Simtenlaiufecliq deden tegen stroopers, die in die streek wegens de jacht op grofwild het talrijkst zijn en tegen de houtvesters een brutale houding aan nemen. Zij meenden wilddieven voor zich te zien en verklaarden tot driemaal toe de jagers gesommeerd te hebben om stil te staan. Toen hunne sommatie vruchteloos bleef, waren de schoten gevallen zij hadden volgens het alge meen consigne gehandeld. De jagers daaren tegen verzekeren geen sommatie gehoord te hebben, terwijl de soldaat, die geschoten heeft, door het geboomte voor hen verborgen was. Graaf Munster, de Duitsche gezant te Parijs, is gisteren door den minister van buitenland- sche zaken ontvangen, die hem het resultaat van het onderzoek, hetwelk van Fransche zijde aan de grenzen heeft plaats gehad, heeft mede gedeeld. De beide regeeringen zullen de zaak langs diplomatieken weg behandelen. Vol gens een later bericbt zou genoemde pikeur niet overleden, maar zijn toestand hopeloos zijn, Het is zeker te wenschen, dat het betreurens waardig misverstand, dat hier heeft plaats gehad, niet tot een ernstig conflict tusschen beide staten moge leiden. ROME. De Osservatorc Romano verklaart, dat zekere brieven, door de post op het Vaticaan bezorgd, zijn aangekomen met verbroken zegels. Thans heeft men het feitelijk bewijs, dat niet alleen de' correspondentie van maar ook die aau den H. Stoel niet ontzien wordt. Hetzelfde blad vestigt de aandacht op de redevoering door den afgevaardigde Giovag- noli op 20 September jl. bij de Porta Pia te Rome gehouden, waarin Z. H. de Paus op de schandelijkste wijze gehoond werd. Het blad betoogt, dat als dezelfde woorden met betrekking tot koning Humbert gebezigd waren, de spreker reeds lang naar de galeien zou verwezen zijn, terwijl toch volgens de waarborgenwet de Paus en de Koning gelij kelijk moeten geëerbiedigd worden. En Gio- vagnoli, heeft deze woorden gesproken in het openbaar, in tegenwoordigheid der autoritei ten, die voor de waarborgen zorg moeten dragen, in tegenwoordigheid van het leger, dat den opperpriester, wanneer het hem in Rome's straten ontmoette, de koninklijke eer zou moeten bewijzen. Uit deze onbelette en ongestrafte redevoe ring van den Italiaan schen afgevaardigde blijkt opnieuw, dat de waarborgenwet niets beteekent, waarin toch tegen eene beleediging, den persoon des Pausen aangedaan, straf be dreigd is. De noodzakelijkheid der tijdelijke macht van den Paus treedt, ook met het oog op bovenvermelde schending van het brieven- geheim, opnieuw in het licht. Overigens heeft bedoelde afgevaardigde wei nig pleizier van zijne redevoering gehad slechts eenige woelige revolutionairen juichte baar toe, terwijl ze zelfs door liberale bladen wordt gelaakt. RUSLAND. Blijkens berichten aan de Frankfurter Ztg heeft in Rusland dezer dagen evengoed als in Frankrijk een proef-mobilisatie plaats gehad. Bij Sebastopol was een ontzettende troepen macht geconcentreerd, en zoowel ter zee als te land werden vele dagen achtereen verwoede spiegelgevechten gehouden van aller lei aard. SPANJE. In dat gedeelte van het land, waar de Carlistische partij de meeste aanhangers telt, is de koningin-regentes het minst hartelijk ontvangen op haar reis. Zoowel de houding der bewoners, als die der geestelijkheid is koel, zoodat het hieraan wel toegeschreven kan worden, dat de reis der koningin inge kort is. De Voz de Guipuzeoa zegt, dat de Garlis- ten een nieuwen veldtocht voorbereiden en wapenen aankoopen. Schiedam, 27 September 1887. TWEEDE KAMER. Zitting van Maandag, 26 September. In den loop van de heden gevoerde be raadslagingen over het adres van antwoord op de troonrede heeft de heer A. Van Djdem bij de Rsgeeriug aangedrongen op het nemen 'van maatregelen tegen knoeierijen in den boterhandel. Door den heer Verniers van der Loeft werd bij de Regeering aangedrongen op het doen van voorstellen naar aanleiding van de arbeids-enquöte Op de eerste vraag antwoordde de Minister van Binnenlandsche zaken, dat het onderwerp bjj de batrokken Departementen in overwe ging is. Wat de arbeida-enqnöte aangaat, deed de Minister opmerken, dat deze belangrijke arbeid van de Kamer is uitgegaan en deze derhalve eerBt haar advies over het rapport behoort uit te brengen. Intusschen maken, in afwachting van nadere besluiten der Kamer, twee van de Degen in het rapport behandelde punten 0. a. het toezicht van wege den Staat in fabrieken en werkplaatsen, reeds een onder werp van studie bij de Regeering uit. Nadat de algemeene strekking van het adres van antwoord was goedgekeurd, werd op 3 door den heer Kenchenius een amendement voorgesteld, om door de Kamer te laten cou- stateeren, dat de Regeering zich aan wetschen- nis had schuldig gemaakt door de vorige en ook deze Kamer onvoltallig te laten. Na repliek van den Minister werd het amendement ingetrokken en het adres met algemeene Btemmen aangenomen. Do Kamer is tot a. s. Donderdag te 2 u. gescheiden. Voor de verkiezing van een lid van den Gemeenteraad zjjn heden van de 804 kiezers 638 stembriefjes ingeleverd. In een bericht uit Schiedam in de N. Rott, Courant van heden wordt gezegd, dat de katholieke vereeniging „de Grondwet" giste ren alsnog den heer J. J. G. Nolet kandidaat heeft gesteld. Mogen wij den Schiedamsohen correspondent van dat blad opmerken, dat hjj slechts het klokje heeft hooren luiden; immers, dat de vereeniging »de Grondwet" den heer J. J. G. Nolet alsnog tot kandidaat had ge kozen, is evenzeer onwaar als zijn bericht, dat de antirevolutionaire kiesvereeniging de kandidatuur van den heer C. Klein had geBteld. Wel hebben wij vernomen, dat vele anti-liberale kiezers voornemens waren, op den heer J. J. G. Nolet te gaan stemmen. De katholieke vereeniging „de Grondwet" is van het door haar ingenomen standpunt niet afgeweken, van liberale zijde zijn daaren tegen ook bjj deze verkiezing, die nagenoeg geen strijd heeft uitgelokt, weder verrassend lage praktijken in het werk geiteld. De tegen partij bewijst daardoor te meer, dat zij vol strekt niet overtuigd is van hetgeen van die zijde meermalen is beweerd, dat de meerder heid der kiezers hier ter Btede de liberale beginselen zou zijn toegedaan. Naar men verneemt is de kommandant van het Kol. Mil. Invalidenhuis Bronbeekluit.-geD. J. C. J. Smits, adj. in buitengewonen dienst van Z. M., benoemd tot ridder le kl. der orde van den Gouden Leeuw van Nassau, 's Konings ordonnanoe-officier jhr. v. d. Poll bracht de insignes over. De gepensioneerde luitenant-generaal Van der Heydan is benoemd tot kommandant van het Invalidenhuis Bronbeek. De Regeering heeft voorgesteld de overeen komst met de directie der Noderlandsche Handelsmaatschappij weer voor vijf jaar te verlengen, ingaande 1 Januari a. s. De minister van oorlog heeft een diplom* beschikbaar gesteld voor de groote wedvlucht» welke aanstaanden Zondag door de postdui' venvereeniging St. Pierre, te Valkenburg, uit Clermont (Frankrijk) zal gehouden worden. Naar men verneemt zijn thans ook dc Nederlandsohe-Indische koloniën toegetreden tot het algemeene internationale postverdrag voor het overbrengen van kleine pakketten zender gledawaarle tot een gewicht van 5 KG. Er wordt in 1888, evenals voor 1887, ge rekend op de uitzending van 2000 militairen uit Nederland naar Indië en op een bezettin? in Atjeh van 203 officieren en 4761 onder» officieren en manschappen. Onder het detachement snppletietroepen» dat eergisteren per Zuid-Holland naar Java vertrok, waren zes gehuwde personen, die met toestemming hnnner echtgenoote, hadden dienst genomen; een van hen was zelfs vader van vijf kinderen. Moeders en kindaren namen aan boord der Zuid-ha Hand afscheid dezen waren meer bedroefd dan de vertrekkenden. Van 16 tot 24 September zijn langs den Nieuwen Rotterdamschen Waterweg aange» komen 60 stoom- en 21 zeilschepen, en ver trokken 75 stoom- en 21 zeilschepen, ca Te Goes kan men enkele Dersonen opemr- ken, die, wanneer zij tot de heeren der schep ping behooren, zich met een met blauwe stof overtrokken knoop tooien, on zoo zij tot het zwakkere geslacht behooren, een blauwen strik dragendat zijn leden van de geheelont- houders-vereeniging. Vele knapen hebben nu ook zoo'n knoop in 't knoopsgat gestoken en trachten zioh voor ridders van de matigheidsorde te doen door gaan. De keersluis in de haven te Vlaardingen is voor het verkeer opengesteld. De nood haven wordt nu gedempt. Wij vernemen, dat te Rotterdam onder de burgerij groote ontevredenheid heerscht over het besluit van den gemeenteraad, waarbij op alle adressen om vergoeding voor de bij de jongste onlusten geleden schade, afwijzend is beschikt. Die ontevredenheid zou wel eens op duideljjke wijze kunnen blijken bij de aan staande gemeenteraads-verkiezing, welke ter vervulling van de vaoature-Roest moet plaats hebben. Van katholieke zijde wordt reeds den wenscb uitgesproken, dat de liberale kiesvereenigingen zich ditmaal eens werkelijk liberaal zullen toouen; de billijkheid vordert, een» eenplaat3 open te laten voor een katholiek, zooals de katholieken in menige plaats in het zuiden des lands nit eigen beweging eenige plaatsen openlaten voor de vertegenwoordigers der minderheid. De Broederschap van Candidaat-F'otans' sen m Aederland hield gisteren in het café central te 's Hage haar jaarliksche algemeene vergadering, die door ruim 60 leden werd bjjgewoond. Voorgestelde veranderingen in het regie* ment lokten langdurige discussiën en welspre kende betoogen uit, die er toe leidden, dat d0 meest ingrijpende voorstellen werden verwor pen. In plaats van de aftredende leden van het hoofdbestuurMr. C. Achterberg te 's Hage» die zich niet herkiesbaar stelde en den tot Notaris benoemden heer W. Krabbendam *-u4f

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1887 | | pagina 2