want in zijne afwezigheid ontploften nog een tweede bom bij de bron zen poorten een derde en vierde bij de Porte Angelica. De slagen waren verschrikkelijk. Dit is dan het antwoord der revolutie op 's Pausen streven naar verzoening. Ieder wist, dat er een vijandige demonstratie op til was en toch liet de Italiaansche regeering op dit punt slechts een enkele schildwachtzij heeft dus getoond 's Pausen veiligheid te Rome niet te kunnen waarborgen. Volgens de Inbuna kwamen te Messina 127 cholera-gevallen en 62 dooden voorte Catania 2 gevallen en 2 dooden te Palermo 8 gevallen en 8 dooden. Schiedam, 24 September 1887. Naar wij vernemen heeft de katholieke vereeniging ,De Grondwet" zich ditmaal onthouden van het stellen van een kandidaat voor de aanstaande gemeenteraads-verkiezing de aanleiding hiertoe moet te zoeken zijn in het gebeurde bij de laatst gehouden verkie zing, waarbij de overheden blijk gaven van al te eigendunkelijke begrippen betrcflende de samenstelling en de taak der stembureanx. De kiezers schijnen in hun rechtsgevoel inderdaad geschokt te zijn en in de tegen woordig vigeerende wijze van stemopnemen, geen genoegzamen waarborg meer te vindeu. Wij hopen hierop nader nog wel eens meer breedvoerig terug te komen. TWEEDE KAMER. Zitting van Vrijdag, 23 September. Blijkens de gisteren door den Minister van Financiën gehouden Begrootingsrede bedraagt het budget van 1888 in totaal uitgaaf f 133,960,875 waaronder f16,240,000 aan bui tengewone nitgaven. De Middelen zijn geraamd op °f 116,004,080 waaronder f 510,000 aan buitengewoon. Het te kort op den gewonen dienst is f2,256,795, hetwelk door Indische overschotten zal worden gedekt, waartoe een voorstel zal worden gedaan. Het gezamenlijk te kort voor de jaren 1885 tot 1888 bedraagt f 25,133,387, waarbij nog komt een bedrag van f28,039,000 van open bare werken en vestingwerken, zoodat iu een gezamenlijk te kort van f 53,168,387 zal moeten voorzien worden, later te dekken door buiten gewone middelen (behoudens de Indische saldo's.) Voor 1888 zullen geen buitengewone opcen ten noodig zijn en hoogst waarschijnlijk zal, evenmin als dit jaar behoeven gebruik gemaakt te worden van de gevraagde mach tiging tot uitgifte van vlottende schuld. De Indische begrooting van 1888 is ge raamd met een te kort van ruim 5 millioeu. De drie vorige jaren, die eveneens met een nadeelig saldo werden geraamd, zullen ver moedelijk eenige millioenen overschot ople veren. De koffie is op slechts 400,000 pikols be rekend, maar de prijs daarentegen aanzienlijk hooger, nl. 4773 cent, tegen 29 ct. verleden jaar. Voor den aanleg van een te^graaflijn naar Bali en Celebes wordt f 1,140,000 aangevraagd. Het licenserecht op den verkoop van tabak, dat zijn doel miste, daar het niet door de consumenten wordt opgebracht, wordt afge schaft. De overschotten van het hoofdgeld wil de Regeering te harer beschikking zien gesteld voor uitgaven in het belang der bevolking". Het Ooitgat van Soerabaye zal worden verbeterd, (kosten 3 millioen, te verwerken in 8 jaren.) Aan gegageerde militairen zal eeno grati ficatie worden toegekend bij het verlaten van den dienst, o. a. f50 voor elk dienstjaar als gereëugageerde. Gelegenheid zal worden gege ven om in de haven van aankomst (Amster dam, Rotterdam) af te moniteeren. Voor nieuwe schepen wordt f 757,000 aan gevraagd. Burgemeester en Wethouders gezien het verzoek van Directeuren der Sehiedamsche spoelingvereeniging om vergunning tot oprich ting eener fabriek van spoelingmeel in het pand wijk B. No. 98 aan de Noord-Vestsin- gel, kadaster sectie P. no. 563, doen te weten: Dat voormeld verzoek met de bijlagen op de secretarie der gemeente is ter visie gelegd en op Donderdag den 6en October a. s. des namiddags ten 12 ure ten Raadhuize gelegen heid zal worden gegeven om bezwaren tegen het toestaan van bet verzoek in te brengen en die mondeling of schriftelijk toe te lichten en dat gedurende drie dagen voor het tijdstip hierboven genoemd, op de seoretarie der ge meente, van de schrifturen, die ter zake moch ten zijn ingekomen, kennis kan worden geno men. Gevolg gevende aan eene welwillende nit- noodiging bezochten wij heden de Sehiedam sche Alcohol-fabriek, beter bekend onder den naam van »de Spiritus-kolom". Wij meeneu onzen lezers geen ondienst te doen met eene korte beschrijving van deze belangrijke inrichting, wier totstandkoming door zoo velen gewenscht werd. Ia een ge deelte der fabriek bevinden zich de grondvaten tot opslag van deu moutwijn, die tot spiritns zal verwerkt worden. Uit deze vaten wordt de moutwijn door middel van een stoompomp in ijzeren vergaarbakken of wel direct in den ketel overgebracht. Door den stoom uit een stoomketel van de nieuwste constrnotie, die tegelijk nog een paar pompen in beweging brengt, wordt de moutwijn in den ketel ver warmd en de geesten door koperen slangen in de eigenlijk gezegde kolom" gedreven, waarin de distillatie plaats heeft. De kolom ontvangt het noodige koelwater uit een hoog-reservoir, dat door middel van eon stoompomp met wel- of havenwater ge vuld wordt of ook direct uit de waterleiding kan voorzien worden. Men heeft er voor ge zorgd op twee manieren het koelwater te kunnen bekomen, wijl ieder distiilatie-proces 36 uren duurt eu niet kan onderbroken wor den. De verkregen spiritus wordt door koperen buizen in een glazen bol geleid, waarin men achtereenvolgens hot vocht vanaf het de fecte of den zoogenaamden voorloop opklim mend verbeterend tot de ntva-fijne kwaliteit te zien krijgt. De in de kolom afgewerkte spiritus wordt vervolgens door andere buizen in ijzeren reservoirs geleid, waar deze be waard blijft totdat hij, in vaten getapt, wordt afgeleverd. De geheele inrichting is betrekkelijk een voudig en kau met weinig personeel gedre- von worden. Alles getuigt echter van degelijke soliede constructie en bewijst, dat deze inrich ting wel doordacht en op uitnemende wijze uitgevoerd is. Wij vernemen dan ook, dat de fabriek tot heden uitstekend werkt. Haar pro- duet vergeleken met proeven van andere fabrieken inzonderheid met die der buiten* landsche spiritus-fabrieken won het steeds in fijnheid van kwaliteit en voldeed aan de eischen, die voor goede spiritus «mogen ge* steld worden. Wij kunnen niet anders doen dan ons over dit resultaat ten zeerste verblijden, terwijl wij den wensch uitdrukken, dat de exploitatie van deze fabriek steeds meerdere en overvloedige vruch ten ten algemeene natte moge opleveren. Moge zooveler verwachting geheel verrold worden en deze inrichting werkelijk blijken te zijn een uitstekend praktisch middel tot opbeuring van onze aloude industrie, welker bloei met Schiedams welvaart zoo nauw 18 verbonden. Bij koninklijk besluit vau 23 September 1887 is mr. H. Goeman Borgesia3, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, be noemd tot vertegenwoordiger der Nederland- sche regeering op bet zesde internationaal fcijgièiiaoh congres, dat in 1887 te Weenen zal worden gehouden. Het tijdstip van het vertrek der Konink lijke Familie naar »Het Loo" is weder gewij zigd en zal, naar het Dgbl. verneemt plaats hebben als het Adres van Antwoord op do Troonrede door de Tweaie Kamer zal zijn aangeboden. De Minister van Financiën maakt bekend, dat in den loop der mamd April van het jaar 1888 het in art. 2 van het kou. besl. van 7 Juni 1856 no. 81) BijvStaatsblad 1856 no. 125), bepaalde vergelijkend examen zal worden gehouden voor de betrekking van sur numerair der registratie en domeinen, waarvoor twaalf plaatsen ter vervulling worden openge steld. Zij, die tot dat examen wenschen te worden toegelaten, moeten voor of uiterlijk op de® len Februari e. k. het bij art. 4 van voor meld besluit bedoelde verzoekschrift indienen, met overlegging van de bij dat artikel gevor derde stukken. Onder de ontwerpen van wet, gisteren bjj de Tweede Kamer ingekomen, behoort nog een tot verlenging van den termijn betreffende de heffing en de verzekering van de invoer rechten en accijnzen; Wij vernemen dat in het Ontwerp-Adres van Antwoord der Tweede Kamer hoofdzake lijk de hoop wordt uitgesproken, dat de Kamef den gewichtigen arbeid der Grondwetsherzie ning zoo spoedig mogelijk zal volbrengen. De overige punten der Troonrede worde® in een paar paragrafen sa&mgevat. (7.) Van een combinatie van Nederlandsche ge gadigden beeft de Regeering een aanbieding ontvangen, om nopens de sluiting van ee® onderhandsch contract voor de uitoefening der pakketvaart in den Indischen Archipel met de Regeering te onderhandelen. Omtrent deze aanbieding is de Nederlandsche Regee ring met de Iudische in overleg getreden. Zr. Ms. beeft den generaal-majoor A. J- W. van der Sobrieck, komm. der 3e div. inf op zijne aanvrage op pensioen gesteld, het bedrag van het pensioen bepaald op f 2706 'sjuars en aan genoemden opperofficier 'b Ko* nings dank betuigd voor de goede dienste®» door hem gedurende zijne veeljarige militair0 loopbaan bewezen. (Zie verder het Bijvoegsel)-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1887 | | pagina 2